Решение по дело №444/2019 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 185
Дата: 30 септември 2019 г. (в сила от 25 октомври 2019 г.)
Съдия: Димитър Георгиев Цончев
Дело: 20191840200444
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Ихтиман, 30.09.2019 г.

 

  РАЙОНЕН СЪД – ИХТИМАН, пети състав, в открито заседание на 19.09.2019 г., в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР ЦОНЧЕВ

 

при участието на секретаря Надя Борисова като разгледа докладваното от съдията а.х.д. № 444 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 59 и сл. ЗАНН.

Образувано е по жалба на Е.А.С. против Наказателно постановление № Ф-31/09.04.2019 г., на директора на Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) – София област, с което за нарушение на чл. 12, ал. 1 ЗХ на основание чл. 42, ал. 1 ЗХ на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1 500 лв.

В жалбата се претендира отмяна на наказателното постановление. Твърди се, че е нарушена разпоредбата на чл. 57, ал. 1, т. 5 ЗАНН. Липсва дата на извършване на част от нарушенията. Посочени са два адреса за място, на което са извършени. Не е ясно защо наказаният е приет за автор на нарушението. В резултат на изложеното правото му на защита е ограничено.

По допустимостта на жалбата:

Жалбата е подадена в срок, срещу акт, подлежащ на въззивно обжалване, от процесуално легитимирано лице, поради което е редовна и допустима.

По основателноста на жалбата:

Разгледана по същество е основателна, поради следните съображения:

На 09.11.2019 г. срещу жалбоподателя Е.А.С. е съставен Акт за установяване на административно нарушение № 001427 от д-р Л.Д. – главен инспектор в отдел „Контрол на храните“ при ОДБХ София област за това, че в нерегламентиран обект, находящ се в с. Костенец, общ. Костенец, ул. „Череша“ № 7 жалбоподателят извършва производство, съхранение на местни разфасовки – замразени с количество 100 кг., сланина с количество 40 кг., местни заготовки от мляно месо с количество 40 кг, и търговия със заклани прасета, придружени с ветеринарномедицинско свидетелство с за придвижване/транспорт на животни № …………. г, в обект, който не е регистриран по реда на Закона за храните, с което е нарушил чл. 12 от ЗХ.

С Наказателно постановление № Ф-31/09.04.2019 г., постановено, на директора на Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) – София област на л. 1 е прието, че гореописаното нарушение е установено при проверка в нерегламентиран обект, находящ се в с. Костенец, общ. Костенец, ул. „Череша“ № 7, а на л. 3 от същото, че след преценка на всички представени доказателства в тяхната съвкупност се приема от фактическа страна, че деянието е извършено в с. Костенец, общ. Костенец, ул. „Череша“ № ., като адресът ул. „Череша“ № 3 е повторен два пъти.

При това положение следва да се приеме, че е допуснато съществено процесуално нарушение при изготвяне на наказателното постановление. Това е така, защото в същото се посочени две различни и взаимноизключващи се места, на които е извършено нарушението. Твърдението, че нерегламентираният обект е бил с административен адрес ул. „Череша“ № 7 е въведено за първи път с наказателното постановление от фактическа страна и именно за нарушение, извършено на посоченото място, жалбоподателят е бил наказан. Вярно е, че наказващият орган не е обвързан с фактическата обстановка, описана от актосъставителя и има право да я прецизира. Последното обаче не може да бъде осъществено дописване, подменяне и съществено изменение на фактическите твърдения. В разглеждания случай е станало точно това. В съдържанието на акта и началото на наказателното постановление се твърди, че на наказания се търси отговорност за производство и съхранение на храни в нерегристриран обект на ул. „Череша“ № 7, докато в заключителната част на последното е посочено, че обектът е на „Череша“ № 3. Мястото на извършване на нарушението в случая има съществено значение доколкото разрешителното по чл. 12 от ЗХ се издава за обекти с конкретен, административен адрес. Без същият да е недвусмислено посочен се ограничава правото на защита на административнонаказания. Не е ясно на къде се е намирал обекта, на който е извършено нарушението и оттам е невъзможно същият да ангажира доказателства за наличието на разрешение обект, находящ се на адреса. Именно в това се изразява ограничената възможност за адекватно организиране на защитата.

Това налага обжалваното наказателно постановление да бъде отменено.

Мотивиран от изложеното, съдът основание чл. 63, ал. 1, пр. 3 ЗАНН,

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯВА Наказателно постановление № Ф-31/09.04.2019 г., на директора на Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) – София област.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба по реда на АПК пред Административен съд–София област в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

        

РАЙОНЕН СЪДИЯ: