Определение по дело №2869/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1890
Дата: 9 ноември 2020 г.
Съдия: Татяна Иванова Петрова
Дело: 20207180702869
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 6 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Описание: Gerb osnovno jpegРЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ

 

 

             ОПРЕДЕЛЕНИЕ

        1890

  гр. Пловдив, 09 ноември 2020 год.

             ВИМЕТО НА НАРОДА

ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, II отделение, XVII състав, в закрито заседание на девети ноември през две хиляди и двадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАТЯНА ПЕТРОВА

разгледа докладваното от Председателя адм. дело № 2869 по описа за 2020 год. и взе предвид следното :

Производството е по реда на чл.130, ал. 4 от АПК.

Образувано е по Молба на В.А.Т., ЕГН ********** ***, за спиране на допуснатото по силата на закона предварително изпълнение на Разпореждане № Ц 4021- 15-7/30.09.2020 г. издадено на основание чл. 114, ал. 5 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), от Ръководителя на контрола по разходите на Държавното обществено осигуряване (ДОО) при ТП на НОИ - Пловдив.

Административен съд - Пловдив, в настоящия състав, като прецени данните по делото, намира че делото не му е подведомствено по следните съображения:

С цитираното разпореждане, Ръководителят на контрола по разходите на държавното обществено осигуряване при ТП на НОИ - Пловдив, на основание чл. 114, ал. 5 КСО, е разпоредил прихващане на вземане на ДОО,


произтичащо от недобросъвестно получено парично обезщетение за временна неработоспособност от Т. в размер на 2951,80 лв. (главница и лихви), от изискуемо вземане на лицето от ДОО, представляващо лична пенсия за осигурителен стаж и добавка по чл. 84 от КСО до размера на задължението. Разпредено е също така от личната пенсия за осигурителен стаж и възраст и добавка по чл. 84 от КСО на Т., да се удържа сума в размер на 511,29 лв. месечно до окончателно погасяване на задължението.

Очевидно в случая се касае за разпореждане по чл. 117, ал. 1, т. 2, буква „д“ КСО (която норма предвижда, че пред ръководителя на съответното ТП на НОИ се подават жалби срещу разпореждания за възстановяване на неоснователно получени плащания по държавното обществено осигуряване по чл. 98, ал. 2 и чл. 114, ал. 3 и 4, и за прихващане по чл. 114, ал. 5).

Обжалването на разпорежданията издадени на основание чл. 114, ал. 5 от КСО по административен ред е задължителна предпоставка за обжалване по съдебен ред на решенията, с които Директорът на съответното ТП на НОИ се е произнесъл по тях. В този смисъл, спиране изпълнението на същото разпореждане, може да бъде направено от жалбоподателя само пред административния орган, не и пред съда, като редът за това е уреден в чл. 117а от КСО. Следователно прякото произнасяне на съда по искане за спиране на допуснатото по силата на закон предварително изпълнение на това разпореждане е недопустимо. На обжалване пред съда подлежи не първоначалното разпореждане, а последващо издаденото решение на Директора на ТП на НОИ, с което е извършен контрол върху акта по чл. 114, ал. 5 от КСО. Редът за „спиране на изпълнението от съда“ е уреден в чл. 118а от КСО и той е чрез спиране изпълнението на решенията на ръководителя на ТП на НОИ, издадени за разпореждания по чл. 117, ал. 1, т. 2 от КСО. Според ал. 1 и ал. 2 на чл. 118а от кодекса, обжалването не спира изпълнението на решения на ръководителя на ТП на НОИ постановени по разпореждания по чл. 117, ал. 1, т. 2 от КСО, като съдът може да спре предварителното изпълнение по отношение на решенията за разпореждания по чл. 117, ал. 1, т. 2, б. "в" при условията на чл. 117а, ал. 2 и ал. 4. В ал. 3 на чл. 118а КСО е предвидено, че отказът на съда да спре предварителното изпълнение не подлежи на обжалване. Въпреки, че не е изрично предвидено, доколкото в КСО няма изрично установена забрана за съдебен контрол, то не съществува пречка лицето да иска спиране на изпълнението на решението на съответния ръководител на ТП на НОИ, с които се потвърждават разпореждания по чл. 117, ал.1, т. 2, б. "д" от КСО, по съдебен ред при спазване на условията по чл. 166, ал. 4 вр. ал. 2 от АПК. Искането за спиране по арг. от чл. 166, ал. 2 от АПК може да се прави при всяко положение на делото, до влизане в сила на решението.

Цитираните до тук законови разпоредби съотнесени към конкретиката на настоящия административноправен въпрос налагат да се приеме, че компетентен да се произнесе по искането за спиране на допуснатото по силата на закона предварително изпълнение на Разпореждане № Ц 4021-15- 7/30.09.2020 г., издадено на основание чл. 114, ал. 5 от КСО, от Ръководителя на контрола по разходите на ДОО при ТП на НОИ - Пловдив, е Директорът на ТП на НОИ - Пловдив.

При това положение, настоящият съдебен състав намира, че делото не му е подведомствено, поради което на основание чл. 130, ал. 4 АПК, същото следва да бъде изпратено по подведомственост на Директора на ТП на НОИ - Пловдив, а производството по делото - прекратено.


 

Така мотивиран, Пловдивският административен съд, II отделение, XVII състав

ОПРЕДЕЛИ:

ПРЕКРАТЯВА производството по адм.дело № 2869 по описа за 2020 г. на Пловдивския административен съд.

ИЗПРАЩА делото по подведомственост на Директора на Териториално поделение на Националния осигурителен институт - Пловдив за произнасяне по молбата на В.А.Т., ЕГН **********, за спиране на допуснатото по силата на закона предварително изпълнение на Разпореждане № Ц 4021-15-7/30.09.2020 г., издадено на основание чл. 114, ал. 5 от Кодекса за социално осигуряване, от Ръководителя на контрола по разходите на Държавното обществено осигуряване при ТП на НОИ - Пловдив.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд на Република България в 7-дневен срок от съобщаването на страните за неговото изготвяне.

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: