Определение по дело №96/2015 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: 5819
Дата: 14 декември 2015 г.
Съдия: Румяна Бакалова
Дело: 20151200900096
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 1 юли 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

Публикувай

Решение № 4153

Номер

4153

Година

7.10.2014 г.

Град

Благоевград

Окръжен Съд - Благоевград

На

10.07

Година

2014

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Лилия Масева

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Лилия Масева

дело

номер

20141200800055

по описа за

2014

година

и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.602 от ГПК, във връзка с чл.18 и чл.20 и сл. от Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Председателя на Управителния съвет на Сдружение с нестопанска цел за осъществяване на дейност в обществена полза с наименование “АСОЦИАЦИЯ ЗА ЗДРАВЕ И ДЪЛГОЛЕТИЕ” е внесъл заявление за вписването му в регистъра на съда за сдружения с нестопанска цел.

Към заявлението са приложени: устав, протокол от учредителното събрание, образец от подписа на Председателя, който ще представлява сдружението, свидетелства за съдимост на управителя, и членовете на УС, решение № 802/21.02.2014 г. издадено по ф.д. № 66/2009 г. по описа на БлОС, удостоверение от 08.07.2014 г. издадено по ф.д.66/2009 г., протокол от събрание от 05.05.2014 г. на УС на Сдружение рег. По ф.д.66/2009 г., удостоверение за актуално състояние на С. [фирма], протокол № 16/26.02.2014 г. на [фирма], свидетелства за съдимост 3бр.на съдружниците, дружествен договор на [фирма], удостоверение за актуално състояние по ф.д. 154/2007 г по описа на ОС-Ст.З., протокол от събрание от 01.07.2014 г. на Фондация “За теб”, свидетелства за съдимост-3 бр., удостоверение № 5/08.08.2012 г. издадено от националния регистър на ЮЛ, протокол от събрание проведено на 05.05.2014 г. вписано по ф.д. 154/2007 г. по описа на ОС-Ст. З., устав на Фондация “За теб”, удостоверение за уникалност на името, внесена държавна такса по сметка на Окръжен съд-Благоевград

Съдът счита, че са изпълнени всички законови изисквания за вписване на сдружението.

То е учредено съгласно решението за основаване на сдружението, целите му не противоречат на конституцията и действуващото законодателство, уставът му съдържа всички изискуеми от ЗЮЛНЦ разпоредби.

Водим от горното и на основание чл.597 във вр.с чл.596, ал.1 от ГПК БЛАГОЕВГРАДСКИ ОКРЪЖЕН СЪД

РЕШИ:

Вписва в регистъра за юридическите лица с нестопанска цел Сдружение с нестопанска цел за осъществяване на дейност в обществена полза с наименование “АСОЦИАЦИЯ ЗА ЗДРАВЕ И ДЪЛГОЛЕТИЕ , рег. 5, том.3, стр.5, парт. № 55, със седалище и адрес на управление, [населено място], ул. “П. Е.” № 17,

Цели и предмет на дейност: Подпомага, насърчава, представлява и защитава общите интереси на отделните региони в България и на своите членове: Участва и инициира проекти, насочени към постигане на устойчиво икономическо развитие и социално сближаване на регионите в България: Участва във формирането на нормативни актове в областта на регионалното развитие, социалната интеграция, съхраняването на културно-историческото наследство и биоразнообразието: Представлява и защитава интересите на членовете си пред държавни и обществени институции в страната и чужбина: Прилагане методите на гражданското образование и обучение на всички българи, съгласно принципите на демокрацията и гражданското общество в областта на човешките права, социалните грижи, здравното образование, икономическото развитие, решаването на конфликти, лидерски умения, управление на нестопански организации, осъществяване на международен обмен, писане на проекти и намиране на средства за реализирането им:

А. не е политическа партия и не си поставя политически и религиозни цели.

За постигане на своите цели А. извършва следните дейности:

Подпомага, насърчава, представлява и защитава общите интереси на отделните региони в България и на своите членове: участва и иницира проекти, насочени към достигане на устойчиво икономическо развитие и социално сближаване на регионите в България: участва във формирането на нормативни актове в областта на регионалното развитие, социалната интеграция, съхраняването на културно-историческото наследство и биоразнообразието: представлява и защитава интересите на членовете си пред държавни и обществени институции в страната и в чужбина: предоставяне на социални услуги съобразени с българското и европейското законодателство: подпомагане и участие в транс гранични инициативи:

Средства за постигане на целите: Проучва и анализира системно прилагането на нормативните актове в областта на регионалното развитие насърчаването на заетостта, социалната интеграция, съхраняването на културно-историческото наследство, природата и биоразнообразието: предоставя на компетентните органи съгласувано мнение на членовете си за проекти на нормативни актове в областта на регионалната политика, интеграцията на малцинствените групи и съхраняването на културно-историческото наследство, както и предлага свои представители при разработването на такива проекти: привлича специалисти и експерти от страната и чужбина за решаване на въпроси свързани с регионалното развитие, интеграцията на малцинствените групи и съхраняването на културно-историческото наследство: организира открити лекции, беседи, конференции, семинари с участието на членовете на Сдружението и всички заинтересовани лица в областта на регионалното развитие, интегрирането на малцинствените групи и съхраняването на културно-историческото наследство: създава публично-частни партньорства за преодоляване на различията между регионите.

Сдружението не се ограничава със срок.

Определяне на извършваната дейност: А., съществуваща и осъществяваща посочените дейности за постигане на посочените по-горе цели, се определя като юридическо лице с нестопанска цел за извършване на дейност в Обществена полза.

Самоопределянето на А. като юридическо лице с нестопанска цел за осъществяване на дейност в обществена полза се извършва с решение на Общото събрание.

Предмет на стопанската дейност: Сдружението може да извършва допълнителна стопанска дейност, само ако е свързана с предмета на основната дейност, за която е регистриран, и като използва приходите от тази дейност за постигане на определените в настоящия Устав цели.

Сдружението има следния предмет на дейност: Подпомага икономическото развитие и социалната сближаване в регионите: Спомага за преодоляване на различията между хората в общностите, насърчава заетостта чрез повишаване на компетенциите: Възстановява, съхранява и популяризира културно-историческото наследство и биоразвитието за постигане на устойчиво развитие и благосъстояние процеса на синхронизация на българското с европейското законодателство в сферата на социалните услуги.

Членство. Права и задължения на членовете: Членовете на А. могат да бъдат български и чуждестранни дееспособни физически лица или юридически лица, които приемат настоящия Устав и работят за изпълнение на целите на Сдружението.

А. има членове, които могат да членуват и в други организации с нестопанска цел със сходни цели и задачи при положение, че тези цели и задачи не са в конфликт и не противоречат на целите и задачите на Сдружението.

Придобиване на членство: Членството е доброволно.

Нови членове се приемат въз основа на писмена молба, адресирана до А., в която кандидатът декларира, че е запознат и приема разпоредбите на настоящия Устав, съпричастен е към преследваните от А. цели и ще работи за тяхното постигане. Кандидатите-юридически лица представят с молбата преписи от документите си за регистрация и от решението на управителните органи за членство в Сдружението.

Молбата се внася за гласуване задължително на следващото заседание на общото събрание. Членственото провоотношение възниква след извършването на следните действия:

Одобряването на кандидатурата от общото събрание на членовете с решение, постановено в писмена форма:

Вписване на кандидата в регистъра на членовете:

Заплащане на встъпителен членски внос.

Членовете на Сдружението биват-редовни, асоциирани и почетни.

Редовните членове на А. могат да бъдат: юридически лица /всички изброени в част втора, дял втори от ТЗ и сдруженията с нестопанска цел, съгласно ЗЮЛНЦ/, както и еднолични търговци /съгласно част втора, дял първи от ТЗ/, които споделят целите на А., приемат нейния Устав и се съгласяват да изпълняват задълженията, регламентирани в него.

Местни и чуждестранни юридически лица регистрирани в Република България, които споделят целите на А. и приемат нейния Устав.

Физически лица, които постоянно пребивават на територията на Р България и споделят целите на А. и приемат Устава.

Асоциирани членове могат да бъдат физически лица, търговци и организации, които споделят целите на А. и приемат Устава.

За почетни членове на А. могат да бъдат приемани дългогодишни и изтъкнати деятели в социалната сфера и свързана с нея дейности.

Почетните и асоциираните членове на А. нямат правото на глас в Общото събрание на сдружението.

Управителния съвет при одобряване на редовните и асоциираните членове може да поска от тях информация, относно начините и средствата, с които те ще спомагат за изпълнението на целите и задачите на А..

Права и задължения на членовете: Да участва в Общото събрание на сдружението: На един глас в Общото събрание има всеки редовен член, който глас се упражнява лично или чрез упълномощен представител: Да участва лично, респ. за юридическите лица чрез представител в управлението на А., като избира и има право да бъде избиран в ръководните му органи. Асоциирани и почетни членове не могат да бъдат избирани в ръководните органи на Сдружението: Да участва в цялостната дейност на А. при осъществяване на неговите цели. Да получава от Председателя информация за дейността на А.: Да обжалва всяко решение на Общото събрание, ако счита, че то противоречи на закона или на Устава, както и всяко решение на Председателя.

Всеки член е длъжен: Да спазва разпоредбите на този Устав и да изпълнява решенията на ръководните органи: Да участва в дейността да съдейства и активно да работи за осъществяване на неговите цели: Да издига авторитета и да не извършва действия или бездействия, които противоречат на целите му и го злепоставят: Да заплати встъпителен членски внос и да заплаща годишен членски внос в определения от Общото събрание размер и срок. Плащането става в брой или по банков път.

Членствените права и задължения са непрехвърлими и не преминават върху други лица при смърт, съответно при прекратяване.

Членовете на А. имат право да овластят трето лице да упражнява техните права и да изпълнява техните задължения, което се извършва писмено и произвежда действие след писмено уведомяване. В тези случаи те носят отговорност за неизпълнението на техните задължения от страна на овластеното лице.

Прекратяване на членство:

С едностранно писмено волеизявление отправено до Управителния съвет:

Със смъртта или поставянето под пълно запрещение на физическото лице-член на А., респ. несъстоятелност или прекратяване юридическото лице-член на сдружението:

С изключване:

С прекратяването на Сдружението:

При отпадане поради не внасяне на повече от две последователни членски вноски и/или системно неучастие в дейността на Сдружението.

Член на сдружението може да бъде изключен с решение на общото събрание при поведение, което прави по-нататъшното членство несъвместимо. Несъвместимо е поведение, изразяващо се в груби нарушения на задълженията, произтичащи от настоящия устав и груби нарушения на законодателството на Р България, като:

При влязла в сила присъда за умишлено престъпление от общ характер:

При поставяне под пълно запрещение:

Извършване на действия, несъвместими с целите на А.:

Извършване на действия или бездействие, уронващи престижа и доброто име на А.:

При системно неизпълнение решенията на ръководните органи:

При маловажни случаи на нарушения по предложение на УС с решение на общото събрание определя с решение за преустановяване на нарушението и за отстраняване на неговите последици, при неспазване, на който взема решение за изключване.

Отпадането се счита настъпило по предложение на УС с вземането на решение за това от общото събрание, когато член на А.:

Не е направил встъпителната си вноска или вноска по чл.41 и/или чл.42 от Устава в предвидения срок:

Не е внесъл или е просрочил 3 последователни вноски по членския си внос:

Е преустановил участието си в дейността на А., като не е присъствал на повече от 3 последователни заседания на Общото събрание.

Отпадането поради посочените по-горе обстоятелства се констатира по документите на А. с решение на общото събрание и се отразява в документацията.

При прекратяване на членството, независимо на какво основание, направените от члена имуществени вноски в полза на А. не подлежат на връщане. Прекратилият членството си член на А. е длъжен да направи просрочените имуществени вноски за периода на членството си.

Органи на Сдружението:

Върховен орган на Сдружението е Общото събрание, а управителен орган е Управителния съвет.

Общото събрание се състои от всички членове на Сдружението и е негов върховен орган.

Юридическите лица участват в събранието чрез лица, които го представляват.

Членовете на А. могат да упълномощят с изрично писмено пълномощно физически лица да ги представляват на едно или неограничен брой заседания на Общото събрание. Пълномощниците нямат право да представляват повече от трима членове едновременно и да преупълномощават с правата си трети лица.

Управителния съвет се състои от три лица-членове на сдружението.

Юридически лица, които са членове на сдружението, могат да посочват за членове на управителния съвет и лица, които не са членове на сдружението. Членовете на управителния съвет се избират за срок от пет години, като неговите членове могат да се преизбират неограничено.

Управителния съвет избира от своя състав Председател за срок от 5 години, като последният може да бъде преизбран неограничено.

Клонове: С решение на Общото събрание могат да се откриват и закриват клонове извън населеното място, в което се намира седалището на А..

Клоновете не са юридически лица, ръководят се от УС или от управител предложен от УС по решение на Общото събрание, извършват дейностите, определени с решението на Общото събрание за откриването ми.

Клоновете водят книги за дейността си и най-малко веднъж годишно клона представя пред Общото събрание на А. отчет за дейността на клона и разходваните средства.

Имущество.Състав.Източници: Имуществото на Сдружението се състои от права на собственост и други вещни права върху недвижими имоти и движими вещи, права върху обекти на интелектуална и индустриална собственост, ценни книги, дялови участия в капиталови търговски дружества, вземания и други права, придобити от него за осъществяване на дейността му или в резултат от нея.

Източници на имущество са:

Имуществените вноски на членовете –членски внос:

Индивидуални и колективни такси:

Средства, получени от дарения, помощи, завещания, програми и/или по други начини от български или чуждестранни физически или юридически лица:

Предоставени средства от държавата или от общината:

Предоставени средства от международни организации:

Приходи от управлението на собстваното имущество:

Дивиденти от реализираната печалба на търговски дружества на А. и в които участва Ю.:

Дарения на вещи:

Доброволен труд от членовете на сдружението:

Всички членове дължат годишен членски внос в размер на 2 лева, платим до края на съответната година, в брой.

Учредителите и новоприетите членове са длъжни да направят встъпителна вноска в размер на 2 лева.

Като юридическо лице с нестопанска цел Сдружението може да учредява търговски дружества, да участва като учредител или да придобива права на участие в акционерни дружества, дружества с ограничена отговорност и други дружества в страната и чужбина в съответствие с действащото в страната законодателства, когато приходите от тези дейности се използват за постигане на неговите цели.

При приключване на годишния баланс със загуба Общото събрание може да вземе решение за допълнителни вноски на членовете за покриването й с квалифицирано мнозинство 2/3 от присъствалите.

Разходване на имущество: Разпореждането с имуществото на Сдружението и финансирането на негова дейност се извършва от Управителния съвет, в рамките на приетия от Общото събрание бюджет и в съответствие с Устава.

За финансиране на отделни прояви и програми могат да се създават целеви фондове в левове и валута. Средствата за тези фондове се събират от заинтересованите членове.

Средствата за финансиране на прояви и дейности, възложени на А. от държавни органи на местното сомоуправление се осигуряват от тях.

А. отговаря за поетите задължения до размера на имуществото си. То не отговаря за задълженията на своите членове, както и членовете не отговарят за задълженията му.Юридическото лице с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност може безвъзмездно да разходва имуществото и да осъществява дейността, насочена за постигане на целите, определени по реда на този закон.

Подборът на лицата и начинът на тяхното подпомагане от юридическото лице с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност, се извършват в зависимост от целта и финансовите възможности на юридическото лице с нестопанска цел съгласно обявения ред и правилата за осъществяване на дейността. Информацията за реда, по който се извършва подборът, е общодостъпна и се вписва в централния регистър.

За безвъзмездно разходване на имуществото на юридическото лице с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност е необходимо мотивирано решение, взето от върховния орган на организацията с мнозинство 2/3 от всички негови членове, когато е в полза на:

1.лица от състава на другите му органи и техните съпрузи, роднините им по права линия-без ограничение, по съребрена линия-до четвърта степен, или по сватство-до втора степен включително:

2.лица, били в състава на управителните му органи до 2 години преди датата на вземане на решението:

3.юридически лица, финансирали организацията до 3 години преди датата на вземане на решение:

4.юридически лица, в които посочените лица в т.1 и 2 са управители или могат да наложат или възпрепятстват вземането на решения:

5.политически партии, в ръководните и контролните органи на които участват членове на ръководни и контролни органи на юридическите лица с нестопанска цел.

Юридическото лице с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност не може да сключва сделки с лицата по чл.43 ал.3, т.1, както и с юридически лица, в които посочените лица са управители или могат да наложат или възпрепятстват вземането на решения, освен ако сделките са в очевидна полза на юридическото лице с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност или са сключени при общи условия, публично обявени.

Преобразуване: Юридическото лице с нестопанска цел, определено за осъществяване на общественополезна дейност, не може да се преобразува в юридическо лице с нестопанска цел за осъществяване на дейност в частна полза.

Прекратяване:

По решение на Общото събрание:

По решение на Окръжен съд по регистрацията на Сдружението по иск на всеки заинтересуван или на прокурора когато:

Не е учредено по законовия ред:

Извършва дейност, която противоречи на закона или е противна на обществения ред или на добрите нрави:

Е обявено в несъстоятелност.

Ликвидация: При прекратяването на А. се извършва ликвидация. Ликвидацията се извършва от Управителния съвет или от определено от него лице, а в случаите на чл.13, ал.4 и чл.14, ал.3 ЗЮЛНЦ ликвидаторът се определя от Окръжния съд по регистрацията.

Относно неплатежоспособността, съответно несъстоятелността, редът за ликвидация и правомощията на ликвидатора се прилагат съответно разпоредбите на Търговския закон.

Ликвидаторът е длъжен да удовлетвори кредиторите на А. от наличните парични средства, а ако това е невъзможно-чрез осребряване първо на движимото и едва след това на недвижимото имущество.

Имуществото не може да се прехвърля по какъвто и да е начин на:

1.учредителите и настоящите и бившите членове:

2.лицата, били в състава на органите му и служителите му:

3.ликвидаторите освен дължимото възнаграждение:

4.съпрузите на лицата по чл.50 т.1-3 от Устава:

5.роднините на лицата по т.1-3 по права линия-без ограничение, по съребрена линия-до четвърта степен, или по сватство-до втора степен включително:

6.юридическите лица, в които по т.1.5 са управители или могат да наложат или възпрепятстват вземането на решения

Имуществото, останало след удовлетворението на кредиторите, се предоставя по решение на съда на юридическото лице с нестопанска цел, определено за извършване на общественополезна дейност със същата или близка нестопанска цел, ако редът за разпределянето му не е уреден в устава.

Ако имуществото не бъде предоставено по реда на чл.51 ал.1 от устава, то се предава на общината, в която е седалището на прекратеното юридическо лице с нестопанска цел. Общината е длъжна да предоставя имуществото за извършване на възможно най-близка до целите на прекратеното юридическо лице с нестопанска цел.

След разпределяне на имуществото ликвидаторът е длъжен да поиска заличаване на Ю. от регистъра на юридическите лица с нестопанска цел при Благоевградския окръжен съд.

Управителния съвет се състои от следните членове които се избират за срок от пет години:

М. Н. М.-Председател, ЕГН [ЕГН], [населено място], общ. Р., ул.”О.” № 22, в качеството си на председател на УС на С. “ЗА СОЦИАЛНА ОТГОВОРНОСТ И РЕГИОНАЛНИ ИНИЦИАТИВИ-Б.” по описа на БОС,

К. Р. Л., ЕГН [ЕГН], [населено място], бул.”М. М. К.” № 7, вх. Г, ет.3, ап.11, в качеството си на председател на УС на Фондация с наименование “ЗА ТЕБ” по описа на СОС

П. Г. Д., ЕГН [ЕГН], [населено място],[жк], в качеството си на съдружник, управляващ и представляващ фирма с наименование [фирма]

Сдружението се представлява пред трети лица от Председателя на УС:

М. Н. М., ЕГН [ЕГН], [населено място], общ. Р., ул.”О.” № 22,

ПРЕДСЕДАТЕЛ: