Определение по дело №49/2014 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260193
Дата: 12 май 2021 г.
Съдия: Евгения Христова Стамова
Дело: 20141500900049
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 18 август 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

                                                                          Р   Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                                 12.05.2021г., гр.Кюстендил

                                                                В  И М Е Т О  Н А   Н  А  Р  О  Д  А

 

               Кюстендилският окръжен съд, гражданска колегия, в закрито заседание, проведено на единадесети май, през две хиляди и двадесет и първа година, в състав:

                                                                                                                      Окръжен съдия:Евгения Стамова

               След като разгледа т.д.№49/2014г. по описа на КнОС и, за да се произнесе взе предвид:

               Производството е по реда на чл. 632 ТЗ.

               Делото е образувано по реда на чл.625 ТЗ, с молба подадена от „******************” АД, със седалище и адрес на управление гр.София, ул.”Света София”№5, ЕИК******* представлявана от изпълнителните директори Стилиян Петков Вътев и Р. Иванова Т., за откриване производство по несъстоятелност на „******************” ЕАД, ЕИК *** със седалище и адрес на управление гр.Кюстендил, ул.“Александър Стамболийски“,№51А, ет.4.

               С решение от 11.06.2015г. е открито производство по несъстоятелност,обявена е неплатежоспособността и свръхзадължеността на „******************” АД ЕИК *** със седалище и адрес на управление гр.Кюстендил гр. Кюстендил 2500 ***, определена е начална дата на неплатежоспособността – 01.01.2012г., открито е производство по несъстоятелност, дружеството е обявено в несъстоятелност,прекратена е дейността му, назначен е временен синдик, органите на „******************” АД ЕИК *** са лишени от правото да представляват дружеството,наложена е обща възбрана и запор върху имуществото на „******************” АД ЕИК ***, определена е дата за първо събрание.

               С решение от 06.02.2017г. е постановено започване на осребряване на имуществото и свикано събрание на кредиторите с дневен ред по чл.677 ал.1 т.8 ТЗ.

               Според представените месечни отчети на синдика, следва, че наличното имущество подлежащо на осребряване е продадено, извършено е разпределение на средства, не е представен окончателен доклад, не е насрочено заключително събрание.

С определение от 19.04.2021 г. съдът на основание чл. 629б ТЗ е указал на лицата по чл.625 ТЗ и останалите кредитори в производството по несъстоятелност на длъжника "******************" АД, че в 10-дневен срок от датата на обявяване на определението в книгата по чл.634в, ал.1 ТЗ следва да предплатят по сметка на съда  сумата от 6000 лв. – за покриване на разноските за производството по несъстоятелност, и е разяснил, че при неизпълнение, производството ще бъде спряно на основание чл. 632 ТЗ.

 Определението е вписано в книгата по чл. 634в  ал.1 ТЗ на 19.04.2020 г., от която дата следва да се приеме, че заинтересованите лица са надлежно уведомени за необходимостта от внасяне на сумата 6000 лева, като условие за продължаване на производството по несъстоятелност.

Към настоящия момент не са представени доказателства за изпълнение на дадените от съда указания.

Съгласно чл. 632, ал. 5 ТЗ, разпоредбите на ал. 1 - 4 се прилагат и ако в хода на производството по несъстоятелност се установи, че наличното имущество на длъжника е недостатъчно за покриване на разноските по производството по несъстоятелност. Доколкото към момента няма данни длъжникът да притежава парични средства или други бързоликвидни активи, които да послужат за покриване на разноските по производството, при изричното сезирана на съда от синдика с искане за указване на кредиторите да предплатят разноски с цел обезпечаване нормалното развитие на производството и доколкото кредиторите не са привнесли определената с определението от 19.04.2021 г. сума от 6 000 лв., представляваща стойността на предвидимите разноски, съдът намира, че са налице условията на чл. 632, ал. 5 ТЗ. По приложението на чл. 632 от ТЗ и съдържанието на понятието "налично имущество" е формирана практика с решение № 820 от 29.12.2005 г. по т. д. № 535/2005 г. на ВКС, I т. о. С него е прието, че имуществото трябва не само да е налично, но и бързо да се реализира и да се превърне в парични средства.Липсата на парични средства представлява пречка за извършване от синдика на действия, насочени към приключване на производството по несъстоятелност с решение по чл. 735 ТЗ.

С оглед на изложеното съдът намира, че следва да се спре производството по делото.

Мотивиран съдът

                                                           Р             Е             Ш           И:

               СПИРА на основание  чл. 632, ал. 5, вр. с ал. 1 ТЗ производството по несъстоятелност на „******************” АД ЕИК *** със седалище и адрес на управление гр.Кюстендил 2500 ***   по т.д.№49/2014г. по описа на КнОС.

Решението да се впише в АВ- ТР и в книгата по чл. 634в ал.1  ТЗ

Решението подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд в 7-дневен срок от вписването в ТР.

Спряното производство по несъстоятелност може да бъде възобновено в срок една година от вписването на решението по ал. 1 по молба на длъжника или на кредитор. Възобновяване се допуска, ако молителят удостовери, че е налице достатъчно имущество или ако депозира необходимата сума в размер на 6 000 лева за предплащане на необходимите разноски по сметка на съда.

Ако в посочения едногодишен срок не бъде поискано възобновяване на производството, съдът прекратява производството по несъстоятелност и постановява заличаване на длъжника от търговския регистър.

                                                                                                        Окръжен съдия: