Решение по дело №4998/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 7851
Дата: 19 ноември 2019 г. (в сила от 19 ноември 2019 г.)
Съдия: Марина Евгениева Гюрова
Дело: 20191100504998
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 12 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

 

 

 

№....................

 

 

 

 

 

гр. София, 19.11.2019 г.

 

 

 

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, III-Б въззивен състав, в публичното заседание на пети ноември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТЕМЕНУЖКА СИМЕОНОВА

      ЧЛЕНОВЕ: ХРИПСИМЕ МЪГЪРДИЧЯН

                                       мл. съдия  МАРИНА ГЮРОВА

 

 

 

 

 

при секретаря Нина Светославова, като разгледа докладваното от съдия Гюрова в. гр. д. № 4998 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК.

С Решение № 477137 от 26.08.2018 г., поправено с решение № 61521 от 11.03.2019 г., по гр. д. № 12568/2016 г. по описа на Софийски районен съд, IІ ГО, 57 състав, са отхвърлени предявените по реда на чл. 422 ГПК искове за признаване за установено спрямо М.Б.А., ЕГН: **********, че дължи на „Т.С.“ ЕАД, ЕИК: *********, сумите, предмет на заповед за изпълнение на парично задължение от 19.10.2015 г. по ч. гр. д. № 52761/2015 г. по описа на СРС, 57- ми състав, а именно:

- на основание чл. 79 ЗЗД сумата от 1152,84 лв. - цена на незаплатена доставена и използвана топлинна енергия за топлоснабден обект - апартамент № 55 в гр. София, ж.к. „*********за периода 01.11.2012 г. - 30.04.2014 г.;

- на основание чл. 86 ал. 1 ЗЗД сумата от 217,56 лв., представляваща обезщетение за забавено изпълнение на главницата от 1152,84 лв. за периода 31.12.2012 г. - 31.07.2015 г.;

- на основание чл. 79 ЗЗД сумата от 28,56 лв. - цена за извършвана услуга дялово разпределение в етажна собственост, където се намира топлоснабден обект - апартамент № 55 в гр. София, ж.к. „*********за периода 01.11.2012 г. - 30.04.2014 г.;

- на основание чл. 86 ал. 1 ЗЗД сумата от 4,31 лв., представляваща обезщетение за забавено изпълнение на главницата от 28,56 лв. за периода 31.12.2012 г. - 31.07.2015 г.

С решението „Т.С.“ ЕАД е осъдено да заплати на М.Б.А., на основание чл. 78, ал. 3 ГПК, сумата от 1 000 лв. - разноски в исковото производство и сумата от 800 лв. - разноски в заповедното производство.

Срещу така постановеното решение е подадена въззивна жалба от „Т.С.“ ЕАД, в която са развити съображения за незаконосъобразност и неправилност на атакувания акт в обжалваната част. Отправено е искане първоинстанционното решение да бъде отменено, а исковите претенции да бъдат уважени изцяло. Въззивникът твърди, че първоинстанционният съд неправилно е приел, че ответникът не е потребител на топлинна енергия, тъй като последният е собственик на процесния имот. Сочи, че е ирелевантно обстоятелството дали лицето е обитавало процесния имот, респ. дали е консумирало топлинна енергия лично. Поддържа, че законът дава възможност задълженията да бъдат търсени, както от собственика, така и от носителя на вещно право на ползване. Претендира разноски.

В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК е постъпил отговор на въззивната жалба от М.Б.А., с който жалбата се оспорва и се моли първоинстанционното решение да бъде оставено в сила. Поддържа, че е придобил гола собственост върху процесния имот, доколкото праводателят му си е запазил вещно право на ползване пожизнено. Твърди, че ползвателят е длъжен да плаща разноските, свързани с ползването на вещта, в това число топлинна енергия. Претендира разноски.

Софийски градски съд, след като обсъди събраните по делото доказателства и становищата на страните, съгласно разпоредбата на чл. 235, ал. 2 ГПК, намира следното от фактическа и правна страна:

Производството е образувано по въззивна жалба, подадена от процесуално -  легитимирана страна, в законоустановения срок по чл. 259, ал. 1 ГПК и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което същата е процесуално допустима.

Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта - в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Настоящият съдебен състав приема, че обжалваното решение е валидно и допустимо. При постановяване на първоинстанционното решение не е допуснато нарушение на императивни материалноправни норми, а с оглед релевираните в жалбата оплаквания, същото е и правилно, като въззивният съд споделя изцяло изложените в мотивите му съображения, поради което и на основание чл. 272 ГПК препраща към тях. Независимо от това, във връзка с доводите, изложени в жалбата, въззивният съд намира следното:

СРС, Гражданско отделение, 57 състав е бил сезиран с обективно кумулативно съединени искове по реда на чл. 422 ГПК, с правно основание чл. 79, ал. 1 ЗЗД, вр. чл. 149 ЗЕ и чл. 86, ал. 1 ЗЗД.

Спорен на етапа на въззивното производство е въпросът кой е страна в процесното договорно правооотношение, при положение че е учредено вещно право на ползване върху топлоснабдявания имот - собственикът или титулярът на ограниченото вещно право на ползване. Настоящият съдебен състав приема следното:

Съгласно чл. 153, ал. 1 от Закона за енергетиката всички собственици и титуляри на вещно право на ползване в сграда - етажна собственост, присъединени към абонатна станция или към нейно самостоятелно отклонение, са потребители на топлинна енергия, а § 1, т. 42 ДР на ЗЕ /отм./ определя като потребител физическо лице - собственик или ползвател на имот, което ползва електрическа или топлинна енергия с топлоносител гореща вода или пара за отопление, климатизация и горещо водоснабдяване, или природен газ за домакинството си. Следователно купувач - страна по сключения договор за доставка на ТЕ до процесния имот е неговият собственик или лицето, на което е учредено ограничено вещно право на ползване. Именно то е задължено да заплаща продажната цена за доставената и потребена ТЕ, респ. то е встъпило в облигационни правоотношения с ищцовото дружество. Разпоредбата императивно урежда кой е страна по облигационното отношение с топлопреносното предприятие, като меродавно е единствено притежанието на вещно право върху имота - собственост или вещно право на ползване.

Цитираните норми следователно легитимират като потребител на топлинна енергия по силата на закона собственика на топлоснабдения имот, освен ако имотът е обременен с вещно право на ползване, в който случай потребител се явява третото лице - ползвател. Този извод се налага от изричното разграничаване на хипотезата на учредено вещно право на ползване в законовата дефиниция и определянето на титуляра на същото като потребител на доставяната в имота топлинна енергия. Възприетото в специалния закон разрешение съответства и на общата уредба на задълженията на носителя на ограниченото вещно право по чл. 57 ЗС, възлагаща в негова тежест разноските, свързани с ползването на вещта.

В разглеждания случай ищецът основава претенциите си към ответника на твърдението, че е собственик на процесния имот. От представения по делото нотариален акт за дарение на недвижим имот № 11, том LXXXXIV, дело № 20132 от 1992 г. се установява, че на 04.12.1992 г. Ц. А. М. е прехвърлил на ответника М.Б.А. правото на собственост върху процесния имот - апартамент № 55, находящ се в гр. София, ж.к. „**********Видно от отбелязванията в посочения нотариален акт прехвърлителят Ц. А. М. си е запазил пожизнено вещно право на ползване върху имота.

При това положение за потребител на доставената в процесния имот топлинна енергия и съответно - за страна по процесното облигационно правоотношение  с  предмет - доставка  на  топлинна  енергия за исковия период 01.11.2012 г. - 30.04.2014 г.,  следва  да  се счита вещният ползвател на топлоснабдения имот, явяващ се трето за спора лице, а не ответникът М.Б.А., който като „гол собственик“ на имота е бил лишен от възможността да го ползва. В тази връзка следва да се отбележи, че за собственика  и  ползвателя  въз  основа  на вещно  право  на  ползване не е предвидена солидарна отговорност, нито по силата на закона, нито по силата на сключен между тях и ищеца договор, включително Общите условия към него, поради което и разпоредбата на чл. 122 ЗЗД в случая е неприложима.

При тези съображения, тъй като при конкуренцията на вещни права превес има правото на ползване върху имота, а не голата собственост, за потребител на топлинна енергия през исковия период следва да се счита вещният ползвател, а не „голият собственик“, лишен от правото да ползва имота, поради учредяването на такова ограничено вещно право на друго лице. Доказване на противното от страна на ищеца не е проведено по делото, което налага приемането на извод, че ответникът М.Б.А. не е пасивно материално - правно легитимиран да отговаря за задълженията за цената на топлинната енергия, доставена в процесния имот.

Предвид изложеното предявените срещу М.Б.А. искове правилно са отхвърлени от първоинстанционния съд, поради което решението следва да бъде потвърдено, а въззивната жалба оставена без уважение.

По разноските:

При този изход на спора право на разноски има въззиваемата страна, която е представила списък по чл. 80 ГПК и претендира заплащането на сумата от 980 лв. за адвокатско възнаграждение за процесуално представителство пред СГС. С оглед представения договор за правна защита и съдействие, в който е отразено, че уговореният адвокатски хонорар е заплатен изцяло в брой, което има характер на разписка, съдът намира, че е доказано заплащането им. Направеното от въззивника възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение на основание чл. 78, ал. 5 ГПК е основателно. Минимално предвиденият размер на възнаграждението съгласно чл. 7, ал. 2, т. 1 НМРАВ е 328,23 лв., с оглед на което уговореното и заплатено възнаграждение от 980 лв. надвишава минималните размери, а като се съобрази правната и фактическа сложност на делото, то съдът намира, че същото следва да бъде редуцирано и присъдено в минималния предвиден в наредбата размер.

Предвид изложените съображения, Софийски градски съд

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 477137 от 26.08.2018 г., поправено с решение № 61521 от 11.03.2019 г., по гр. д. № 12568/2016 г. по описа на Софийски районен съд, IІ ГО, 57 състав.

ОСЪЖДА „Т.С.“ ЕАД, ЕИК *********, да заплати на  М.Б.А., ЕГН **********, сумата от 328,23 лв., представляваща разноски за адвокатско възнаграждение във въззивното производство.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                             ЧЛЕНОВЕ: 1.

 2.