Определение по дело №282/2023 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: 639
Дата: 27 юни 2023 г. (в сила от 27 юни 2023 г.)
Съдия: Антоанета Вълчева Митрушева
Дело: 20237260700282
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 март 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

27.06.2023 г., гр. Хасково

 

Административен съд – Хасково, в закрито заседание на двадесет и седми юни през две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

                                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: Ива Байнова

                                                                                        ЧЛЕНОВЕ: 1. Антоанета Митрушева

                                                                                                           2. Биляна Икономова

 

като разгледа постъпилата молба вх.№ 4269/05.06.2023 г.

по докладваното от съдия А.Митрушева АНД (К) № 282 по описа на съда за 2023 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 248, ал. 1 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК), във вр. чл. 144 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

 

Образувано е по повод подадена от адвокат М.Т.,***/05.06.2023 г. с искане за изменение на Решение № 375 от 22.05.2023 г., постановено по АНД (К) № 282 по описа на Административен съд – Хасково за 2023 г., в частта за разноските.

 В молбата се сочи, че с посоченото съдебно решение, за безплатно процесуално представителство на Т.Г.П. съдът е присъдил на адв.М.Т. адвокатско възнаграждение в минимален размер за всяка от двете съдебни инстанции – въззивната и касационната, а именно по 400 лева – общо 800 лева. Счита, че възнаграждението е било неправилно определено. Същото, на основание чл. 18, ал. 2, във връзка с чл. 7, ал. 2, т. 1 и чл. 18, ал. 4 от Наредба № 1/09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, следвало да бъде в общ размер на 1 800 лева – по 900 лева за процесуално представителство пред двете съдебни инстанции. Този размер бил обоснован с оглед вида и броя на наложените с отмененото с касационното решение наказателно постановление, и предвид регламентираното в чл. 18, ал. 2 и ал. 4 от посочената наредба.

Претендира се изменение на решението на Административен съд – Хасково в частта на разноските и осъждане на ОДМВР – Хасково да заплати на адв. М.Т. допълнително сума в размер на 1 000 лева.

 

Ответната страна – Началник група към Областна дирекция на МВР – Хасково, Сектор „Пътна полиция“, не ангажира становище по молбата.

 

Административен съд – Хасково, като прецени данните по делото и доводите на страните, намира за установено следното:

 

Съгласно разпоредбата на чл. 248, ал. 1 от ГПК, приложима субсидиарно съгласно чл. 144 от АПК, в срока за обжалване, а ако решението е необжалваемо – в едномесечен срок от постановяването му, съдът по искане на страните може да допълни или да измени постановеното решение в частта му за разноските. В случая решението, чието изменение се иска е постановено по касационно административнонаказателно дело и същото е необжалваемо, предвид което изменението му може да се иска в едномесечен срок от постановяването му. Процесната молба е подадена в този срок и от лице с правен интерес, поради което е допустима.

Разгледана по същество, молбата е неоснователна поради следните съображения:

По касационна жалба на Т.Г.П. *** е било образувано АНД (К) № 282/2023 г., по което на 22.05.2023 г. е постановено Решение 375, с което е отменено Решение № 32 от 02.02.2023 г., постановено по АНД № 8/2023 г. по описа на Районен съд – Хасково и вместо него е постановена отмяна на Наказателно постановление № 21-1253-001209/10.02.2021 г., издадено от Началник Група към ОД на МВР – Хасково, сектор Пътна полиция, с което за нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, на основание чл. 175, ал. 3, предл. 1 от ЗДвП на Т.Г.П., ЕГН : **********,***, са наложени: административно наказание „глоба“ в размер на 200 лева и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 6 месеца, като Областна дирекция към Министерството на вътрешните работи – Хасково е осъдена да заплати на адвокат М.Т., адвокатско възнаграждение в размер на 800.00 лева, за предоставена безплатна адвокатска помощ и правно съдействие пред двете съдебни инстанции в полза на Т.П..

За да постанови посочения осъдителен диспозитив, в мотивите на съдебния акт касационният състав е изложил съответните правни и фактически аргументи. Тоест в случая е налице произнасяне по въпроса за разноските. Въпреки това, с оглед доводите в молбата, следва да се посочи следното:

Съгласно чл. 18, ал. 2 от Наредба № 1/09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, ако административното наказание е под формата на глоба, имуществена санкция и/или е наложено имуществено обезщетение, възнаграждението се определя по реда на чл. 7, ал. 2 върху стойността на всяка наложена глоба, санкция и/или обезщетение. Според ал. 4 на същия член, за процесуално представителство, защита и съдействие по дела от административнонаказателен характер извън случаите по ал. 2 възнаграждението е 500 лв.

Анализът на цитираните нормативни текстове води до извод, че ал. 4 от чл. 18 от Наредбата, е приложим в случаите на самостоятелно наложено наказание (наказания), различно от глобата (респ. имуществената санкция). В случая, след като с наказанието „лишаване от право“ е наложено и наказание „глоба“, ал. 4 от чл. 18 от Наредбата се явява неприложим. С други думи, кумулативно прилагане на чл. 18, ал. 2 и ал. 4 от Наредбата не следва да се допуска. Обратното би означавало в полза на страната (на лицето), която има право на разноски да се присъждат по няколко възнаграждения за осъществена една процесуална защита, реализирана срещу един санкционен акт, с който наказанията са наложени кумулативно (единно) – както е в случая: „глоба“ и „лишаване от право“.

Според съда, смисълът на обсъжданите два нормативни текста не е в такава насока. Хипотезите на чл. 18, ал. 2 и ал. 4 от Наредбата следва да са приложими самостоятелно, като в случите, в които са налице кумулативно наложени наказания – глоба (имуществена санкция) и друг вид санкция с административнонаказателен характер, следва да се присъжда възнаграждение на основание чл. 18, ал. 2, във вр. чл. 7, ал. 2 от Наредбата. При кумулативно наложени „глоба“ (имуществена санкция) и друг вид наказание по ЗАНН или по друг – специален закон, за отмяната на които се осъществява една процесуална защита, срещу един санкционен акт, възнаграждението следва да е само едно и то да се определя в зависимост от размера на наложената глоба (имуществена санкция). Казано по друг начин, в случаите на наложено наказание под формата на глоба, имуществена санкция и/или наложено имуществено обезщетение, не следва да определя и възнаграждение по чл. 18, ал. 4 от Наредбата.

В конкретния случай е налице административнонаказателно производство, като чл. 18 от Наредбата не предвижда възможност за определяне на възнаграждение за адвокат за всяко нарушение поотделно. Такова правило, с нормата чл. 2, ал. 5 от Наредбата, на която неоснователно се позовава подателят на разглеждана молба, е въведено само за гражданските дела, като тази разпоредба не може и не следва да бъде тълкувана разширително или и при условията на обжалване на наказателно постановление. Нормата на чл. 18 от Наредбата следва да се свързва в общ план с обжалването на санкционен акт, независимо дали в неговата цялост или само за някое от определените наказания. Препращането към частта от Наредбата, свързана с гражданските дела, е само за приложението на чл. 7, ал. 2 от нея. Затова и е недопустимо да се определя възнаграждение за всяко определено наказание поотделно. Възнаграждението за адвокат следва да е едно, определено на базата на съвкупния размер на наказанията, като следва да се има предвид, че защитата е насочена срещу един санкционен акт.

По изложените съображения подадената молба за изменение на Решение 375 от 22.05.2023 г., постановено по АНД (К) № 282/2023 г. по описа на Административен съд – Хасково в частта на разноските, следва да се остави без уважение.

 

Водим от горното и на основание чл. 248 от ГПК, вр. чл. 144 от АПК, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба вх.№ 4269/05.06.2023 г., подадена от адвокат М.Т.,***, с искане за изменение на Решение № 375 от 22.05.2023 г., постановено по АНД (К) № 282 по описа на Административен съд – Хасково за 2023 г., в частта за разноските.

 

По аргумент от чл. 248, ал. 3, изр. второ от ГПК, определението не подлежи на обжалване.

 

 

Председател:

 

  Членове:  1.

 

                     2.