Присъда по дело №1044/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 80
Дата: 9 март 2020 г. (в сила от 25 март 2020 г.)
Съдия: Боян Димитров Кюртов
Дело: 20205330201044
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 14 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

Номер  80                                  09.03.2020 г.                       Град ПЛОВДИВ

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски Районен съд                                                   ХІV наказателен състав

На девети март                                              две хиляди и двадесета година                                                                                

В публично заседание в следния състав:

 

                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЯН КЮРТОВ          

 

 

СЕКРЕТАР: Славка Иванова

ПРОКУРОР: ВЕСКО ИРИКОВ

 

като разгледа докладваното от СЪДИЯТА

НОХ дело 1044 по описа за 2020 година

 

 

                                               П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия С.Н.Л., роден на *** г. в **, живущ ***, б., б.г., женен, със средно образование, безработен, неосъждан, ЕГН ********** ЗА ВИНОВЕН в това, че на 04.02.2020 г. в землището на с.Цалапица, обл.Пловдив, на автомагистрала „Тракия“ при километър 112 в посока гр.София е управлявал моторно превозно средство – товарен автомобил марка „ДАФ“, модел „ФТ ХФ 105,410“ с рег. № **, с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда, а именно 3,58 на хиляда, установено по надлежния ред с техническо средство „Алкотест Дрегер 7510“ с фабричен №ARDM 0245, поради което и на основание по чл.343б, ал.1,  вр. с чл. 58А, ал.1, вр. чл.54 от НК го ОСЪЖДА на ЕДНА ГОДИНА и ЧЕТИРИ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, както и ГЛОБА в размер на 400 лева.

На основание чл.66, ал.1 от НК ОТЛАГА така наложеното наказание лишаване от свобода с изпитателен срок от ЧЕТИРИ ГОДИНИ.

 

 

 

На основание чл. 343г, вр. чл.343б, вр. чл.37, ал.1, т.7 от НК го ЛИШАВА от право да управлява МПС за срок от ДВЕ ГОДИНИ.

         На основание чл.59, ал.1 от НК ЗАЧИТА времето, през което подсъдимият С.Н.Л. е бил задържан по настоящото дело, а именно на 04.02.2020 год.

На основание чл.59, ал.4 от НК ЗАЧИТА времето, през което подсъдимият С.Н.Л. е бил лишен от право да управлява МПС по административен ред, а именно от 04.02.2020 год. до влизане в сила на настоящата присъда.

На основание чл.189, ал.3 от НПК ОСЪЖДА подсъдимият С.Н.Л. да заплати сума в размер на 6,00 /шест/ лева разноски по сметка на Районен съд – Пловдив.

                                              

Присъдата подлежи на обжалване и протестиране пред ОС-Пловдив,  в 15-дневен срок, считано от днес по реда на глава ХХІ от НПК.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

С.И.

 

                                              

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

М  О  Т  И  В  И

по НОХД /БП/№ 1044/2020год.

         Районна прокуратура - Пловдив е повдигнала обвинение против подсъдимия С.Н.Л., в това че на 04.02.2020 г. в землището на с.Цалапица, обл.Пловдив, на автомагистрала „Тракия“ при километър 112 в посока гр.София е управлявал моторно превозно средство – товарен автомобил марка „ДАФ“, модел „ФТ ХФ 105,410“ с рег. № **, с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда, а именно 3,58 на хиляда, установено по надлежния ред с техническо средство „Алкотест Дрегер 7510“ с фабричен №ARDM 0245 - престъпление по чл. 343Б, ал.1 от НК.

Производството е по реда на чл.370 и сл. НПК.

         Прокурорът поддържа така повдигнатото на подсъдимия обвинение изцяло. Предлага на същия за горепосоченото деяние, да му бъде наложено наказание “Лишаване от свобода” ориентирано около максималния размер в закона, като изпълнението на същото да бъде отложено по реда на чл.66 от НК с оглед личността на дееца. Относно кумулативно предвидените наказания предлага да се наложи глоба от 1000 лева, както и да бъде лишен от право на управление на МПС за срок от три години.

         Подсъдимият Л. по реда на чл.370, т.2 НПК признава фактите описани в обстоятелствената част на обвинителния акт, както и вината си. Лично и чрез повереника си настоява за минимално наказание, включително с прилагане нормата на чл.55 НК.

         Съдът след преценка на събраните по делото доказателства, преценени по отделно и в тяхната съвкупност, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Подсъдимият С.Н.Л. е роден на *** г. в **, живущ ***. Той е б., б.г., женен, със средно образование, безработен, неосъждан, с ЕГН **********.

         Същият е правоспособен водач на МПС от 1999г. и понастоящем има СУМПС с № ******валидно до 2023г. На 04.02.2020г., въпреки че употребил алкохол, подс.Л. поел курс с товарен автомобил, тъй като работел като **** на такъв. Около 13.30ч се намирал на АМ Тракия в района на с.Цалапица, обл.Пловдив. Движел се в посока гр.София, но на участници в движението направило впечатление, че преминавал от една лента в друга, включително и в аварийната такава без видима причина. Тъй като подсъдимия управлявал товарен автомобил, марка „ДАФ“, модел „ФТ ХФ 105.410“ с рег. № **, към който имало прикачено полуремарке с рег. № *******, бил подаден на органите на МВР. Веднага служители на ПП Пловдив, а именно свидетелите С.Н. и С.Д. *** на АМ Тракия те забелязали състава управляван от подс.Л.. Изравнили се с влекача и забелязали, че водача бил отпуснал глава над волана. В този момент последния се изправил и забелязал полицейските служители. Те му направил знак да спре и подсъдимия отбил в аварийната лента. Когато отворили вратата на кабината на влекача, полицейските служители усетили миризма на алкохол носеща се отвътре. Подсъдимият бил свален от кабината на МПС – то и му била извършена проба с техническо средство Алкотест Дрегер 7510 с номер ARDM 0245. Последното отчело концентрация на алкохол в кръвта чрез издишан въздух 3.58 промила. За горното срещу водача Л. бил съставен АУАН Серия АА № бланка 138624 от същата дата, а освен това му бил издаден и талон за кръвна проба. Подсъдимият обаче отказал такава. Въпреки това бил отведен до здравно заведение, където отново отказал да даде кръв за изследване.

         Горната фактическа обстановка, Съдът приема за безспорно и категорично установена от самопризнанието на подс.Л. направено пред настоящия състав на съда, от показанията на разпитаните като свидетели в досъдебното производство, но прочетени по реда на чл.283 НПК С.С.Н. /л.12 д.пр./, А.В.Т. /л.14/ и С.С.Д. / л.13/, както и от събраните писмени доказателства – заверени копия на АУАН /л.3 и 4/, талон за кръвна проба / л.5/, амбулаторен лист от преглед / л.6/, справка за водач / нарушител /л.15/, справка съдимост /л.16/, протокол за проверка на техническото средство /л.17/, справка БДС /л.18, справка собственост МПС /л.19 и 20/, СУМПС  на подс.Л. /л.22/, Епикриза на родител /л.24/, Решение на ТЕЛК № 4111 205 от 23.11.18г., характеристична справка / л.27 и епикриза на родител на подсъдимия /л.26/, протокол приложение №4 към чл.14, ал.2 от Наредбата /л.14 от съдебното дело/, епикриза от ЦПЗ за подсъдимия /л.15 съдено дело/, рецепта /л.16/, удостоверение 023/.7.02.20г. /л.17/ и служебна бележка /л.18/.

Съдът кредитира изцяло показанията на разпитаните свидетели като обективни, логични, непротиворечиви и съответстващи по между си и на останалите възприети доказателства. Всъщност преки доказателства се съдържат само в показанията на свид.Н. и Д., които са очевидци на управлението на МПС от страна на подсъдимия и неговото състояние в момента на извършената му проверка. Същите депозират показания за лично възприети от тях факти в горния смисъл и пряко сочат авторството на деянието от страна на подсъдимия. Последният от своя страна макар да не дава обяснения но на практика признава, че е извършил вмененото му престъпление и се солидаризира с прокурора досежно доказаността на обвинението.

При така установената безспорна фактическа обстановка, Съдът намира от правна страна, че с действията си подсъдимият С.Л. е осъществил обективните и субективните признаци от състава на престъплението по чл.343б, ал.1 от НК, за това че на 04.02.2020 г. в землището на с.Цалапица, обл.Пловдив, на автомагистрала „Тракия“ при километър 112 в посока гр.София е управлявал моторно превозно средство – товарен автомобил марка „ДАФ“, модел „ФТ ХФ 105,410“ с рег. № **, с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда, а именно 3,58 на хиляда, установено по надлежния ред с техническо средство „Алкотест Дрегер 7510“ с фабричен №ARDM 0245, съгласно изискванията на Наредба №1/2017г. за реда за установяване употребата на алкохол от водачите на МПС.

От обективна страна с действията си – управление на посоченото МПС след консумация на алкохол, с ясното съзнание за това подсъдимия е осъществил състава на посоченото престъпление. В случая концентрацията е била над 1,2 на хиляда, а именно 3.58 промила. Тъй като е съзнавал употребата на алкохол от своя страна същия се е съгласил с показанията на апарата. Наредба №1/17г. за реда за установяване на употребата на алкохол от водачите на МПС изрично е предвидила в този случай концентрацията да се счита за определена според показанията на техническото средство, а бе надлежно установен и отказ от кръвна проба от страна на водача.

 От субективна страна – деянието е осъществено с пряк умисъл, с целени и настъпили общественоопасни последици. Подсъдимият е съзнавал общественоопасния характер, предвиждал е и е искал настъпването на общественоопасните му последици.

С оглед на така посочената правна квалификация на извършеното от подсъдимия Л. престъпление, като се съобрази с нормата на чл.54 НК и с оглед реализиране целите по чл.36 НК съдът намира, че на същия следва да се определи наказание Лишаване от свобода при баланс на отегчаващи и смекчаващи отговорността обстоятелства. От една страна е налице чисто съдебно минало, добра характеристика с липса на други общественоопасни прояви, към момента на деянието същия е бил работещ, полагал грижи за деца и болни родители. От друга страна отегчаващи обстоятелства според настоящата  инстанция са голямото количество алкохол в кръвта над съставомерната, поведението на подсъдимия в резултат от това на пътя, а именно сменящ безразборно лентите за движение, факта че управлявал състав от ППС с голяма маса и размер, с което поведението му значително застрашава останалите участници. Тази опасност действително е потенциална, но именно поради тази причина и управлението на МПС в пияно състояние представлява престъпление, съответно административно нарушение при по-ниски концентрации на алкохола. От друга страна действително по делото бяха приобщени доказателства, че подс.Л. има проблеми с алкохола и започнал провеждане на лечение. Последното обаче е станало едва след образуване на досъдебното производство от една страна, а от друга само сочи, че същия чудесно съзнава проблемите си, но въпреки това употребява алкохол, а след това шофира. След като има проблеми с алкохола е добре да се лекува, но не бива да управлява МПС. Факта, че работел като ****** не е смекчаващо вината обстоятелство, тъй като още с по-голямо основание е следвало да прецени дали е удачно да управлява МПС в състоянието, в което се е намирал. На никого не е гарантирано, че ще работи именно като ******. Подсъдимият може да полага труд и под друга форма или длъжност. Пак в тази връзка не се нарушава правото му да се грижи за децата си и за болните си родители, но ще следва да го прави по друг начин. Ето защо наказание от две години Лишаване от свобода настоящата инстанция намира за съответно на извършеното и обществената опасност на дееца. С оглед нормата на чл. 373, ал.2 НПК и чл.58а, ал.1 НК това наказание следва да се намали с 1/3 като за изтърпяване следва да се наложи наказание от една година и четири месеца лишаване от свобода. Според настоящата инстанция наказанието от една година и четири месеца лишаване от свобода следва да се отложи за изпълнение с подходящ изпитател срок на основание чл.66, ал.1 НК, тъй като са налице всички предпоставки за това. Той е неосъждано лице, наложеното му наказание е под три години лишаване от свобода, а с оглед иначе добрата му характеристика , то поправянето му може да се постигне и по този начин. Съдът намира, че изпитателен срок от четири години се явява най-адекватен, тъй като е налице висока концентрация над съставомерната, а все пак наказанието освен поправителен ефект върху дееца, следва ад има и такъв върху останалите членове на обществото. Освен това този малко по-дълъг срок от минималния би мотивирал подсъдимия да продължи с мерките предприети от него да се избави от проблемите си с алкохола. Наред с това следва да се наложи и кумулативно предвиденото наказание глоба, като имайки предвид освобождаването от работа на подсъдимия към настоящия момент предвид отнемате на СУМПС и к.т. към него, а и факта че следва да се грижи за деца и родители, то ориентирана към минималното в размер на 400лв се явява съобразена с имотното му състояние понастоящем – безработен. По-ниско наказание обаче би било прекомерно занижено все пак отнесено към високата концентрация на алкохол. Същевременно, тъй като подс.Л. е правоспособен водач на МПС, то следва да се приложи и разпоредбата на чл.343Г, вр с чл.343б, ал.1, вр с чл.37, т.7 от НК, като бъде лишен от право да управлява МПС за срок не по-малък от наказанието лишаване от свобода. В процесния казус съдът намира, че наказание от две години лишаване от право е най-справедливо и съответно, както на деянието така и на дееца. Следва да се посочи, че нормата на чл.58а, ал.1 НК предвижда намаление с една трета само на наказанието лишаване от свобода, а не и на останалите. На следващо място от справката за водач/нарушител е видно, че подс.Л. е санкциониран многократно за нарушения на ЗДвП – общо 9 пъти. Все пак в горната съвкупност наказанията лишаване от свобода, глоба и лишаване от право на управление на МПС са напълно в състояние да постигнат целите по чл.36 НК според преценката на настоящата инстанция. Те са съобразени с обществената опасност на дееца и деянието, а и са най-справедливи. Следва изрично да се посочи, че признанието на вината в това производство не е специално смекчаващо отговорността обстоятелство, защото самата процедура по която протича делото отчита същото и води до намаление на наказанието лишаване от свобода с една трета. Изключение би било, ако с признанието на вината са дадени и обяснения още в досъдебно производство, които освен това водят до съдействие за установяването на фактите. Процесния казус не е от тях обаче.

На следващо място не са и налице условия за приложението на чл.55 НК, тъй като няма изключително или многобройни смекчаващи вината обстоятелства, които да водят до извод, че и най-лекото предвидено в закона наказание би се явило несъразмерно тежко. Както бе посочено наличието на лица, за които подъсдимия следва да полага грижи очевидно не го е спряло да извърши вмененото му деяние, а негова е най-вече отговорността при преценка поведението му и вземането на решение преди извършване на деянието. Действително същия имал проблем с прекомерна употреба на алкохол , но през 2013г. Сега след образуване на досъдебно производство отново потърсил помощ. Повлиян е бързо от проведеното лечение и изписан с подобрение. Същия като знае вредния си навик от употреба на алкохол не следа да управлява МПС и това не може да служи като смекчаващо вината обстоятелство, а още по-малко също да е изключително такова.

Причини за извършване на деянието – незачитане на установения в страната правов ред.

Подбуди – лични.

На основание чл. 59, ал.1 от НК следва да се зачете времето през което подсъдимият Л.  е бил задържан по настоящото дело, а именно на 04.02.2020г. за 24 часа по реда на ЗМВР.

 На основание чл.59, ал.4 от НК следва да се зачете времето, през което подсъдимият С.Н.Л. е бил лишен от право да управлява МПС по административен ред, а именно от 04.02.2020 год. до влизане в сила на настоящата присъда.

На основание чл.189, ал.3 от НПК следва подсъдимият С.Н.Л. да заплати сума в размер на 6,00 /шест/ лева по сметка на Районен съд – Пловдив. Същите представляват разноски за пътни на свидетеля А.Т. *** и обратно, изплатени за явяването му в съдебно заседание на 09.03.2020г.

         По изложените съображения, Съдът постанови присъдата си.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

Вярно с оригинала.

С.Д.