Решение по дело №3676/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 5515
Дата: 18 юли 2019 г. (в сила от 6 декември 2019 г.)
Съдия: Пламен Генчев Генев
Дело: 20191100503676
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 18 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 18.07.2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, III-Б въззивен състав, в публичното заседание на единадесети юни през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТЕМЕНУЖКА СИМЕОНОВА

          ЧЛЕНОВЕ:  ХРИПСИМЕ МЪГЪРДИЧЯН

           ПЛАМЕН ГЕНЕВ

при секретаря Нина Светославова, като разгледа докладваното от мл. съдия Генев гр. дело № 3676 по описа за 2018 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК.

С решение № 10244 от 14.01.2019 г., постановено по гр. д. № 74404/2016 г., по описа на Софийски районен съд, ГО, 168 състав, са отхвърлени предявените от Д.Х.Б., ЕГН ********** срещу Център за с.о.п.„Проф. дпн Г.А.“ – гр. София /предишно наименование Първо п.у.„Проф. ДПН Г.А.“ – София/, ЕИК ******обективно съединени искове по чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ за признаване за незаконно и отмяна на уволнението на ищеца от длъжността „психолог” в ЦСОП „Проф. дпн Г.А.“ – гр. София, извършено със Заповед № 111/22.11.2016 г. на директора на ответното училище; и по чл. 344, ал. 1, т. 2 КТ за възстановяване на заеманата до уволнението длъжност „Психолог“ и по чл. 344, ал. 1, т. 3 вр. чл. 225 КТ – за заплащане на сумата 2424.22 лева, представляваща обезщетение за оставане без работа в резултат от незаконното уволнение за периода от 23.11.2016г. до 23.05.2017 г., ведно със законната лихва от 23.05.2017 г. до окончателното плащане. С решението е осъдена Д.Х.Б. да заплати на основание чл. 78, ал. 3 и ал. 4 ГПК на Център за с.о.п.„Проф. дпн Г.А.“ – гр. София, сумата 1 200 лв. – разноски по делото.

Срещу решението е подадена въззивна жалба от Д.Х.Б., чрез адв. А.Т., като са изложени съображения за неправилност на първоинстанционното решение. Във въззивната жалба са изложени твърдения, че от събраните доказателства е установявало, че била налице злоупотреба с право по чл. 8, ал. 1 от КТ от страна на работодателя във връзка с изменението на изискванията на длъжността, като неправилен бил изводът на съда за липсата на преднамерено поведение от работодателя. Посочва се, че изменението на изискванията на длъжността не било въведено с оглед нуждите на работодателя, а за да се прекратяло трудовото правоотношение на ищцата. От доказателствата не се установявало работата на ищцата д е била с лошо качество. Основателни се явявали и останалите предявени искове. Пред въззивния съд процесуалния представител на страната поддържа въззивната жалба и претендира разноски в размер на 400 лв. за адвокатско възнаграждение. Прави възражение за прекомерност на претендираното адвокатско възнаграждение.

Въззиваемата страна Център за с.о.п.„Проф. дпн Г.А.“ – гр. София, чрез адв. К.Г.изразява становище по жалбата в срока по чл. 263, ал. 1 ГПК, като счита същата за неоснователна. Посочва, че в случая нямало нарушени по чл. 8, ал. 1 от КТ. Ищцата била със специализация „клинична психология“ което нямало общо със спецификата на полагания труд. Твърди се, че повече от два месеца мястото било свободно поради липса на кандидат, който да заеме длъжността, когато било отменено изискването за стаж, но е било въведено ново изискване за специализация „психични нарушения“, която кореспондирала със спецификата на труд в училището. Качеството на работа на ищцата не е било предмет на изследване от съда, нито пък е било причина за прекратяване на трудовото ѝ правоотношение. Пред въззивния съд процесуалния представител на въззиваемата страна оспорва въззивната жалба посочва, че възражението по смисъла на чл. 8, ал. 1 от КТ не било направено в исковата молба, а едва в първото по делото заседание, поради което не е следвало да бъде разглеждано. Претендира разноски, за което представя списък в чл. 80 от ГПК.

Софийски градски съд, като обсъди събраните по делото доказателства, становищата и доводите на страните, съгласно разпоредбата на чл. 235, ал. 2 ГПК, намира от фактическа и правна страна следното:

Жалбата подадена от Д.Х.Б., с която е сезиран настоящият съд, е подадена в срока по чл. 259, ал. 1 ГПК и е допустима, а разгледана по същество е основателна.

Според уредените в чл. 269 от ГПК правомощия на въззивния съд той се произнася служебно по валидността на цялото решение, а по допустимостта – в обжалваната му част. Следователно относно проверката на правилността на обжалваното решение въззивният съд е ограничен от посоченото в жалбата.

Предявени са искове с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ за признаване на уволнението Д.Х.Б. за незаконно и неговата отменя, извършено със заповед № 111/22.11.2016 г. на работодателя ЦСОП „Проф. дпн Г.А.“ – гр. София, с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 2 от КТ за възстановяване на заеманата преди уволнението длъжност, както и с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 3, вр. чл. 225, ал. 1 и ал. 2 КТ за заплащане на обезщетение на ищеца за времето за оставането му без работа за периода от 23.11.2016г. до 23.05.2017 г., в размер на 2424.22 лв.

Настоящата въззивна инстанция намира постановеното от СРС, 168 състав, решение за валидно и допустимо. По отношение на правилността на решението, настоящият състав намира следното:

По делото не се спори, а и от представените по делото трудов договор № 001/05.01.2015 г. се установява, че между ищеца и „Проф. дпн Г.А.“ – гр. София е бил сключен трудов договор по силата, на който ищцата е била назначена на длъжност „психолог“, с място на работа Първо п.у.„Проф. дпн Г.А.“ – гр. София. От допълнително споразумение № 018/24.03.2015 г. към трудов договор № 001/05.01.2015 г. се установява, че служителят е приел да изпълнява длъжността „психолог“, категория персонал: преподаватели.

По делото не се спори, че със заповед № 111/22.11.2016 г. на основание чл. 328, ал. 1, т. 11 от КТ във вр. със за заповед № 110 от 22.11.2016 г. на директора на ППУ „Проф. дпн Г.А.“ – гр. София“ е прекратено трудовото правоотношение на Д.Х.Б. считано от 23.11.2016 г. В мотивите на заповедта е посочено, че служителят не отговарял на изискванията за заемане на длъжност „психолог“, а именно не притежавала минималния трудов стаж от 5 години по специалност „Психология“. На заповедта е направено отбелязване, че същата е била прочетена на ищцата, тъй като същата е отказала да я подпише, за което е направено удостоверяване от страна на двама свидетели.

Представена е длъжностната характеристика на длъжността „психолог“, която е била връчена на ищцата, както и заповед № 110/22.11.2016 г. на директора на ППУ „Проф. дпн Г.А.“ – гр. София“, с която е изменена и утвърдена нова длъжностна нова длъжностна характеристика за длъжността „психолог“ в считано от 22.11.2016 г. В заповедта е посочено, че се създава нова т. V „Изискване за заемане на длъжността: висше образование по специалност „Психология“ – степен Бакалавър; Минимален трудов стаж по специалност „Психология“ – 5 години“. В мотивите на заповедта е посочено, че изменението на длъжностната характеристика се правило с оглед, на обстоятелството, че в настоящата липсвали изисквания за заемането на длъжността, както и въвеждането на изискването за минимален стаж се правило с оглед спецификата на работа в помощното училище и по-доброто ѝ изпълнение от лице притежаващо по-голям професионален опит и минимален трудов стаж от 5 години. Към заповедта е приложена изменената длъжностна характеристика. Както заповедта, така и длъжностната характеристика са били доведени до знанието на ищцата чрез прочитането им, което е удостоверено от подписите на двама свидетели.

От страна на ответника по делото е представен проект на декларация, в която е следвало да бъде посочено наличието или липсата на притежаваната образователна степен по специалност „психология“, както и за наличието или липсата минимален трудов стаж от 5 години по специалност „психология“. Така подадената декларация не е попълнена, но на нея е направено отбелязване, че същата е била прочетена на ищцата на 22.11.2016 г. в 11.25 часа, която е отказала да попълни същата, но устно била заявила, че притежава диплома за висше образование по специалност „психология“, като заявила, че не притежавала необходимия 5 годишен стаж. Тези обстоятелства са удостоверени от подписите на двама служители на ответника. Представен е и проект на декларация за наличието на обстоятелства по чл. 333, ал. 1, т. 3 и ал . 3 от КТ, а именно дали служителят боледува от болест, определена в наредба на министъра на здравеопазването и дали е член на синдикално ръководство, която не е попълнена, но на нея е направено отбелязване, че същата е била прочетена на ищцата на 22.11.2016 г. в 11.10 часа, която устно заявила, че не страдала от посочените болести и не била член на синдикално ръководство и отказала да получи декларацията. Тези обстоятелства са удостоверени от подписите на двама служители на ответника.

Представена е диплома за висше образование на ищцата с регистрационен № 021740/2013 г., от която се установява, че същата притежава образователно-квалификационна степен бакалавър, специалност „психология“, специализация „клинична психология“.

От заповед № 240/16.02.2017 г. на директора на ППУ „Проф. дпн Г.А.“ – гр. София“ на основание чл. 127, ал. 1, т. 4 от КТ е изменена и утвърдена нова длъжностна характеристика на длъжността „психолог“ в считано от 16.02.2017 г. В заповедта е посочено, че се изменя т. V „Изискване за заемане на длъжността: висше образование по специалност „Психология“ – степен Бакалавър; Специализация: Психични нарушения; Минимален трудов стаж по специалност „Психология“: не се изисква“. В мотивите на заповедта е посочено, че изменението на длъжностната характеристика се налагало, тъй като не били подадени документи на кандидати, които да отговарят на условието за минимален стаж от 5 години по специалността. По отношение на изискването за специализация „Психични нарушения“ по специалност „Психология“ се налагало с оглед на спецификата в помощното училище. Към заповедта е приложена самата длъжностна характеристика, на която е посочено, че Е.Й.се е запознала с нея на 16.02.2017 г. Към делото е представен трудов договор № 26/16.02.2017 г., сключен между ответника и Е.Б.Й., по силата на който на последната е възложено да изпълнява длъжността „психолог“.

Представена е диплома за висше образование на Е.Б.Й., от която се установява, че същата притежава образователно-квалификационна степен бакалавър, специалност „психология“, специализация „психични нарушения“.

По делото е представено и копие от трудовата книжка на ищеца, от която е видно, че след отбелязването, за прекратяване на трудовото правоотношение с ответника на 23.11.2016 г., има друго отбелязване за сключване на трудов договор с „Център за рехабилитация и интеграция – Слатина“ гр. София на длъжност „психолог“ от 03.01.2017 г. с трудово възнаграждение в размер на 283 лв. на 4 часов работен ден. В проведеното съдебно заседание на 20.04.2018 г. по гр. д. № 74404/2016 г. по описа на СРС, 168 състав е извършена констатация по оригинал на трудовата книжка на ищеца, като съдът е установил, че ищцата е започнала работа на 03.01.2017 г., както и че трудовото възнаграждение е в размер на 283 лв.

Съгласно приетата съдебно-счетоводна експертиза, която съдът намира за пълна, компетентна и обективно изготвена, се установява, че дължимото обезщетение на ищцата на основание чл. 225 от КТ за периода от 23.11.2016г. до 23.05.2017 г. е в размер на 241.42 лв. В открито съдебно заседание вещото лице е посочило, че било допуснало техническа грешка при пресмятането, като следвало да се приеме, че дължимото обезщетение е било в размер на 2424.22 лв.

Фактическият състава на чл. 328, ал. 1, т. 11 КТ е безвиновно уволнение, като в тази хипотеза промяна следва да касае изискванията за трудов стаж, допълнителни нови знания и умения без да се променя изискването за образование и др. При преценката на законосъобразността на уволнението следва да се провери само формалното съответствие на притежаваните от работника или служителя образование и/или професионална квалификация, респ. владеене на чужд език на определено ниво, с новите изисквания, установени за длъжността му, като в случая се имат предвид такива изисквания, наличието на които е документирано, т. е. те са с установен характер.

При преценката законосъобразността на уволнението, извършено на основание чл. 328, ал. 1, т. 11 КТ с изменение на изискванията към длъжността, следва да се установят какви са били изискванията, както и допълнителните изисквания за заемане на длъжността, изпълнявана от ищцата, в какво се състои промяната им, извършена ли е от компетентен орган и предшества ли по време уволнението, както и отговаря ли ищцата на новоустановените изисквания.

Работодателят има право да променя с длъжностните характеристики изискванията за наличието на минимален трудов стаж за определена длъжност, когато същите не са определени в нормативен акт. Волята на работодателя в този случай е подчинена на негова суверенна преценка и е въпрос на целесъобразност, като съдът не е компетентен да се произнася какви изисквания налага нуждата на работата за дадена длъжност и дали има обективна необходимост от въведената промяна. Само при въведен от работника или служителя довод за злоупотреба с право или дискриминационен подход, контролът на съда за законосъобразност на уволнението във всички случаи и в частност по чл. 328, ал. 1, т. 11 КТ, включва и преценката дали изменението в изискванията за заемане на длъжността е въведено с оглед нуждите на работата и в този смисъл, дали работодателят е действал добросъвестно в съответствие с чл. 8, ал. 1 КТ. Съдебният контрол в тази насока следва да бъде съобразен изцяло с конкретните факти и обстоятелства.

Доказано е по делото, че промяната на изискванията за минимален трудов стаж по специалност „Психология“ от 5 години“, за длъжността „психолог“, е извършена надлежно от компетентен орган след сключване на трудовия договор между страните и съответно преди връчването на процесната уволнителна заповед, като по делото не се спори, че ищцата не отговаря на новото изискване за заемане на процесната длъжност.

Оборването на презумпцията за добросъвестност на работодателя при извършената промяна на изискванията за заемане на длъжността съобразно разпоредбата на чл. 8, ал. 2 КТ е в тежест на работника или служителя /ищцата/. Презумпцията за добросъвестност е оборена само когато по делото е установено, че чрез предоставените му от закона средства работодателят е целял прекратяване на трудовия договор с конкретен работник или служител; че въведените нови изисквания не са с оглед интереса и нуждите на работата, а единствено с цел да се прекрати трудовия договор с определен работник или служител.

В частност ищцата поддържа, че работодателят е нарушил чл. 8, ал. 1 КТ, тъй като променил изискванията за заемане на длъжността, за да може да бъде освободена ищцата, след което отново променя изискванията за минимален трудов стаж, за да бъде назначен друг служител, който също не отговаря на изискванията за наличието на стаж.

На първо място следва да се разгледа твърдението на ответника, че възражението по смисъла на чл. 8, ал. 1 от КТ не било направено в исковата молба, а едва в първото по делото заседание, поради което не е следвало да бъде разглеждано, като така направеното възражение се явява неоснователно. В първото по делото заседание пред районния съд ищецът изрично е въвел твърдението за наличието на злоупотреба с право по смисъла на чл. 8, ал. 1 от КТ от страна на работодателя, поради което съдът е приел за разглеждане релевираното оплакване, като е допълнил и доклада по делото в тази смисъл. Настоящата инстанция намира, че с оглед разпоредбата на чл. 214, ал. 1 от ГПК, релевираното оплакване за злоупотреба с право от страна на ищеца е своевременно направено и правилно е било разгледано.

В случая не без значение е и обстоятелството, че в мотивите на заповед № 110/22.11.2016 г. е посочено, че промяната се извършва с оглед спецификата на работата в помощно училище. С последваща заповед № 240/16.02.2017 г. отново е изменена и утвърдена нова длъжностна характеристика на длъжността „психолог“ считано от 16.02.2017 г., като е премахнато въведеното изискване за трудов стаж по специалност „Психология“. В мотивите на заповедта е посочено, че изменението на длъжностната характеристика се налагало, тъй като не били подадени документи на кандидати, които да отговарят на условието за минимален стаж от 5 години по специалността и от същата дата е бил сключен трудов договор № 26/16.02.2017 г., между ответника и Е.Б.Й., за която се установява, че няма първоначално изисквания пет годишен стаж. По делото не се доказа нито пък са и навеждани твърдения за промяна на спецификата на работа при ответника, поради което при липса на промяна на спецификата на работа, изменението на изискванията на длъжността са направени с оглед на личността на лицето което е следвало да я заеме. Настоящият състав намира, че в случая презумпцията за добросъвестност е оборена, тъй като работодателят е въвел на изискване за минимален трудов стаж на 22.11.2016 г. с мотив спецификата на работа в помощно училище, като на 16.02.2017 г. това изискване е отменено при същия характер на работата, поради което новото изискване не е въведено с оглед интереса и нуждите на работата, а единствено с цел да се прекрати трудовия договор с определен служител. Като след прекратяването на трудовото правоотношение на ищцата изискванията за длъжността отново са променени с оглед личността на служителя, който е следвало да бъде назначен. Също така следва да бъде посочено, че видно от обстоятелство, че за периода на променени изисквания за длъжността не се е явил нито един кандидат за заемане на длъжността разкриват непознаване от страна на работодателя както на спецификите на работа така и самия пазар на труда по отношение на процесната длъжността, откъде се обосновава извод, че няма как променените изисквания да са с оглед спецификите на работа. С оглед на гореизложеното предявения иск по чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ се явява основателен.

Предвид изложеното основателен е и акцеосрният иск по чл. 344, ал. 1, т. 2 КТ. Тъй като уволнението на Д.Х.Б., извършено с процесната уволнителна заповед от 22.11.2016 г., е незаконно, а ищцата е работила към момента на прекратяване на трудовото правоотношение по трудов договор за неопределен срок при ответника /обстоятелство, което не се оспорва от последния/, предпоставките за възстановяването ѝ на заеманата преди уволнението длъжност: „психолог” в ЦСОП „Проф. дпн Г.А.“ – гр. София,, в случая са налице.

Искът по чл. 344, ал. 1, т. 3 във връзка с чл. 225, ал. 1 и ал. 2 от КТ е безспорно акцесорен спрямо този по чл. 344, ал. 1, т. 1 от КТ, но следва да бъде доказан. Обезщетението по чл. 225, ал. 1 за вредите, които е претърпял работника от оставането му без работа поради незаконното уволнение, се дължи не безусловно, а само при наличието на всички елементи от фактическия състав на цитираната разпоредба - незаконно уволнение, оставане без работа и причинна връзка между тях. По делото е приложено копие от трудовата книжка на ищцата, от което е видно, че след извършеното отбелязване за прекратяване на трудовото правоотношение на ищцата с ответника има друго отбелязване за сключване на трудов договор с „Център за рехабилитация и интеграция – Слатина“ гр. София на длъжност „психолог“ от 03.01.2017 г. с трудово възнаграждение в размер на 283 лв. на 4 часов работен ден. В проведеното съдебно заседание на 20.04.2018 г. по гр. д. № 74404/2016 г. по описа на СРС, 168 състав е извършена констатация по оригинал на трудовата книжка на ищеца, като съдът е установил, че ищцата е започнала работа на 03.01.2017 г., както и че трудовото възнаграждение е в размер на 283 лв. Като по делото е била допусната и съдебно счетоводна експертиза, съгласно която дължимото обезщетение на ищцата на основание чл. 225 от КТ за периода от 23.11.2016г. до 23.05.2017 г. е в размер на 2424.22 лв. С оглед на гореизложеното предявения иск по чл. 344, ал. 1, т. 3 от ГПК се явява основателен в размер на 2424.22 лв. за периода от 23.11.2016г. до 23.05.2017 г.

При така изложените съображения и поради несъвпадане на приетите от двете инстанции изводи по съществото на спора, първоинстанционното решение, като неправилно и незаконосъобразно следва да бъде отменено в обжалваната му част, като постановено в нарушение на материалния закон и вместо това да бъде постановено решение, с което предявените обективно съединени искове с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1 и т. 2, т. 3 във връзка с чл. 225, ал. 1 от КТ следва да бъдат уважени, като основателни и доказани. Решението следва да бъде отменено и в частта му, с която ищецът е осъден да заплати на ответника разноски в размер над сумата от 1200 лв. лв.

При този изход на трудовия спор на основание чл. 78, ал. 1 ГПК ответникът дължи да заплати на ищеца направените в първоинстанционното производство разноски, като ищецът претендира такива и представя доказателства за платено адвокатско възнаграждение, което съразмерно на уважената част от исковете възлиза на 600 лева. За въззивното производство на въззивника следва да бъде присъдена сумата от 400 лв. С оглед основателността на подадената въззивна жалба на въззиваемия не следва да бъдат присъждани разноски.

Според нормата на чл. 78, ал. 6 ГПК, когато делото е решено в полза на лице, освободено от държавна такса или от разноски по производството /какъвто е настоящият случай/, осъденото лице е длъжно да заплати всички дължащи се такси и разноски, като съответните суми се присъждат в полза на съда. Поради това Център за с.о.п.„Проф. дпн Г.А.“ – гр. София, следва да бъде осъдено да заплати в полза на СРС съразмерно на уважената част от исковете сумата от 196.96 лева –държавна такса за производството пред СРС, а в полза на СГС – сумата от 98.48 лева – държавна такса за въззивното производство.

Воден от горното, СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш И :

ОТМЕНЯ изцяло решение № 10244 от 14.01.2019 г., постановено по гр. д. № 74404/2016 г., по описа на Софийски районен съд, ГО, 168 състав и ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ПРИЗНАВА ЗА НЕЗАКОННО И ОТМЕНЯ на основание чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ уволнението на Д.Х.Б., ЕГН ********** от длъжността „психолог” в ЦСОП „Проф. дпн Г.А.“ – гр. София, извършено със Заповед № 111/22.11.2016 г. на директора на ответното училище.

ВЪЗСТАНОВЯВА на основание чл. 344, ал. 1, т. 2 КТ Д.Х.Б., ЕГН ********** на длъжността „психолог” в ЦСОП „Проф. дпн Г.А.“ – гр. София /предишно наименование Първо п.у.„Проф. ДПН Г.А.“ – София/, ЕИК ******.

ОСЪЖДА Център за с.о.п.„Проф. дпн Г.А.“ – гр. София /предишно наименование Първо п.у.„Проф. ДПН Г.А.“ – София/, ЕИК ******, да заплати на Д.Х.Б., ЕГН **********, на основание чл. 344, ал. 1, т. 3, вр. чл. 225, ал. 1 и ал. 2 КТ сумата от 2424.22 лева, представляваща обезщетение за оставане без работа в резултат от незаконното уволнение за периода от 23.11.2016г. до 23.05.2017 г., ведно със законната лихва от 23.05.2017 г. до окончателното плащане.

ОСЪЖДА „Център за с.о.п.„Проф. дпн Г.А.“ – гр. София /предишно наименование Първо п.у.„Проф. ДПН Г.А.“ – София/, ЕИК ******, да заплати на Д.Х.Б., ЕГН **********, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК сумата от 600лева – разноски за първоинстанционното производство.

ОСЪЖДА „Център за с.о.п.„Проф. дпн Г.А.“ – гр. София /предишно наименование Първо п.у.„Проф. ДПН Г.А.“ – София/, ЕИК ******, да заплати на Д.Х.Б., ЕГН **********, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК сумата от 400лева – разноски за въззивното производство.

ОСЪЖДА „Център за с.о.п.„Проф. дпн Г.А.“ – гр. София /предишно наименование Първо п.у.„Проф. ДПН Г.А.“ – София/, ЕИК ******да заплати в полза на Софийски районен съд на основание чл. 78, ал. 6 ГПК сумата в общ размер от 196.96 лева, представляваща дължима държавна такса по делото.

ОСЪЖДА „Център за с.о.п.„Проф. дпн Г.А.“ – гр. София /предишно наименование Първо п.у.„Проф. ДПН Г.А.“ – София/, ЕИК ******да заплати в полза на Софийски градски съд на основание чл. 78, ал. 6 ГПК сумата в общ размер от 98.48 лева, представляваща държавна такса за въззивно обжалване.

Решението може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              

 

        ЧЛЕНОВЕ: 1.          

 

                              2.