Решение по дело №451/2020 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 август 2020 г. (в сила от 21 август 2020 г.)
Съдия: Ива Байнова
Дело: 20207260700451
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 юни 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

498/21.08.08.2020г., гр. Хасково

                   

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съдХасково, в открито заседание на двадесет и девети юли през две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                                                    Председател: Ива Байнова                            

                                                                                           Членове: Павлина Господинова

                                                                                                            Антоанета Митрушева

при секретаря Ивелина Въжарска.………………...……….........................… в присъствието на

прокурор Николай Гугушев …………….............……................…………………………като разгледа докладваното от  Председателя  АНД (К) 451 по описа за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава дванадесета от АПК във вр. с чл.63 ал.1 от ЗАНН.

Делото е образувано по жалба от Д.И. ***, против Решение №54/28.02.2020г., постановено по АНД №63/2020г. по описа на Районен съд - Хасково, с което е потвърден Електронен фиш серия .., №......на ОДМВР - Хасково.

В касационната жалба се твърди, че решението е незаконосъобразно и неправилно, поради постановяването му в нарушение на съдопроизводствените правила и на материалния закон. Касационната жалбоподателка твърди, че при връчването на ЕФ, както и в проведеното заседание пред първоинстанционния съд, не ѝ бил предявен съответния снимков материал, с което било накърнено правото ѝ на защита. От обжалваното решение не ставало ясно дали в приобщения по делото снимков материал се съдържали данни за поставен задължителен знак Е 24, обозначаващ мястото за контрол. Съдът приел, че зоната за контрол била обозначена с пътен знак Е 24, поставен непосредствено до въвеждащия ограничението от 60 км/ч за тази зона пътен знак В 26, за което в кориците по делото липсвали доказателства и което било абсолютно невярно. Касаторката  сочи,че съдът не се произнесъл по въпроса за давността по чл.34 от ЗАНН като счита, че с оглед датата на извършеното нарушение и датата на връчването на ЕФ, по отношение на нея е погасена възможността за реализиране на административнонаказателна отговорност. 

По изложените съображения, поддържани в съдебно заседание, касационната жалбоподателка моли  за отмяна на обжалваното решение и на потвърдения със същото електронен фиш.

Ответникът, ОД на МВР – Хасково, редовно призован, не изпраща представител. Не ангажира становище по делото.

Представителят на Окръжна прокуратура – Хасково намира касационната жалба за неоснователна. Пледира за оставяне в сила на решението на районния съд като правилно и законосъобразно.

Административен съд – Хасково, след проверка на оспореното решение във връзка с изложените в жалбата оплаквания, както и по реда на чл.218, ал.2 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срок и е процесуално допустима.

Разгледана по същество е основателна.

С обжалваното решение Районен съд – Хасково е потвърдил Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система, Серия .. №...на ОДМВР - Хасково, с който на Д.И.И., на основание чл.189, ал.4, във връзка с чл.182, ал.2, точка 4 от ЗДвП, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 300.00 лева, за извършено нарушение на чл.21, ал.2 вр. ал.1 от ЗДвП.

За да постанови този резултат, районният съд приел, че в конкретния случай се установява извършването на описаното в него административно нарушение. Приел е , че атакуваният електронен фиш съдържа всички реквизити, изискуеми по закон – чл.189, ал.4 от ЗДвП, като е коментирал принципната разлика между електронен фиш и наказателно постановление във връзка с формата на издаване на всеки от актовете, независимо от приравняването им откъм правни последици. Съответно не е констатирал допуснати при издаването на процесния Електронен фиш съществени процесуални нарушения. Съдът е приел, че използваното в случая техническо средство е одобрено за употреба и е калибровано, както и че е спазено изискването на чл.10 ал.1 от Наредба 8121з-532/19.05.2015г. на МВР. Посочил, че действително в случая жалбоподателката е нарушила задължението си по чл.21, ал.2 от ЗДвП  и с оглед констатираното превишение на скоростта от 34 км/ч, правилно е санкционирана на основание чл.182 ал.2 т.4 от ЗДвП като размерът на глобата е фиксиран и няма възможност за индивидуализация на наказанието.

В мотивите си съдът е посочил също, че е спазено изискването на чл.7 ал.1 от Наредба 8121з-532/19.05.2015г. на МВР като зоната на контрол е била обозначена с пътен знак  Е 24, поставен непосредствено до пътен знак В26, въвеждащ ограничение от 60 км/ч за тази зона.

При извършената служебна проверка, в съответствие с чл.218, ал.2 от АПК и с оглед правомощията на касационната инстанция, съгласно цитираната разпоредба, настоящият състав намира следното:

Неоснователно е оплакването на касационната жалбоподателка за нарушаване правото ѝ на защита, поради непредявяване на снимковия материал при връчване на ЕФ. Подобно задължение за наказващия орган не е предвидено. Задължение за предявяване на снимковия материал няма и съдът. Снимковият материал е приложен към административнонаказателната преписка и не е съществувала каквато и да било пречка за наказаното лице да се запознае със същия, без да е необходимо нарочното му предявяване в съдебно заседание.   

Неоснователно е и оплакването за изтекли давностни срокове по чл.34 от ЗАНН. Разпоредбите на чл.34 от ЗАНН не намират приложение и не следва да се прилагат по аналогия при липса на изрична разпоредба.

Основателно е обаче оплакването за постановяване на обжалваното решение в нарушение на материалния закон.

Към материалите по административната преписка е наличен Протокол за използване на Автоматизирано техническо средство или система с рег.№1253р-10307/23.10.2019г., изискуем съгласно на чл.10 ал.1 от Наредба 8121з-532/19.05.2015г. на МВР. Видно от същия обаче, отразената дата на използване на АТСС тип AR CAM-S1 № 11743ba, с което е прието, че е установено нарушението по процесния ЕФ, е 22.10.2019г., която не е тази на коментираното нарушение - 22.10.2018г.  Датата на използване на АТСС – 22.10.2019г. е изрично отбелязана от ответника и в приложената снимка на преносимата система за контрол на скоростта на МПС.

При така установеното няма как да се приеме, че при използване на АТСС на 22.10.2019г. е   установено нарушение, извършено една година преди това - на 22.10.2018г.

Предвид горното, не може да бъде споделен изводът на районния съд за безспорна установеност и доказаност на нарушението по ЕФ  Серия .. №...на ОДМВР – Хасково,

а като е приел противното, районният съд е постановил акта си в несъответствие със събраните по делото доказателства, респ. в нарушение на материалния закон.

По изложените съображения, решението на районният съд следва да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, отменящо електронния фиш.

Водим от гореизложеното и на основание чл.222, ал.1 от АПК, съдът

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ Решение №54/28.02.2020г., постановено по АНД №63/2020г. по описа на Районен съд – Хасково и вместо него

ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система, Серия .. №...на ОДМВР - Хасково.

Решението е окончателно.

 

Председател:                                          Членове:   1.                        

 

 

 

                                                                                  2.