Определение по дело №389/2016 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 1289
Дата: 1 декември 2016 г. (в сила от 1 февруари 2017 г.)
Съдия: Радостина Костова Калиманова
Дело: 20162100900389
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 16 септември 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

  О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

                       

Номер  1289                               Година, 01.12.2016                               Град  Бургас

Бургаският окръжен съд…..…….……… граждански състав …………………………..

на първи декември ….……..…..……......…….. Година две хиляди и шестнадесета

в закрито заседание в следния състав:

                                                                       

                                                            Председател: Радостина Калиманова

    Членове: ……………………………………..

                                                     Съдебни заседатели: ……………………………………..

 

Секретар ………………………………………………………………………………..………

Прокурор ………………………………………………………………………….……………. 

като разгледа докладваното от …….....… Р. Калиманова …………………………….

търговско дело №……… 389....…. по описа за………. 2016 …………. година.

 

Производството по настоящото дело е образувано по повод молбата на „Парти стар“ЕООД - в ликвидация със седалище град Бургас и адрес на управление ж.к. „Лазур“, бл.73, ет.12, представлявано от ликвидатора Софрони Георгиев Атанасов със съдебен адрес град София, ж.к.“Младост-3“, бл.326, вх.А, ет.1, ап.1 за откриване на производство по несъстоятелност по отношение на него с постановяване на решение по чл.632 от Търговския закон. В подкрепа на отправеното искане представя и ангажира доказателства.

С разпореждане №2494, постановено в закрито заседание по настоящото дело съдът е указал на молителя в едноседмичен срок от получаване на съобщението за това да представи упоменатите в чл.628 ал.1 от Търговския закон задължителни приложения към молбата, по повод на която е образувано настоящото производство. В нарочна постъпила по делото молба представляващият молителя - ликвидатора на дружеството е посочил, че по изложените в същата съображения не е могъл да се снабди с изисканата документация относно активите и пасивите на дружеството, неговите кредитори, вида и размера на вземанията, както и евентуални обезпечения. Представил е с нея изисканото уведомление по чл.78 от ДОПК и списък на кредиторите, в който като такъв е посочил единствено и само НАП със сума, дължима на същия за данъчни задължения.

С последващо разпореждане №3045 от закрито заседание на 02.11.2016 година съдът отново е указал на молителя в триседмичен срок от получаване на съобщението за това да предприеме необходимите действия, включително и чрез използване на съдебно удостоверение, ако това е необходимо, като се снабди и представи съставените за ликвидационното производство начален ликвидационен счетоводен баланс към датата на вписване на прекратяването на дружеството в търговския регистър, а също и такива книжа, свързани с упражняваната от същото търговска дейност, съхранявани в Национална агенция по приходите, Националния статически институт и евентуални други учреждения, в които също би могла да бъде открита такава документация; липсата на открити такива същият да удостовери по делото по съответен за това начин; да поясни и конкретизира какви са точно твърдените неизпълнени данъчни задължения на молителя - по вид и стойност, както и момента на настъпването на тяхната изискуемост, а също и последиците от неизпълнение на дадените от съда указания.  

В предоставения и посочен по-горе срок е постъпила молба от представляващия молителя, а именно ликвидатора на търговското дружество, в която се съдържат пояснения във връзка с дадените му от съда указания. Към същата не са приложени от него писмени доказателства.

При съобразяване на така изложеното, съдът намира, че в конкретния случай не би могло да се приеме, че указанията на съда са изпълнени. Това е така, тъй като ликвидаторът нито е представил изисканите от него книжа, нито пък е направил поисканите уточнения и пояснения. В тази връзка следва да се отбележи, че за настоящото производство е без значение дали същият е дал съгласие да бъде назначен като ликвидатор на търговското дружество-молител, а също и другите изложени от него факти, свързани с воденето на настоящия процес и по-специално с необходимите за това разноски. Както е посочил съдът и в предходното свое разпореждане, нередовността на молбата произтича от липсата на задължителните приложения, упоменати в нормата на чл.628 ал.1 от Търговския закон и невъзможността поради това да бъде установено обективното финансово състояние на молителя, което е от съществено значение при съобразяване на правното основание на молбата. Именно поради това и след като е взел предвид и съобразил изложеното от ликвидатора в предходна негова молба, че не разполага с никаква документация на дружеството, съдът му е указал да предприеме необходимите в тази насока действия, включително и чрез използване на съдебно удостоверение, ако това е необходимо, като се снабди и представи съставените за ликвидационното производство начален ликвидационен счетоводен баланс към датата на вписване на прекратяването на дружеството в търговския регистър, а също и такива книжа, свързани с упражняваната от същото търговска дейност, съхранявани в Национална агенция по приходите, Националния статически институт и евентуални други учреждения, в които също би могла да бъде открита такава документация. Указал му е също така да удостовери липсата на открити такива по делото по съответен за това начин, както и да поясни и конкретизира какви са точно твърдените неизпълнени данъчни задължения на молителя - по вид и стойност, както и момента на настъпването на тяхната изискуемост. Съдът е дал тези указания, предвид това, че всичко посочено в разпореждането му и по-горе е от съществено значение за установяване и най-вече преценка относно наличието на предпоставките на приложимата правна норма. Липсата по делото на регламентираните в цитираната по-горе правна норма приложения към молбата, както и на изложение на конкретни факти - съдът не следва да съобразява и сам да интерпретира съдържанието на писмени доказателства към молбата, а да изследва конкретни заявени такива от страната - не позволява нейното по-нататъшно администриране предвид нейната нередовност.

Ето защо и по горните доводи, съдът намира, че депозираната молба е останала нередовна, поради което и на основание чл.129 ал.3 от ГПК следва да бъде върната на молителя обратно, а производството по делото прекратено, за която последица при неизпълнение на дадените от съда указания същият е бил надлежно уведомен и с двете изпратени му и редовно връчени съобщения.  

 

Мотивиран от горното и на основание чл.621 във връзка с чл.129 ал.3 от ГПК, Бургаският окръжен съд

    О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ПРЕКРАТЯВА производството по търговско дело №389/2016 година по описа на Бургаския окръжен съд.

Настоящото определение подлежи на обжалване с частна жалба в едноседмичен от връчването му пред Бургаския апелативен съд.

                                                                                                                                 

 

     ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: