Определение по дело №405/2019 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 193
Дата: 11 ноември 2019 г.
Съдия: Мария Кирилова Божкова
Дело: 20197120700405
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 8 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

гр.Кърджали, 11.11.2019 г.

Административен съд Кърджали, в закрито съдебно заседание на единадесети ноември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ БОЖКОВА

При секретаря                                         

като разгледа докладваното от съдия   Божкова

административно дело 405/ 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Делото е образувано по жалба на А.А.М. ***, подадена чрез пълномощник. Оспорва се Заповед № 1213/ 10.10.2019 г. на кмета на община Джебел, с която на основание чл.195, ал.4 от ЗУТ, е наредено да се извършат необходимите ремонтни и възстановителни дейности за поправяне или заздравяване на едноетажна масивна жилищна сграда с идентификатор 20746.501.337.1 със застроена площ 81 кв.м., находяща се в ПИ с идентификатор 20746.501.337 по КККР на гр.Джебел. В жалбата се съдържа особено искане – да се спре допуснатото предварителното изпълнение на обжалваната заповед. Твърди се, че на основание чл.217, ал.1, т.9 от ЗУТ, Жалбите и протестите пред съда не спират изпълнението на заповеди по чл. 195 и 196.

За да се произнесе по особеното искане съдът съобрази следното от фактическа страна: Действително, съгласно цитираната разпоредба на ЗУТ заповедите от категорията на обжалваната подлежат на предварително изпълнение по силата на закона. Обратно на изложеното в искането за спиране, в този случай се презумира надделяващ държавен, съответно обществен интерес пред личния. Следователно, тежестта на доказване е на лицето, което иска спиране на допуснатото по силата на закона предварително изпълнение на заповедта. В направеното искането такова доказване не е извършено. Т.е. оспорващият не е доказал, че предварителното изпълнение би могло да му причини значителна или трудно поправима вреда – чл.166, ал.2 от АПК, във вр. с чл.166, ал.4 от АПК.

Същественото в настоящия случай е, че административния орган в обжалваната заповед е разпоредил, че на основание чл.196, ал.3 от ЗУТ, строежът следва да се поправи и заздрави от А.А. Реджеб, в едномесечен срок след влизане в сила на заповедта. Т.е. самият административен орган е разпоредил, че издадената от него заповед подлежи на доброволно изпълнение в едномесечен срок от влизането й в сила. Заповедта, както беше посочено, е оспорена, поради което, предвид изричното волеизявление на нейния издател, тя не подлежи на предварително изпълнение, тъй като не е влязла в сила. От изложеното следва, че липсва предмет на искането, тъй като изпълнението на оспорената заповед е спряно, до влизането й в сила, от нейния издател.

Поради изложените съображения и на основание чл.159, т.1 от АПК, Съдът

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

Оставя без разглеждане искането на А.А.М. *** за спиране изпълнението на Заповед № 1213/ 10.10.2019 г. на кмета на община Джебел

Прекратява производството по адм.д. № 405/ 2019 г. по описа на АС – Кърджали в тази част.

Определението може да се обжалва в 7-дневен срок от съобщаването, с частна жалба, пред Върховния административен съд.

Препис от определението да се изпрати на страните.

 

                                                                            Съдия: