Определение по дело №377/2023 на Административен съд - Русе

Номер на акта: 72
Дата: 9 януари 2024 г.
Съдия: Вилиана Стефанова Върбанова
Дело: 20237200700377
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 ноември 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 72

 

гр. Русе, 09.01.2023 г.

 

 

Административен съд Русе, касационен състав, в закрито съдебно заседание на 9 януари през две хиляди двадесет и четвърта година в състав:

                                     

                          Председател :  ЙЪЛДЪЗ АГУШ

Членове  :     ВИЛИАНА ВЪРБАНОВА

                                                                               СПАС СПАСОВ

 

като разгледа докладваното от съдията ВЪРБАНОВА  ч.к.а.н.дело № 377 по описа за 2023 год.,  за да се произнесе, взе предвид:

                Постъпило е искане вх.№5045/23.11.2023г. от директора на РИОСВ за възобновяване на производството по АНД №260/2023г. по описа на Районен съд Русе. В искането се твърди, че в производството по делото жалбоподателят „Карко Логистик“ ЕООД бил представляван от адвокат, упълномощен от П.П.С. в качеството му на физическо лице, а не на управител на дружеството; твърди се, че в пълномощното е визирано представителство по наказателно общ характер дело, а не административнонаказателно дело. Направен е извод, че дружеството-жалбоподател по делото не е надлежно представлявано, поради което и на основание чл.70, ал.2, т.7 от ЗАНН се иска възобновяване на производството по АНД №260/2023г. Посочено е, че производството е приключило с влязло в сила решение по КАНД №269/2023г. по описа на Административен съд Русе, с което издаденото от директора на РИОСВ наказателно постановление №33/29.12.2022г. е отменено.

         Искането е недопустимо.

Съгласно чл.70, ал.2, т.7 от ЗАНН, административнонаказателното производство подлежи на възобновяване, когато вследствие на допуснато съществено нарушение на процесуалните правила лицето, по отношение на което е издаден актът по ал. 1, наказващият орган или собственикът на вещите, с които е извършено разпореждане или са отнети в полза на държавата, ако не е нарушител, е бил лишен от възможността да участва в административнонаказателното производство или не е бил надлежно представляван, както и когато не е могъл да участва лично или чрез пълномощник по причина на препятствие, което не е могъл да отстрани.

Съгласно чл.72, ал.1 от ЗАНН, искане за възобновяване на административнонаказателно производство могат да направят прокурор в окръжна прокуратура, лицето, по отношение на което е издаден актът по чл. 70, ал. 1, собственикът на вещите, с които е извършено разпореждане или са отнети в полза на държавата, когато не е нарушител, както и наказващият орган. Алинеи втора и трета поставят допълнителни условия към лицата, искащи възобновяване - лицата по ал. 1, т. 2 и 3 може да правят искане за възобновяване, когато са нарушени техните права и законни интереси, а наказващият орган може да прави искане за възобновяване в случаите, когато актът по чл. 70, ал. 1 е отменен или изменен от съда. Предвид не особено прецизната редакция на алинея трета, на пръв поглед се създава впечатлението, че единствената предпоставка за допустимост на направено от наказващия орган искане /освен спазване на сроковете по чл.71 от АПК/ е актът да е отменен или изменен от съда.

Съвкупният анализ на всички горепосочени норми, обаче, сочи на друг извод. Предпоставките за възобновяване на осн. чл.70, ал.2, т.7 от ЗАНН са две -  1. влязъл в сила един от следните актове по ал.1 и 2. наличие на такова съществено нарушение на процесуалните правила, което да е довело до осуетяване на възможността на някое от посочените лица да участва в административнонаказателното производство, т.е такъв процесуален порок, който пряко засяга възможността на някое от лицата да упражни лично или чрез процесуален представител правата си. Твърдения за такова нарушение може да навежда само лицето, чието право е било накърнено. Да се приеме, че наказващият орган може да иска възобновяване на приключило административнонаказателно производство, позовавайки се на нарушени чужди права, означава да му се признае качество на процесуален субституент, каквото разпоредбите на ЗАНН и АПК не визират. В конкретния случай доводите за допуснати процесуални нарушения са за такива, имащи отношение към валидното процесуално представителство не на наказващия орган, а на наказаното лице. След като не сочи твърдения за негови нарушени права, съдът намира искане вх.№5045/23.11.2023г. от директора на РИОСВ за възобновяване на производството по АНД №260/2023г. по описа на Районен съд Русе за недопустимо, поради което образуваното по него производство следва да бъде прекратено.

         Мотивиран така и на осн.чл.236 вр.чл.221 от АПК, съдът

 

 

О П Р Е Д Е Л И :

          

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искане вх.№5045/23.11.2023г. от директора на РИОСВ за възобновяване на производството по АНД №260/2023г. по описа на Районен съд Русе.

ПРЕКРАТЯВА производството по делото.

Определението подлежи на обжалване в 7-дневен срок от съобщението с частна жалба пред Върховния административен съд.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:    

 

 

       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                          2.