Определение по дело №295/2020 на Районен съд - Берковица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 юли 2021 г. (в сила от 12 август 2021 г.)
Съдия: Юлита Николова Георгиева Трифонова
Дело: 20201610200295
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 септември 2020 г.

Съдържание на акта

                   О    П    Р     Е     Д    Е    Л    Е    Н     И     Е

                               ГР.БЕРКОВИЦА   23.07.2021г.

 

 

  РАЙОНЕН СЪД гр.Берковица………………наказателно отделение в закрито заседание на 23 юли………………….през две хиляди  двадесет и първа година……………………………………………….в състав :

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЮЛИТА   ГЕОРГИЕВА

 

При секретаря………………………………………и с участието на прокурора…………………………..като разгледа докладваното от съдията Георгиева  АНД №295 по описа за 2020 година…………….и за да се произнесе взе предвид следното :

 

        Производството е по реда на чл.306,ал.1,т.4 от НПК.

 

         На производство в БРС е било АНД № 295/2020 година образувано по жалба на К.П.М. *** и с ЕГН ********** срещу  ЕФ серия К № 2112100 на  ОД-МВР Монтана, с което й е  наложено административно наказание „глоба” в размер на 50,00 лева, на основание чл.182, ал.1, т.2 ЗДвП, за нарушение на чл.21, ал.1 ЗДвП.

         С Определение от 22.10.2020год.  , съдът е прекратил производството,тъй като обжалвания ЕФ е анулиран.

         В БРС е получена молба от К.П.М. *** и с ЕГН **********  чрез процесуалния й представител адв.С.Й. , с която е направено искане да й бъдат присъдени направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение, тъй като съдът е пропуснал да стори това с постановеното определение.

Искания за разноски са направени от жалбоподателя с жалбата и е представендоговор за правна защита и съдействие. Разпоредбата на чл. 63, ал. 3 ЗАНН препраща към тази на чл. 143, ал. 1 АПК, която гласи, че когато съдът отмени обжалвания административен акт или отказа да бъде издаден административен акт, държавните такси, разноските по производството и възнаграждението за един адвокат, ако подателят на жалбата е имал такъв, се възстановяват от бюджета на органа, издал отменения акт или отказ. Съгласно т. 6 от допълнителните разпоредби на АПК „поемане на разноски от административен орган“ означава поемане на разноските от юридическото лице, в структурата на което е административният орган. Следователно в случая разноските следва да бъдат възложени върху това юридическо лице, от което е част административнонаказващият орган, а това е ОД на МВР – Монтана като второстепенен разпоредител с бюджетни кредити по аргумент от чл. 43 ЗМВР – така Решение № 13009 от 02.10.2019 г. по адм. д. № 7758/2018 на Върховния административен съд.

       Видно от договора за правна защита, жалбоподателят е направил разходи за защитник в размер на 600лв..Тъй като делото е прекратено,  следва  да се уважи искането за разноски за защитник .

Неснователно е искането за присъждане на разноски в размер на 600лв. Размерът на същото е със 300 лв. над минималното предвидения в Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения:

Тази наредба в своя член 18, ал. 2, във връзка с чл. 7, ал. 2, т. 1 предвижда следното:

Чл. 18. (2) (Доп. - ДВ, бр. 2 от 2009 г., изм. и доп., бр. 28 от 2014 г.) За процесуално представителство, защита и съдействие по дела срещу наказателни постановления, в които административното наказание е под формата на глоба, имуществена санкция и/или е наложено имуществено обезщетение, възнаграждението се определя по правилата на чл. 7, ал. 2 върху стойността на санкцията, съответно обезщетението, но не по-малко от 300 лв.

Чл. 7. (2) (Изм. – ДВ, бр. 28 от 2014 г.) За процесуално представителство, защита и съдействие по дела с определен интерес възнагражденията са следните:

1. (изм. - ДВ, бр. 2 от 2009 г., бр. 28 от 2014 г.) при интерес до 1000 лв. – 300 лв.;

В случая, наложеното наказание е глоба в размер на 50 лв., т.е. 20 пъти по ниско от размера, при който минималното адвокатско възнаграждение би било 300 лв.

От друга страна – административнонаказателното съдебно производство пред въззивната инстанция не се  отличава с фактическа или правна сложност. Вмененото на жалбоподателя нарушение е за управление на МПС с превишена скорост. Районният съд не е разглеждал извършването на нарушението по същество, а е приел, че производството следва да бъде прекратено поради анулиране на издадения ЕФ. Казусът не се е отличавал и с правна сложност. Самото съдебно производство в РС Берковица е протекло в едно единствено открито съдебно заседание,на което не е даден ход на делото,когато  процесуалния представител,макар и уведомен,не се е явил.

При преценката на всички тези обстоятелства настоящият състав намира, че платеното възнаграждение от 600 лв. е прекомерно по размер ,не е  справедливо и обосновано по смисъла на чл. 36, ал. 2, изр. 2 от Закона за адвокатурата, поради което  същото не следва да бъде присъждано  в пълния претендиран размер, а  следва да бъде присъдено до размера 300 лв., съответстващ на минималното законово предвидено в случая адвокатско възнаграждение.

 

             Предвид изложеното ,съдът

                          

                                         О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

ОСЪЖДА ОД на МВР Монтана  да заплати на К.П.М. *** и с ЕГН **********   направените по делото разноски в размер на 300лв./триста лева/  адвокатско  възнаграждение .

Определението подлежи на обжалване в 15 дневен срок  от получаване на съобщението.

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ :