Решение по дело №490/2020 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 325
Дата: 9 ноември 2020 г.
Съдия: Красимира Керанова Иванова
Дело: 20207100700490
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

325

09.11.2020 г., град Добрич

 

В    И М Е Т О    НА    Н А Р О Д А

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ДОБРИЧ, в публично заседание на двадесети октомври през две хиляди и двадесета година, Първи касационен състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ИВАНОВА

ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА МИЛЕВА

                                                                              СИЛВИЯ САНДЕВА

при участието на прокурора ЗЛАТКО ТОДОРОВ и секретаря СТОЙКА КОЛЕВА, разгледа докладваното от председателя КАНД № 490/ 2020 г. по описа на АдмС - Добрич и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл. 63 от ЗАНН във вр.с чл. 208 и сл. от АПК.

          Образувано е по касационна жалба на Комисията за регулиране на съобщенията срещу Решение № 237 от 04.08.2020 год. по НАХД  № 253/ 2020 год. по описа на Районен съд - Добрич.

          Касаторът възразява, че неправилно първоинстанционният съд е счел конкретното нарушение за маловажен случай. Настоява, че принципът на съразмерност не е нарушен, тъй като за 2019 г. „ОПТИК НЕТ“ ЕООД е декларирало пред КРС 626 240 лв. приходи от дейността си, което според касатора позволява на дружеството да заплати наложената санкция, която е в минимален размер. Добавя, че случаят не е маловажен и поради обстоятелството, че оформянето на мястото за полагане на подписа на абоната е съществен реквизит на договора, тъй като акцентира на абоната да прегледа внимателно условията на договора и му напомня, че в договора му и приложимите общи условия, ако има такива, са уредени важни права и задължения. Иска отмяна на първоинстанционното Решение и постановяване на друго по същество на спора, с което да бъде потвърдено Наказателно постановление (НП) № 2/ 2020 г. на Председателя на Комисията за регулиране на съобщенията.               

          Ответникът, „ОПТИК НЕТ“ ЕООД, в съдебно заседание, редовно призован, не се представлява. Процесуалният му представител, адв. Н. М., ДАК, представя Становище, с което оспорва касационната жалба и моли същата да бъде оставена без уважение, като бъде потвърдено Решението на ДРС.

          Представителят на Окръжна прокуратура – Добрич дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Счита, че, след като страната по договора е заявила в съдебно заседание, че е била запозната с всички условия по договора и не са налице последици от така сключения, подписан и приключил договор, правилно съдът е счел случая за маловажен и е отменил НП.

          Административен съд - Добрич, извършвайки преценка на доказателствата по делото, на касационните основания и на доводите на страните, както и след служебна проверка на обжалвания съдебен акт на основание чл. 218, ал. 2 от АПК, приема следното:

          Касационната жалба е подадена от страна с право на касационно оспорване, срещу съдебен акт, който подлежи на обжалване по реда на чл. 208 от АПК, в преклузивния срок по чл. 211, ал. 1 от АПК и отговаря на изискванията за форма и съдържание по чл. 212 от АПК, поради което се явява процесуално допустима.

          Разгледана по същество, касационната жалба е основателна. Съображенията за това са следните:

          Предмет на съдебното производство пред ДРС е НП № 2/ 31.01.2020 г. на Председателя на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), с което дружеството е наказано за това, че на 20.02.2019 г. е сключило с г-жа Д.С.Г.индивидуален договор № 40 за предоставяне на телевизионна услуга с уговорен срок на действие от 12 месеца, като в същия мястото, определено за полагане на подписа на абоната, не е оформено от предприятието съобразно образеца, посочен в Приложение № 6 към чл. 44 от Общите изисквания при осъществяване на обществени електронни съобщения (Общите изисквания). С оглед на това е прието, че дружеството е нарушило чл. 44, ал. 1 от Общите изисквания, като на основание чл. 326 от Закона за електронните съобщения (ЗЕС) му е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лв. (три хиляди лева). Изложени са мотиви, че нарушението не представлява маловажен случай, тъй като индивидуалният договор е основно средство, гарантиращо възможността на потребителите да получат прозрачна, сравнима и леснодостъпна информация за условията, при които се ползват електронни съобщителни услуги.   

          Административнонаказателната отговорност на наказаното лице е на основание чл. 326 от ЗЕС, който предвижда административно наказание за предприятие, предоставящо обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги при нарушаване на някое от общите изисквания по чл. 73 от същия закон. Съгласно чл. 73, ал. 3, т. 8, б. „д“ от ЗЕС във връзка с чл. 73, ал. 1 ЗЕС предприятие, което е подало уведомление за осъществяване на обществени електронни съобщения по чл. 66, спазва общи изисквания, определени в зависимост от вида на електронната съобщителна мрежа и/или услуга, като Общите изисквания се приемат с решение на комисията при спазване на принципите за прозрачност, равнопоставеност и пропорционалност и предприятието е длъжно да осигурява прилагане на действащите стандарти и/или стандартизационни документи в областта на електронните съобщителни мрежи и/или услуги. В случая правилно е установено, че в нарушение на Общите изисквания не е изпълнено задължението по чл. 44, ал. 1 от същите, съгласно който предприятията оформят мястото, определено за полагане на подписа на абоната, съобразно образеца, посочен в приложение № 6.

          Съставът на ДРС е разгледал жалбата. Счел е, че АУАН е съставен от компетентно длъжностно лице, в присъствие на законен представител на наказаното лице и на един свидетел при констатиране на нарушението, надлежно е връчен и съдържа реквизитите по чл. 42 ЗАНН. По отношение на НП е приел, че е издадено в рамките на законоустановения срок по чл. 34, ал. 3 ЗАНН, връчено е на нарушителя и съдържа реквизитите по чл. 57 от ЗАНН. От събраните по делото писмени и гласни доказателства е стигнал до извод, че описаната фактическа обстановка в АУАН и НП се потвърждава изцяло. Анализирал е приложимите правни норми, като е установил, че правната квалификация на деянието е правилна. При стореното обсъждане е заключил, че нарушението е доказано по безспорен и категоричен начин. Същевременно е счел случая за маловажен, без да изложи конкретни мотиви за този свой извод в процесния случай. Указал е само, че по смисъла на чл. 28 от ЗАНН маловажността на случая се преценява при съвкупното отчитане на всички обстоятелства, характеризиращи обществената опасност на деянието и дееца, наличните смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства, както и вредните последици. Добавил е, че при извеждане на дефиницията за „маловажен случай“ приложение намира нормата на чл. 93, т. 9 НК. В резултат е отменил НП изцяло.

          Настоящият състав не споделя извода на ДРС за маловажност на случая. При правилно установена фактическа обстановка и сторен извод за съответна правна квалификация, съдът е сторил неправилен извод за приложимост на чл. 28 ЗАНН. За защита на потребителите законодателят е предвидил много тежки санкции по чл. 326 ЗЕС, чрез които да стимулира предприятията да спазват закона, т.е. да изиграят превантивна роля спрямо тяхното поведение. Касае се за санкции в диапазон от 3000 лв. до 15 000 лв. Големият диапазон е именно, за да се отчетат конкретните обстоятелства на нарушението. Касае се за формално нарушение с наложена санкция на юридическо лице, поради което е неотносимо обсъждането за наличието или не на смекчаващи или отегчаващи вината обстоятелства. Отговорността на юридическото лице е обективна. Освен това установените по делото факти не сочат наличието на смекчаващи обстоятелства, обуславящи определянето на деянието като такова с по-ниска степен на обществена опасност спрямо типичните нарушения от този вид. В случая обстоятелството, че абонатът по конкретния договор, послужил за установяване на нарушението, по никакъв начин не е бил ощетен, т.е. за него не са настъпили вредни последици, не е достатъчно нарушението да бъде определено като "маловажен случай" по смисъла на чл. 93, т. 9 от ДР на НК във връзка с чл. 11 от ЗАНН, което да обуслови приложението на чл. 28 от ЗАНН. Това обстоятелство може да бъде преценено единствено като смекчаващо по смисъла на чл. 27, ал. 2 от ЗАНН, релевантно за определяне размера на следващата се за извършеното нарушение административна санкция, в какъвто смисъл е взето предвид от административнонаказващия орган при реализиране на отговорността по чл. 326 от Закона за електронните съобщения, като е наложена имуществена санкция, определена в законово регламентирания минимален размер и съобразена с декларираните пред КРС доходи за 2019 г. от 626 240 лв.

          С оглед горното касационната жалба като основателна следва да бъде уважена, а Решението на ДРС да бъде отменено поради наличие на касационните основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК, като НП бъде потвърдено като законосъобразно.

          Воден от горното и на основание чл. 221, ал. 2 и чл. 222, ал. 1 от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Административен съд – Добрич, Първи касационен състав,

          Р Е Ш И:

          ОТМЕНЯ Решение № 237 от 04.08.2020 год. по НАХД  № 253/ 2020 год. по описа на Районен съд – Добрич, като вместо него постановява:

          ПОТВЪРЖДАВА НП № 2/ 31.01.2020 г. на Председателя на Комисията за регулиране на съобщенията, с което на „ОПТИК НЕТ“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Добрич, п.к. 9300, ж.к. Рилци, ул. „Чавдар войвода“ № 23, представлявано от С.С.М., на основание чл. 326 от ЗЕС, за нарушение на чл. 44, ал. 1 от Общите изисквания при осъществяване на обществени електронни съобщения, е наложено административно наказание "имуществена санкция" в размер на 3000 лв.(три хиляди лева).

          Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                               ЧЛЕНОВЕ: