Решение по дело №2727/2020 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 260038
Дата: 29 януари 2021 г. (в сила от 24 февруари 2021 г.)
Съдия: Калин Тифонов Тодоров
Дело: 20201420102727
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е   

 

гр. Враца, 29.01.2021г.

 

В  ИМЕТО НА  НАРОДА

 

Врачански районен съд, V граждански състав в публичното заседание на двадесет и седми януари през две хиляди двадесет и първа година в състав:                                                        

Районен съдия:  Калин Тодоров

 

при секретаря М. Б., като разгледа докладваното от съдия Т. гр. дело № 2727 по описа за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по иск за развод с правно основание чл.49, ал.1 СК.

Ищцата В.А.Н. *** в исковата молба твърди, че с ответника К.П.Н. ***, са съпрузи, сключили граждански брак с акт № 81 от 24.03.1985г. на Община Враца, като от брака си имат две деца – С.К. Н., роден на *** г. и А. К. Н., родена на *** г., които са пълнолетни, не живеят с тях, имат си собствен живот и се издържат сами. Поддържа, че през 1989 г., след скандал с ответника, заедно с децата отишла да живее при родителите си в с. К. и повече от тридесет години са разделени с ответника. Посочва, че след раздялата отношенията им с ответника охладнели, нито тя търси съпруга си, нито той нея, постепенно се отчуждили един от друг и помежду им не съществуват никакви отношения; не поддържат никаква връзка, не се виждат и чуват по никакъв повод и не полагат грижи един за друг. Заявява, че не желае да живее в брак с ответника, тъй като отношенията им на съпрузи отдавна не съществуват и не могат да бъдат заздравени. Моли съда, след като докаже основателността на иска си, да прекрати брака им като дълбоко и непоправимо разстроен, като не желае да търси вина за дълбокото и непоправимо разстройство, след прекратяване на брака да носи предбрачното си фамилно име — Велкова, като заявява, че със съпруга си не притежават семейно жилище по смисъла на пар. 1 от ПР на СК.

Ответникът К.П.Н. *** в установения срок по чл.131 от ГПК не е подал писмен отговор, не е взел становище по иска, не е направил възражения, не е оспорил истинността на представените документи, не е посочил доказателства и не е представил писмени такива. Редовно призован за съдебното заседание не се явява и не се представлява.

В съдебното заседание ищцата заявява, че поддържа молбата си за развод и не смята, че може да постигне помирение със съпруга си с оглед запазване на брака, като твърди, че са разделени със съпруга си от около 30 години.

Съдът, като прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства, намери за установено следното:

Ищцата В.А.Н. и ответника К.П.Н. са съпрузи, сключили граждански брак с акт № 81 от 24.03.1985г. на Община Враца, видно от представеното по делото удостоверение за сключен граждански брак от 24.03.1985г., като от брака си нямат ненавършили пълнолетие деца.

Установи се, от показанията на свидетелите И.И. и Л.К., съселяни на ищцата от с. К., чиито показания съда кредитира изцяло като непосредствени и достоверни, че от около 20 години ищцата живее постоянно в селото, където е отгледала и децата си, че знаят, че ищцата е омъжена, но не познават съпруга й, защото не е идвал изобщо в селото.

При така възприетата фактическа обстановка, от правна страна съдът намира за обосновани следните изводи:

Налице са елементите от състава на разпоредбата на чл.49, ал.1 СК. Бракът е дълбоко и непоправимо разстроен, изпразнен от съдържанието, което закона и добрите нрави влагат в понятието брак и отношения между съпрузите - взаимност, доверие, взаимопомощ. Брачната връзка между страните съществува само формално, семейната общност е изцяло и напълно унищожена без възможност за възстановяването й, с оглед на което, съдът намира, че следва да постанови решение, с което да допусне прекратяването на брака с развод без да се произнася по въпроса за вината.

След прекратяването на брака ищцата ще носи предбрачното си фамилно име – В..

Предвид липсата на искане от ищцата за произнасяне относно вината за разстройството на брака, на основание  чл. 329, ал. 1, изр. второ от ГПК разноските по делото следва да останат в тежест на страните, така, както са ги направили.

На основание чл. 6, т. 2 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК, съдът определя окончателна държавна такса за развода в размер на 50, 00 лв., която следва да се заплати от ответника, на основание чл.78, ал.6 от ГПК, тъй като ищцата е освободена от внасянето на държавна такса и разноски по делото.

Водим от изложеното, съдът

 

Р    Е    Ш    И:

 

ПРЕКРАТЯВА с РАЗВОД брака между В.А.Н., ЕГН ********** с постоянен адрес:***, и К.П.Н., ЕГН **********,***, сключен с акт за граждански брак № 81 от 24.03.1985г. на Община Враца, поради ДЪЛБОКОТО МУ И НЕПОПРАВИМО РАЗСТРОЙСТВО.

ПОСТАНОВЯВА след развода съпругата В.А.Н. да носи предбрачното си фамилно име – В..

ОСЪЖДА К.П.Н., ЕГН **********,***, ДА ЗАПЛАТИ в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на РС-Враца държавна такса за развода в размер 50 (петдесет) лева, както и 5 (пет) лева такса при служебно издаване на изпълнителен лист.

 

Решението може да се обжалва пред Окръжен съд - Враца в двуседмичен срок от връчването на препис от него на страните.

                                                                                   

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: