Определение по дело №410/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 105
Дата: 21 януари 2021 г. (в сила от 31 август 2021 г.)
Съдия: Анелия Илиева Харитева
Дело: 20207180700410
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 февруари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 105/21.1.2021г.

 

Град Пловдив, 21.01.2021 година

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ, І отделение, ІV състав, в закрито заседание на двадесет и първи януари две хиляди двадесет и първа година, в състав:

Съдия: Анелия Харитева

като разгледа докладваното от съдията административно дело № 410 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по 159, т.4 АПК.

Образувано е по жалба С.К. *** против разрешение за строеж № 172 от 16.12.2019 г. на главния архитект на район „Централен“, община Пловдив, с което на възложителя „Насини“ ЕООД се разрешава да извърши строеж на обект: „Преустройство – промяна на предназначението на СО с ИД *********– жилище и СО с ИД ******– жилище в „Заведение за бързо хранене“, ПИ ******, кв.147-стар по плана на Централна градска част, на адрес: ул. ******, град Пловдив.

С определение № 13428 от 29.10.2020 г. по адм. дело № 11190/2020 г. на ВАС, ІІ о., е отменено определение № 1310 от 12.08.2020 г. по адм. дело № 410/2020 г. на АС Пловдив и делото е върнато за продължаване на съдопроизводствените действия по жалбата на С.К..

В изпълнение на указанията на ВАС, дадени в цитираното определение, е прието заключение на съдебно-техническа експертиза, което съдът кредитира като компетентно, безпристрастно и кореспондиращо със събраните по делото писмени доказателства. След справка в район „Централен“ вещото лице е установило, че процесният ПИ *****по КККР на град Пловдив попада в зона „Ц“ – централна устройствена зона – съгласно Общия устройствен план на град Пловдив, одобрен с решение № 375 по протокол № 16 от 05.09.2007 г. на Общински съвет Пловдив. Вещото лице посочва, че в правила и норми за устройство на територията към ОУП за група „Ц“ – централни устройствени зони е записано: „Зони с многофункционално предназначение – за обществено обслужващи дейности, обитаване и други допълващи функции. Не се допускат обекти с вредни отделяния и влияние. Задължително се изпълняват всички изисквания за изграждане на среда по Наредба № 6. Във всеки УПИ, мин. 10 % от РЗП на приземно и/или първо подземно ниво да бъдат оформени като публични пространства. Наредба 7 – чл.36 и чл.38“.

Вещото лице посочва още, че в т.1.2 от решението на общинския съвет е записано: „При прилагането на Общия устройствен план конкретизирането на правилата, нормативите и показателите да се решават със средствата на подробните устройствени планове в граници, определени с Наредба № 7 от 13.012004 г. за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони, освен в случаите, когато са установени или се установяват специфични правила и нормативи по смисъла на чл.13, ал.2 ЗУТ“. В т.3: „Задължава главния архитект на община Пловдив да упражни контрол по привеждане на графичната част на Общия устройствен план в съответствие с настоящото решение от изпълнителя „Ситиплан“ ООД. Според вещото лице такъв план не е наличен и не й е известно да е изготвян.

Вещото лице посочва още, че графичната част на ОУП, подпечатана с печат на Общински съвет Пловдив, е неразделна част от публикуваното в ДВ решение на общинския съвет и е качена на сайта на община Пловдив.

Според вещото лице действащият ПУП – ПРЗ на ЦГЧ е одобрен със заповед № 1155 от 29.11.1982 г. и според него ПИ *****попада в кв.147-стар, в който няма образувани УПИ, както и няма отреждане. Кварталът е ограден с червена улично-регулационна линия само към ул. „Отец Паисий“, липсва застроителен план и няма предвидено застрояване.

При разпита вещото лице посочва още, че в застроителния план на подробния устройствен план за процесния имот и съседните му имоти е бяло петно, не е предвидено застрояване, не са предвидени парцели, няма отразени улици, има квартали - № 146 и № 147, които според вещото лице представляват неурегулирана територия. На място има жилищни сгради и процесният имот също е жилищен.

