Решение по дело №711/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 832
Дата: 2 юли 2020 г.
Съдия: Галина Георгиева Радикова
Дело: 20207040700711
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 април 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш  Е  Н   И   Е  №832

 

гр. Бургас, 02 юли  2020г.

 

В     ИМЕТО     НА     НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД гр.Бургас, ХІV състав, в съдебно заседание на двадесет и шести юни, през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА РАДИКОВА

ЧЛЕНОВЕ: ЗЛАТИНА БЪЧВАРОВА

                                                                             АТАНАСКА АТАНАСОВА

При секретар ИЛИЯНА ГЕОРГИЕВА  и с участието на прокурора ДЕЯН ПЕТРОВ, изслуша докладваното от съдия ГАЛИНА РАДИКОВА КАХД № 711/2020 г.

Производството е по реда на чл.63, ал.1 от ЗАНН, във вр. с чл.208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба, подадена от Е.Е.Й. от гр. София  против решение № 139/04.02.2020г., постановено по АНД № 5259/2019г. по описа на Районен съд Бургас.

С решението е потвърден  електронен фиш серия К № 2928863 за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система, издаден от Сектор “ПП” при ОД на МВР - Бургас, с който за нарушение на чл.21, ал.2 във връзка с ал.1 ЗДвП и на осн. чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.2, т.4 ЗДвП на Е.Е.Й., като законен представител на „ЕКСПРЕСКОМ“ ЕООД, е наложено административно наказание глоба в размер на 300.00 лева.

Касаторът иска отмяна на съдебното решение и отмяна на електронния фиш. Счита, че първоинстанционният съд неправилно е приложил материалния закон.

В съдебно заседание касаторът не се явява и не изпраща представител.

Ответникът по касационната жалба не изпраща представител.

Представителят на Окръжна прокуратура гр. Бургас намира, че касационната жалба е неоснователна.

Касационната жалба е допустима. Подадена е в срока по чл.211 от АПК, от страна, с доказан интерес от обжалването.

Този състав на съда намира възраженията, наведени с касационната жалба за неоснователни:

1.             Административнонаказателната отговорност на касатора е ангажирана за извършено нарушение по чл.182, ал.2, т.4 от ЗДвП.

Нормата предвижда наказание за водач, който превиши разрешената скорост извън населено място от 31 до 40 km/h.

Установено е, че на 7.08.2019г. в 11,27ч. автомобил, собственост на дружеството законен представител на което е Е.Й. се е движел по път II-99 километър 3+900 в местността „Ченгенескеле“ в посока от гр.Созопол към гр.Бургас със скорост от 111 km/h при разрешена в пътния участък скорост от 80 km/h.

За това нарушение е бил издаден електронен фиш, връчен на собственика на превозното средство, с указание за възможността по чл.189 ал.5 ЗДвП за подаване на декларация с данни на лицето, което на посочения ден е управлявало процесното МПС, каквато декларация не е била подадена.

Разпоредбата на чл. 188, ал.2 от ЗДвП предвижда, че когато нарушението е извършено при управление на моторно превозно средство, собственост на юридическо лице, предвиденото по този закон наказание се налага на неговия законен представител или на лицето, посочено от него, на което е предоставил управлението на моторното превозно средство.

След като законният представител на дружеството не е посочил лице, на което е предоставил управлението на моторното превозно средство наказващият орган е наложил предвиденото по този закон наказание- това по чл.182, ал.2, т.4 от ЗДвП при първата хипотеза на чл. 188, ал.2 от ЗДвП.

Непосочването на последната норма, като част от правната квалификация на деянието в случая, не представлява съществено нарушение на процесуалните правила, защото защитата на санкционираното лице се осъществява срещу фактите, а не- срещу правото.

В електронния фиш изрично е записано, че наказанието се налага на законния представител на фирма „ЕКСПРЕСКОМ“ЕООД- Е.Е.Й.. Т.е.  за последния няма как да възникне съмнение в какво качество е наказан.

Субектът на нарушението е определен правилно, а нормата на чл. 188, ал.2 от ЗДвП не предвижда, с оглед качеството на субекта, различно по вид и размер наказание от определеното с чл.182, ал.2, т.4 от ЗДвП.

2.            Неправилното изписване на нарушената норма, каквото нарушение в случая не е и допуснато ( препращането към ал. 1 е дотолкова, доколкото цели яснота относно случаите, в които ограничението на скоростта се сигнализира с пътен знак), не представлява съществено нарушение на процесуалните правила при прилагане на санкционна норма, която не е бланкетна.

Разпоредбата на чл.182, ал.2, т.4 от ЗДвП съдържа всички обективни и субективни признаци на състава на нарушението. Поради това, няма неяснота относно фактите, подлежащи на доказване, за да е възможно извършването на преценка за съставомерност на деянието.

По изложените съображения съдът намира, че обжалваното решение не страда от заявените с касационната жалба пороци и следва да бъде оставено в сила.

Затова и на основание чл.221 и чл. 222 от АПК във вр. чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, Административен съд гр. Бургас,

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА № 139/04.02.2020г., постановено по АНД № 5259/2019г. по описа на Районен съд Бургас.

Решението не подлежи на обжалване и протест.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ: