Решение по дело №2045/2020 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 260189
Дата: 18 ноември 2020 г. (в сила от 9 март 2021 г.)
Съдия: Блага Димитрова Бозова
Дело: 20205530202045
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   

  град Стара Загора

   18.11.2020 година

 

  В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СТАРОЗАГОРСКИ РАЙОНЕН СЪД, ПЪРВИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

 

в публично заседание на 30 октомври през две хиляди и двадесета година, в състав:                                                                         

 

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: БЛАГА БОЗОВА

 

при секретаря МАРИЯН КРЪСТЕВ

прокурор …     

като разгледа докладваното от съдия БОЗОВА

АНД № 2045 по описа за 2020 година, съобрази следното:

     Производството е по чл.59 и следващите от ЗАНН.

Обжалван е Електронен фиш /ЕФ/ на ОДМВР Стара Загора серия Г №0015059, с който на „ЛЕОПЛАСТ“ ООД, със седалище и адрес на управление град Стара Загора е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 2000.00 /две хиляди/ лева, за нарушение на чл.483 ал.1 т.1 вр. чл.638 ал.4 вр. чл.638 ал.1 т.2 вр. чл.461 т.1 от Кодекса за застраховането /КЗ/.

     Жалбоподателят оспорва издадения срещу него Електронен фиш /ЕФ/ като неправилен и незаконосъобразен. Прави искане за неговата отмяна. В съдебно заседание изпраща упълномощен представител, който поддържа жалбата.

     Въззиваемата страна в съдебно заседание не изпраща представител, взема писмено становище по жалбата, че същата е неоснователна.

     Съдът, след като взе предвид изложеното в жалбата и след като анализира събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

     Жалбата е подадена в преклузивния 7-дневен срок за обжалване, изхожда от надлежна страна  /лице, което е било санкционирано/ и е насочена срещу подлежащ на обжалване акт, поради което се явява процесуално допустима.

     Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

     На дружеството-жалбоподател е издаден процесния Електронен фиш за налагане на имуществена санкция, за това, че на 04.03.2020 г. в 10,26 часа в град Стара Загора, в кв.“Самара“ 3 е установено управление на МПС товарен автомобил „Фиат Дукато“ с рег. № СТ …. ТТ, което не е спряно от движение, за което няма сключен действащ договор за застраховка „Гражданска отговорност“, с което е нарушена разпоредбата на чл.483 ал.1 т.1 вр. чл.638 ал.4 вр. чл.638 ал.1 т.2 вр. чл.461 т.1 от КЗ.

Нарушението е установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система /АТСС/ № SD2D0025.  

На 04.03.2020 г. е извършена и служебна проверка в Гаранционния фонд, в хода на която е потвърдено, че към процесната дата за горецитираното МПС няма сключена активна застраховка „Гражданска отговорност“.

На дружеството, чиято собственост е заснетото МПС, е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 2000.00 лева за нарушение на чл.483 ал.1 т.1 вр. чл.638 ал.4 вр. чл.638 ал.1 т.2 вр. чл.461 т.1 от КЗ.

Фактите се установяват от всички приложени по делото писмени доказателства, които съдът кредитира като обективни и непротиворечиви.

При така възприетата и изложена фактическа обстановка съдът счита, че е налице осъществен състав на административно нарушение по смисъла на чл.483 ал.1 т.1 вр. чл.638 ал.4 вр. чл.638 ал.1 т.2 вр. чл.461 т.1 от КЗ, доколкото дружеството–жалбоподател като юридическо лице и в качеството на собственик на МПС „Фиат Дукато“, с рег.№ СТ 7272 ТТ, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение, не е сключило договор за застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите към процесната дата, която застраховка е задължителна по смисъла на чл.461 т.1 от КЗ.

   Съгласно санкционната разпоредба на чл.638 ал.1 т.2 от КЗ  на лице по чл.483 ал.1 т.1 от КЗ, което притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, се налага имуществена санкция от 2000 лв. – за юридическо лице или едноличен търговец.  Съгласно ал.4 на същата разпоредба, когато с автоматизирано техническо средство или система е установено управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, на собственика на моторното превозно средство се налага глобата или имуществената санкция по ал.1.

Нарушената разпоредба на чл.483 ал.1 т.1 от КЗ задължава всяко лице, което притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение да сключи договор за застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите.

Приложената в случая санкционна норма на чл.638 ал.1 т.2 от КЗ препраща към нарушението, извършено от собственик, какъвто безспорно е жалбоподателят, предвид приложената по административната преписка справка за собственик на процесното превозно средство. Същата разпоредба предвижда санкциониране на ЮЛ, каквото качество има именно конкретното дружество жалбоподател. В този смисъл законодателят е направил ясен критерий кой е субектът на настоящото нарушение и в зависимост от това, дали е физическо лице или юридическо лице, е предвидил да се наложи съответното по вид наказание.

В случая правилно е наложено административно наказание – имуществена санкция - 2000 лв. във фиксирания от закона размер.

За извършеното нарушение правилно наказващият орган е издал Електронен фиш, предвид нормата на чл.647 ал.3 от КЗ, съгласно която „Когато с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в Закона за движение по пътищата. Електронният фиш се изпраща на собственика на моторното превозно средство с препоръчано писмо с обратна разписка. Собственикът е длъжен в 14-дневен срок от получаването му да заплати глобата или имуществената санкция по чл.638 ал.4 и 6. Член 189 ал.5 от Закона за движение по пътищата не се прилага.“ Цитираната разпоредба от КЗ подкрепя правния извод за правилно ангажираната с ЕФ отговорност на собственика на МПС, независимо от вида на субекта /физическо или юридическо лице/, тъй като законодателят при установяване субекта на нарушенията по чл.638 ал.4 и 6 от КЗ не отдава значение на фигурата на водача, управлявал МПС в конкретния момент, а определя като субект на това нарушение собственикът на това МПС. Именно определянето на собственика на МПС като субект на нарушенията по чл.638 ал.4 и 6 от КЗ позволява тези нарушения да бъдат установени с АТСС.

     Обжалваният Електронен фиш е издаден в съответствие с изискванията на чл.189 ал.4 от ЗДвП, като в същия са посочени: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, дата, точният час на извършване на нарушението, регистрационният номер на МПС, собственикът, на когото е регистрирано превозното средство, нарушителят, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размерът на глобата, срокът, сметката и начини за доброволното й заплащане. В тази връзка съдът не споделя доводите на жалбоподателя за липса на описание на нарушението, доколкото в издадения ЕФ са описани всички обективни елементи от фактическия състав на нарушението, а именно – липса на сключен договор за застраховка „Гражданска отговорност“ от собственика на процесното МПС, което е регистрирано на територия на Република България и не е спряно от движение.

     Видно от приетата в съдебно заседание като писмено доказателство застрахователна полица от 21.05.2019 година, собственикът на процесното МПС сключил застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите за срок от 18,14 часа на 21.05.2019 г. до 23,59 часа на 21.05.2020 г., платима на четири вноски всяка с падеж, както следва : първа – 21.05.2019 г.; втора – 21.08.2019 г.; трета – 21.11.2019 г. и четвърта – 21.02.2020 г.  

По делото са представени доказателства, че е платена първата вноска. Останалите вноски с посочените падежи не са платени. Видно от горепосочената застрахователна полица /лист 7 от делото/, застрахователният договор се прекратява автоматично с изтичане на 15-дневния срок от датата на падежа на разсрочената вноска. При тези данни с оглед неплащането на вноската с изтичане на 15-дневния срок от датата на падежа на разсрочената вноска договорът автоматично бива прекратен. В този смисъл към процесната дата няма сключен действащ договор за застраховка „Гражданска отговорност“.

     Застраховка е сключена от жалбоподателя едва на 14.07.2020 година, видно от застрахователна полица на лист 9 от делото.

     Нарушението разкрива типичната, а не по-ниска степен на обществена опасност на деяния от този вид, поради което приложение не може да намери и разпоредбата на чл.28 от ЗАНН.

     При извършената служебна проверка, съдът не констатира допуснати съществени нарушения на процесуални  правила, които да се явяват основания за отмяна на обжалвания Електронен фиш.

     С оглед изложените съображения процесния ЕФ следва да бъде потвърден като законосъобразен.

     Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

                        Р  Е  Ш  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА  като законосъобразен Електронен фиш на ОДМВР Стара Загора серия Г № 0015059, с който на „ЛЕОПЛАСТ“ ООД, със седалище и адрес на управление град Стара Загора е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 2000.00 /две хиляди/ лева, за нарушение на чл.483 ал.1 т.1 вр. чл.638 ал.4 вр. чл.638 ал.1 т.2 вр. чл.461 т.1 от Кодекса за застраховането КЗ/.

Решението подлежи на обжалване чрез Районен съд - Стара Загора пред Административен съд - Стара Загора в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните.

 

 

                                  СЪДИЯ: