Решение по дело №451/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261295
Дата: 8 септември 2021 г. (в сила от 5 ноември 2021 г.)
Съдия: Цветанка Тодорова Бенина
Дело: 20211100900451
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 15 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№…….

 

Гр.София, 08.09.2021 г.

 

В   ИМЕТО    НА    НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, VІ-5 състав, в закрито заседание, в състав:

                                                                        СЪДИЯ: ЦВЕТАНКА БЕНИНА

 

като разгледа докладваното търговско дело 451 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.25, ал. 4 ЗТР, вр. с Глава ХХI ГПК.

           

Образувано е по жалба на Б.Г.М.  срещу Отказ № 20210223170216-4/01.03.2021г., постановен от длъжностно лице при ТРРЮЛНЦ на Агенция по вписванията, по заявление вх. № 20210223170216, с което е направено искане за вписване заличаването на жалбоподателя като съдружник във „Ф.“ООД. В жалбата се излагат доводи за незаконосъобразност на атакувания отказ, доколкото били спазени изискванията на чл. 125, ал. 2 ТЗ относно напускането на съдружника, а именно волеизявлението за това било обективирано в писмена форма и отправено до дружеството при спазване на установения 3-месечен срок на предизвестие, и след изтичането на който прекратяването следва да се счита за настъпило.

Видно от представения по делото Отказ № 20210223170216-4/01.03.2021г. на длъжностното лице по регистрацията при АВ, същият е бил постановен с мотиви, че за вписване на това обстоятелство, е необходимо преди това да е било взето решение от общото събрание на дружеството за приемане на актуален дружествен договор, отразяващ настъпилите промени в резултат на напускането на съдружника и в този смисъл, разпределяне на освободените дялове, имената на оставащите в дружеството съдружници, като препис от дружествения договор бъде представен за отразяване в АВ.

 Съдът, като взе предвид твърденията на жалбоподателя и събраните по делото доказателства, намира следното от фактическа и правна страна:

Видно от приложената преписка, до ТРРЮЛНЦ при АВ е било отправено искане със заявление по образец А4 с входящ № 20210223170216 за вписване на обстоятелствата, за което е бил постановен атакуваният отказ, като към заявлението са приложени: документ за внесена държавна такса; писмено предизвестие за напускане на съдружник; декларация, че заявлението и приложените към него документи са предоставени от заявителя и декларация относно приемането на представените за обявяване актове. Към преписката са приложени указания за отстраняване на нередовности, както и заявления за изпълнение на указанията.

Жалбата е депозирана в установения за това 7-дневен срок от уведомяването на заявителя за постановения отказ, като изхожда от надлежно легитимиран за това правен субект и в този смисъл се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата се явява основателна по следните съображения:

В разпоредбата на чл. 125, ал. 2 ТЗ е предвидена възможността съдружникът да напусне дружеството при отправено от него волеизявление за това, обективирано в писмено предизвестие, чийто срок е тримесечен. Фактическият състав на преустановяване членственото правоотношение се изчерпва с изтичането на срока на предизвестието.

В чл. 6, ал. 2 ЗТРРЮЛНЦ е предвидено задължението на оправомощеното за това лице да заяви за вписване съответните обстоятелства в 7-дневен срок от възникването им. В чл. 7 ЗТРРЮЛНЦ е предвидено действието на вписването, даващо публичност и обвързващо с правните си последици третите добросъвестни лица.

Съгласно чл. 21, т. 5 от ЗТРРЮЛНЦ към заявлението следва да бъдат приложени доказателства за спазване на процедурата по възникване обстоятелствата, чието вписване по партидата на дружеството е заявено, като съдът извършва формална проверка въз основа на тях.

В преписката пред длъжностното лице по регистрацията е приложено предизвестие от Б.Г.М. за прекратяване участието му като съдружник във Ф. ООД след изтичане на тримесечен срок от получаването му. Видно от обективираното върху документа, същият е бил входиран като получен от управителя Б.М. на 15.11.2020 г., като в този смисъл към датата на подаването за заявлението – 23.02.2021 г., е бил изтекъл законоустановеният тримесечен срок, съобразно приложимата норма на чл. 125, ал. 2 ТЗ. При това положение, с изтичането на срока на предизвестието са настъпили правните последици свързани с отправянето му, а именно прекратяване на членственото правоотношение на съдружника. За да породи действието си и спрямо третите добросъвестни лица, необходимо е заличаването на съдружника да бъде надлежно вписано в търговския регистър по партидата на дружеството, в какъвто смисъл е било заявено и искане в заявлението, по което е бил постановен отказът.

Незаконосъобразен се явява отказът на длъжностното лице по регистрацията по изложените в него мотиви, а именно липсата на представени на доказателства за приемането на актуален дружествен договор, уреждащ отношенията с напускащия съдружник и промените с разпределението на дяловете между съдружниците, както и индивидуализиране на останалите в дружеството съдружници.  Действително, така констатираните факти са сред подлежащите на уреждане с дружествения договор и част от задължителните му реквизити. Вписването на дружествения договор и съответно на обстоятелствата във връзка с настъпилите промени не са условие за настъпване на факта на напускането на съдружника, като се явяват последици в резултат на това и подлежат на уреждане в отношенията между оставащия и напускащия съдружник. Законът не поставя като условие за настъпването на правните последици от прекратяването наличието на взето решение на общото събрание на съдружниците за уреждане на имуществените отношения с напускащия съдружник по смисъла на чл. 127 ТЗ. В този смисъл е и константната съдебна практика /Решение № 991/29.11.2006 г. по т. д. № 566/2006 г. на ВКС, ТК/.

С оглед гореизложеното, настоящият съдебен състав приема, че е била проведена редовна процедура по напускане на съдружник от „Ф.“ООД, поради което и доколкото това обстоятелство е от подлежащите на вписване такива, същото следва да бъде отразено по партидата на дружеството в търговския регистър.

Приложената е надлежно декларация от управителя на дружеството за истинността на заявените за вписване обстоятелства. С оглед гореизложеното, обжалваният отказ следва да бъде отменен, като бъде указано на длъжностното лице по регистрацията да впише обстоятелствата по заявлението.

 

Относно разноските: На жалбоподателя не се дължат разноски, доколкото не претендира такива, а и с оглед характера на производството на охранително такова и установеното правило в нормата на чл. 541 ГПК, съобразно текста на която разноските са за сметка на молителя, независимо от изхода на производството, която настоящият съдебен състав намира за приложима, въпреки измененията с чл. 25, ал. 6 ЗТРРЮЛНЦ /ДВ бр. 105 от 11.12.2020 г. /.

 

Така мотивиран, съдът

Р Е Ш И :

 

            ОТМЕНЯ ОТКАЗ Отказ рег. № 20210223170216-4/01.03.2021г. на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията, издаден по Заявление образец А4 вх. № 20210223170216.

            ВРЪЩА преписката на АВ със задължение за обявяване на обстоятелствата по Заявление образец А4 вх. № 20210223170216.

 

 Решението подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в 7-дневен срок от връчване на съобщението за изготвянето му на жалбоподателя и АВ.

 

 

СЪДИЯ :