 Съдът намира, че със заключението на вещото лице не се установяват нови факти от значение за настоящия правен спор, доколкото общият устройствен план на град Пловдив е общодостъпен на сайта на община Пловдив (изрично посочено и от вещото лице), а по делото е наличен ситуационен план (л.52) и виза (л.51), в които е посочено, че уличната и дворищната регулация са утвърдени със заповед № 1155 от 29.11.1982 г., както посочва това и вещото лице, а визата се издава на основание чл.140, ал.1 ЗУТ съгласно ЗРП, одобрен със заповед № 1155 от 29.11.1982 г. Следователно статутът на процесния имот е изяснен в хода на производството по издаване на оспореното разрешение за строеж, което е издадено въз основа на влязла в сила виза за проектиране.

Съгласно чл.11 ЗУТ за осигуряване на целесъобразно устройство поземлените имоти могат да се групират в територии и устройствени зони, които се определят с общите и подробните устройствени планове и в съответствие с наредбата по чл.13, ал.1 (Наредба № 7 от 22.12.2003 г. за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони). В настоящия случай ПУП не е определил устройствена зона, такава е определена единствено в ОУП и тя е зона Ц. В този смисъл не може да се възприеме възражението на жалбоподателката и нейния процесуален представител, че в случая следва да намери приложение нормата на чл.9, ал.1 ЗУТ, тъй като липсата на план на застрояване в ПУП от 1982 г. за процесния квартал (според вещото лице) не означава, че кварталът представлява територия без устройствен план изобщо. И доколкото нормата на чл.11 ЗУТ дава възможност групирането на имотите в устройствени зони да се извършва както с общи, така и с подробни устройствени планове, а в настоящия случай устройствената зона е определена единствено в ОУП, то следва да се вземе предвид именно тази устройствена зона Ц според ОУП, който е влязъл в сила през 2007 г.

Отделно от това, от представената по делото скица на поземлен имот от 18.02.2020 г. (л.94-95), извадка от кадастралната карта и кадастралните регистри на град Пловдив, одобрени със заповед № РД-18-48 от 03.06.2009 г. на изпълнителния директор на АГКК, ПИ с идентификатор *****е съсобствен и съсобственици са Е.Д., С.К., В.В., Т.Б.и „Насини“ ЕООД. Върху поземления имот попадат четири самостоятелни сгради със самостоятелни идентификатори, от които сграда с идентификатор 56784.520.1108.2 е собственост на „Насини“ ЕООД и в нея с оспореното разрешение за строеж е предвидено преустройството на две от жилищата в заведение за бързо хранене. Жалбоподателката С.К. е собственик на 1/5 идеална част от поземлен имот с идентификатор *****и сграда с идентификатор 56784.520.1108.3, различна от сградата, в която ще се извършва процесния строеж.

При тези факти съдът намира, че С.К. би имала качеството на заинтересовано лице единствено в хипотезата на чл.149, ал.2, т.2, във връзка с чл.39, ал.2 ЗУТ, но доколкото в настоящия случай обектите, чието предназначение се сменя, се намират в имот, който попада в зона Ц с многофункционално предназначение за обществено обслужващи дейности, обитаване и други допълващи функции, а не в жилищна, курортна или вилна зона, както изисква чл.39, ал.2 ЗУТ, жалбоподателката също не е от категорията на заинтересованите лица по чл.149, ал.2, т.2 ЗУТ.

Изброяването в нормата на чл.149, ал.2 ЗУТ е изчерпателно и не може да бъде тълкувано разширително, поради което жалбата се явява подадена от лице без право на жалба и при липса на правен интерес. От своя страна, наличието на правен интерес е абсолютна положителна процесуална предпоставка за допустимост на съдебното обжалване, за която предпоставка съдът е длъжен да следи служебно. Съответно нейната липса обосновава недопустимост на жалбата, което налага оставянето й без разглеждане и прекратяване на образуваното съдебно производство.

Затова и на основание чл.159, т.4 АПК Административен съд Пловдив, І отделение, ІV състав,

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОТМЕНЯ протоколното определение от 13.01.2021 г. за даване ход на делото по същество.           

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на С.В.К., ЕГН **********,***, против разрешение за строеж № 172 от 16.12.2019 г. на главния архитект на район „Централен“, община Пловдив, с което на възложителя „Насини“ ЕООД се разрешава да извърши строеж на обект: „Преустройство – промяна на предназначението на СО с ИД *********– жилище и СО с ИД ******– жилище в „Заведение за бързо хранене“, ПИ ******, кв.147-стар по плана на Централна градска част, на адрес: ул. ******, град Пловдив.

            ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 410 по описа на Административен съд Пловдив за 2020 година.

Определението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването.

 

Съдия: