Решение по дело №5200/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1750
Дата: 30 септември 2019 г. (в сила от 23 октомври 2019 г.)
Съдия: Милена Атанасова Георгиева
Дело: 20195330205200
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е №

гр. Пловдив, 30.09.2019г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ХVІІІ – ти н.с. в публичното заседание на седемнадесети септември през две хиляди и деветнадесета година в състав:

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕНА ГЕОРГИЕВА

 

при секретаря ДЕСИСЛАВА ТЕРЗОВА, като разгледа докладваното от съдията АНД №5200/2019г. по описа на ПРС, ХVІІІ-ти н.с., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление /НП/ №1014 от 22.07.2019г. на Кмета на Община Пловдив, с което на „Гиро Ленд“ ЕООД, ЕИК:*********, със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, бул. „България“ №142 Б, представлявано от А.Х.К., ЕГН:**********, за нарушение на чл.11, ал.4 от Наредба за осигуряване на обществения ред /НООР/, Приложение 1 към Решение №198, взето с Протокол №10 на Общински съвет гр. Пловдив от 28.05.2009г.; изм. и доп. с Решение №480, взето с Протокол №21 от 18.12.2018г., е наложено административно наказание – ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 5000 /пет хиляди/ лева на осн. чл.32, ал.1 от  НООР.  

Жалбоподателят атакува наказателното постановление като незаконосъобразно и моли същото да бъде отменено. Излага аргументи за допуснати в хода на административнонаказателното производство   съществени нарушения на процесуалните правила. В съдебно заседание, редовно и своевременно призован, не се представлява от процесуален представител.

Въззиваемата страна, редовно призована, се представлява от юрисконсулт Е.К., който оспорва жалбата и моли наказателното постановление да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.  

Съдът въз основа на събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в съвкупност, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена в преклузивния 7-дневен срок за обжалване, изхожда от надлежна страна /санкционираното дружество/, поради което е допустима. Разгледана по същество същата е ОСНОВАТЕЛНА.

От фактическа страна съдът установи следното:

 На 05.07.2019г. с начален час 00:15 била извършена проверка от служители на Пловдивски общински инспекторат, сред които и свид. Т.Т. – **, на обект – заведение за бързо хранене, находящо се в гр. Пловдив, бул. „България“ №142, стопанисвано от „Гиро Ленд“ ЕООД. Обектът се намирал в самостоятелна сграда. В хода на проверката било установено, че заведението работи. Същото било отворено и обслужвало клиенти. На пет от масите във външната част имало седнали шестнадесет клиента, които консумирали храна и напитки. Служителите в обекта продължили да обслужват клиенти и в хода на проверката. На входната врата на обекта било изписано работно време от 09.00 часа до 03.00 часа, без почивен ден. „Гиро Ленд“ ЕООД, стопанисващо обекта, нямало издадено писмено разрешение за удължено работно време от кмета на района.

Резултатите от проверката били обективирани в Констативен протокол №107713, серия „А” от 05.07.2019г.   

 На 10.07.2019г. бил съставен АУАН Серия А №5286 за извършено от жалбоподателя „Гиро Ленд“ ЕООД административно нарушение по чл.11, ал.4  от НООР. Актът бил съставен в присъствието на ** А.Х.К., който се запознал със съдържанието му и го подписал с отбелязване, че има възражение. Получил и препис от АУАН.  

В срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН от страна на жалбоподателя не било направено писмено възражение срещу АУАН.

Въз основа на съставения АУАН било издал атакуваното наказателно постановление, с което на „Гиро Ленд“ ЕООД, ЕИК:*********, със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, бул. „България“ №142 Б, представлявано от А.Х.К., ЕГН:**********, за нарушение на чл.11, ал.4 от Наредба за осигуряване на обществения ред /НООР/, Приложение 1 към Решение №198, взето с Протокол №10 на Общински съвет гр. Пловдив от 28.05.2009г.; изм. и доп. с Решение №480, взето с Протокол №21 от 18.12.2018г., е наложено административно наказание – ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 5000 /пет хиляди/ лева на осн. чл.32, ал.1 от  НООР. 

Описаната фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от събраните по делото писмени доказателства и от гласните доказателства - показанията на свидетеля Т.Т. /актосъставител/. Съдът счита показанията на свидетеля за логични, вътрешно непротиворечиви, обективни и съответни на останалите събрани по делото писмени доказателства.   

При така установената фактическа обстановка, съдът намира следното от правна страна:

По делото са налице безспорни доказателства за извършено от жалбоподателя нарушение на чл.11, ал.4, вр. ал.2 от НООР. На посочените в АУАН и в НП дата и място стопанисваният от търговеца – жалбоподател обект -  заведение за бързо хранене, е работил след изтичане на разрешеното работно време, като не е прекратил дейността по почистване, зареждане и обслужване. Безспорни обстоятелства са, че  към момента на проверката в 00:15ч. тази дейност по почистване, зареждане и обслужване, не само не е била преустановена, но дори в заведението имало около 16 клиенти, консумиращи храна и напитки. Клиентите се обслужвали от служителите на обекта и по време на проверката. Безспорно е и според даденото в двата акта описание, че провереният обект се намирал в самостоятелна сграда, поради което съгласно нормата на чл.11, ал.1, т.2 от НООР не се изисква разрешение за работно време за заведения, находящи се в нежилищни  сгради от 06.00ч. до 24.00ч. По аргумент на противното, обаче, в случая дейността на заведението след 24.00ч. е извън разрешеното работно време, щом като жалбоподателят не е разполагал с писмено разрешение за удължено работно време, каквото се изисква по силата на чл.11, ал.2 от НООР.

Въпреки гореизложеното в резултат на извършената служебна проверка и контрол настоящата съдебна инстанция констатира, че в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила при съставяне на АУАН и при издаване на НП, което обуславя незаконосъобразност на последното. При съставяне на административните актове не са изпълнени изискванията на чл.42, т.5 и чл.57, ал.1, т.6 от ЗАНН, касаещи посочване на законовите разпоредби, които са били нарушени. И в двата акта на администрацията се сочи, че обектът – заведение за бързо хранене, стопанисван от „Гиро Ленд“ ЕООД е работил, като са обслужвани клиенти, без издадено писмено разрешение за удължено работно време от кмета на района. Така описаното текстово нарушение е квалифицирано единствено по чл.11, ал.4 от НООР, която разпоредба обаче сочи, че след изтичане на разрешеното работно време обектът трябва да е прекратил всякаква дейност по почистване, зареждане и обслужване. Установеното поведение според съда е било неточно квалифицирано, като се твърди на практика заведението да е работило след допустимото работно време, но без издадено разрешение за удължено такова. Изискването да има изрично разрешение за удължено работно време и забраната заведенията да работят след разрешеното време се съдържа в разпоредбата на чл.11, ал.2, вр. ал.4 от Наредбата, която именно според съда е следвало да бъде посочена от актосъставителя и наказващия орган като нарушена. Непълното посочване на нарушената разпоредба от цитираната Наредба се явява съществено процесуално нарушение, защото засяга правото на наказаното лице да разбере за какво именно негово поведение и за нарушение на коя именно разпоредба му се налага конкретното наказание.

При тези съображения, съдът намира, че обжалваното НП е постановено при допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, поради което следва да бъде отменено като незаконосъобразно.

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление /НП/ №1014 от 22.07.2019г. на Кмета на Община Пловдив, с което на „Гиро Ленд“ ЕООД, ЕИК:*********, със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, бул. „България“ №142Б, представлявано от А.Х.К., ЕГН:**********, за нарушение на чл.11, ал.4 от Наредба за осигуряване на обществения ред /НООР/, Приложение 1 към Решение №198, взето с Протокол №10 на Общински съвет гр. Пловдив от 28.05.2009г.; изм. и доп. с Решение №480, взето с Протокол №21 от 18.12.2018г., е наложено административно наказание – ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 5000 /пет хиляди/ лева на осн. чл.32, ал.1 от  НООР. 

Решението подлежи на обжалване в 14 - дневен срок от съобщаването му на страните пред  Административен съд - Пловдив.

                                             

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА

В.Ш.