Решение по дело №83/2019 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 62
Дата: 18 април 2019 г.
Съдия: Надежда Наскова Дзивкова Рашкова
Дело: 20195000500083
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 14 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 62, 18.04.2019г., П.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

Апелативен  съд , Пловидв                                              втори   граждански състав

на осми април                                                    две хиляди и деветнадесета година

в публично заседание в следния състав :

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ : Станислав Георгиев

                                                                           ЧЛЕНОВЕ: Стела Дандарова

                                                                                          Надежда Дзивкова

секретар : Анна Стоянова,

като разгледа докладваното от  съдия Дзивкова

въззивно гражданско дело Nо 83  по описа за 2019 година

и за да се произнесе взе предвид следното :

           Производството е по реда на  чл. 258 и сл.  на ГПК.

Производството е образувано  по въззивна жалба на И.Б.Б. и Д.И.Б. против Решение № 1154/27.09.2018г., постановено по гр.д.№ 1758/2017, ПдОС,  в частта, в която е обявена относителна недействителност спрямо ищеца Е.Б.С.  на сключения между И.Б.Б. , в качеството му на дарител и Д.И.Б., в качеството й на надарен, договор за дарение, обективиран в НА № ***, том I, per. № ****, н.д. № ******г. на нотариус В Зс район на действие - PC - П., вписана под № *** в НК (акт № **, том **, дело № *******г. /26.07.2012           г. на СлВп, гр. П.), на СГРАДА с идентификатор *******,  находяща се в гр. П., общ.П., по КККР, одобрени със Заповед № 18-48/03.06.2009 г. на ИД на АГКК, последно изменение със Заповед КД-14—16237/14.02.2011 г., на Началник на СГКК – П., с адрес на сградата: град П., п.к. **, ул.“К.“ № 21, предназначение: Сграда за търговия, брой етажи: 1 /един/, със застроена площ: 344 кв.м., стар идентификатор: ******.3, която сграда е разположена в поземлен имот с идентификатор ******  - при граници и съседи съгласно документ за собственост: от юг - път на община П., от изток - парцел V - стопанска дейност, от север - парцел I - стопанска дейност и от запад - паркинг и СГРАДА с идентификатор ******.9, находяща се в гр. П., по КККР, одобрени със Заповед № 18-48/03.06.2009 г. на ИД на АГКК, последно изменение със Заповед КД-14—16-237/14.02.2011 г. на Началник на СГКК – П., с адрес на сградата: град П., п.к. **, ул.“К.“ № 21, предназначение : Сграда за търговия, брой етажи: 1, със застроена площ: 344 кв.м., стар идентификатор: ******.3, която сграда е разположена в поземлен имот с идентификатор ****** - при граници и съседи съгласно документ за собственост: от юг - път на община П., от изток - парцел V - стопанска дейност, от север - парцел I - стопанска дейност и от запад - паркинг, ДО РАЗМЕРА НА собствената на ответника - длъжник 1/2ид.ч. от имотите, като сделка, увреждаща интересите на кредитора, като са присъдени и разноски в размер на 2779.07лв..

Жалбоподателите поддържат, че решението е неправилно, незаконосъобразно, постановено в нарушение на материалния и процесуалния закон, при неправилно изяснена фактическа обстановка и непълнота на доказателствата. На първо място оспорват извода на съда, че ищецът доказва качеството си на кредитор. Поддържат, че изпълнителните листове са издадени в заповедно производство, като същите все още не са им връчвани, респ. те не са могли да оспорят вземанията. Твърдят, че ищецът не е доказал и твърдението си, че не може да се удовлетвори от имуществото на длъжниците си, т..к. по нито един от четирите изпълнителни листа не е образувано изпълнително производство. Освен това поддържат , че ищецът е завел и друго дело с пр. осн. чл.135 от ЗЗД за обявяване на недействителност на други сделки. Твърдят, че имуществото, предмет на тези сделки, а и на настоящата надхвърля многократно размера на дълга. Считат, че съдът не е зачел нито принципа на адекватност и съразмерност, нито принципа на правото на избор на длъжника спрямо кои имоти да се насочи принудителното изпълнение. Молят за отмяна на обжалваното решение и постановяване на ново такова, с което предявеният иск по чл.135 от ЗЗД да бъда отхвърлен. Претендират разноски за двете инстанции.

Въззиваемата страна Е.Б.С. оспорва въззивната жалба, като поддържа, че постановеното решение е правилно и законосъобразно. Поддържа, че качеството му на кредитор се установява от представените заповеди за изпълнение и изпълнителни листове. Счита, че в това производство не може да се оспорват признатите със сочените заповеди вземания. Сочи, че единствената причина жалбоподателят Б. да не е получил заповедите за изпълнение е, че той се крие и не могат да му бъдат връчени книжата по изпълнителното дело. Сочи и че той е могъл във всеки момент да подаде възражение против издадените заповеди за изпълнение и да даде основание за образуване на производство по чл.422 от ГПК. Излага съображения, че кредиторът, в защита на интереса си, има свободата да избира колко и какви производство да образува за обявяване на недействителност на правни сделки , които го увреждат. Счита, че постановявайки решението си, съдът е съобразил струкурно елементите на правната норма и е изследвал тяхното наличие. Всички останали съображения, стоят извън предмета на делото. Моли съда за потвърждаване на обжалваното решение. Претендира разноски.

Подадена е и въззивна частна жалба от Е.Б.С. против Определение №2296/15.11.2018, пост. по гр.д.№1758/2017, ПДОС, с което            оставена без уважение молбата му за изменение на постановеното решение в частта за разноските , а именно – в частта, в която е осъден да заплати на адв. И.М. адвокатско възнаграждение в размер на 7 088.14 лв. на основание чл. 38, ал. 2 ЗА съобразно изхода на спора по отношение на ответницата А.Д.Б.. Сочи, че в Договора за правна помощ е посочено, че процесуалното представителство е поето при условията на чл.38 от ЗА, но липсва конкретизация в коя от трите хипотези е станало това. Сочи, че ответницата А.Б. не е взела участие в производството, т.к. същото е било прекратено по отношение на нея още при оставяне на исковата молба без движение. Освен това счита и, че поради прекратяване на производството по отношение на този ответник, а присъждане на разноски едва със съдебното решение, то той не е имал процесуалната възможност да направи възражение за прекомерност. Счита, че делото не  е от фактическа и правна сложност и е мислимо , при определяне на разноските за адвокат , да слезе и под нормативния минимум, който не е задължителен за съда. Моли за отмяна на обжалваното определение и постановяване на ново такова, с което определи разноски при съобразяване на фактическата и правна сложност на делото.

Ответницата по тази жалба А.Б. оспорва същата, както поддържа, че е била конституирана като ответник,  подала е отговор на исковата молба, като производството е продължило повече от година. Освен това счита, че при определяне на разноските за адвокатско възнаграждение е съобразил минимума по наредбата , при което не може да бъде определен по-нисък от вече определения размер. Счита, че жалбата е изцяло неоснователна и недоказана.    

Жалбата е  подадена в срока по чл.259 от ГПК, изхожда от легитимирани лица – ответници, останали недоволни от обжалвания съдебен акт, откъм съдържание е редовна, поради което и се явява допустима.

           Съдът,  след като обсъди събраните по делото доказателства поотделно и в съвкупност, намери за установено следното :

           Съгл. нормата на чл.269 от ГПК въззивният съд се произнася служебно само по въпроса относно валидността и допустимостта в обжалваната част на постановеното решение. Правилността на решението се проверява с оглед наведените доводи във въззивната жалба.

           По отношение на валидността и допустимостта на постановеното решение, съдът намира, че същото е постановено от родово и местно компетентен съд, по иск, който му е подсъден, произнесъл се е в законен състав и в рамките на изложените фактически твърдения и е дал търсената защита.

           Предявен е иск с пр. осн. чл.135 от ЗЗД – за прогласяване на относителна недействителност на сделка, за която кредиторът на прехвърлителя твърди да го уврежда. Така, за да бъде уважен подобен иск, ищецът следва да докаже следните факти -  качеството си на кредитор, извършване на сделка от длъжника, след възникване на задължението,  която уврежда кредитора, при възмездни сделки – знание на третото лице за увредата на кредитора. При безвъзмездни сделки знание за увреда не се изследва, т.к. е налице намаляване имуществото на длъжника.

           С оглед изложеното ищецът следва да установи качеството си на кредитор на сочения длъжник – И.Б.. По делото са представени копия от четири броя изпълнителни листове – изд. по ч.гр.д. № 16107/2016 , ПРС – за 20 000лв., дължими по запис на заповед от 24.01.2010г., ч.гр.д. № 17383/2016 , ПРС за сумата от 43 000лв., дължими по запис на заповед, ч.гр.д. № 4268/2017, ПРС - за сумата от 15340 евро по запис на заповед от 01.03.2010г., ч.гр.д. № 4468/2017, ПРС за сумата от 83 000лв. по запис на заповед от 14.11.2010г. Всички изпълнителни листове са издадени в заповедни производство, като страните не спорят по факта, че същите не са стабилизирани, т.к. не са връчвани на длъжника И.Б..  Основният спор, който се развива и във възизвното производство е дали тези доказателства, съставляват такива , които доказват твърдението на Е.С., че е кредитор на И.Б.. Съдът намира, че сочените доказателства удостоверяват качеството кредитор на С. за целите на производството, като при предявен Павлов иск, който не е съединен с иск за установяване на вземането, то последното не е част от спорния предмет, който подлежи на доказване. Това вземане не следва да е изискуемо и ликвидно, като достатъчно е да се установи, че произтича от твърдените от ищеца факти. Обратния извод се прави в случай на отречено със сила на пресъдено нещо вземане. Без правно значение за установяване качеството кредитор е и факта, че ищецът не е инициирал изпълнително производство/ поне липсват доказателства в тази насока/, при което длъжникът да може да възрази по издаване на заповедта за изпълнение. Възражението по реда на чл.414 от ГПК може да бъде направено и преди връчване на заповедта за изпълнение, ако длъжникът е узнал за издаването й. В този случай срокът за възражение не е започнал да тече, но подаването на възражение няма да е преклудирано и е мислимо да се развие производство по реда на чл.422 от ГПК за установяване на вземането. Този въпрос, обаче, стои извън предмета на настоящето производство. Подобно непротиворечиво тълкуване на понятието кредитор в нормата на чл.135 от ЗЗД е направено и в съдебната практика – напр. Р№224/30.10.2014, гр.д.№2310/2014, IIIг.о., ВКС, Р № 131/16.06.2014г., гр. д. № 4996/2013 г., III г. о., ВКС и др.

           Следващият елемент от хипотезиса на нормата на чл.135 от ЗЗД е извършване на сделка от длъжника, която е увреждаща за кредитора, сключена е след възникване на задължението. Видно от представеното копие от НА № ***, том I, per. № ****, н.д. № ******г. на нотариус В Зс район на действие - PC - П., вписана под № *** в НК (акт № **, том **, дело № *******г. /26.07.2012          г. на СлВп, гр. П.), И.Б. и съпругата му А.Б. даряват дъщеря си Д.Б. с процесните недвижими имоти -  СГРАДА с идентификатор *******,  находяща се в гр. П., общ.П., по КККР, одобрени със Заповед № 18-48/03.06.2009 г. на ИД на АГКК, последно изменение със Заповед КД-14—16237/14.02.2011 г., на Началник на СГКК – П., с адрес на сградата: град П., п.к. **, ул.“К.“ № 21, подробно описана, както и СГРАДА с идентификатор ******.9, находяща се в гр. П., по КККР, одобрени със Заповед № 18-48/03.06.2009 г. на ИД на АГКК, последно изменение със Заповед КД-14—16-237/14.02.2011 г. на Началник на СГКК – П., с адрес на сградата: град П., п.к. **, ул.“К.“ № 21, подробно описана. Сделката е сключена на 26.07.2012г., а видно от представените копия на изпълнителни листове, задълженията са възникнали през 2010г. / когато са издадени записите на заповед, въз основа на които са издадени изпълнителните листове/. Очевидно е, че задълженията на И.Б. са възникнали преди изповядване на процесната сделка. При безвъзмездните сделки знание за увреждането от страна на длъжника не е необходимо да се изследва, достатъчно е към момента на изповядване на сделката да е знаел за задължението. В този случай не е необходимо и да се изследва знание у приобретателя по сделката / макар и в случая това да е низходящ на длъжника, по отношение на който действа и презумпцията по чл.135, ал.2 от ЗЗД/. При безвъзмездните сделки  увреждане е винаги налице, т.к. фактически се намалява имуществото на длъжника без той да получава никаква насрещна престация, при което се затруднява или препятства удовлетворяване на вземането на кредитора. /в този смисъл виж и Р № 18/04.02.2015г. ,гр. д. № 3396/2014 г., IV г. о., ВКС/. В случай, че се установи увреждащо действие от длъжника,  е без правно значение дали последния разполага с друго имущество, с което да удовлетвори кредитора. В рамките на производството по чл.135 от ЗЗД не се изследва общото имущество на длъжника, респ. не могат да се правят доводи, че той разполага с достатъчно имущество. Това е така, т.к. не е ясно колко и какви други задължения има това лице и кредитори с какви вземания могат да конкурират кредитора ищец. В този смисъл са неоснователни възраженията във въззивната жалба, че е налице преобезпечаване на кредитора, т.к. длъжникът имал и друго имущество, по отношение на което са заведени Павлови искове, както и че стойността на имуществото надхвърля многократно претендираните вземания. Кредиторът има право да се удовлетвори от цялото  имущество на длъжника и всяко негово намаление уврежда интересите му. Длъжникът винаги може да преодолее обявяването на относителна недействителност като изпълни задължението или оспори вземането и се снабди с позитивно за себе си решение в тази насока.      

           По изложените съображения, съдът намира, че се установяват елементите от хипотезиса на нормата на чл.135 от ЗЗД и предявеният иск за обявяване на относителна недействителност по отношение на ищеца Е.С. на сключеният между И.Б. и Д.Б. договор за дарение е основателен и доказан, поради което и следва да бъде уважен.

           Първоинстанционното решение е постановено при установяване на същата фактическа обстановка и при същите правни изводи, които са съобразени и с установената практика на ВКС по повдигнатите от жалбоподателя възражения. Същото като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено.

           По частната жалба за разноските

           С обжалваното определение от 15.11.2018г., пост. по реда на чл.248 от ГПК съдът е оставил без уважение молбата на ищеца Е.С. за изменение на решението в частта за разноските, присъдени в полза на адв. Ив. М. като пълномощник на А.Б..

           Видно от постановеното по делото решение искът на Е.С. против А.Б. е отхвърлен. Същата е представлявана в процеса от адв. Ив. М.. Видно от представения договор за правна защита и съдействие страните са договорили адв. М. да осъществява безплатно процесуално представителство на А.Б. при условията на чл.38, ал.1, т.3, предл. 2-ро от ЗАдв. Ето защо съгл. чл.38, ал.2 от ЗАдв ищецът следва да заплати на адв. М. адвокатско възнаграждение за осъщественото процесуално представителство. Размерът на същото следва да бъде определен съобразно правилата, установени в Наредба №1/2004 за минималните размери на адвокатските възнаграждения, като съдът не може да слезе под нормативно установения минимум. Съгл. чл.7, ал.2, т.5 от Наредбата минималния размер на дължимото адвокатско възнаграждение е 7088,14лв. Същият размер не е прекомерен и съдът не може да го редуцира с оглед фактическата и правна сложност на делото, т.к. е минималния по наредбата. В същия смисъл е и постановеното определение, с което първоинсанционния съд е оставил без уважение молбата на С. по реда на чл.248 от ГПК за изменение на постановеното решение в частта за разноските. Подадената частна жалба като неоснователна следва да бъде оставена без уважение.

           По разноските във въззивното производство

           На осн. чл.78 от ГПК жалбоподателите дължат на въззиваемия Разноски. Представен е списък с разноски от адв. р., пълномощник на Е.С., в който е отбелязано, че се претендиран разноски за адвокатско възнаграждение по договор на правна помощ от 10.03.2019г.-, сключен на осн. чл.38, ал.1, т.3 , предл. 2-ро от ЗА. По делото , обаче, подобен договор не е представян. Представено е единствено пълномощно /от 11.12.2018г. на л.32 от делото/, в което липсват подобни договорки. При това положение съдът намира, че липсват основания за определяне на адвокатско възнаграждение по реда на чл.38, ал.2 от ЗАдв.

           С оглед на изложеното съдът

 

Р Е Ш И  :

 

          

           ПОТВЪРЖДАВА Решение № 1154/27.09.2018г., постановено по гр.д.№ 1758/2017, ПдОС в обжалваната част.

           В необжалваната част решението е влязло в законна сила.

           ОСТАВЯ без уважение частна жалба на Е.Б.С., ЕГН **********, против Определение №2296/15.11.2018, пост. по гр.д.№1758/2017, ПДОС, с което  е оставена без уважение молбата му за изменение на постановеното решение в частта за разноските. В тази част решението има характер на определение и подлежи на обжалване с частна жалба пред ВКС в седмичен срок от връчването му.

           Решението  подлежи на обжалване с касационна жалба пред ВКС в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

      ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                                            ЧЛЕНОВЕ :