Решение по дело №2580/2017 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 534
Дата: 23 март 2018 г.
Съдия: Ивелина Митева Събева
Дело: 20173100502580
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 5 декември 2017 г.

Съдържание на акта

                                     Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

                                                /               2018г.

 

                                     В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД – ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ,

в публично съдебно заседание на 12.02.2018г. в състав :

 

                         ПРЕДСЕДАТЕЛ : ИВЕЛИНА  СЪБЕВА

                         ЧЛЕНОВЕ :          КОНСТАНТИН ИВАНОВ

                                                          МАЯ НЕДКОВА

 

секретар :СЛАВЕЯ ЯНЧЕВА

разгледа докладваното от председателя на състава

в.гр. дело № 2580 по описа за  2017г.

 

Производството е образувано по въззивна жалба от К.М.М., С.П.Т., К.П.М.- наследници на П.М. М„., починал в хода на процеса, предявена от процесуалния представител адвокат Х.Х., срещу решение № 4033/ 12.10.2017г. постановено по гр.д.№ 6859/ 2016г. на Районен съд-Варна , XVIIIс. , с което са отхвърлени предявените искове: -предявеният срещу В.Т.М., за прогласяване нищожността на завещанието на наследодателя Н.М. М„., поради неспазена форма на саморъчното завещание, на основание чл.42 б.б от ЗН вр. чл. 25, ал.1 от ЗН;- предявеният срещу Е.Л.С., за допускане до делба на недвижим имот- апартамент № 55, в гр.Варна, ж.к.“Чайка“ бл.62, вх.А, ет.4, прилежащо избено помещение и идеални части от общите части на сградата и от правото на строеж върху държавно място, при квоти: по 1/6 ид.ч. за К.М.,С.Т. и К.М., и ½ ид.ч. за Е.Л.С., на основание чл. 34 от ЗС; -за осъждане на В.Т.М. да заплаща на 500лв.месечно, представляваща обезщетение за ползите , от които ищците са лишени поради едноличното ползване на имота от ответницата, на основание чл. 344,ал.2 ГПК.

По изложените съображения претендират отмяна на решението и постановяване на ново, с което да бъдат уважени исковете с правно основание чл. 42, б.“б“ от ЗН и чл.34 от ЗС.

Въззиваемите страни-В.Т.М. и Е.Л.С., чрез адвокат Р.В., оспорват жалбата като неоснователна по повдигнатите възражения срещу решението.

Съдът, съобразно становищата на страните и доказателствата към делото, преценявани при условията на чл.269 от ГПК и чл.235, ал.2 ГПК , констатира :

Производството е образувано по предявените от П.М. М„. срещу В.Т.М. и Е.Л.С., искови претенции с правно основание чл. 34 от ЗС вр. чл. 69 от ЗН, за прогласяване нищожността на саморъчно завещание на наследодателя на ищеца и първата ответница- Н.М. М„.,  за допускане до делба на имота, придобит по дарение от втората ответница Е.Л.С., между съделителите при равни квоти, и на основание чл. 344, ал.2 от ГПК за присъждане на сумата 500лв.месечно, представляваща обезщетение за лишаване от правото му на ползване на имота.

В хода на процеса, на основание чл.227 от ГПК, са конституирани като ищци наследниците на П.М„.- К.М.М.-съпруга, и деца-С.П.Т. и К.П.М., които поддържат предявените искове на посочените основания.

Между страните няма спор относно следните факти и обстоятелства:

По писмени данни, основани на приобщени и неоспорени от страните доказателства, ищецът П.М. М„. и ответницата В.Т.М. са наследници по закон на Н.М. М„., починал на 30.10.1989г., съответно брат и преживяла съпруга.

С договор № 1553 от 20.03.1073г. Н.и В. М„.и са закупили по време на брака си жилище- апартамент в гр.Варна, кв.Чайка / предишно наименование „Рупи“/, бл.62, вх.А, ет.4, по реда и при условията на Наредбата за продажба на жилища от държавния жилищен фонд. Имотът е в режим на съпружеска имуществена общност, предопределящ равни права на съпрузите след прекратяване на брака.

Съгласно удостоверение издадено от Нотариална служба при ВРС, молба и протокол, приложени на  с.62-64, 70 , под № 4871/ 08.01.1989г. е обявено оставено от наследодателя саморъчно завещание № 4870/ 24.10.1989г., с което завещава на съпругата си собствената ½ ид.част от апартамент № 55 с подробно описание и местоположение, и ½ ид.част от покъщнината и движимото имущество.

С безвъзмездна сделка по нот.акт № 156, том XVII, д.5949/ 18.04.1994г. В.Т.М.  прехвърля придобития чрез покупка и завещание апартамент на дъщеря си Е.Л.С..

Спорът е относно действителността на саморъчното завещание, респективно на разпоредителната сделка извършена с имота след смъртта на наследодателя. Ищецът се позова на неспазена форма и порок на завещанието, поради изписване на текста с няколко почерка, неизписването му саморъчно от завещателя, с препратки към разпоредбата на  чл.25, ал.1 от Закона за наследството.

Ответниците оспорват предявените искове като неоснователни по възраженията за недействителност на саморъчното завещание. Заявяват, че е валидно извършено от завещателя, изготвено изцяло и саморъчно изписано от него, датирано, не съдържа задрасквания , зачерквания и поправки. Осъществената след смъртта на наследодателя сделка с целия имот е валидна и поражда правните си последици,имотът към датата на иска за делба принадлежи на едно лице. В евентуалност навежда твърдения за придобиването му по давност, при упражнявано от втория ответник добросъвестно владение, на основание чл.79, ал. 2 ЗС. При завеждане на исковата молба е изтекъл и изискуемият от закона десетгодишен период, считано от 18.04.1994г. , на основание чл. 79, ал. 1 ЗС. Доколкото ищецът не притежава самостоятелни права върху имота, неоснователно е предявеното искане за обезщетение.

Условията за действителност на саморъчното завещание са изчерпателно посочени в чл. 25 от ЗН- завещанието следва да бъде изцяло ръкописно написано от самия завещател, да съдържа означение на датата, на която е съставено, подписът на завещателя трябва да е поставен след завещателните разпореждания.

Завещанието отговаря на изискванията за форма, предвид приложеното копие, и за автентичност на изписания текст и подпис , съобразно констатациите по първото заключение на СГЕ с вещо лице Емил Атанасов, потвърдени от заключението на допуснатата във въззивно производство СГЕ с вещо лице В.В.. Експертизата на оригиналния документ е извършена след анализ на сравнителния материал, представен от страните. Вещите лица са категорично, че ръкописният текст, с който е изписано завещанието и подписът положен на втория лист срещу „ завещател“ в „ Саморъчно завещание от 24.10.1989г. по нот.дело № 4871/ 1989г. по описа на СВ при Районен съд- Варна“, са изпълнени от Н.М. М„..  Разликите в началото и в края на саморъчното завещание при изписване на буквите са резултат от различно темпо и нарушена координация на движенията, която се дължи на умора или на загуба на способността за изписване на писмени знаци,т.н.“атаксия“, при която треморните движения са с висока амплитуда. Обсъдени са изчерпателно в двете заключения  при сравнителното изследване на почерка в завещанието и по представените образци, и допълнително в съдебно заседание.

Заключенията, при направените идентични изводи, се ценят като обективни и компетентно дадени.

Наличните данни обосновават по същество правилен извод за неоснователност на предявения иск за нищожност на саморъчното завещание, на основание чл. 42, б.“б“ от ЗН. Саморъчното завещание обективира ясно и недвусмислено волята на завещателя. Завещателното разпореждане с имота / съответната идеална част от него/ не съдържа добавки и зачерквания, които биха породили съмнение за валидността на завещанието.

Разпоредителната сделка с целия имот, притежаван в еднолична собственост от съпругата В.Т. по силата на прекратената имуществена общност със смъртта на наследодателя,  и по завещание, е валидна и поражда правни последици в полза на Е.Л.С..

По наведеното в евентуалност възражение за придобивна давност, също са налице убедителни данни за осъществявана фактическа власт в периода от 1994г. до завеждане на исковата молба през 2016г., които покриват фактическия състав на придобивното основание по чл.79, ал.2 от ЗС, респективно и по чл. 79, ал.1 от ЗС.

Обсъдените факти изключват придобити по наследяване права от ищеца /конституираните по заместване негови наследници/ върху процесния имот.

             Решението, с което предявените искове са отхвърлени като недоказани и неоснователни с идентични правни съображения, е законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

             На основание чл. 78, ал.3 от ГПК в полза на въззиваемите страни следва да се присъдят разноски, които са доказани в размер на 1100лв., по договор за правна защита и съдействие.

             Съдът, на основание чл. 271 ГПК   и  чл.280, ал. 3 ГПК

 

                                     Р     Е     Ш     И :

 

 

             ПОТВЪРЖДАВА  решение № 4033/ 12.10.2017г. по гр.д.№ 6859/ 2016г. на Районен съд-Варна , XVIIIс.

             ОСЪЖДА  К.М.М., ЕГН- **********, С.П.Т., ЕГН- **********, К.П.М.,ЕГН- **********, да заплатят в полза на В.Т.М., ЕГН-**********, и Е.Л.С., ЕГН- **********, сумата 1100/ хиляда и сто/ лева, направени по делото разноски, на основание чл. 78, ал. 3 ГПК.

             РЕШЕНИЕТО  подлежи на обжалване пред ВКС на РБ в едномесечен срок от съобщението до страните.

 

 

             ПРЕДСЕДАТЕЛ :                               ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                                            2.