Определение по дело №83/2019 на Районен съд - Генерал Тошево

Номер на акта: 50
Дата: 13 юни 2019 г. (в сила от 24 юни 2019 г.)
Съдия: Росен Минков Стоянов
Дело: 20193220200083
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 12 юни 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

 

гр.Г.Т., 13.06.2019г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Районен съд - гр.Г.Т., наказателна колегия, в закрито заседание на тринадесети юни две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

 

Председател :Росен Стоянов

 

Разгледа докладваното от Съдията ч.н.д 83 по описа на Районен съд - Г.Т. за 2019 г. и за да се произнесе, взе следното в предвид:

 

Производството е образувано по реда на чл. 243 от НПК по жалба на Н.Т.М. от гр. Г.Т., срещу Постановление на Районна прокуратура - Г.Т., за прекратяване на наказателното производство по досъдебно производство № 205/2018г. по описа на РУ - Г.Т. при ОД на МВР - Д., за извършено деяние, наказуемо по чл. 195, ал. І, т.4 във вр. с чл. 194, ал. І от НК.

С атакуваното с жалбата постановление на Районна прокуратура - Г.Т., е прекратено производството образувано, за това, че в началото на месец септември 2018г. в землището на с. С., общ. Г.Т., чрез използване на техническо средство е извършена кражба на 6040 кг. слънчоглед собственост на „Е. Х.“ ЕАД -престъпление по чл. 195, ал. І, т.4 във вр. с чл. 194, ал. І от НК.

Изводите на Районна прокуратура са, че по делото липсват доказателства за извършено престъпление по чл. 195, ал. І, т.4 във вр. с чл. 194, ал. І от НК. По време на разследването не било повдигнато и предявено обвинение. Не са констатирани доказателства за извършена кражба на слънчоглед, както и такива за умишлени действия, от които да се даде категорично заключение, че от субективна и обективна страна е осъществено деяние наказуемо по чл. 195, ал. І, т.4 във вр. с чл. 194, ал. І от НК. В заключение Районна прокуратура – Г.Т. е стигнала до извода, че се касае за спор от гражданско правно естество, поради което е прекратила воденото наказателно производство.

В жалбата се твърди, че постановлението на Районна прокуратура е незаконосъобразно, необосновано и неправилно. От жалбоподателят не се оспорва установената и обсъдена от районната прокуратура фактическа обстановка. Оспорват се изводите, които са направени въз основа на установеното. Не са изложени конкретни искания за процесуални действия, които са пропуснати в хода на разследването, и които следва да бъдат извършени, като се излага единствено несъгласие с изводите на прокуратурата.

След като обсъди и прецени събрания в хода на разследването доказателствен материал, становищата и доводите на страните, съдът счете жалбата за неоснователна.

Досъдебно производство № 205/2018г. по описа на РУ - Г.Т. при ОД на МВР - Д. е образувано на 21.12.2018г. за това, че в началото на месец септември 2018г. в землището на с.С. общ.Г.Т., чрез използване на техническо средство е извършена кражба на 6040кг. слънчоглед с пострадал Н.Т.М. *** - престъпление по чл.195 ал.1 т.4 във вр.с чл.194 ал.1 от НК.

От събраните по делото доказателства се установява следното:

В началото на месец септември 2018г. механизатори работещи в ЕТ „К. З. – П. С.“ с.К., общ. Г.Т. извършвали жътва на слънчоглед в землището на с.С., общ. Г.Т.. В едно от полетата имало парцел в размер на 16,5 дка със слънчоглед, отгледан от „Е. Х.“ ЕАД, който бил в съседство с парцел с отгледан слънчоглед от ЕТ „К. З. – П. С.“. Поради липса на ограничителни знаци и обстоятелството, че само тези два парцела не били пожънати в полето, комбайнера решил, че това е целия парцел на ЕТ „К. З.“ и ожънал всичкия слънчоглед. На 16.09.2018г. механизатори на „Е.Х.“ ЕАД установили, че парцела засят от тяхната фирма в размер на 16,5 дка бил ожънат и съобщили на агронома на фирмата Н.Т.М.. Последният се обадил на собственика на ЕТ „К. З.“ П. С. С.. Двамата установили грешката на комбайнера. Заедно изчислили количеството среден добив за това поле и се уговорили ЕТ „К. З.“ да предаде на „Е. Х.“ ЕАД 5610кг. слънчогледово зърно. От ЕТ „К. З.“ била съставена служебна бележка, в която декларират, че е пожънат по погрешка парцел от 15дк. на фирма „К.“, от който е добито 6040кг. слънчогледово зърно.

Съдът намира, че сторените изводи от Районна прокуратура – Г.Т., при така установената фактическа обстановка са правилни, логични и правно обосновани, като не споделя изявената претенция за отмяна на атакуваното наказателно постановление, като я счита немотивирана, неясна и необоснована.

При така установената фактическа обстановка и неоспорена от жалбоподателя, районният прокурор правилно и логично е приел, че няма доказателства които по категоричен начин да сочат, че от субективна и обективна страна да е осъществен престъпен състав от Наказателния кодекс. Поради това правилни са изводите на Районна прокуратура, основани на приложените доказателства по досъдебното производство, че възникналия между страните спор е от гражданско правно естество и следва да се обърнат към гражданския съд.

За пълнота следва да се отбележи, че единствено легитимирани по силата на чл.243, ал.ІІІ от НПК да обжалват постановленията на прокурора за прекратяване на наказателното производство са обвиняемите, спрямо които производството по делото е било прекратено, пострадалият /неговите наследници/ или ощетеното юридическо лице. Посочените лица са лимитативно изброени в процесуалния закон  и повече от очевидно е, че жалбоподателят Н.М. не попада сред тях. От данните съдържащи се в кориците по делото става ясно, че той работи като агроном в „Е.Х.“ ЕАД. Няма приложени пълномощни същият да представлява дружеството, да е МОЛ или собственик. Поради гореизложеното жалбоподателят не би имал самостоятелни права в процеса, като на обвиняем или пострадал и не би разполагал със самостоятелни права на участник в досъдебното производство, които да подлежат на съблюдаване от разследващите органи, респ. от съда в правомощията му по контрола за законосъобразност на постановлението за прекратяване на наказателното производство, макар и по негов сигнал да е започнало досъдебното производство.

Липсата на процесуална легитимация представлява процесуална пречка за него да обжалва по този ред постановлението на прокурора, като това е самостоятелно основание жалбата да не бъде разгледана, а наказателното постановление да бъде потвърдено.

С оглед изложеното постановлението на Районна прокуратура за прекратяване на наказателното производство на основание чл. 243, ал.І, т.1 във вр. с чл. 24, ал. І, т. 1 от НПК, за извършено деяние по чл. 195, ал. І, т.4 във вр. с чл. 194, ал. І от НК е законосъобразно и следва да се потвърди.

 

Предвид горното жалбата е неоснователна, а обжалваното постановление е правилно и законосъобразно, поради което и на основание чл. 243, ал. 5 т.1 НПК, съдът,

 

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

 

ПОТВЪРЖДАВА постановлението на Районна прокуратура гр. Г.Т. за прекратяване на наказателното производство по досъдебно производство № 205/2018г. по описа на РУ - Г.Т. при ОД на МВР - Д., водено за извършено деяние, наказуемо по чл. 195, ал. І, т.4 във вр. с чл. 194, ал. І от НК.

 

ПРЕПИС от определението да се изпрати на страните.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО полежи на обжалване и протест в седемдневен срок от съобщаването пред Окръжен съд - Д..

Съдия: