Решение по дело №554/2020 на Районен съд - Перник

Номер на акта: 260158
Дата: 17 ноември 2020 г. (в сила от 30 декември 2020 г.)
Съдия: Богдан Здравков Велев
Дело: 20201720200554
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 април 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

 

Номер260158/17.11.    Година 2020          Град Перник

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пернишки районен съд         ІІІ-ти наказателен състав

На 26 август                              Година 2020

 

В публично заседание в следния състав:

 

      Председател: БОГДАН ВЕЛЕВ

 

                   Съдебни заседатели:

 

Секретар:Капка Станчева

Прокурор:

Като разгледа докладваното от съдия ВЕЛЕВ НАХ дело номер 00554 по описа за 2020 година, взе предвид следното:

Производството е образувано по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН по жалба, подадена в срок от легитимирано лице-   В.П.К. ,срещу НП №20-1158-000198 от 14.02.2020г., издадено от Началник на сектор „ПП” към ОД на МВР-Перник, с което на основание чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП / Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ са му  наложени административни наказания: глоба в размер на 100 лева,и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца,  на основание чл.185 от ЗДвП –глоба в размер на 20лв,и на основание чл.179,ал.2 вр.чл.179,ал.1,т.5,пр.4 от ЗДвП-глоба в размер на 200лв.

 Въззиваемата страна, редовно призована,  представител не изпраща,не взема становище по жалбата.

Жалбоподателят, за съдебно заседание не се явява,не изпраща представител,не е открит на посочения в жалбата адрес-ход на делото при условията на чл.61 ,ал.2 от ЗАНН.

Според изложеното в писмената жалба:

-при съставяне на АУАН не са иззети материали,с които са разполагали/предполага се от контролните органи/не е дадена възможност са вписване на възражения,

-АУАН не бил съставен на мястото на нарушението,

-не е отбелязано качеството на свидетелите в АУАН,

-не са описани признаци на пътно транспортно произшествие според легалната дефиниция, регламентирана в ДР на Закона за движението по пътищата.

 

Пернишкият районен съд, след като обсъди доказателствата по делото и  изложените в процеса доводи,намира за установено от фактическа и правна страна следното:

 

На 08.01.2020г. автоконтрольор към сектор “Пътна полиция” гр. Перник е съставил акт за установяване на административно нарушение срещу нарушителят - жалбоподател в настоящото производство, който е отразил следните релевантни за процеса обстоятелства:

 

На 08.01.2020г. в 07:45 часа в гр.Перник,по ул.“Юрий Гагарин“ с посока от ул.“Бучински път“ към ул.“Ленински проспект“жалбоподателят е управлявал лек автомобил Опел Зафира с регистрационен номер ******с посочена собственост,като на кръстовището с ул.“Ставропол“ не пропуска пресичащата от ляво на дясно на ясно обозначена с ПЗ А 18 и ПМ 8.1 пешеходна пътека пешеходка Е.И.Г.,ЕГН ********** и реализира ПТП,след което напуска мястото на произшествието ,без да уведоми компетентните органи.

Е.Г.е откарана от екип на ЦСМП за преглед,след който е освободена без наранявания.

Водача е представил АУАН серия Д №0719086 с изтекъл срок на валидност.

 

Като виновно нарушени  законови разпоредби са посочени: чл.119 ал.1,чл.123,ал.1,т.2,“б.“б“,чл.157 ал.6 от Закона за движението по пътищата.

 

Въз основа на този АУАН е издадено обжалваното НП, с което на жалбоподателя са наложени административни наказания: по второто и третото горепосочени в абсолютен законов размер,а по отношение на първото наказанията около средния законов размер.

 

Съдът възприема фактическата обстановка по делото от данните внесени в процеса чрез следните доказателствени средства и доказателства: Показанията на И.С.И.– актосъставител, показанията на посочения свидетел в АУАН-И.Б. Б.,АУАН самият АУАН, Протокол за ПТП от 08.01.2020г.,№1730704,писмени данни от приложената административно наказателна преписка.

 

Съдът намира, че акта за установяване на административно нарушение, е съставен, а обжалваното НП издадено от компетентни лица по смисъла на чл.189 ал.1 и ал.12 от ЗДвП.

Жалбата е подадена в срок,от легитимирано лице,поради което съдът следва да се произнесе по същество.

 

Приложеният субсидиарен наказателен състав/чл.185 от Закона за движението по пътищата/ е за нарушение на чл.157 ал.6 от Закона за движението по пътищата.

Според посочената като виновно нарушена законова разпоредба     чл.157,ал.6 от ЗДвП, При съставяне на акт за нарушение по този закон контролният талон се отнема и се връща на водача след изпълнение на задължението по чл. 190, ал.3. Актът за нарушението заменя контролния талон за срок до един месец от издаването му.

А описанието на нарушението като фактически състав е „представя  АУАН с изтекъл срок на валидност.

Какъв е,колко е този срок не е посочено нито в АУАН,нито в издаденото въз основа на него  обжалвано наказателно постановление.

 

Като виновно нарушена материално правна разпоредба се сочи чл.119 ,ал.1 от ЗДвП ,според който текст при приближаване към пешеходна пътека водачът на нерелсово пътно превозно средство е длъжен да пропусне стъпилите на пешеходната пътека или преминаващи по нея пешеходци,като намали скоростта или спре.

Въз основа на установената фактическа обстановка настоящият състав приема, че е извършено нарушение по чл. 119, ал. 1 ЗДвП, тъй като не е изпълнено от водача на МПС административното задължение при приближаване към пешеходна пътека да пропусне преминаващи по пешеходна пътека пешеходци, като намали скоростта или спре.

Съставът на това нарушение урежда изпълнително деяние, което го определя като нарушение на просто извършване, осъществявано чрез противоправно действие, тъй като водачът на нерелсово пътно превозно средство преминава през пешеходната пътека, преди през нея да преминат стъпилите на нея или преминаващи по нея пешеходци.

 Необходимо и достатъчно условие за даване на предимство на пешеходеца от страна на водача на нерелсовото ППС, е пешеходецът само да е стъпил на пешеходната пътека, като няма значение къде точно се е намирал върху пешеходната пътека /в началото, средата или края на същата/ към момента.

От друга страна ,съдът счита,че е приложен незаконосъобразен административно наказателен състав-чл.179,ал.2 от Закона за движението по пътищата,според който текст Който поради движение с несъобразена скорост, неспазване на дистанция или нарушение по ал. 1 причини пътнотранспортно произшествие, се наказва с глоба в размер 200 лв., ако деянието не съставлява престъпление.

Според дефиницията ,дадена в параграф 6,т.30 от Допълнителните разпоредби на закона за движението по пътищата, “Пътнотранспортно произшествие“ е събитие, възникнало в процеса на движението на пътното превозно средство и предизвикало нараняване или смърт на хора,повреда  на пътно превозно средство,път, пътно съоръжение,товар или други материални щети.

А от данните от обстоятелствената  част на обжалваното наказателно постановление ,издадено въз основа на констатациите ,обективирани в АУАН следва, че релевантен е друг административно наказателен състав,свързан с нарушаване на разпоредбата на чл.119, ал.1 от Закона за движението по пътищата-т.е.или чл.179,ал.1 т.5 от Закона за движението по пътищата или най-малко чл.183,ал.5,т.2 от Закона за движението по пътищата.

 

При така събраните по делото доказателства, не само след обсъждане доводите на жалбоподателя, съдът намира, че обжалваното НП е незаконосъобразно и като такова, следва да бъде отменено, в частта относно наложеното наказание по чл. 175, ал.1, т. 5 от ЗДВП, а именно “глоба” в размер на 100лв. и лишаване на жалбоподателя от право да управлява МПС за срок от 3 месец.

На жалбоподателя са  наложени двете комулативно предвидени наказания по чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП, в определен размер, тъй като наказващият орган е приел, че  страната-жалбоподател е нарушил задълженията си като участник в пътно транспортно произшествие,който извод следва от приложения административно наказателен състав.

Кои задължения обаче е нарушил, следва да се прецени според обстоятелствената част на обжалваното НП, и правната връзка с посочена, нарушена законова разпоредба, по отношение на обжалваното наказателно постановление, както и същите обстоятелства ,отразени в съставения АУАН, въз основа на което то е издадено.

В обжалваното НП по отношение на този задължителен реквизит се сочи:чл.123, ал.1,т.2,б.“Б“ от ЗДвП, която задължава водача на пътно превозно средство,  който е участник в пътнотранспортно произшествие , когато при произшествието са пострадали хора, да уведоми компетентната служба на Министерството на вътрешните работи.

 

 

Отново този фактически състав следва да се преценява и с Определението ,значението на понятието ПТП ,според текста в параграф 6 т.30 от Допълнителните разпоредби на Закона за движението по пътищата е дефинирано понятието “Пътнотранспортно произшествие”-т.е. това е събитие, възникнало в процеса на движението на пътно превозно средство и предизвикало нараняване или смърт на хора, повреда на пътно превозно средство, път, пътно съоръжение, товар или други материални щети.

В конкретния случай това е още повече належащо,тъй като е подадено  възражение,и е извършена проверка.

На основание гореизложеното съдът намира,че обжалваното наказателно постановление е незаконосъобразно и от материално правна и процесуално правна страна,поради което следва да бъде отменено изцяло.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

         РЕШИ:

Отменя НП №20-1158-000198 от 14.02.2020г., издадено от Началник на сектор „ПП” към ОД на МВР-Перник, с което на В.П.К. ***,ЕГН **********,на   основание чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП / Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ са му  наложени административни наказания: глоба в размер на 100 лева,и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца,  на основание чл.185 от ЗДвП –глоба в размер на 20лв,и на основание чл.179, ал.2,вр.чл.179, ал.1, т.5, пр.4 от ЗДвП-глоба в размер на 200лв.

 

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено, пред Административен съд - гр. Перник като касационна инстанция.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/

 

 

Вярно с оригинала,

  ИЕ