Решение по дело №201/2019 на Районен съд - Карнобат

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 септември 2019 г. (в сила от 23 октомври 2019 г.)
Съдия: Красимир Викторов Сотиров
Дело: 20192130200201
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

           

        № 94 / 25.9.2019г.        

 

25.09.2019г., гр.Карнобат

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

         Районен съд- гр.Карнобат, 4 наказателен състав, в открито съдебно заседание, проведено на шестнадесети септември две хиляди и деветнадесета година, в следния състав:  

                                                                                 Председател: Красимир Сотиров

 

         При секретаря: Дарина Енева, разгледа докладваното от съдия Красимир Сотиров НАХД №201 по описа за 2019г. на РС- гр.Карнобат и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

         Образувано е по повод на постъпила жалба от Динко Д.М., с която се обжалва Наказателно постановление №139/10.06.2019г., издадено от началник при РУ на МВР- гр.Сунгурларе, с което е наложено административно наказание глоба в размер на 50 лв., за нарушение на чл.7, ал.1 от Закона за българските лични документи, /ЗБЛД/. Изложени са съображения, че жалбоподателят впоследствие е намерил личната си карата и я върнал за унищожаване. Иска се отмяна на обжалваното наказателно постановление.

         В публично съдебно заседание жалбоподателят не се явява и не се представлява. Явява се представител на административнонаказващия орган, като поддържа становище за неоснователност на подадената жалба.

         Съдът, след преценка на жалбата и изложените в нея твърдения и след като се запозна със събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните, намира за установено следното:

         Жалбата е подадена в законен срок и от активно легитимирано лице и има предвиденото от закона съдържание. По съществото на спора настоящият съдебен състав намира жалбата за основателна. Съображенията за това са следните:     

         От фактическа съдът намира следното:

         С акт за установяване на административно нарушение №139/26.05.2019г., съставен от Р.Д.- полицейски инспектор към РУ- гр.Сунгурларе, е установено, че на същата дата, около 10:30 ч., жалбоподателят „не полага достатъчно грижи за опазване на личната си карта и я губи“.

         Съставеният АУАН за констатираното нарушение е връчен на същата дата.

         Издадено е процесното наказателно постановление, с което на основание чл.53, ал.1 от ЗАНН, вр. чл.81, ал.2, т.2 от ЗБЛД, за нарушение на чл.7, ал.1 от ЗБЛД, е наложена глоба в размер на 50 лв. Наказващият орган е възприел фактическите констатации, изложени в съставения АУАН.

         Препис от наказателното постановление е връчен на 03.07.2019г.

         В открито съдебно заседание е проведен разпит на свидетелите Р.Д. и И.Д..

         Свидетелят Д. заявява, че не си спомня за случая подробности, като посочва, че е бил ангажиран единствено като актосъставител.

         Свидетелят Д. посочва, че пред нея е декларирано от жалбоподателя, че е загубил личната си карта, за което е подала сигнал към горепосочения актосъставител.

         Между кориците на делото се намират приемо- предавателен протокол от 27.06.2019г., /стр.4/ и талон за получаване на лични документи.

         Съдът достигна до следните правни изводи:        

         Съгласно чл.чл.7, ал.1 от ЗБЛД, гражданите, притежатели на български документи за самоличност, са длъжни да ги пазят от повреждане, унищожаване или загубване, Личната карта представлява български личен документ за самоличност. За нарушение на горната законова разпоредба се налага наказание глоба от 30 до 200 лв. Фактическият съсатв на нарушението изисква да е налице изгубване, повреждане или унищожаване на български личен документ. Видно от приложените към административнонаказателната преписка документи на 27.06.2019г. е върнат от жалбоподателя за унищожаване български личен докумнет- лична карта с посочен номер.

          Задължителен реквизит на наказателното постановление представлява описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават, съгласно чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН. Неспазването на всяко едно от императивните изисквания на чл.57, ал.1 от ЗАНН води до порочност на издаденото наказателно постановление, тъй като е налице допуснато съществено нарушение на административнопроцесуалните правила, водещо до ограничаване правото на защита на жалбоподателя. Съдебната практика приема, че изискването за пълно и точно описание на нарушението и на доказателствата, които го потвърждават се изпълнява тогава, когато всеки елемент от състава на административнонаказателната норма е описан в наказателното постановление чрез съставомерните факти. В производството по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН, съдът установява съществуването или несъществуването на описаното в наказателното постановление административно нарушение и съответно съпоставя фактически установеното действие/бездействие на жалбоподателя с приложимата законовата норма, регламентираща последното като административно нарушение. Установяването в хода на съдебното производство на съществуването или несъществуването на описаното в наказателното постановление административно нарушение предпоставя надлежна индивидуализацията на последното в съставените АУАН и наказателно постановление съобразно законовите изисквания.

         Настоящият стдебен състав намира, че в процесния случай административното обвинение не е формулирано ясно и точно от фактическа страна. В обстоятелствената част на обжалваното наказателно постановление не са посочени съществени обстоятелства имащи значение за ангажиране на административната отговорност на жалбоподателя. В настоящия случай такива представляват обстоятелствата при които е установена липсата на български личен документ, неговия номер и дата на издаване. Бланкетното вписване в съставения АУАН и наказателно постановление, че лицето не полага достатъчно грижи за опазване на личната си карта не представлява надлежно изпълнение на предвидения в закона ред за ангажиране на административнонаказателната отговорност на лицето.

         С оглед на горното не следва да бъде ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя в процесния случай.        

         Така мотивиран, на основание чл.63, ал.1, предл. III oт ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

         OTMЕНЯ Наказателно постановление №139/10.06.2019г., издадено от началник при РУ на МВР- гр.Сунгурларе, с което на Динко Д.М., ЕГН:**********, е наложена глоба в размер на 50 /петдесет/ лв., на основание чл.53, ал.1 и ал.2 от ЗАНН, вр. чл.81, ал.2, т.2 от ЗБЛД, за нарушение на чл.7, ал.1 от ЗБЛД.       

         Решението може да бъде обжалвано с касационна жалба пред Административен съд- гр.Бургас, в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

                                                                                    Районен съдия: