Решение по дело №10303/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 5118
Дата: 25 август 2020 г. (в сила от 25 август 2020 г.)
Съдия: Пепа Стоянова Тонева
Дело: 20191100510303
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 5 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ .........                                                                                   25.08.2020г., гр. София

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІІ-В въззивен състав, в публично заседание на десети юни две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНЕЛИЯ МАРКОВА

                                                         ЧЛЕНОВЕ: ПЕПА МАРИНОВА-ТОНЕВА

                                                            Мл. съдия КРИСТИЯН ТРЕНДАФИЛОВ

 

при секретаря Антоанета Луканова, като разгледа докладваното от съдия Маринова-Тонева гр.дело № 10303 по описа за 2019 година, за да постанови решение, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 258 – 273 ГПК.

С решение № 98226 от 19.04.2019г. по гр.д. № 48985/2018г. Софийски районен съд, 32 състав обявил за нищожно на основание чл. 26, ал. 1, пр. 1 ЗЗД сключеното между „П.К.Б.“ ЕООД, ЕИК ********,  и Х.Я.В., ЕГН **********, споразумение от 12.09.2015г. за предоставяне на пакет от допълнителни услуги на стойност 3 000 лв. към договор за потребителски кредит от 12.09.2015г., сключен между същите страни, и осъдил ответника на основание чл. 55, ал. 1, пр. 1 ЗЗД да върне на ищеца заплатената по споразумението от 12.09.2015г. за предоставяне на пакет от допълнителни услуги сума в размер на 3 000 лв. На основание чл. 78, ал. 1 ГПК ответникът е осъден да заплати на ищеца сумата 940 лв. - разноски по делото.

Срещу решението е подадена въззивна жалба от ответника „П.К.Б.“ ЕООД, който го обжалва изцяло с оплаквания за неправилност. Неправилно първостепенният съд приел, че споразумението е нищожно, тъй като услугите, предвидени в него, били такива по усвояване и управление на кредита. Отпускането на кредит не било обвързано със задължителното закупуване на пакета от допълнителни услуги. Поддържа, че с оглед легалното определение на договора за потребителски кредит, дадено в чл. 9, ал. 1 ЗПК, законодателят изключил от неговия обхват предлаганите в допълнителния пакет услуги. Освен това ищецът се възползвал от две от услугите, включени в този пакет - приоритетно разглеждане на заявлението за отпускане на кредит и възможност за разсрочване на плащането по вече отпуснатите средства. Дължимото възнаграждение по споразумението не представлявало цена на услугите, а било дължимо за възможността ищецът да поиска промяна в договора му за кредит. Неправилен бил и изводът на СРС, че споразумението е нищожно тъй като възнаграждението, уговорено със същото, не било включено в изчисляването на ГПР, тъй като този извод противоречал на § 1, т. 1 ДР ЗПК. Моли съда да отмени атакуваното решение и вместо него постанови друго, с което да отхвърли предявените искове. Претендира разноски и юрисконсултско възнаграждение за двете инстанции. С жалбата релевира и евентуално възражение за прекомерност по смисъла на чл. 78, ал. 5 ГПК на претендирано от насрещната страна адвокатско възнаграждение за въззивното производство.

Въззиваемата страна Х.Я.В. с отговор по реда на чл. 263, ал. 1 ГПК оспорва жалбата и моли съда да потвърди атакуваното решение като правилно. Претендира разноски за въззивното производство съгласно списък по чл. 80 ГПК.

 Въззивната жалба е процесуално допустима като подадена от надлежна страна, в срока по чл. 259, ал. 1 ГПК и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт.

За да се произнесе по основателността на жалбата, Софийски градски съд като въззивна инстанция обсъди събраните по делото доказателства съобразно чл. 235, ал. 2 и 3 и чл. 12 ГПК, във връзка с изтъкнатите доводи, при което намира за установено следното:

С исковата молба съдът е сезиран с обективно кумулативно съединени искове – с правно основание чл. 26, ал. 1, пр. 1 ЗЗД, по които се твърди нищожност на споразумение от 12.09.2015г. за предоставяне на пакет от допълнителни услуги към договор за потребителски кредит № **********, на основание чл. 21, ал. 1 вр. чл. 10, ал. 2, чл. 10а, ал. 2 ЗПК и чл. 33, ал. 1 ЗПК и като неравноправно по смисъла на чл. 143 ЗЗП, и иск с правно основание чл. 55, ал. 1, пр. 1 ЗЗД за сумата 3 000 лв., представляваща платената без основание сума по нищожното споразумение.

Съгласно чл. 269 ГПК, въззивният съд проверява правилността на първоинстанционното решение само в рамките на релевираните оплаквания, а служебно следва да ограничи проверката си само за валидност, допустимост на решението в обжалваната част и спазване на императивните норми на материалния закон (т. 1 на Тълкувателно решение № 1/09.12.2013г. по тълк.д. № 1/2013г., ОСГТК на ВКС).

Обжалваното решение е валидно и допустимо. Настоящият въззивен състав намира, че при постановяването му не е допуснато нарушение на императивни материалноправни норми, а с оглед оплакванията в жалбата решението е правилно по следните съображения:

Противоречието на закона по смисъла на чл. 26, ал. 1, пр. 1 ЗЗД представлява несъобразяване с предписанията на императивни правни норми, като достатъчно за нищожността на сделката на това основание е обективното й несъответствие с повелителна правна норма или правен принцип.

При исковете по чл. 55, ал. 1 ЗЗД  хипотезите на „получаване без основание” обикновено са обусловени от едно преюдициално договорно правоотношение. Фактическият състав на чл. 55, ал. 1, пр. 1 ЗЗД изисква предаване, съответно получаване на нещо при начална липса на основание, т.е. когато още при самото получаване липсва основание за преминаване на блага от имуществото на едно лице в имуществото на друго. Съгласно правилото на чл. 154, ал. 1 ГПКв тежест на ищеца е да установи при условията на пълно и главно доказване факта на предаване (плащане на сумата), след което в тежест на ответника е да докаже, че е налице основание за получаването, съответно за задържане на полученото.

В случая страните не спорят по фактите, а те се установяват и от приетите писмени доказателства – на 12.09.2015г. между страните е сключен договор за потребителски кредит № **********, както и споразумение за предоставяне на пакет от допълнителни услуги на стойност 3 000 лв. Не се спори също и се установява, че ответникът е изплатил изцяло сумите по договора и по споразумението.

Съгласно споразумението от 12.09.2015г., сключено към договора за кредит, страните са уговорили „предоставяне на пакет от допълнителни услуги“, които кредитодателят се задължил да предостави по искане на клиента и при изпълнение на посочените в ОУ изисквания, както следва: 1. приоритетно разглеждане и изплащане на потребителския кредит; 2. възможност за отлагане на определен брой погасителни вноски; 3. възможност за намаляване на определен брой погасителни вноски; 4. възможност за смяна на дата на падеж; 5. улеснена процедура за получаване на допълнителни парични средства. Уговорено е възнаграждение за предоставянето на пакета, като споразумението препраща към договора за кредит - т. VІ, според която сумата по договора за кредит е 3 000 лв. при ГПР 49.9 % и ГЛП 41.17 %, а по избрания и закупен пакет от допълнителни услуги – 3 000 лв. В споразумението е уговорено възнаграждението да бъде разсрочено за срока на договора за кредит и добавено към месечните вноски за погасяване на главницата.

Съгласно уговореното и приетия погасителен план, кредитът е следвало да бъде върнат на 24 месечни погасителни вноски, с размер на вноска по кредита от 185.46 лв., включваща главница и възнаградителна лихва, както и размер на вноска по закупен пакет от допълнителни услуги в размер на 125 лв. месечно, или общ размер на погасителната вноска 310.46 лв.

С оглед така установеното, въззивният съд споделя извода на първоинстанционния за нищожност на процесното споразумение. Т.нар. „допълнителни услуги“ по т. 1 – 4 от споразумението по същество представляват такива свързани с усвояването и управлението на кредита, за което законът императивно забранява плащане на такси и комисионни в чл. 10а, ал. 2 ЗПК; Петата т.нар. услуга (улеснена процедура за получаване на допълнителни парични средства) касае евентуални бъдещи кредитни отношения между страните. Не е посочена и цена за всяка от услугите поотделно, включително и в споразумението, каквото е императивното изискване на чл. 10а, ал. 4 ЗПК. Следва да се отчете и че заплащането на това възнаграждение е предварително, т.е. същото е дължимо само за „възможността за предоставянето“ на услугите, като е без значение дали някоя от тези услуги ще бъде използвана по време на действие на сключения между страните договор, доколкото в споразумението е посочено, че възнаграждението за предоставянето на посочените допълнителни услуги става изискуемо с подписването му, като изискуемостта му е в пълен размер дори и да не е ползвана и една от тях. С оглед размера на вземането за т.нар. „допълнителни услуги“ – 3 000 лв., при размер на отпуснатия кредит от 3 000 лв., очевидно е, че споразумението има за цел и резултат увеличение на възнаграждението на кредитора, поради което и съгласно чл. 21, ал. 1 вр. чл. 19, ал. 4 ЗПК е нищожно. Процесното споразумение безспорно е и сключено във вреда на потребителя по смисъла на чл. 143 ЗЗП, приложим в конкретния случай, тъй като води до значително неравновесие между правата и задълженията на търговеца и потребителя. Съгласно чл. 146, ал. 1 ЗЗП неравноправните клаузи са нищожни, ако не са уговорени индивидуално, като за наличието на такива клаузи съдът следи служебно. В случая споразумението не е уговорено индивидуално, доколкото е изготвено предварително и ищецът не е имал възможност да влияе върху съдържанието му. След като споразумението е нищожно, по него не се дължи възнаграждение, поради което искът с правно основание чл. 55, ал. 1, пр. 1 ЗЗД също е основателен.

Предвид съвпадението на крайните изводи на двете инстанции, първоинстанционното решение следва да бъде потвърдено.

При този изход и изричната претенция, разноски за настоящата инстанция се следват на въззиваемия. Доказано направените такива са в размер на 700 лв. – адвокатско възнаграждение, което е заплатено в брой, съгласно удостовереното в договора за правна защита и съдействие от 28.06.2019г.  Възражението на въззивника за прекомерност по смисъла на чл. 78, ал. 5 ГПК съдът намира за неоснователно. Цената на всеки от предявените искове е 3 000 лв. (чл. 69, ал. 1, т. 4 и т. 1 ГПК), и минималното възнаграждение, определено по реда чл. 7, ал. 2, т. 2 вр. чл. 2, ал. 5 от Наредба № 1/2004г. за минималните размери на адвокатски възнаграждения (в приложимата й за спора редакция към датата на сключване на договора за правна защита) възлиза на 880 лв. Заплатеното от въззиваемия възнаграждение е под минималния размер, поради което не следва да бъде намалявано.

Така мотивиран, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 98226 от 19.04.2019г., постановено по гр.д. № 48985/2018г. на Софийски районен съд, 32 състав.

ОСЪЖДА „П.К.Б.“ ЕООД, ЕИК ********, със седалище и адрес на управление:***, да заплати на Х.Я.В., ЕГН **********, на основание чл. 78 ГПК сумата 700.00 лв. (седемстотин лева), представляваща разноски за въззивното производство.

Решението е окончателно и не подлежи на касационно обжалване, съгласно чл. 280, ал. 3 ГПК.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          ЧЛЕНОВЕ:  1.                                      

 

 

 

 

                                                                                              2.