Определение по дело №363/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 22
Дата: 5 януари 2023 г.
Съдия: Стоил Делев Ботев
Дело: 20217180700363
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

    № 22

град Пловдив,  05, 01, 2023 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

  Административен съд – Пловдив, V състав, в закрито заседание на 05, 01, 2023година, в състав           

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: СТОИЛ БОТЕВ

като разгледа адм. дело № 363 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

С жалба от С.А.А., ЕГН ********** и Д.В.А., ЕГН ********** в качеството им съответно на председател и секретар на ЛРД с.Узуново, чрез адв. Г.П.  е оспорена  Заповед № ЗАП-78/29.01.2021г. на изпълнителния директор на ИАГ за утвърждаване на инвентаризацията на горските територии, плановете за ловностопански дейности и за дейностите по опазване на горските територии от пожари и горскостопанския план за държавните горски територии в границите на ТП „Държавно горско стопанство-Асеновград", гр. Асеновград, обл. Пловдив към „Южноцентрално държавно предприятие" - гр.Смолян".    

Съдът със свое определение от 25,03,21г. е конституирал по делото ЛРД с.Узуново, като жалбоподател , Изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите, като ответник и заинтересовани лица:  1. ТП „Държавно горско стопанство - Асеновград", представлявано от инж. С.С.Б. ., 2.          Община Асеновград, представлявана от д-р  Х.Г.- Кмет на общината.,     3.     Община Садово, представлява на от Д. З. - Кмет на общината  и   4.          Ловно-рибарско дружество "Сокол - Асеновград" - гр. Асеновград, ул. "Н. Й. Вапцаров" № 5, представлявано от Г. Х., в качеството му на председател на управителния съвет на сдружението.

 Съдът е насрочил делото в оз.,   събирал е  доказателства в пет съдебни заседания, на 14,09,21г. е обявил делото за решаване и с определение № 1472/ 06.10.2021 г. е оставил без разглеждане жалбата на С.А.А., ЕГН ********** и Д.В.А., ЕГН ********** в качеството им съответно на председател и секретар на ЛРД с.Узуново, чрез адв. Г.П., против заповед № Х ЗАП-78/29.01.2021г. на Изп. директор на Изпълнителна агенция по горите и е ПРЕКРАТИЛ  съдебното производството.

По частна жалба на  А. и А.  ВАС със свое определение  № 5197 от 1.06.2022 г. ,  по адм. д. № 12346/2021 г. е отменил горното определение  по ад. № 363/21г.  и е върнал  делото на същия съд за  отстраняване на посочените нередовности на жалбата и изясняване на наличието на правен интерес за жалбоподателите да оспорват акта на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите.

Съобразно мотивите по адм. д. № 12346/2021г. на ВАС и предвид  относимата съдебна практика   съдът е  приел ,  че по настоящото съдебно  производство по адм.д. №363/2021 г. по описа на Административен съд Пловдив  се оспорва Заповед №ЗАП-78/29.01.2021 г. на изпълнителния директор на ИАГ за одобряване на инвентаризация на горските територии, план за горскостопански дейности, план за ловностопански дейности и план за опазване на горските територии от пожари и горскостопанския план за държавните горски територии в границите на ТП „Държавно горско стопанство-Асеновград", гр. Асеновград, обл. Пловдив.    

Съдът е  приел  и  че по настоящото съдебно  производство по адм.д. №363/2021г. жалбата е недопустима, поради липса на активна процесуална легитимация за жалбоподателите,  поради липса на правен интерес за жалбоподателите  за оспорване на процесната заповед, както и че предмет на оспорване е само и единствено Заповедта за утвърждаване на инвентаризация и планиране по реда на Наредба №18 за инвентаризация и планиране в горски територии, а не евентуален „отказ" за изменение на граници на ловностопански район, условията и реда за което са уредени в ЗЛОД и ППЗЛОД. В крайна сметка съдът е отменил   определение № 473/25,03,2021г.  с което С.А.А. и Д.В.А. са конституирани като жалбоподатели , оставил е без разглеждане жалбата и е прекратил съдебното производство  по адм. дело № 363 по описа на Административен съд – Пловдив за 2021 година.

