Решение по дело №797/2023 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 803
Дата: 26 юли 2023 г. (в сила от 26 юли 2023 г.)
Съдия: Димитър Христов Гальов
Дело: 20237040700797
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 май 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

803

Бургас, 26.07.2023 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административният съд - Бургас - XVI-ти тричленен състав, в съдебно заседание на тринадесети юли две хиляди и двадесет и трета година в състав:

Председател:

ДАНИЕЛА ДРАГНЕВА

Членове:

ДИМИТЪР ГАЛЬОВ
МАРИНА НИКОЛОВА

При секретар ДЕСИСЛАВА ФОТЕВА и с участието на прокурора ХРИСТО КРЪСТЕВ КОЛЕВ като разгледа докладваното от съдия ДИМИТЪР ГАЛЬОВ кнахд № 20237040600797 / 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), вр. чл.348 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), вр. чл.208-228 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба на Я.Г.Д., с адрес: ***, чрез пълномощника- адвокат Т.Д. ***, против Решение № 34 от 20.03.2023г., постановено по АНД № 18 от 2023г. по описа на Районен съд – Айтос, с което е потвърдено Наказателно постановление № 22-0237-000193/ 17.10.2022г., издадено от началник група към ОД на МВР- Бургас, РУ-Айтос.

Касаторът твърди, че оспореното решение е неправилно и се иска неговата отмяна. Фактите са установени точно според касатора, но са направени грешни правни изводи. Оспорва се възприетото от съда, че давностният срок по чл.34, ал.1 от ЗАНН е започнал да тече от 07.02.2022г., когато жалбоподателят е подписал декларацията по чл.188 от ЗДвП.

Посочените в жалбата оплаквания съдът квалифицира като основание по чл.348, ал.1, т.1-2 от НПК– неправилно решение поради противоречие с материалния закон и съществени нарушения на процесуалните правила.

В съдебно заседание, касаторът не се явява, а се представлява от упълномощения си адвокат, по чието искане в хода на съдебното производство бяха изискани писмени доказателства относно връчването на двата посочени електронни фиша, във връзка с преценка наличието на системност, която е обективирана в състава на процесното нарушение.

Ответникът по касация /АНО, който е конституиран и призован като страна в първоинстанционното производство/, редовно уведомен, не изпраща представител. Не взема становище по оспорването.

Представителят на Окръжна прокуратура – гр.Бургас дава мотивирано заключение за неоснователност на оспорването. Сочи, че установяването на нарушителя е извършено в законния срок и давността за съставяне на акта и издаване на НП не е изтекла, противно на заявеното от касатора. Предлага се да бъде оставено в сила решението, като правилно и законосъобразно.

След като прецени доводите и становищата на страните и събраните по делото доказателства, въз основа разпоредбите на закона, Административен съд – Бургас, в настоящия състав, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е подадена в преклузивния 14-дневен срок по чл.211 от АПК от надлежна страна, по смисъла на чл.210, ал.1 от АПК, за която съдебният акт бил неблагоприятен и в съответствие с изискванията за форма и реквизити, поради което се явява процесуално ДОПУСТИМА. Констатираното налага да бъде разгледана, при което съдът намира следното:

Производството пред Районен съд – Айтос е образувано по жалба на Я.Г.Д., с адрес: ***, против Наказателно постановление № 22-0237-000193/ 17.10.2022г., издадено от началник група към ОД на МВР- Бургас, РУ-Айтос, с което за нарушение по чл.21, ал.2, вр. с ал.1 от ЗДвП и въз основа санкционната норма на чл.182, ал.5, вр. с ал.2, т.4 от ЗДвП на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 600 лв., както и кумулативно предвиденото в закона административно наказание „лишаване от право да управлява моторно превозно средство“ за срок от 6 месеца. В обстоятелствената част на АУАН и на НП се сочи, че нарушението е извършено в условията на „системност“, тъй като са издадени два ЕФ, а именно със серия К № 4332621 и серия К № 4695363, връчени на лицето и влезли в сила на 20.05.2021г.

С оспореният съдебен акт, Районен съд – Айтос потвърдил наказателното постановление, а за да постанови това решение съдът приел фактическата обстановка описана в НП за установена по категоричен начин. Посочил, че изложените факти и обстоятелства в наказателното постановление кореспондират с писмените материали и гласните доказателства, събрани по делото.

В решението се сочи, че оспореното НП е издадено от началник- група в ОД МВР-Бургас, РУ-Айтос. Въпреки това, в хода на съдебното производство по разглеждане на жалбата срещу процесното наказателно постановление е допуснато съществено нарушение на съдопроизводствените правила, което настоящата инстанция не може да отстрани.

Съгласно задължителните указания на Тълкувателно постановление № 3 от 28.04.2023г. на ОСНК на ВКС на РБ и ОСС от колегиите на ВАС на РБ по тълкувателно дело № 5 от 2022г. надлежна страна в съдебното производство по оспорване на наказателно постановление в качеството на административно-наказващ орган /АНО/ е само и единствено издателят на санкционния акт, който следва да бъде конституиран и призован като страна.

В случаят, както се установява от приложените по делото материали, в качеството на административнонаказващ орган по делото за проведените открити заседания по делото е призовавано Районно управление „Полиция“- Айтос, а не издателят на оспореното НП- Началник на група в ОД МВР-Бургас, РУ-Айтос. В протоколът от проведеното открито заседание на 07.02.2023г. като такъв орган и страна по делото е вписан „РУ-Айтос при ОДМВР-Бургас“, респективно именно на РУ„Полиция“- Айтос е връчена призовка за това първо заседание /л.22 от първото дело/, както и за следващото заседание, проведено на 14.03.2023г. отново е призовано Районно управление „Полиция“-Айтос /л.30 от първото дело/. Макар, в съдебното решение да е описан действителният издател на НП- началник на група в ОД на МВР-Бургас, РУ-Айтос, надлежният наказващ орган въобще не е призоваван да участва в настоящия съдебен процес, с всички произтичащи от този факт обстоятелства по разпределяне тежестта на доказване и законосъобразното извършване на процесуалните действия по разглеждане на жалбата. По този начин съществено се нарушават процесуалните права на издателят на наказателното постановление, доколкото същият не е призован да участва в процеса въобще, а в качеството на АНО е конституирано Районното управление на полицията, което е териториална структура на МВР, но не би могло да има подобно качество, при положение, че санкционният акт се издава от конкретно длъжностно лице.

При тези констатации е безпредметно обсъждането на фактите по съществото на вмененото на жалбоподателя деяние, доколкото само при законосъобразно извършени действия по конституиране на страните и обезпечаване на тяхното участие в производството, с надлежно призоваване, може да бъде постановен законосъобразен съдебен акт, с произтичащите от това правни последици.

Съгласно чл.63в ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд, на основанията предвидени в НПК, по реда на глава ХІІ от АПК.

Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, съдът следи служебно.

Съдебното решение е НЕДОПУСТИМО, като постановено при ненадлежно конституиран АНО, респективно при липса на редовно призоваване на издателя на оспореното наказателно постановление за проведените открити заседания по делото. В хода на съдебното производство е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, което може да се отстрани само при ново разглеждане на делото от друг състав на първоинстанционния съд. Следва решението да бъде обезсилено, с оглед указанията на цитираната по-горе задължителна съдебна практика /ТП № 3 от 28.04.2023 на ОСНК на ВКС и ОСС на ВАС на РБ/, а делото да се върне за ново разглеждане от РС-Айтос, в което да бъде надлежно конституиран действителният АНО, респективно да бъдат извършени законосъобразно следващите действия в хода на съдебното производство.

При новото разглеждане на делото, следва да бъдат обсъдени събраните по делото доказателства /вкл. приложените в касационното производство/ относно двата предходно издадени ЕФ, цитирани в обстоятелствената част на АУАН и НП, тяхното надлежно връчване, респективно влизане в сила, тъй като тези факти са от съществено значение за установяване на признака „системност“, респективно за законосъобразността на оспореното наказателно постановление.

Мотивиран от изложеното и на основание чл.221, ал.3 от АПК, вр. чл.218 от АПК, във връзка с чл.63в от ЗАНН, Административен съд – Бургас, ХVI-ти състав,

Р Е Ш И:

ОБЕЗСИЛВА Решение № 34 от 20.03.2023г., постановено по АНД № 18 от 2023г. по описа на Районен съд – Айтос и

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Районен съд– Айтос.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване и протестиране.

Председател:

Членове: