Решение по дело №138/2018 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 4 април 2018 г.
Съдия: Бисерка Любенова Бойчева
Дело: 20187140700138
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 март 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 202/04.04.2018 г.

 

 Административен съд - Монтана, в публичното съдебно заседание на  тридесети март ,през две хиляди и  осемнадесета година в състав:

 

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ОГНЯН ЕВГЕНИЕВ

                                                           Членове: СОНЯ КАМАРАШКА

                                                                           БИСЕРКА БОЙЧЕВА

 

при секретаря……...А.А*** и с участието на прокурора…….Емил Александров………като разгледа...............докладваното от съдията………….БИСЕРКА БОЙЧЕВА....КАНД№138/2018г. по описа на Административен съд-Монтана............................. взе предвид следното:

 

Производството е по чл.208 и сл. от  АПК  ,във вр.с чл.63 ,ал.1 от ЗАНН.

С решение от  29.01.2018г.,постановено по АНД №2086/2017г.по описа на РС-Монтана е отменено наказателно постановление №137/30.10.2017г. на и.д.Главен директор на Главна дирекция“Инспекция за държавен технически надзор“,с което на СД“ДКВ-СЕРВИЗ-М*** ,И*** И С*** “ гр.Монтана е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 500лв. ,на основание чл.55,ал.1 от ЗТИП, за нарушение по чл.7а,т.1 от Наредба за безопасна експлоатация и технически надзор на асансьори/НБЕТНА/.

Горното решение е обжалвано с касационна жалба от Държавна агенция“МТН“-гр.София  с искане да бъде отменено ,като незаконосъобразно, респ. да се потвърди наказателното постановление. В съдебно заседание не изпращат процесуален представител и не вземат становище.

           Ответникът по жалбата- СД“ДКВ-СЕРВИЗ-М*** ,И*** И С*** “ ,чрез пълномощника си адв.К*** иска да се потвърди обжалваното решение,по подробно изложени съображения в жалбата пред РС.

          Представителят на Окръжна прокуратура Монтана  счита жалбата за неоснователна,а решението на съда за правилно.

          Административен съд Монтана,като взе предвид събраните по делото доказателства, доводите на страните и посочените касационни основания в жалбата,намира за установено следното:

          Жалбата е подадена в срока по чл.211,ал.1 от АПК и е допустима,а разгледана по същество се явява и основателна.

От фактическа страна по делото е установено,че на 22.03.2017г. около 12,00ч. при внезапен технически преглед на електрически асансьор с рег.№736АС4158,зав.№70542,монтиран на адрес:гр.Монтана ,ж.к.“М*** “ ,бл.* ,вх.* ,и поддържан от фирмата ответник по делото е установено ,че описания асансьор е експлоатиран и е  изпълнявал заявки и е превозвал хора при напукана външна изолация на гъвкавите кабели към кабината му ,което е нарушение на чл.10,ал.1,т.16 от НБЕТНА ,съгласно който текст „лицата, които поддържат асансьори, задължително уведомяват писмено ползвателите им, които с тяхно съдействие спират асансьорите до отстраняването на следните неизправности :напукана външна изолация на гъвкавите кабели към кабината на асансьора“.За горното деяние  на дружеството е наложена „имуществена санкция” в размер на 500лв. ,на основание чл.55,ал.1 от ЗТИП, за нарушение по чл.7а,т.1 от Наредба за безопасна експлоатация и технически надзор на асансьори. При тази фактическа обстановка от правна страна съдът приема следното.

 Решението на въззивния съд е неправилно и незаконосъобразно.За да отмени наказателното постановление ,съдът се е позовал на допуснати съществени нарушения на административно-производствените правила при издаване на АУАН и НП ,изразяващи се в неподписване на акта от лицето извършило внезапния технически преглед ,подписване на акта от един ,не от двама свидетели,както и непосочване в НП на валидната хипотеза на чл.7а,т.1 от НБЕТН/една от 14 на брой/,която е бланкетна и води до ограничаване на правото на защита на дружеството. Тези изводи на съда не се споделят от настоящата касационна инстанция.Съгласно чл.7а,т.1 от НБЕТНА Лицата, които поддържат асансьори, са длъжни да уведомяват писмено ползвателите им и да не допускат експлоатацията на асансьорите, когато:1. асансьорите престанат да съответстват на нормативните изисквания за устройство или безопасна експлоатация и/или са констатирани неизправности по чл. 10, ал. 1.Ясно е ,че се касае за несъответствие с нормативните изисквания за устройство и безопасна експлоатация /напукана външна изолация на гъвкавите кабели на асансьора/,което е животозастраващо ,при което са застрашени особено значими обществени отношения,свързани с живота и здравето на хората и правилно  това нарушение е санкционирано от административно-наказващия орган.Незнайно защо съдът е причислил нарушението към неизправност по чл.10,ал.1 от ЗТИП,която в случая няма приложение.Неправилното тълкуване на материалния закон води до неправилни изводи относно законосъобразността на наказателното постановление и оттам на обжалваното решение.В наказателното постановление е посочено точно в какво се състои нарушението-нарушено е изискването по чл.10,ал.1,т.6 от НБЕТНА ,при което настоящата инстанция намира ,че е налице касационно основание за отмяна на решението по чл.209,т.3 АПК.Що се отнася до другите две нарушения ,съдът намира ,че  неподписването на акта от лицето извършило проверката и подписването на акта от един,не от двама  свидетели не представлява съществено нарушение на процесуалните правила ,доколкото същото не рефлектира върху законосъобразността на НП и не води до формиране на друг извод ,различен от постановения.НП е законосъобразно и следва да бъде потвърдено.Досежно твърдението ,че за същото нарушение има две съставени НП ,съдът ,след извършена проверка установи ,че с Определение от 20.12.2017г.на РС-Монтана НП№152/07.11.2017г.е отменено от съда на основание принципа ne bis in idem и в съответствие с ТР№3/2015г. на ВКС /отменено е второто по ред съставено НП за същото нарушение/ ,при което настоящето такова следва да се потвърди.При тези мотиви ,настоящата касационна инстанция намира ,че решението на съда,като неправилно и незаконосъобразно ,следва да се отмени и вместо него да се постанови друго решение ,с което да се потвърди наказателното постановление. В предвид гореизложените мотиви и на основание чл.221,ал.2  от АПК Административният съд

                                                             

                                                          Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ решение от  29.01.2018г.,постановено по АНД №2086/2017г.по описа на РС-Монтана  И ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление №137/30.10.2017г. на и.д.Главен директор на Главна дирекция“Инспекция за държавен технически надзор“,с което на СД“ДКВ-СЕРВИЗ-М*** ,И*** И С*** “гр.Монтана е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 500лв. ,на основание чл.55,ал.1 от ЗТИП, за нарушение по чл.7а,т.1 от Наредба за безопасна експлоатация и технически надзор на асансьори.

 РЕШЕНИЕТО е  окончателно и не подлежи на обжалване.

 

              

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:                         

 

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ:1.                       

 

 

                                                                             2.