Определение по дело №673/2015 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: 4159
Дата: 18 септември 2015 г.
Съдия: Надя Узунова
Дело: 20151200500673
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 20 август 2015 г.

Съдържание на акта

Публикувай

Решение № 385

Номер

385

Година

6.2.2013 г.

Град

Благоевград

Окръжен Съд - Благоевград

На

02.06

Година

2013

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Лилия Масева

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Лилия Масева

дело

номер

20131200100048

по описа за

2013

година

намери за установено следното:

Производството е по реда на чл.25 от Закона за търговския регистър.

Производството по делото е образувано по жалба на “., ЕИК с адрес на управление гр. Р., ул. „Ч Р. 8., представлявано от управителя Т Х Д против ОТКАЗ на Агенцията по вписванията към МП № *1414/04.01.2013 год. за обявяването по партидата на П”ООД на ГФО за 2011 год.

Моли съда да постанови решение, с което отмени горепосочения отказ и даде задължителни указания на Агенцията по вписванията към МП да извърши исканото обявяване на ГФО за 2011 год. на П”ООД. Излага, че на проведеното Общо събрание на дружеството, с необходимото мнозинство е приет ГФО за изминалата 2011 год. Заявлението за обявяване на актове по образец Г2 е подадено в АП на 09.07.2012 год., като длъжностното лице по регистрацията го е разгледало една на 04.01.2013 год. Счита, че длъжностното лице по регистрацията е превишило правата си, постановявайки процесния отказ, тъй като разпоредбата на чл.40 ал.1 от ЗСч предвижда публикуване на ГФО, приет от Общото събрание на съответното ЮЛ и в рамките на регистърното производство следва да се извърши проверка само относно законовите предпоставки за поисканото обявяване, което следва от разпоредбата на чл.231 от ЗТР. Длъжностното лице по регистрацията следва да извърши проверка налице ли е решение на съдружниците за приемане на ГФО, като редовността на свикване на това събрание попада извън обхвата на тази проверка.

Съдът като разгледа жалбата и приложените към преписката на Агенцията по вписванията писмени доказателства, намира за установено следното:

При наличните данни по делото съдът приема, че е спазен преклузивния срок по чл.25 ал.1 от ЗТР и настоящето производство е допустимо.

От приложените по делото писмени доказателства се установява, че на 09.07.2012 год. Т в качеството си на управител на П”ООД е подал заявление с искане за вписване на обстоятелство по партидата на дружеството – годишен финансов отчет за 2011 год. Към заявлението е приложил декларация по чл.13 ал.4 от ЗТР, документ за внесена държавна такса, протокол от общото събрание на съдружниците, счетоводен баланс към 31.12.2011 год., отчет за паричните потоци, приходи и разходи на дружеството за периода 01.01.2011г. до 31.12.2011г., приложение към ГФО.

На 04.01.2013 год. длъжностното лице по регистрацията към АВ е постановило отказ за обявяване на ГФО поради това, че в конкретния случай не ставало ясно от протокола за проведеното общо събрание на дружеството кои представители на съдружниците – ЮЛ са присъствали и са взели решение за приемането на ГФО в съответствие с изискването на чл.65, ал. 3 от ТЗ.

Настоящата инстанция счита, че отказът е незаконосъобразен, тъй като длъжностното лице по регистрацията е процедирало извън правомощията си, преценявайки законосъобразност на общото събрание, а оттам и на взетото от него решение. В разпоредбата на чл.21 от Закона за търговския регистър е изброен изчерпателно обхвата на проверката, която извършва длъжностното лице по регистрацията. В чл.21 т.4 от ЗТР изрично е посочено, че то проверява дали към заявлението са приложени всички документи, съгласно изискванията на закона, съответно подлежащият на обявяване акт. Според разпоредбата на чл.40 ал.1 т.1 от Закона за счетоводството търговците по смисъла на ТЗ в срок до 30 юни следващата година публикуват годишния си финансов отчет, приет от общото събрание на съдружниците чрез заявяване и представяне за обявяването им в Търговския регистър. В чл.26 ал.1 от ЗСч са посочени съставните части на ГФО, които са: счетоводен баланс, отчет за приходите и разходите, отчет за паричните потоци, отчет за собствения капитал и приложение. Цитираните по-горе норми установяват обема на необходимата документация за проверка по чл.21 т.4 от ЗТР. В случая от приложената към атакувания акт преписка е видно, че към заявлението за обявяване на актове жалбоподателят е приложил счетоводен баланс към 31.12.2011 год., отчет за приходите и разходите, приложение към ГФО 2011г., както и решението на общото събрание на съдружници, с което е приет ГФО за 2011 год.

Тъй като регистърното производство е формално и изисква извършване на проверка за наличието на всички основания, както и дали са представени всички посочени в закона документи, липсата на някой от тях означава невъзможност на органа да преценява обстоятелствата, касаещи вписването и следователно постановяване на отказ за вписване на исканото обстоятелство. След като видно от приложения по делото протокол от общо събрание на съдружниците решението за приемане на ГФО за 2011 год.е взето от компетентния съгласно разпоредбата на чл.137 ал.1 т.3 от ТЗ орган – общото събрание на дружеството, то преценката на длъжностното лице по регистрацията е следвало да се ограничи единствено до съответствие между формираното мнозинство по решението, което е отразено в протокола от ОС и това, което следва да бъде съгласно императивната разпоредба на чл.137 ал.3 предл.3 от ТЗ или устава на дружеството. От протокола е видно, че решенията са гласувани от съдружниците, притежаващи 100% от капитала на дружеството, т.е. повече от ½ от капитала, което прави решенията валидни, вкл. и това за приемане на ГФО за 2011 год. След като в нито един нормативен акт не е предвидено изискване към протокола от общото събрание на съдружниците в ООД, на което е приет ГФО да се упоменава изрично представителната власт на съдружниците -ЮЛ, то длъжностното лице по регистрацията недопустимо е излязло извън вменените му от ЗТР правомощия, преценявайки законосъобразността на свикване на общото събрание на ООД и взетите от него решения. Нещо повече, всеки един от съдружниците има възможност да предяви иск по чл.74 от ТЗ за отмяна на решението на ОС, ако то противоречи на повелителни разпоредби на закона или учредителния договор.

Съгласно чл.24 ал.1 изр.1 от ЗТР длъжностното лице по регистрацията постановява мотивиран отказ, когато не е налице някое от предвидените в чл.21 изисквания. В конкретния случай настоящата инстанция счита, че не са налице визираните в обжалвания акт основания по чл.21 т.4 от ЗТР за постановяване на отказ, поради което същият като незаконосъобразен следва да бъде отменен, а преписката върната на АП с указания длъжностното лице да обяви ГФО за 2011 год. на “., ЕИК *********.

Водим от гореизложеното съдът

Р Е Ш И :

ОТМЕНЯ отказ № *1414 от 04.01.2013 год. на длъжностното лице по регистрацията при Агенцията по вписванията за обявяването по партидата на “., ЕИК на ГФО за 2011 год.

ВРЪЩА на Агенцията по вписванията за обявяване на следния подлежащ на обявяване акт на “., ЕИК , а именно годишен финансов отчет за 2011 год.

Решението подлежи на обжалване в 7-дневен срок от съобщаването му на страните пред САС.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: