Решение по дело №1870/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 714
Дата: 6 юни 2019 г. (в сила от 4 октомври 2019 г.)
Съдия: Мая Николова Стефанова
Дело: 20192120201870
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 май 2019 г.

Съдържание на акта

              

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 714                                           06.06.2019 г.                             град Бургас

 

               В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Бургаски районен съд                                               V-ти  наказателен състав

На четвърти юни                             през две хиляди и деветнадесета година   

В публично заседание в следния състав :

 

                                                           Председател: МАЯ СТЕФАНОВА

 

Секретар: Райна Жекова         

като разгледа докладваното от съдия  М.Стефанова НАХД № 1870 по описа за 2019 година,  и за да се произнесе,  взе предвид  следното:

 

Производството е по реда на чл.59-чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по жалба на А.К.М. с ЕГН ********** *** против наказателно постановление №19-0769-000485 от 03.04.2019г. на Началник група към ОД МВР-Бургас сектор Пътна полиция–Бургас, с което за нарушение на чл.174 ал.3 предложение второ от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) на жалбоподателя са  наложени наказание глоба в размер от 2000 (две хиляда) лева и е лишен от право да управлява МПС за срок от 24 (двадесет и четири) месеца. На основание Наредба №Із-2539 на МВР са му били отнети 12 контролни точки.

Обобщено в жалбата се релевират оплаквания за материална и процесуална незаконосъобразност на НП, чиято отмяна се иска.

В съдебно заседание жалбоподателят редовно призован не се явява, но се представлява от процесуален представител, който поддържа жалбата, ангажира писмени и гласни доказателства и излага подробни и обосновани съображения за отмяна на НП.

Въззиваемата страна, редовно призована не изпраща законов и процесуален представител, но с изпращането на административнонаказателната преписка депозира писмено становище по съществото на спора, с което излага съображения за неоснователност на жалбата и иска потвърждаване на наказателното постановление.

Като взе предвиди изложените в жалбата оплаквания , становището на процесуалния представител на жалбоподателя и на въззиваемата страна и прецени събраните в хода на делото гласни и писмени доказателства, при съблюдаване на разпоредбата на чл.63 от ЗАНН, съдът приема за установено следното:

          Жалбоподателят е  санкциониран за това, че на 21.01.2019г, около 20,40 часа, в град Б., в близост до бл. ... на ж.к.“С.“ е управлявал лек автомобил марка „Опел“ модел „Корса“ с рег. № ..., собственост на Ж. К. М. с ЕГН **********, като при извършена проверка от контролните органи е отказал да бъде тестван с техническо средство Дрегер Дръг Тест 5000 с фабричен номер ARAM 0005 за установяване наличие на наркотични вещества или техни аналози. Издаден му бил талон за изследване (лист 10 от делото) с №0002193 в 21,00 часа, който водачът получил и подписал. По време на проверката водачът бил изпробван за алкохол, но пробата била отрицателна. Не носел със себе си СУМПС и контролния талон към него. Наложило се проверяващите да направят справка за правоспособност чрез дежурния по ОДЧ и се оказало, че жалбоподателят е правоспособен водач и притежава СУМПС. Именно заради тази справка проверяващите решили, че е необходимо да направят и проверка за употреба на наркотични вещества или техни аналози. 

          При така констатираното свидетелят Д.В.–мл.автоконтрольор в сектор „ПП“ при ОД на МВР-Бургас съставил срещу жалбоподателя АУАН с бланков №967675 (лист 9 от делото), който му бил предявен за подпис и екземпляр от него, който бил и напълно нечетлив  (лист 35 от делото). В акта словом е описано нарушение по чл.174 ал.3 от ЗДвП и в същото време без да е описано словом е вписана и квалификация по чл.100 ал.1 от ЗДвП (лист 9 от делото).

          Въз основа на АУАН било издадено атакуваното наказателно постановление, което било връчено лично на жалбоподателя на 12.04.2019 г. (лист 8 от делото), а жалбата срещу него била подадена до РС-Бургас чрез административнонаказващия орган сектор „ПП“ при ОД на МВР-Бургас, входирана в деловодството на ОД на МВР–Бургас на 18.04.2019 г и регистрирана с вх. № 769000-8083, поради което е процесуално допустима, като подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН и от лице активно легитимирано да инициира съдебен контрол за законосъобразност на наказателното постановление пред материално и териториално компетентен съд. В НП е описано нарушението по чл.174 ал.3 от ЗДвП (като АНО е изоставил квалификацията по чл.100 ал.1 от ЗДвП)  и на основание чл.174 ал.3 предложение второ от ЗДвП са наложени кумулативните наказания глоба в размер от 2000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца.

Гореописаната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства и показанията на разпитаните в хода на съдебното следствие свидетели.

При така установеното от фактическа страна от правна страна съдът приема жалбата за основателна последните съображения:

Настоящият съдебен състав приема, че в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени процесуални нарушения, довели до накърнявана правото на защита на санкционираното лице до степен да не може да научи в какво точно е обвинен и ефективно да организира защитата си.

Няма спор, че на процесната дата и място жалбоподателят е управлявал посоченото в наказателното постановление МПС. Не се спори също, че е бил спрян за проверка от контролни органи. Установи се безспорно и обстоятелството, че на жалбоподателя не е извършена проверка за употреба на наркотични вещества или техни аналози с техническото средство „Дрегер Дръг Тест 5000“ с фабричен номер ARAM 0005, както и че това е станало поради обстоятелството, че водачът отказал да бъде изпробван с техническо средство.

При наличие на отказ да бъде изпробван за наркотични вещества с техническо средство свидетелят В. съставил на водача талон за изследване с №0002193, в който вписал отказа на жалбоподателя да му бъде извършена проверка с техническо средство. Самият жалбоподател се подписал в талона за изследване в реда  „подпис на проверяваното лице“, но собственоръчно не е вписал отказа си да бъде изследван с техническо средство.

Съгласно разпоредбата на чл.3а т.1 от Наредба №1 от 19.07.2017 г за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози, установяването на употребата на наркотични вещества или техни аналози се извършва с техническо средство- тест, или с медицинско и химическо лабораторно изследване, когато лицето откаже извършването на проверка с техническо средство. В тези случаи контролният орган задължително съставя Талон за изследване, в който се отразяват съответните обстоятелства, съгласно чл.6 от Наредбата, като екземпляр от този талон се връчва на водача.

В талона се отразява къде и до колко време от връчването на талона водачът следва да се яви в медицинското заведение за да даде кръв за химичен анализ.

В настоящия случай е налице категоричен отказ на жалбоподателя да му бъде извършена проверка за употреба на наркотични вещества или техни аналози с техническо средство–тест. При това положение контролният орган е следвало да уведоми водача за последващата процедура при отказа, като му разясни, че има право да бъде извършено с медицинско и химическо лабораторно изследване, като му укаже място на извършване на изследването –лечебното заведение и времето, в което следва да се яви, считано от часа на връчване на талона за изследване. Видно от процесния талон за изследване на водача, се вижда, че в него липсва изричния му отказ изписано с неговия почерк за изследване с техническо средство. Според показанията на свидетеля Станев проверката е продължила и по времето, което е дадено на водача да се организира и да се яви в медицинското заведение за даване на кръв за изследване. Когато жалбоподателят решил да посети УМБАЛ АД Бургас вече е било късно и след часа, отбелязан в Талона за изследване.

Независимо от изявлението на водача по време на проверката за това дали ще даде или не кръвна проба, контролният орган е длъжен да спази процедурата по чл.3а т.1 от Наредбата, да състави талона за изследване с указание за възможността за медицинско и химическо лабораторно изследване, след което да състави акт на водача. Едва ако лицето не се яви в указаното медицинско заведение или пък се яви и откаже да даде кръв, то ще е осъществило състава на вмененото му нарушение. В случай на отказ да даде кръв се изготвят съответните медицински документи от медицинско лице и се оформя направения отказ.

При положение, че не е спазена императивна установената процедура по посочената разпоредба, то неминуемо е нарушено правото на защита на санкционираното лице, НП  се явява незаконосъобразно, което влече необходимостта от неговата отмяна, като съдът не намира необходимост да обсъжда и други доводи по същество.

Мотивиран от изложеното по-горе и на основание чл.63 ал.1 предложение трето от ЗАНН, Бургаският районен съд, V наказателен състав

 

                                                Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление №19-0769-000485 от 03.04.2019г. на Началник група към ОД МВР-Бургас сектор Пътна полиция–Бургас, с което за нарушение на чл.174 ал.3 от Закона за движение по пътищата ЗДвП) на А.К.М. с ЕГН ********** *** са  наложени наказание глоба в размер от 2000 (две хиляда) лева и е лишен от право да управлява МПС за срок от 24 (двадесет и четири) месеца. На основание Наредба №Із-2539 на МВР са му били отнети 12 контролни точки.

 

  РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано с касационна жалба пред Административния съд-Бургас в 14 дневен срок от съобщаването му на страните.

            

                                                                       СЪДИЯ: /п/

 

Вярно с оригинала:

Р. Ж.