Горното определение е оспорено и ВАС с Определение № 8802 от 11.10.2022 г., по адм. д. № 8426/2022 г. е отменено и  делото е върнато  за продължаване на съдопроизводствените действия със задължителни указания в мотивите на определението. В мотивите си ВАС е посочил че жалбата до АС е била подадена от двамата жалбоподатели - физически лица, но те не са били конституирани като жалбоподатели. Посочено и че  съдията - докладчик следва да се произнесе и по наведените доводи в частна жалба с характер на отвод на същия, както и че съдът е следвало да даде възможност на жалбоподателите да уточнят факта, дали оспорват в лично качество или като представляващи ЛРД Узуново.

Съдът е изпълнил горните указания и с разпореждане от 25,10,22г. е задължил  С.А.А. с ЕГН ********** и Д.В.А. с ЕГН ********** да уточнят с нарочна писмена молба , дали волята им е била да обжалват процесната заповед лично или като представляващи ловната дружина .

С молби от 07,11,22г. лицата са посочили , че оспорват процесната заповед в лично качество.

Съдът е разпоредил на 18,11,22г. да се изпратят на заинт. страни препис от молбите на А. и  А. с указания същите за изразят становище по допустимостта на жалбата срещу процесната заповед.

Такива са получени / л. 223-235/  от  ИАГ , Ловно рибарско дружество „Сокол“ гр. Асеновград и ТП „ Държавно горско стопанство“ гр. Асеновград  които като цяло намират жалбата за недопустима, поради липсата на правен интерес за оспорващите.

По същество на спора и съгласно задължителните указания на ВАС съдът счита, че следва да конституира като жалбоподатели С.А.А. и Д.В.А.,  да прецени правния им интерес и да се произнесе по искането за отвод.

Относно искането на отвод съдът намира същото за неоснователно. Следва да се отбележи , че още в първото сз. ответните и заинтересовани страни са изразили становище за процесуалната легитимация на жалбоподателите  и за недопустимост на жалбата , но съдът е  дал ход на делото, като е приел , че няма пречка при преценка на събраните по делото доказателства на по-късен етап да се прекрати съдебното производство. В продължение на пет съдебни заседания съдът е уважил абсолютно всички искания по доказателствата на адв. П.-процес.представител на жалбоподателите . В продължение на пет съдебни заседания съдът е отхвърлял възраженията на страните за даване ход на делото. След като съдът е уважил всички искания на жалбоподателите , съдът счита че липсват основанията по чл. 22 от ГПК , които да пораждат каквито и да са съмнения относно безпристрастността на съдията докладчик.  Следва да се приеме , че ако съдът е имал предубеденост , още в първото с.з  би уважил възражението по хода на делото и би прекратил делото , без да уважава исканията на жалбоподателите и да събира доказателства.

Съдът счита , че в случая не е налице правен интерес и активна процесуална легитимация на жалбоподателите по отношение на Заповед № ЗАП-78/29.01.2021 г. на Изпълнителния директор на ИАГ с която се одобрява : 

1.           Инвентаризацията на горските територии в района на дейност на ТП ДГС Асеновград.,      2.            Горскостопанския план за държавните горски територии в района на дейност на ТП ДГС Асеновград.,   3.       План за дейностите за защита на горските територии от пожари за района на дейност на Общини Асеновград , Садово и Пловдив. ,    4.        Ловностопански план за териториите в района на дейност на ТП ДГС Асеновград.

Основна цел на инвентаризацията на горските територии е да се установи видът, състоянието и потенциалът на горските територии и ресурси.

Основна цел на горскостопанските планове е да определят лесовъдските методи за управление на горите съобразно принципите за природосъобразно стопанисване за осигуряване на оптимално и устойчиво ползване на горските ресурси в района на дейност на съответната горскостопанска единица.

Планът за дейностите по опазване на горските територии от пожари се изработва с цел защита на горските територии от пожари. Основни задачи на плана са предотвратяване на възникване и разпространение на горски пожари; снижаване на степента на пожарна опасност на насажденията; създаване на условия и предпоставки за бързо установяване на възникнали пожари; създаване на организация за гасене на горски пожари.

 Основна цел на плана за ловностопански дейности е да даде основните принципи на стопанисване на дивеча за осигуряване на оптимално и устойчиво ползване на дивечовите запаси. Планът определя дейностите за опазване и ползване на ловните видове бозайници и птици, техните местообитания и организацията на ловностопанските райони за 10-годишен период. Планът се разработва като част от инвентаризацията на горските територии по общо задание и общ договор в границите на ловностопанските райони на горската териториална единица, определени със заповедите за обособяването им.

Планирането на дейностите се извършва в граници, съобразно заповедите за обособяването им. В плановете тези граници само се отразяват , не се създават или изменят.

Правният интерес в административноправораздавателния процес е законово изискване и правно качество на жалбоподателя, както е и  връзката между него и породените от административния акт правни последици. Разпоредителната част на административния акт трябва да е засегнала законни права и интереси на жалбоподателя. Породените от административния акт правни последици трябва да са се разпрострели и върху правната сфера на жалбоподателя и да са го увредили по някакъв начин.

Липсата на правомерна и лична заинтересованост обуславя недопустимостта на жалбата. Закона не дава възможност да се обжалва един индивидуален административен акт, в случая когато няма правен интерес. Наличието на правен интерес по смисъла на чл.159, т. 4 АПК е положителна процесуална предпоставка от категорията на абсолютните за разглеждане на жалбата, която следва да бъде доказана във всеки конкретен случай, при това доказателствената тежест се носи от оспорващия.

В случая съдът приема , че за жалбоподателите не е налице  доказан правен интерес от оспорване на горните три плана, поради което следва да се приеме , че жалбата е недопустима.

Заповедта за одобряване на горскостопански план и план за ловностопанските дейности е краен акт по процедура, провеждаща се по реда на Закона за горите и Наредба №18 за инвентаризация и планиране в горските територии. Изготвянето и одобряването на горскостопански план е за сметка на собственика на горските територии и само той би бил заинтересовано лице по тази отделна процедура. Едновременно с подготовката на горскостопански план за същите райони се извършва и планиране за ловностопански мероприятия и за предпазване на горите от пожари. За горските територии - държавна собственост, посочените планове се финансират от Държавните предприятия по чл.163 от ЗГ, на които е възложено управлението на тази собственост. С плана не се изменят или утвърждават граници. Той има действие само по отношение на планираните мероприятия за десет годишен период. Стопанисването и ползването на дивеча се предоставя с договор на Ловно сдружение, а не на отделните дружинки.

В случая жалбоподателите са оспорили процесната заповед в цялост, като не са представили  доказателства за правен интерес, обуславящ настоящото съдебно производство.

Както се каза по-горе в случая  предмет на оспорване е само и единствено Заповедта за утвърждаване на инвентаризация и планиране по реда на Наредба №18 за инвентаризация и планиране в горски територии, а не евентуален „отказ" за изменение на граници на ловностопански район, по реда  в ЗЛОД и ППЗЛОД.

Съдът приема , че по никакъв начин жалбоподателите нямат правен интерес , респ. по никакъв начин не са им засегнати правата и интересите с утвърждаването на съответния план.

Липсата на правен интерес за жалбоподателите  от оспорване на процесната заповед налага да се отмени определението  с което е даден ход на делото и същото е обявено за решаване, като се остави жалбата без разглеждане и се прекрати образуваното съдебно производство.

При това положение съдът следва да се произнесе и по претендираните съдебни разноски от страните. Съдът обсъди възражението на жалбоподателите в ЧКЖ, че не дължат разноски,  но счита че като жалбоподатели същите дължат разноски , тъй като със своето поведение са станали причина за  завеждането на настоящото съдебно производство , респ. са станали причина за страните да се явят по делото.

Водим от горното  Съдът    

                                             О П Р Е Д Е Л И : 

ОТМЕНЯ  определение №473/25,03,2021г. с което ЛРД с.Узуново е  конституирана като жалбоподател .

КОНСТИТУИРА като жалбоподатели С.А.А., с ЕГН ********** и Д.В.А., с ЕГН **********.

ОТМЕНЯ  определението си  с което е даден ход на делото и същото е обявено за решаване.

ОСТАВЯ без разглеждане жалбата на С.А.А., ЕГН ********** и Д.В.А., ЕГН ********** против заповед № ЗАП-78/29.01.2021г. на Изп. директор на Изпълнителна агенция по горите.

ОСЪЖДА  С.А.А., с ЕГН ********** и Д.В.А., с ЕГН ********** да заплати юк. възнаграждение на ИАГ София в размер на 100 лева.

ОСЪЖДА  С.А.А., с ЕГН ********** и Д.В.А., с ЕГН **********  да заплатят  юк. възнаграждение на ТП ДГС Асеновград  в размер на 100 лева.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 363 по описа на Административен съд – Пловдив за 2021 година, V състав.

 Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването с препис за страните.

                              АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: