Решение по дело №2666/2012 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1502
Дата: 16 юли 2018 г. (в сила от 18 септември 2018 г.)
Съдия: Мария Янкова Вранеску
Дело: 20121100902666
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 27 април 2012 г.

Съдържание на акта

Р     Е     Ш    Е    Н    И    Е

                                             Гр.София, 16.07.2018 г.   

 

                             В  ИМЕТО НА НАРОДА

                                     

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, VІ 11 св,     в  открито  съдебно заседание на двадесет и осми февруари  през две хиляди и осемнадесета  година в състав:     

ПРЕДСЕДАТЕЛ:     МАРИЯ ВРАНЕСКУ

При секретаря ЕКАТЕРИНА КАЛОЯНОВА  

 

като разгледа докладваното от съдията ВРАНЕСКУ т. д № 2666 по описа за 2012г. и за да се произнесе взе в предвид следното:

Предявени са обективно съединени искове с правно основание чл.79 вр.чл.99 от ЗЗД вр.чл.266 ЗЗД  и чл.86 ЗЗД от „П. “ ЕООД ЕИК ********срещу „ Б. „ ЕООД ЕИК********.

 

            ИЩЕЦЪТ твърди, че има вземане спрямо ответното дружество в размер на 50 000 лв. по силата на цесия , договор за прехвърляне на част от вземане, подписан на 16.03.2012г.. Твърди, че неговия праводател  К.Г.е сключил договор за изработка с ответника за идеен проект за разработване на итегрирана система за резервации на спортни , културни и бизнес проекти. Този проект е следвало да послужи за кандидатстване на ответника за финансиране по оперативна програма Развитие на конкурентоспособността на българската икономика 2007 – 2013г.  Този договор е предвиждал  по силата на изпълнителя да изготви идейния проект до 15.04.2010 г. срещу възнаграждение от 250 000 лв. Предвид, че проекта е изработен, но цената не е платена, праводателя му е прехвърли част от вземането, а именно вземане в размер на 50 000 лв. чрез цесията. Твърди, че сумата по цесията не му е платена и моли ответникът да бъде осъден да му я заплати, в едно с разноските в производството.

            ОТВЕТНИКЪТ оспорва изцяло иска. Твърди, че не е сключвал твърдения договор през 2010г. и оспорва полагане на подписите под него, както и под приемо-предавателния протокол. Твърди, че на 04.02.2011г. е съставен разделителен протокол между настоящия и напусналия дружеството ответник съдружник С., като съответно е извършено разпределение на правата и задълженията между тях по общите им предприятия и  в това споразумение  такъв договор не е посочван. Предвид на това намира, че процесния договор е съставен за нуждите на настоящия процес. Твърди, че К.Г.не е имал нужната компетентност да изготви проекта , наред с това неговата стойност е почти стойността на помощта, за която се кандидатства пред ИА за насърчаване на малките и средни предприятия, а самата процедура в рамките на проекта допуска от 5 % от общо допустимите разходи да отива за консултантски услуги , но не повече от 10 000 лв. Наред с това към момента на подписване на договора, никому не  е било известно, че ще има открита процедура за финансиране на проекти в тази област и в последствие такъв проект е разработен, но от съвсем друга фирма, на нормална цена. Предвид на това намира, че К.Г. няма вземане  спрямо ответната фирма по сочения договор и съответно не е могъл да прехвърли част от това вземане чрез цесията, на която се позовава ищеца. Моли искът да бъде отхвърлен изцяло.  

    

            Съдът като взе в предвид становищата на страните и събраните в хода на съдебното производство доказателства приема за установено следното:

            От представения към исковата молба Договор за прехвърляне на вземане от 16.03.2012г. ищецът е придобил от К.Г.като цедент твърдяно вземане в размер на 50 000 лв. , част о по-голяма сума цялата от 250 000 лв. дължимо от ответника Б. ЕООД , с основание Договор за изработка на идеен проект за разработване на интегрирана система за резервации  на спортни, културни и бизнес обекти .  изрично е посочено, че вземането се придобива срещу цена от 5 000 лв., от които към момента на подписване на договора се заплаща сумата от 1 000 лв. , а останалата сума от 4 000 лв. ще се заплати в срок от 3 месеца.  Уведомлението по чл.99,ал.3 от ЗЗД е извършено чрез нотариална покана, като е връчена лично на представляващия ответника.

            Спори се относно наличие на редовно сключен договор за изработка на твърдения идеен проект и от там на вземането на цедента и съответно възможността му да го прехвърля на цяло или на части и съответно придобитото такова от страна на ищеца.

            По делото е представено копие от договора за изработка от 15.01.2010г. , както и приемо предавателния протокол от 15.04.2010г.  Под тях подписи са положили К.Г.и С.С., като пълномощник, с приложено по делото пълномощно. От съдържанието на същите е видно, че ответникът, е упълномощил г-жа С., подписала договора и приемо предавателния протокол да представлява ответното дружество в контактите му с публични органи и частни физически и юридически лица, включително и да сключва договори от името на ответника.  Следователно лицето С. е била упълномощена да представлява ответното дружество, в контактите му с държавните органи и със неговите контрагенти. По отношение оспорването договора и протокола относно неговата автентичност по делото се прие СГЕ, от която по безспорен начин се установява, че договора е подписан от С.С..  

            Доколкото по делото е представено влязло в сила на 3.05.2017г. решение № 2386 от 03.12.2015 г. на САС, постановено по гр.д. № 2390/2015г.  настоящия състав намира, че е обвързан от него по отношение вземането на самия К.Г.относно цената по договора за изработка от 15.01.2010г.  С решаващите мотиви на този съдебен акт е прието за безспорно, че договора за изработка обвърза и двете страни и ответникът дължи цената по този договор на изработилия го К.Г.. Спорът се явява преюдициален спрямо настоящия доколкото обосновава правата на праводателя на ищеца , в отношенията им на цедент и цесионер и въз основа на така влезлия в сила съдебен акт настоящия състав намира, че следва да се приеме, че цедента има правото на вземане за цялата цена по договора за изработка в размер на 250 000 лв. Същият е провел исковото производство за част от тази сума и същата в размер на 150 000 лв. му е присъдена. Предвид на това съдът намира, че не следва да обосновава недължимост или дължимост на вземането за изработка отделно, извън така приетото с цитираното съдебно решение , предвид установяване на вземането с влязло в сила решение , поради което и не следва да обсъжда по отделно всички събрани в настоящото производство доказателства, касаещи това обстоятелство.

Установи се, че изпълнителя по договора за изработка Г. е извършил няколко частични прехвърляния на части от цената с четири броя цесии – процесния договор за прехвърляне на  вземане от 16.03.2012г. със ищеца П. ЕООД , договор от 23.03.2012г. , с което е прехвърлено вземане за сумата от 24 950 лв. наХ.ЕООД, договор от 21.03.2012г. с който се прехвърля вземане на П.К.ЕООД в размер на 24 950 лв. и със същата фирма, но договора е от 06.06.2012г.  за същата стойност. Договор за прехвърляне на вземане от 18.03.2012г. с който е прехвърлена сумата от 24 950 лв. на Ф.С.ЕООД .  Във всички договори е посочено, че вземането е за части от общото вземане за цената по договора за изработка, цялата в размер на 250 000 лв. Общо по тези четири договора са прехвърлени вземания в размер на 148 000 лв. с тези на ищеца по настоящото дело. Наред с присъдените 150 000 лв. общата сума възлиза в размер на 298 000 лв., което е повече от цената по договора за изработка, за която изпълнителя има вземане. Съдът намира, че факта, че доколкото споделя становището, че със сключване и съобщаване на договора за прехвърляне на вземането цесията поражда своето действие и същия не може да бъде развален или отменен, а връщане на правата в патримониума на цедента може да стане само с обратна цесия, а такива в случая не са представени, а само допълнителни споразумения, които не пораждат действие поради настъпване ефекта на прехвърлянето, то следва да се съобразява било ли е налице вземане, което да бъде прехвърлено в конкретния случай. След присъждане сумата директно на изпълнителя в размер на 150 000 лв. остава за събиране и с възможност правата за нея да се прехвърлят на сумата от 100 000 лв. Доколкото процесния договор за прехвърляне е с най-ранна дата от всички останали, установени като такива по делото , а именно сключен е на 16.03.2012г. то съдът намира, че предмет на този договор е сума, за която към този момент изпълнителя има вземане и съответно има и право да се разпорежда със същото. Цесията е редовно съобщена на ответната страна.  Предвид на това съдът намира, че ищецът е придобил чрез цесията правото на вземане от страна на ответника за сумата от 50 000 лв. и ответникът следва да бъде осъден да я заплати на ищеца.

            Предвид изходът по спора на осн.чл.78 ГПК ответникът следва да заплати на ищеца и направените от него разноски съобразно приложен списък в размер на 7240 лв. като в тази сума се включва ДТ, възн.вещи лица и адв.възнаграждение. Възражението за прекомерност на адв.възнаграждение съдът намира за неоснователно, предвид материалния интерес на претенцията и  доколкото спорът е продължил около 6 години само пред настоящата инстанция, извършени са множество процесуални действия – изготвени са и изслушани множество експертизи и приети писмени доказателства.

            Водим от горното съдът

                                    Р        Е       Ш      И      :

 

            ОСЪЖДА Б.  ЕООД *** , съдебен адрес *** да заплати на П. ЕООД *** сумата от 50 000 лева / петдесет  хиляди / вземане по договор за прехвърляне на вземане от 15.01.2010г. с цедент К.Д.Г., както и да му заплати сумата от 7 240 лв. / седем хиляди двеста и четиридесет лева / разноски на осн.чл.78 ГПК.

РЕШЕНИЕТО  може да се обжалва в двуседмичен срок от  от съобщаването му на страните  пред САС.

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ :