Решение по дело №4082/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 262251
Дата: 6 април 2021 г. (в сила от 21 май 2021 г.)
Съдия: Венета Николаева Цветкова-Комсалова
Дело: 20211100504082
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 29 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

Гр. София, 06.04.2021 г.

         СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, VI -3 съста, в състав:

     ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ВЕНЕТА ЦВЕТКОВА

ЧЛЕНОВЕ:   ВАЛЕРИЯ БРАТОЕВА

                     АТАНАС МАДЖЕВ

 

като разгледа докладваното от съдия Цветкова ч.гр.д. № 4082/2021 г., установи от фактическа и правна страна следното:

Производството е по реда на чл. 435, ал. 2, т. 7 ГПК.

Образувано е по жалба на А.И. ООД, ЕИК: ******* срещу постановление на частен съдебен изпълнител Р.М., рег. № 790, район на действие СГС № 571 от 26.02.2021 година по изп. дело № 20208510400514, с което е оставено без уважение искането на жалбоподателя за намаляване размера на разноските за изпълнението, приети в Поканата за доброволно изпълнение. Иска също така отмяна и на постановление № 573/26.02.2021 година, с което е отказано прекратяване на изпълнителното производство и отмяна възлагането на разноските в тежест на длъжника. Жалбоподателят претендира и осъждане на съдебния изпълнител да възстанови изтеглена сума по сметка на длъжника.

Взискателят не изразява становище по жалбата.

В мотивите си по чл. 436, ал. 3 ГПК частният съдебен изпълнител заявява, че жалбата е неоснователна.

Жалбата е недопустима в частта, в която се иска осъждане на съдебния изпълнител за връщане на неправомерно събрана сума – такъв предмет на обжалване чл. 435, ал. 2 ГПК не предвижда.

Жалбата в останалата част е допустима и подадена в срок, срещу подлежащо на обжалване действие на съдебния изпълнител. Доколкото предмет на обжалване всъщност са цитираните Постановление, съдът дължи разглеждането им по същество. По същество жалбата е частично основателна.

Изпълнителното производство е образувано на 11.02.2021 година по изпълнителен лист от 31.12.2020 година. Поканата за доброволно изпълнение е връчена на длъжника – жалбоподател на 16.02.2021 година. В същата съдебният изпълнител е определил разноски от 400 лева за адвокат в изп. производство и 566, 24 лева – разноски по Тарифата за такси и разноски към ЗЧСИ. Едновременно с поканата са изпратени и запорни съобщения. Същевременно, в срока за доброволно изпълнение, с платежно нареждане от 19.02.2021 година, сумата за разноски по изпълнителния лист е била преведена от длъжника по сметка на ЧСИ. Едновременно с това, сумата по изпълнителния лист и начислените разноски е и удържана вследствие наложените запори. Поради двукратно постъпилата по сметка на ЧСИ сума от 2310.88 лева, същата е връщана на длъжника по разпореждане на съдебния изпълнител.

От представените доказателства се установява, че още преди образуване на изпълнителното дело, длъжникът не само е изразил категорична готовност незабавно да заплати сумите, на които е осъден, но и е предприел неколкократно фактически действия по изпълнение на съдебното решение в тази му част и достигане до знанието на кредитора изразената готовност. Още през 2020 година, длъжникът е потърсил съдействие от съда, постановил решението, въз основа на което е издаден изпълнителен лист, с оглед реализиране някой от способите по чл. 97 ЗЗД за освобождаване от своето задължение вкл. като е извършил превод с пощенски запис от 11.02.2020 година, който не е получен от адресата. Последният, както беше посочено, е бил уведомен, както за готовността, така и за извършения превод, което се установява от молбата на процесуалния представител на кредитора на л. 24 /адресирана до съда, с оглед искането за издаване на изпълнителен лист по съдебното решение/. При тези обстоятелства, може да се направи извод, че единствена причина изпълнението да е реализирано в рамките на образуваното изпълнително производство /при това в срока за доброволно изпълнение/ е неоказано съдействие на кредитора, като в случая длъжникът е предприел възможните действия по удовлетворяване на кредиторовия интерес и е положил дължимата грижа да изпълни задължението си в срок. Следователно, не е дал повод за завеждане на изпълнителното дело и не дължи разноските по него, а същите, включително и за адвокатско възнаграждение, следва да останат в тежест на взискателя.

Следва да се добави и че нормата на чл. 79 от ГПК не изключва приложението на чл. 78 от ГПК и не урежда единствените случаи, в които длъжникът в изпълнителното производство се освобождава от отговорност за разноски. Напротив, в чл. 78 от ГПК се съдържа общата регламентация на разноските, приложима във всички производства по ГПК /освен, където не е изрично изключена/, включително и изпълнителното /така решение № 251 от 19.09.2011 г. на ВКС по гр. д. № 575/2011 г., III г. о., ГК, определение № 403 от 01.12.2008 г. на ВКС по ч. гр. д. № 1762/2008 г., V г. о., ГК и др./, а чл. 79 ГПК го допълва, регулирайки допълнителни хипотези, касаещи спецификата в изпълнителното производство.

С оглед на изложеното, жалбата срещу постановление № 571, с което е отказано намаляване на разноските, е неоснователна.

На следващо място, съгласно разпоредбата на чл. 433, ал. 1, т. 1 ГПК, изпълнителното производство се прекратява с постановление, когато длъжникът представи разписка от взискателя, надлежно заверена, или квитанция от пощенската станция, или писмо от банката, от които се вижда, че сумата по изпълнителния лист е платена или внесена за взискателя преди образуване на изпълнителното производство. Тази хипотеза в конкретния случай не е налице, тъй като и жалбоподателят признава, че сумата по записа не е получена от взискателя, а платежното нареждане е след образуване на изпълнителното производство. Поради това, жалбата в тази част е неоснователна.

Налице ще са евентуално основания за приключване на изпълнителното производство по реда на чл. 433, ал. 2 ГПК, но отказ за това съдебният изпълнител не е постановил.

Разноските, сторени в съдебното производство са дължими на ищеца по жалбата -  за ДТ от 25 лева и адвокатско възнаграждение от 200 лева и следва да му се присъдят.

Така мотивиран, Софийски градски съд

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на А.И. ООД, ЕИК: ******* срещу действия на частен съдебен изпълнител Р.М., рег. № 790, район на действие СГС по изп. дело № 20208510400514 в частта по искането за постановяване връщане на неправомерно изтеглена сума от съдебния изпълнител, като недопустима.

ОТМЕНЯ по жалбата на А.И. ООД, ЕИК: ******* Постановление № 573/26.02.2021 година на частен съдебен изпълнител Р.М., рег. № 790, район на действие СГС по изп. дело № 20208510400514 в частта, с която е оставено без уважение искането на А.И. ООД заплатените такси и разноски по изпълнителното производство да бъдат присъдени в тежест на взискателя, като ВМЕСТО ТОВА ПОСТАНОВЯВА:

ОПРЕДЕЛЯ разноските по изпълнителното дело да бъдат възложени в тежест на взискателя М.Е. В.-М..

ОСЪЖДА М.Е. В.-М., ЕГН: ********** да заплати на А.И. ООД, ЕИК: ******* сума в размер на 225 лева, представляваща направените пред настоящата инстанция разноски, на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖАНИЕ жалбата в останалата й част.

 

Решението е окончателно, с изключение в частта, в която жалбата е оставена без разглеждане, в която част има характер на определение и подлежи на обжалване в едноседмичен срок пред Софийски апелативен съд.

 

 

Председател:               Членове: 1.                  2.