Решение по дело №1476/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 октомври 2023 г.
Съдия: Дарина Стойкова Матеева
Дело: 20237180701476
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 юни 2023 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№1581/5.10.2023г.

 

Гр. Пловдив, 05.10.2023 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Пловдив, XXVI състав, в публично съдебно заседание на двадесет и пети септември две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

                                                                                                                                                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

      ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА НЕСТОРОВА-ДИЧЕВА

                                                                                                                                                                                                                           ДАРИНА МАТЕЕВА

 

при секретаря Станка Журналова и с участието на прокурора Анелия Трифонова, като разгледа докладваното от съдия Матеева КАНД № 1476 по описа за 2023 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и следв. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63 ал.1 изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

Образувано е по касационна жалба на "ВИВ Пропърти" ЕООД, ЕИК по Булстат *********, със съдебен адрес:***, представлявано от управителя В.Х., чрез адв. Р.Н., против Решение № 705/25.04.2023 г., постановено по АНД № 1537/2023, г., по описа на Районен съд - Пловдив, ХVI н. с., с което е потвърдено Наказателно постановление № 677128-F677087/21.11.2022 г., издадено от директора на дирекция "Обслужване" в ТД на НАП - Пловдив, с което на дружеството, на основание чл.179 ал.1 от ЗДДС е наложено административно наказание "имуществена санкция" в размер на 500 лв. за нарушение на чл.125 ал.5 във връзка с чл.125 ал.1 от ЗДДС.

По подробно изложени доводи в касационната жалба се иска от настоящия касационен състав отмяна на атакуваното решение, като неправилно и незаконосъобразно. Поддържа се, че настоящият случай е маловажен и горното не е взето предвид при постановяване на първоинстанционното решение. Твърди се, че НП е незаконосъобразно от формална страна и това е самостоятелно основание за отмяната му, респ., за отмяна на решението на въззивния съд. Претендират се разноски по делото.

Ответникът по касационната жалба –ТД на НАП-Пловдив, чрез процесуалния си представител, взима становище за неоснователност на жалбата. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пловдив в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага съдебното решение, като правилно и законосъобразно, да бъде оставено в сила.

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218 ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Производството пред Районен съд – Пловдив се е развило по жалба на "ВИВ Пропърти" ЕООД против Наказателно постановление № 677128-F677087/21.11.2022 г., издадено от директора на дирекция "Обслужване" в ТД на НАП - Пловдив, с което на дружеството, на основание чл.179 ал.1 от ЗДДС е наложено административно наказание "имуществена санкция" в размер на 500 лв. за нарушение на чл.125 ал.5 във връзка с чл.125 ал.1 от ЗДДС.

Административнонаказателното обвинение от фактическа страна се основава на това, че при извършена проверка на 15.07.2022 г. в ТД на НАП-Пловдив, от инспектор по приходите е установено, че "ВИВ Пропърти" ЕООД, като регистрирано лице по ЗДДС, не било спазило установения от закона срок за подаване на справка-декларация по смисъла на чл.125 от ЗДДС в ТД на НАП Пловдив за данъчен период 01.06.2022 г. - 30.06.2022 г. до 14.07.2022 г. включително. Справката декларация по смисъла на чл.125 от ЗДДС е подадена в ТД на НАП - Пловдив на 12.09.2022. Нарушението е квалифицирано по чл.125 ал.5 във връзка с чл.125 ал.1 от ЗДДС. Издаден е АУАН, който е подписан без възражение от представляващ дружеството, а впоследствие е издадено и оспореното НП.

Районният съд правилно възприема фактическата обстановка по делото и на базата на верните фактически констатации прилага закона правилно, като потвърждава НП.

Съображенията, мотивирали решението на районния съд, се споделят от настоящия състав на съда, поради което повторното им излагане не е необходимо. В тази връзка следва да се посочи, че с нормата на чл.221 ал.2 пр.2 от АПК е предвидена възможност за препращане към мотивите на първоинстанционния съд.

Съгласно чл.179 ал.1 от ЗДДС, лице, което, като е длъжно, не подаде справка-декларацията по чл.125 ал.1, декларацията по чл.125 ал.2 ("VIES декларация (Value Added Tax Information Exchange System - информационна система за обмяна на информация по ДДС)" е обобщена декларация, използвана за целите на контрола и обмена на информация между държавите членки. обобщена декларация, използвана за целите на контрола и обмена на информация между държавите членки (§ 1, т. 44 от ДР на ЗДДС), отчетните регистри по чл.124 (дневник за покупките, дневник за продажбите) или не ги подаде в предвидените срокове, се наказва с глоба - за физическите лица, които не са търговци, или с имуществена санкция - за юридическите лица и еднолични търговци, в размер от 500 до 10 000 лв. А съгласно чл.125 ал.5 от ЗДДС, декларациите и отчетните регистри следва да бъдат подадени до 14-о число включително на месеца, следващ данъчния период, за който се отнасят.

Съответно, по смисъла на чл.179 ал.1 от ЗДДС, съставомерно е всяко деяние, представляващо неизпълнение на което и да е от изброените задължения на задължено за целта лице, както и изпълнението на което и да е от изброените задължения след установения от закона срок.

В случая, обстоятелствата, че касаторът е регистрирано лице по смисъла на ЗДДС към датата на инкриминиране на вмененото му нарушение и в това си качество е задължено да подаде справката-декларация за периода месец 06. 2022 г. най-късно до 14.07.2022 г., не са спорни между страните по делото и се явяват установени, въз основа на приетите по делото доказателства. Следователно, налице е от обективна страна вмененото на дружеството касатор административно нарушение.

Освен това, както правилно приема районният съд, административнонаказателното производство е проведено от компетентни за целта органи и при липсата на допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Ето защо, процесното НП е правилно и законосъобразно и като го потвърждава, районният съд постановява решението си при правилно прилагане на закона. Респективно, решението на районния съд е правилно, а освен това е валидно и допустимо, поради което следва да се остави в сила.

В конкретния случай, от данните по делото се установява, че жалбоподателят вече е бил санкциониран с наказателно постановление № 677130-F677094/21.11.2022 г. на директор на дирекция "Обслужване" в Териториална дирекция на Националната агенция по приходите /ТД на НАП/ - Пловдив, с което на оспорващия, на основание чл.179 ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ е наложена имуществена санкция в размер на 500 лв. за нарушение на чл.124 от ЗДДС, за това, че не е подал в законоустановения срок отчетните регистри за данъчен период 01.06.2022 г. – 30.06.2022 г. до 14.07.2022 г. включително. Процесното НП е обжалване пред РС – Пловдив и делото е приключило с акт на съда, с който атакуваното НП е отменено, като съдът е приел, че деянието следва да бъде квалифицирано като маловажен случай по смисъла на чл.28 б.“а“ от ЗАНН, като не са били обсъдени другите наведени доводи.

         В тази връзка на настоящия съдебен състав е служебно известно, че пред Административен съд - Пловдив има образувано КАНД № 1610/2023 г. по жалба на директора на дирекция „Обслужване“ при ТД на НАП – Пловдив, по което към настоящия момент няма изготвен съдебен акт, т. е. към датата на съдебното заседание същото не е влязло в сила. Решението, с което е било отменено цитираното НП, с което дружеството вече е било санкционирано за неизпълнение на задължение по чл.124 от ЗДДС за същия данъчен период, сочи, че в случая е налице образувано и приключило административнонаказателно производство с характер на наказателно такова по смисъла на ЕКЗПЧ, при което положение, не би могъл да се направи извод, че „ВИВ Пропърти“ ЕООД е вече наказано за така извършеното нарушение. Видно е, че за процесния период "ВИВ Пропърти" ЕООД е наказано по чл.179 ал.1 от ЗДДС с имуществена санкция от 500 лева за неподадена справка-декларация по смисъла на чл.125  ал.1 от ЗДДС.

Относно доводите за маловажност на извършеното нарушение.

Вярно е че, съгласно Тълкувателно решение № 1 от 12.12.2007 г. на Общото събрание на наказателната колегия във Върховния касационен съд по Т. Н. дело № 1/2007 г., преценката за "маловажност на случая" подлежи на съдебен контрол. В обхвата на съдебния контрол се включва и проверката за законосъобразност на преценката по чл.28 от ЗАНН. Когато съдът констатира, че предпоставките на чл.28 от ЗАНН са налице, но наказващият орган не го е приложил, това е основание за отмяна на наказателното постановление поради издаването му в противоречие със закона. Разбирането за обхвата на съдебния контрол е в съответствие и с практиката на Европейския съд по правата на човека по приложението на чл.6 ал.1 от Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи, според която, съдът не може да бъде ограничаван в своята юрисдикция, когато решава правния спор. Съдът не може да бъде обвързан от решението на административен орган и не може да бъде възпрепятстван в правомощията си да проучи в пълнота фактите, релевантни за спора, с който е сезиран. Съдът изследва и решава всички въпроси, както по фактите, така и по правото, от които зависи изходът на делото.

При липсата на легално определение в ЗАНН на "маловажен случай" и с оглед разпоредбата на чл.11 от ЗАНН, според която норма, по въпросите на вината, вменяемостта, обстоятелствата, изключващи отговорността, формите на съучастие, приготовлението и опита се прилагат разпоредбите на общата част на Наказателния кодекс (НК), доколкото в този закон не се предвижда друго, за "маловажен случай" следва да се приеме този, при който извършеното административно нарушение, с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства, представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от съответния вид (чл.93 т.9 от НК).

В случая обаче, дори само обстоятелството, че справката-декларация за месец 06.2022 г. не е била подадена /дори и тя да е била нулева/, не позволява формирането на извод, че разглежданото нарушение е с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от този вид, поради което не е налице маловажен случай на административно нарушение.

Предвид гореизложеното, настоящият състав на съда намира касационната жалба за неоснователна, поради което същата не следва да бъде уважена.

С оглед очерталия се изход на делото, искането за присъждане на разноски в полза на жалбоподателя е неоснователно и не следва да бъде уважено. В полза на НАП следва да бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение в минимален размер, определен по реда на чл. 37 от Закона за правната помощ (ЗПП), респективно по реда на чл. 27е от НЗПП.

Така мотивиран и на основание чл.221 ал.2 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение Решение № 705/25.04.2023 г., постановено по АНД № 1537/2023, г., по описа на Районен съд - Пловдив, ХVI н. с.,

ОСЪЖДА "ВИВ Пропърти" ЕООД, ЕИК по Булстат *********, със съдебен адрес:***, представлявано от управителя В.Х., да заплати на Националната агенция за приходите, ЕИК *********, сумата от 80.00 (осемдесет) лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

 

  2.