Определение по дело №408/2019 на Окръжен съд - Шумен

Номер на акта: 704
Дата: 5 ноември 2019 г.
Съдия: Мирослав Георгиев Маринов
Дело: 20193600500408
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 14 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  № 704

 

гр. Шумен, 05.11.2019г.

 

            Шуменски окръжен съд, в закрито заседание на пети ноември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: М. Маринов

                                                                                 ЧЛЕНОВЕ: 1. Р. Хаджииванова

                                                                                                       2. С. Стефанова

 

като разгледа докладваното от окръжния съдия Маринов, в.ч.гр.д. № 408 по описа за 2019г. на ОС - Шумен, за да се произнесе взе предвид следното:

            Производство е образувано по частна жалба с вх. № 7537 от 08.10.2019г. депозирана от Е.И.Г. ***  срещу разпореждане № 2519 от 17.09.2019г. на РС – Н. П., по ч.гр.д. № 1244/2019г., с което е отхвърлено заявлението му за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 от ГПК срещу „КОМЕКС“ АД, с ЕИК .... В жалбата се твърди, че разпореждането е неправилно и незаконосъобразно и се иска неговата отмяна. Излага, че за да го отхвърли, съда е приел, че съгл. чл. 38 от ЗЗД представителя не може да договаря сам със себе си, нито с друго лице, което той също представлява, освен ако представляваният не е дал съгласие за това. Твърди, че представляваният „КОМЕКС“ АД е дал съгласието си, видно от приложения към заявлението протокол на съвета на директорите му от 16.05.2013г. в който бил одобрен ползваният на 01.08.2012г. паричен заем с ПКО № 4/01.08.2012г., поради което сделката била напълно действителна.

Частната жалба е подадена от надлежна страна в срока по чл. 275 от ГПК и е процесуално допустима. Разгледана по същество същата е неоснователна поради следното:

Ч.гр.дело № 1244/2019 г. по описа на РС- Нови Пазар, е образувано по заявление на Е.И.Г. *** за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 от ГПК срещу „КОМЕКС“ АД, с ЕИК ... със седалище гр. К., представлявано от Е.И.Г. за сумата от 1 160лева – главница и лихва върху нея, в неуточнен размер, представляваща паричен заем. Заявлението за издаване на заповед за изпълнение е подадено в утвърдения образец.

С обжалваното разпореждане първоинстанционния съд е отхвърлил заявлението, като нередовно, тъй като искането на заявителя противоречи на закона – чл. 411, ал. 2, т. 2 от ГПК. Приел е, че от заявлението не ставало ясно дали заявителят, в качеството му на представител на дружеството – длъжник е разполагал с правомощия да договаря сам със себе си, тъй като при липса на такова правомощие, договорът за паричен заем, би бил сключен в противоречие със закона и поради това нищожен, предвид обстоятелството, че кредитор е заявителя Е.И.Г. с ЕГН ********** *** дружеството длъжник се представлява от същия Е.И.Г., в качеството му на законен представител на същото. Позовал се е на разпоредбата на чл. 38 от ЗЗД, според която представителят не може да договаря от името на представлявания нито сам със себе си, нито с друго лице, което той също представлява, освен ако представляваният е дал съгласие за това.

Настоящата съдебна инстанция споделя този извод на районния съд. Съгласно чл.411, ал.2 от ГПК, съдът следва да извърши проверка дали представеният документ, от който произтича вземането, е редовен от външна страна и дали удостоверява подлежащо на изпълнение вземане срещу длъжника, както и дали не са налице отрицателните предпоставки на чл. 411, ал. 2, т. 2 – 4 от ГПК. В подаденото заявление е посочено, че вземането произтича от паричен заем и е посочена сума за главница, като за лихвата не е посочен размер. От представените, като доказателства  ПКО от 01.08.2012г. и протокол от ОС на СД с дата 16.05.2013г. следващ датата на представения ПКО, не може да се направи преценка, как и кога е даден претендирания за връщане паричен заем, нито кога е настъпил падежът му. Освен това съгласно разпоредбата на чл.38, ал.1 от ЗЗД представителят не може да договаря от името на представлявания нито лично със себе си, нито с друго лице, което той също представлява, освен ако представляваният е дал съгласието си за това. Установената в чл.38, ал.1 от ЗЗД забрана за договаряне сам със себе си намира приложение както при доброволното представителство, така и при органното представителство на юридическите лица, но за разлика от доброволното представителство, при органното не би могло да се осъществи освобождаване от забраната по чл. 38, ал. 1 от ЗЗД, тъй като представляван при органното представителство е юридическото лице, което не формира самостоятелна правновалидна воля, а извършва правни действия чрез волеизявленията на представителя си. В този смисъл е и Решение №176 от 13.06.2012г. на ВКС, І т.о. по т.д.№ 1078/10г. постановено по реда на чл. 290 от ГПК. В настоящия случай е видно, че управителят на дружеството – длъжник, към датата 01.08.2012г. (датата на представения ПКО), не е имал правото валидно да задължава дружеството, договаряйки сам със себе си, поради което и настоящия състав приема, че представения към заявлението ПКО, не може да удостовери подлежащо на изпълнение вземане срещу длъжника, на соченото от него договорно основание и искането за издаване на заповед за изпълнение противоречи на закона и на добрите нрави, тъй като вземането не се признава от правния ред, съобразно чл.411, ал.2, т.2 от ГПК.

Ето защо,  като е отхвърлил заявлението за издаване на заповед за изпълнение, първоинстанционния съд е постановил правилен акт, който следва да бъде потвърден.

Водим от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА разпореждане № 2519 от 17.09.2019г. по ч.гр.д.№ 1244/2019г. по описа на  РС – Н. П., с което е отхвърлено заявлението на жалбоподателя Е.И.Г. с ЕГН ********** за издаване на заповед за изпълнение по чл.410 от ГПК срещу „КОМЕКС“ АД, с ЕИК ..., за сумата от 1160 лв. - главница и нуточнена лихва въз основа на договор за паричен заем.

На основание чл.274, ал.4 вр. чл.280, ал.3, т.1 от ГПК определението е окончателно и неподлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

         

                                                                                                         2.