Решение по дело №7549/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260652
Дата: 2 март 2021 г.
Съдия: Анета Александрова Трайкова
Дело: 20205330107549
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 30 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

№260652                   02.03.2021г.                    Гр. Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, I-ви гр. състав в открито съдебно заседание на десети февруари две хиляди и двадесет  първа година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНЕТА ТРАЙКОВА

 

при участието на секретаря Невена Назарева, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 7549 по описа на ПРС за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Предявен е иск с правна квалификация чл. 357 от Кодекса на труда, вр. с чл. 358, ал. 1, т. 2 от Кодекса на труда, вр. с чл. 188, т. 2 от КТ.

        Производството по делото е образувано по искова молба, подадена от Р.Т.К., ЕГН ********** срещу УМБАЛ „СВЕТИ ГЕОРГИ” ЕАД Пловдив за отмяна на наложеното на ищеца със заповед № ****. на ****на болницата дисциплинарно наказание „предупреждение за уволнение”.

       Ищецът твърди, че работи по трудово правоотношение с ответника на длъжност „*****“ на непълно работно време от 3,5 часа дневно от 04.12.2019г., като със заповед от 29.04.2020г. на ****му било наложено дисциплинарно наказание „предупреждение за уволнение”.

     Твърди се заповедта да е незаконосъобразна, поради липсата на извършени нарушения на трудовата дисциплина и непоискани писмени обяснения за част от посочените в заповедта дисц. нарушения.

    Ето защо счита наказанието за незаконосъобразно наложено и моли да се отмени.

    В законоустановения срок е постъпил писмен отговор от ответника, чрез адв. В.Б..  Със същия се взема становище за неоснователност на предявения иск.

    Сочи се, че посочените в заповедта нарушения са били извършени виновно от ищцата, в качеството й на **** на пациенти, изразяващи се в неспазване критериите за дехоспитализация и определяне на следболничен режим, непредставянето за подпис на Началника на клиниката по ИБ на епикриза от лечението на пациента, както и изписване на пациенти въпреки получени положителни проби за Ковид 19.

    Изтъква се, че за всички тези нарушения са били поискани писмени обяснения от ищцата.

   Ето защо се твърди наказанието да е напълно законосъобразно наложено и се моли искът за отмяната му да се отхвърли. Претендира разноски.

            Съдът, като взе предвид становищата на страните и обсъди събраните по делото доказателства, достигна до следните фактически и правни изводи:

За да бъде уважен искът предявеният иск да бъде отменена заповедта за налагане на дисциплинарното наказание “предупреждение за уволнение” като незаконосъобразна е необходимо ищецът да установи, че е работил по трудово правоотношение с ответника и че с оспорената заповед му е наложено дисциплинарно наказание “предупреждение за уволнение”.

Оттук насетне в тежест на ответника е да установи, че дисциплинарното наказание е законосъобразно наложено, а именно че заповедта е издадена от лице, носител на работодателската власт, че същата притежава изискуемите от закона реквизити, че ищецът е извършил посоченото в заповедта нарушение, респ. нарушения на трудовата дисциплина и че същото/същите е/са извършено/и виновно; че тежестта на нарушението/ята съответства на тежестта на наказанието, че процедурата по налагане на дисциплинарното наказание е спазена и наказанието е наложено в предвидените в разпоредбата на чл. 194 от КТ срокове, за да бъдат исковете отхвърлени.

В настоящия случай между страните не се спори, и от представените по делото писмени доказателства –доп. споразумение от 04.12.2019г. се установява, че ищецът работи по трудово правоотношение с ответника на длъжност „******”, считано от 04.12.2019г.. На същата е връчена дл. х-ка за длъжността „*****“ на 20.03.2010г., в която са описани задълженията му. Не се спори между страните, че същата към момента на налагане на наказанието е заемала длъжност „******”.

Установява се, че със Заповед №  *****., издадена от ****на УМБАЛ „Св.Георги“ на ищцата е наложено дисциплинарно наказание „предупреждение за уволнение”, като заповедта е връчена на ищцата на 07.05.2020година.

В заповедта подробно е описано, че на 01.04.2020г. ищцата е изписала пациент, без да е изпълнила нужните критерии за дехоспитализация, като с това поведение е тарушила т. 4 от алгоритъма на КП 104, по която е лекуван пациентът, раздел Х от мед. стандарт „*****“ и е станала заплаха за здравето на пациента, което представлява нарушение на трудовия ред и дисциплина в лечебното заведение; че на 01.04.2020г. при изписване на пациента не е представила за подпис от ****** епикризата от лечението на пациента, като извършеното на  представлява нарушение на правилата на отчитане на болничната помощ по член 293, ал. 1, т. 22 от НРД за мед. дйности 2020-2022; на 01.04.2020г. е изписала пациента С.С., въпреки получаването на положителна проба за COVID-19 /положителният резултат е от контролното изследване, което се повтаря след отрицателен резултат в рамките на 24 часа/, като с това е нарушила критериите за дехоспитализация по указание  на РЗИ от 01.04.2020г. и Заповед от 23.03.2020г. на ****на болницата, като  е станала заплаха за здравето на неограничен кръг лица, представляващо нарушение на трудовия ред и дисциплина в болницата; на 02.04.2020г. е изписала пациента Е.Х., въпреки получаването на положителна проба за COVID-19/положителният резултат е от контролното изследване, което се повтаря след отрицателен резултат в рамките на 24 часа/, като с това е нарушила критериите за дехоспитализация по указание  на РЗИ от 01.04.2020г. и Заповед от 23.03.2020г. на ****на болницата, като е станала заплаха за здравето на неограничен кръг лица, представляващо нарушение на трудовия ред и дисциплина в болницата.

От страна на работодателя са били поискани обяснения за всички посочени в заповедта нарушения /л. 16 и 17/, връчени на 08.04.2020г. и такива са били дадени. В отговор на жалба от П. З. ищцата на 04.04.2020г. е информирала ****на болницата, че  е предприела изписване на пациента З.въз основа на клиничното му подобрение, негативния резултата за COVID-19 и уверението на  пациента, че има възможност за прилагане на венозен антибиотик в домашни условия. В отговора е отбелязано, че на 30.03.2020г. пациентът е с бронхитна находка и фебрилитет, а на 01.04.2020г. при графия на белите дробоове са установени интерстициални промени.

На 08.04.2020г., входирани в болницата на 09.04.2020г. ищцата е дала обяснения за изписването на другите две пациентки, отбелязвайки, че спазила клиничните критери за изписване на пациентите с диагностицирана COVID-19, като за лабораторните критерии се ръководела от заповед № *****. на ****на болницата и указание № 03-352-101.04.2020г. на РЗИ Пловдив, с които ищцата била запозната. Отбелязано е също така, че посочените два документа не давали еднозначна информация относно лабораторния критерий за изписване на пациенти, доколкото заповедта не отбелязва броят на негативните резултати при изписване, а в указанието на РЗИ се изисква един негативен RT PCR резултат от горната част на дихателната система. Също така се излага това, че пациентките не са изписани с положителен PCR резултат, а позитивирането на вторите контролни проби в рамките на 24 часа след предхождащия негативен резултат било трудно обяснимо.

В протокол № 4 от заседание на КЕПВ от 21.04.2020г. при разглеждане на жалбата от П.З. по поовд проведеното лечение на С. З. в *** от д-р К. е прието, че ищцата е изписала пациента без да изпълни нужните критериий за дехоспитализация – трайна липса на фебрилитет без приложение на антипиретици и отрицателна физикална находка от образните изследвания, дори и при отрицателен RT PCR тест за COVID-19. Изписването и препоръката за провеждане на интравенозна антибиотична терапия не можело да се приеме за добра медицинска практика.

От представената епикриза на С. З. се установява, че същата не е била подписана от началника на клиника.

Представени са заповед *** на *****, задено с протокол за лечение на потвърдени случаи на COVID-19, както и указанията относно определянето на контактни лица и провеждането на лабораторни изследвания при COVID-19. Следва да се подчертае, че пациентът З.не е бил диагностициран с COVID-19, като същият не  е дал положителна проба за вируса, а отрицателна, като данни за този вирус има само относно другите две изписани от ищцата пациентки.

Съобазно съдържанието на протокола за лечение се установяват критериите за дехоспитализация на болни с COVID-19, които са следните: нормализиране на телесната температура в рамките на три последователни дни; симптомите от страна на дихателната система са в обратно развитие, рентгеновата и аускуртаторна находка показват намаляване на възпалителните инфиртрати, изследва се комбиниран назофарингеален и орофарингеален сектрет чрез RT PCR тест; при позитивен резултат се повтаря на всеки 3 дни до негативен резултат; при негативен резултат се повтаря след 24 часа, при 2 последователни негативни резултата изследването се преустановява.

Съгласно указанията на РЗИ, които са от 01.04.2020г., пациенти с  COVID-19 могат да се изписват и изпращат у дома при клинично подобряване и 1 отрицателен тест на клинични материали от горната част на дихателната система, като лабораторното изследване за SARS-COV-2 се извършва минимум 7 дни след първия положителен тест при пациенти, които се възстановят клинично по-рано. Налице е разминаване между въведените критерии за дехоспитализация в дадения от болничното заведение протокол и тези от РЗИ относно изписването на пациенти с COVID-19, като съгласно протокола е необходимо при негативен резултат изследването да се повтори след 24 часа, а съобразно дадените на по-късна дата указания на РЗИ е достатъчно извършването на само 1 отрицателен тест и при клинично подобряване пациентът може да бъде хоспитализиран. Независимо от разминаването във въведените критерии, към датата на изписването и двете пациентки са дали положителна проба за COVID-19.

Съгласно алгоритъма на КП № 104, приложена по делото, по която е лекуван пациентът З. при изписване на пациент следва да са налице:трайна липса на фебрилитет поне два дни, приключване на медикаментозното лечение и обратно развитие на клиничните симптоми и положителлна динамика в клинико-лабораторните показатели, а съгласно раздел Х от Медицински стандарт „****“, приет с Наредба № 21 от 24.06.2010г., изписването на пациентите се извършва при „оздравяване или приключване на лечението с възможност за продължаването му в амбулаторни изследвания“. При изписването на пациента З. са били нарушени както алгоритъма на КП, така и мед. стандарти, тъй като е бил изписан с левкоцитоза, с интерстициални промени на белодробната тъкан и необходимост от продължаване на венозно антибиотично лечение, като освен това този пациент е бил без температура само един ден, като непосредствено след изписването е приет в друго лечебно заведение с двустранна пневмония.

При така установените факти от значение за спора съдът намира искът за  изцяло неоснователен. Установява се, че дисциплинарната процедура е спазена, на ищеца са искани писмени обяснения за извършените нарушения по надлежния ред, приети са такива, след което дисциплинарно наказващия орган е наложил средното по тежест дисциплинарно наказание “предупреждение за уволнение”, като обясненията са искани именно за нарушенията, за които е наказан ищеца, и искането на обяснения и заповедта за налагане на наказанието в частта относно самите нарушения изцяло се припокриват. Ето защо твърдението на ищеца за неспазване на дисциплинарната процедура е изцяло неоснователно.

Заповедта, с която на ищеца се налага наказание „предупреждение за уволнение” е издадена от ****на болницата, който е дисциплинарно наказващото лице, и е надлежно връчена на ищеца. В същата подробно е описана фактическата обстановка, какво, кога и как е установено, че е извършил ищеца, и конкретните действия или бездействия на ищеца какви нарушения на трудовата дисциплина представляват, кои нормативни актове в областта на здравеопазването са нарушени, с цитиране на номера на текста, като е посочено, че така описаните нарушения представляват неспазване на правилата за работа и неизпълнение на трудови задължения, предвидени в закони и други нормативни актове.

По отношение на нарушенията съдът ги намира за безспорно доказани, и че същите са били извършени от ищеца. Последният е нарушил както алгоритъма на КП № 104, раздел Х от медицински стандарт „*****“, така и дадените от РЗИ указания и заповедта на ****във връзка с пандемията, с които ищецът е бил запознат, за което в приложената по делото мед. документация се съдържа изрично извънсъдебно признание.

С посочените нарушения са създадени условия за заплаха на здравето на неограничен кръг от лица, както и заплаха за задравето на пациента на Запрянов, с оглед на което съдът ги намира за достатъчно тежки, с оглед на което съдът намира наказанието за законосъобразно наложено.

Предвид горното искът като неоснователен ще се отхвърли.

С оглед изхода на спора ответникът има право на разноски, които са претендирани. Същите се претендират в размер на 600 лева, платено адв. възнаграждение. С оглед изхода на спора същите ще се възложат в тежест на ищеца.

Така мотивиран, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от Р.Т.К., ЕГН ********** срещу УМБАЛ „СВЕТИ ГЕОРГИ” ЕАД Пловдив иск за отмяна на наложеното на ищеца със Заповед № ******. на ****на болницата дисциплинарно наказание „предупреждение за уволнение”, като неоснователен.

ОСЪЖДА Р.Т.К., ЕГН ********** да заплати на УМБАЛ „СВЕТИ ГЕОРГИ” ЕАД Пловдив сумата от 600 лева (шестстотин лева) – разноски за адвокатско възнаграждение.

Решението подлежи на обжалване пред Пловдивски окръжен съд с въззивна жалба в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/ Анета Трайкова

 

Вярно с оригинала.

Секретар: Н.Н.