Определение по дело №287/2023 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: 628
Дата: 22 юни 2023 г.
Съдия: Василка Желева
Дело: 20237260700287
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 9 март 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ  № 628

гр.Хасково, 22.06.2023 г.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ХАСКОВО в закрито съдебно заседание на           двадесет и втори юни две хиляди двадесет и трета година в състав:

                                                                                      СЪДИЯ: ВАСИЛКА ЖЕЛЕВА

            като разгледа докладваното от съдия В.Желева административно дело №287 по    описа на съда за 2023 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО).

Образувано е по жалба на „Я.клиник“ ЕООД, със седалище и адрес на управление: ***, представлявано от управителя Г. М. Я., против Уведомително писмо на Директора на Районна здравноосигурителна каса – Хасково в частта, с която е отхвърлена от заплащане дейност за отчетен период – месец януари 2023 г.

В жалбата се твърди, че Уведомителното писмо в оспорената му част било неправило, незаконосъобразно и необосновано, постановено при нарушение на материалния закон и съществено нарушение на съдопроизводствените правила. Оспореното уведомително писмо не отговаряло на изискванията, въведени с разпоредбата на чл.59, ал.2, т.4 от АПК – не съдържало каквито и да било данни за мотивите на административния орган, довели до формулиране на решението за частично удовлетворяване, съответно отхвърляне на предявеното пред него искане. Непосочването на конкретните фактически основания за издаването на административния акт било съществено нарушение на изискването за форма, което водело до незаконосъобразност на акта и било основание за неговата отмяна. Претендира се Уведомителното писмо на Директора на РЗОК – Хасково, в частта, с която е отхвърлена от заплащане на дейност за отчетен период месец януари 2023 г. да бъде отменено.  

Ответникът, Директор на Районна здравноосигурителна каса (РЗОК) – Хасково, чрез пълномощника си в съдебно заседание, излага становище за недопустимост на оспорването по подробно развити съображения.

След обявяване делото за решаване, при извършена преценка относно валидността на упражненото право на оспорване, Административен съдХасково установи следното:

Жалбоподателят Я.клиник“ ЕООД, гр.Д., е изпълнител по сключен с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), на основание чл.59, ал.1 от ЗЗО и в съответствие с Националния рамков договор за медицинските дейности между НЗОК и БЛС за 2020-2022 г., Договор №260393/07.02.2020 г. за оказване на първична извънболнична медицинска помощ.

Съгласно чл.1, ал.1 от Договора, изпълнителят се задължава да оказва първична извънболнична медицинска помощ (ПИМП) в полза на здравноосигурените лица (ЗОЛ) съгласно приложение №1 към чл.1 на Наредба №9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК, а възложителят се задължава да закупува и заплаща ПИМП съгласно НРД за медицинските дейности за 2020-2022 г. в изброения в т.т.1 до 7 обхват.

От страна на ответника по делото е представено (като заверена разпечатка от информационната система на НЗОК) Месечно известие (л.14-15) с номер ********** за период от 01.01.2023 г. до 31.01.2023 г. – ред от бюджетен параграф ПИМП: Основна дейност, Сума на фин.известие 17 479.1 с детайли – код на дейност, наименование на дейност, количество, единична цена и обща сума на дейността. 

Като заверена разпечатка от информационната система на НЗОК е представено и Уведомително писмо по Месечно известие за контрол на електронен отчет за дейност м.януари 2023 г. на лечебно заведение „Я. КЛИНИК“ ЕООД по Договор №260393/02.02.2020 г. за оказване на ПИМП (л.4-8).

Уведомителното писмо е адресирано до управителя на „Я. КЛИНИК“ ЕООД и в него е посочено, че във връзка с чл.206, ал.10 от НРД 2020-2022 за МД и чл.35, ал.9 от индивидуалния договор, и чл.206, ал.15 от НРД за МД за заплатени от НЗОК дейности по чл.179, ал.1, т.5, за които не е изпълнено изискването по чл.184, ал.3 и 4, лечебното заведение се уведомява за: I. Отхвърлена от заплащане дейност – Амбулаторни листове, отхвърлени от медицински и финансов контрол (в табличен вид са посочени номера и дати на АЛ, преглед, основание и забележка за всеки от тях); Движение на ЗОЛ; Движение на диспансерни ЗОЛ и II. Одобрената за заплащане дейност за отчетния период (като е посочено, че последната се съдържа в електронно подписани от РЗОК месечни известия, които адресатът може да изтегли от ПИС на НЗОК, меню „Електронни фактури“, подменю „Месечни известия“). В уведомителното писмо е посочено, че изхожда от Директор РЗОК – Хасково.

В съдебно заседание пълномощникът на ответника уточнява, че и двата представени документа не съдържат подписи, тъй като те са генерирани и подадени по електронен път чрез електронната система на НЗОК, в която еднократно се подписва електронната папка с документи, която получава изпълнителят на медицинска помощ, и като част от преписката се представя разпечатка от електронна система, като доказателство за изпращането им по електронен път в системата. Разпечатката (л.16) касае Месечно известие с дата 15.02.2023 г.

В съдебно заседание пълномощникът на жалбоподателя поддържа жалбата, като насочена срещу Уведомителното писмо само в частта му на раздел I. Отхвърлена от заплащане дейност – Амбулаторни листове, отхвърлени от медицински и финансов контрол, и претендира в тази му част Уведомителното писмо да бъде отменено като незаконосъобразно.

Така заявеното оспорване е процесуално недопустимо и следва да се остави без разглеждане, а производството да бъде прекратено, по следните съображения:

Правото на жалба възниква и може да бъде упражнено при наличието на определени процесуални предпоставки, които обуславят и процесуалната допустимост на съдебното производство. Една от тези процесуални предпоставки (по аргумент от разпоредбата на чл.159, т.1 от АПК), от категорията на абсолютните, за която съдът следи служебно, е наличието на акт, подлежащ на съдебно оспорване и контрол за законосъобразност по реда на АПК.

Съгласно разпоредбата на чл.206, ал.1 от Националния рамков договор №РД-НС-01-4 от 23.12.2019 г. за медицинските дейности между Националната здравноосигурителна каса и Българския лекарски съюз за 2020-2022 г., лекарите, работещи в лечебни заведенияизпълнители на извънболнична медицинска помощ, сключили договор с НЗОК, отчитат месечно по електронен път в утвърдени от НЗОК формати оказаната през месеца извънболнична медицинска дейност, включена в предмета на договора, през интернет портала на НЗОК или чрез WEB услуга.

Според чл.206, ал.10 от Националния рамков договор, след окончателната обработка за отчетен месец директорът на РЗОК или упълномощени от него служители изпраща/изпращат по електронен път през информационната система на НЗОК месечно известие, съдържащо отхвърлената и одобрената за заплащане дейност и съответните основания за отхвърляне.

В чл.208, ал.1 от  Националния рамков договор е предвидено, че Националната здравноосигурителна каса заплаща договорената и извършената медицинска дейност на изпълнителя на ИМП след представяне на финансово-отчетни документи (фактури или дебитни/кредитни известия към тях) в електронен вид, в утвърден от НЗОК формат през интернет портала на НЗОК или чрез WEB услуга и документи по чл.207, като според ал.2  Електронна фактура по ал.1 се подава в срок до два работни дни след изпращане на месечното известие, но не по-късно от 19-о число на месеца, и включва само договорената и извършената медицинска дейност, одобрена за заплащане в това месечно известие.

Идентично на посочената нормативна регламентация е и договореното между НЗОК и лечебното заведение жалбоподател, съгласно сключения Договор №260393/07.02.2020 г. за оказване на първична извънболнична медицинска помощ, в който процедурата по отчитане и заплащане на тази дейносттова число изпращането от РЗОК по електронен път на изпълнителя на първична извънболнична медицинска помощ на месечно известие, съдържащо потвърдената за заплащане дейност и отхвърлената от заплащане дейност), е предмет на регламентация в раздел IV Цени, ред и условия за заплащане на изпълнителя.

Съгласно чл.206, ал.14 от Националния рамков договор и чл.35, ал.13 от Договор  №260393/07.02.2020 г. за оказване на първична извънболнична медицинска помощ, възражения срещу месечното известие се разглеждат и решават от РЗОК само след контрол, като в случая липсват данни за отправено възражение срещу месечното известие от страна на изпълнителя.

Видно от представената по делото разпечатка от електронна система (л.17), към 18.02.2023 г. е била успешно обработена електронна фактура по смисъла на чл.208, ал.1 от Националния рамков договор и чл.37, ал.1 от Договор №260393/07.02.2020 г., на ЛЗ „Я. КЛИНИК“ ЕООД за период 01-31.01.2023 г.

От цитираната нормативна уредба следва извода, че по своята правна същност месечните известия за потвърдената за заплащане, респективно за отхвърлената от заплащане дейност, не представляват индивидуални административни актове по смисъла на чл.21 от АПК, подлежащи на съдебно обжалване и контрол за законосъобразност по реда на АПК.

Тези месечни известия, съответно изпратените Уведомителни писма по тях, имат характер на уведомления коя от извършената и отчетена от изпълнителя на извънболнична медицинска помощ дейност ще бъде заплатена съобразно договорените условия за заплащане на дейността, респективно коя от отчетените дейности е отхвърлена от заплащане при посочване на основанията за това. Спорът относно наличието или липсата на предпоставките за извършване на съответните плащания, не може да бъде разрешен по реда на АПК в рамките на съдебноадминистративното производство по обжалване на изпратеното от Директора на РЗОК – Хасково електронно уведомително писмо по месечно известие, в частта му Отхвърлена от заплащане дейност“.

Следва да бъде отбелязано също, че нито в Националния рамков договор №РД-НС-01-4 от 23.12.2019 г., нито в Закона за здравното осигуряване, нито в сключения между жалбоподателя и НЗОК Договор №260393/07.02.2020 г. за оказване на първична извънболнична медицинска помощ, е предвидена възможност за оспорване по съдебен ред на изпращаните по електронен път от РЗОК на изпълнителите на извънболнична медицинска помощ месечни известия или уведомителни писма за отхвърлената от заплащане дейност. Освен това няма предвидена процедура за издаване на административен акт отказ за заплащане на суми, който да подлежи на обжалване по административен ред.

В практиката на Върховния административен съд (напр. Определение по адм.дело №3478/2019 г.; Определение по адм.дело №15/2028 г.; Определение по адм.дело №4974/2018 г.; Определение по адм.дело №10265/2015 г.) също е застъпено становището, че месечните справки и известия, изготвени и подписани от Директора на РЗОК като представляващ възложителя по двустранно сключен договор с изпълнителя на болнична/извънболнична помощ, не съдържат волеизявление за отказ от заплащане на дейностите, а имат уведомителен характер във връзка с предстоящи плащания и не са актове, които подлежат на съдебен контрол по реда на АПК.

Ето защо, предвид липсата на годен предмет за обжалване по съдебен ред, на основание чл.159, т.1 от АПК, жалбата следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото следва да бъде прекратено.

Водим от изложеното, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

            ОТМЕНЯ определение от открито съдебно заседание на 25.05.2023 г. за даване ход по същество и

            ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на „Я.клиник“ ЕООД, гр.Д., против Уведомително писмо на Директора на Районна здравноосигурителна каса – Хасково за отчетен период – месец януари 2023 г.,             в частта му на раздел I. Отхвърлена от заплащане дейност – Амбулаторни листове, отхвърлени от медицински и финансов контрол.

            ПРЕКРАТЯВА производството по адм.дело287/2023 г. по описа на Административен съдХасково.

            Определението подлежи на обжалване в 7-дневен срок от съобщаването му с частна жалба пред Върховен административен съд.

 

                                                                                                     СЪДИЯ: