Определение по дело №2424/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2114
Дата: 15 декември 2020 г. (в сила от 23 март 2021 г.)
Съдия: Георги Христов Пасков
Дело: 20207180702424
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 28 септември 2020 г.

Съдържание на акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ

 

 

 


О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№2114

 

гр. Пловдив, 15 декември 2020 год.

 

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ТРИНАДЕСЕТИ СЪСТАВ, в закрито заседание на петнадесети декември  две хиляди и двадесетата година  в състав

 

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ ПАСКОВ

 

 

като разгледа докладваното от административен съдия ГЕОРГИ ПАСКОВ  адм. дело № 2424о описа за 2020г. на Административен съд - Пловдив и като обсъди:

Производството по делото е образувано по жалба на Сдружение „ТЕТРАНОКС“,  ЕИК ****, със седалище и адрес на управление гр. Пловдив, ул. „Петко Д. Петков“ № 64, офис 27, представлявано от управителя В.Ц.А., чрез адв. И.В., против Мълчалив отказ на Директора на Общинска детска градина „Христо Ботев“ БУЛСТАТ ***, със седалище и адрес на управление с.. Горни Лом , ул. „Първа“ № 90 по Заявление за достъп до обществена информация с изх. № 81 от 07.09.2020г., получено в детската градина на 11.09.2020г.

По делото е постъпила и уточняваща молба от жалбоподателя с която се уведомява съда, че изисканата от него обществена информация му е била предоставена на 14.09.2020г., поради което той вече няма правен интерес от оспорването, но тъй като същата е изпратена след изтичане на срока по чл. 28 от ЗОДОИ претендира разноски по делото.

Предвид горното съдът намира за установено следното:

На 11.09.2020г. жалбоподателят е подал заявление за достъп до обществена информация до Директора на Общинска детска градина „Христо Ботев“ .

След изтичане на срока по чл. чл. 28 от ЗОДОИ жалбоподателят е подал жалба до Административен съд – Пловдив, против мълчаливия отказ за предоставяне на изискана информация.

На 02.10.2020г. Директорът на училището е предоставил изисканата информация.

В случая Директорът на училището не се е произнесъл в установения от закон срок (чл. 28, ал. 1 ЗДОИ) от датата на постъпване на процесното заявление, поради което следва да се приеме, че в случая е формиран мълчалив отказ по смисъл на чл. 58, ал. 1 АПК.

Доколкото обаче, ответният административен орган е предоставил достъп до исканата информация, правният интерес на жалбоподателя от търсената съдебна защита е отпаднал - към настоящия момент целеният от сдружението резултат е постигнат. Правният интерес е абсолютна процесуална предпоставка за допустимост на оспорването, за която съдът следи служебно във всеки етап на производството.

С оглед изложеното, крайният извод на съда е, че жалбата е процесуално недопустима за разглеждане по смисъла на чл. 159, т. 4 от АПК, поради което същата следва да бъде оставена без разглеждане и производството по делото - прекратено.

Подаването на жалбата, жалбоподателят е направил единствено поради непроизнасянето в срока по чл. 28, ал. 1 ЗДОИ на директора на училището.. Ако задълженото лице се беше произнесло в срок или беше упражнило правото си по чл. 30 ЗДОИ, жалбоподателят не би имал право да оспори мълчаливия отказ, а следователно и да направи необходимите за подаване на жалбата разноски за държавна такса, както и да упражни правото си на правна помощ в лицето на адвокат.

Фактът, че след като е оспорен мълчаливия отказ задълженият субект е издал искания акт, т.е. упражнил правото си по чл. 156, ал. 1 АПК, не може да обоснове извод, че с действията си не е предизвикал образуването на делото и направените във връзка с него разноски. Напротив, именно непроизнасянето в срок е единствената причина за образуване на делото. Ако органът беше се произнесъл в срок или в срок беше уведомил заявителя за удължаване на срока за произнасяне, за заявителя нямаше да е налице хипотезата на мълчалив отказ и следователно нямаше да е налице право на оспорване, т.е. не поведението на органа щеше да бъде причина за образуване на делото и направените във връзка с него разноски. В случая единствено неизпълнението на законовото задължение на органа за произнасяне в срока по чл. 28, ал. 1 ЗОДОИ е причина за направените от заявителя разноски за държавна такса и адвокатско възнаграждение.

 След като ответната страна с действията си е дала основание за завеждане на делото, то същата следва да заплати и сторените от жалбоподателя разноски,  които видно от приложения списък на разноски са в размер на 510 лв. от които 10лв. за внесена държавна такса и 500 за възнаграждение за адвокат.

Ето защо Съдът

 

 

О П Р Е Д Е Л И  :

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на „Сдружение „ТЕТРАНОКС“,  ЕИК ****, със седалище и адрес на управление гр. Пловдив, ул. „Петко Д. Петков“ № 64, офис 27, представлявано от управителя В.Ц.А., чрез адв. И.В., против Мълчалив отказ на Директора на Общинска детска градина „Христо Ботев“ БУЛСТАТ ***, със седалище и адрес на управление с.. Горни Лом , ул. „Първа“ № 90 по Заявление за достъп до обществена информация с изх. № 81 от 07.09.2020г., получено в детската градина на 11.09.2020г. ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 2444 по описа за 2020г. на Административен съд – Пловдив.

           ОСЪЖДА Общинска детска градина „Христо Ботев“ БУЛСТАТ ***, със седалище и адрес на управление с.. Горни Лом , ул. „Първа“ № 90 да заплати на „Сдружение „ТЕТРАНОКС“,  ЕИК ****, със седалище и адрес на управление гр. Пловдив, ул. „Петко Д. Петков“ № 64, офис 27, представлявано от управителя В.Ц.А. сумата в размер на 510/петстотин и десет/ лева.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховният административен съд на Р България в седем дневен срок от съобщаването на страните за неговото изготвяне.

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: