Решение по дело №202/2016 на Окръжен съд - Добрич

Номер на акта: 42
Дата: 31 май 2016 г. (в сила от 7 юни 2016 г.)
Съдия: Флорентина Борисова Неделчева
Дело: 20163200200202
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 19 май 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 42

гр.Д., 31.05.2016 г.

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

 

Д.ки  окръжен  съд,   наказателно  отделение, публично  съдебно заседание на тридесет и първи май две хиляди  и шестнадесета година, 

 

Председател: Флоринтина Неделчева,

Членове: Калина Димитрова и Калиптен Алид,

прокурор

Румяна Желева , съдебен секретар

Ж.Х., разгледа

н.ч.д. № 202/2016 г.  по описа на Окръжен съд-гр.Д., докладвано от съдия Флорентина Неделчева

 

         

 

 

Производството е образувано по реда на чл. 16 от Закона за признаване, изпълнение и изпращане на съдебни  решения и решения за пробация с оглед упражняване на надзор върху пробационните мерки и алтернативните санкции /ЗПИИСРРПУНПМАС, наричан за краткост в мотивите на решението специалния закон / за признаване на влязла в сила присъда по наказателно дело с наложено наказание „лишаване от свобода” условно с прекратяване на това наказание и замяната му с мерки за наблюдение в срок от при години т.е. с определени пробационни мерки, постановена от съд Брезой, област Вълча, Република Румъния, придружена с Удостоверение по чл. 6 от Рамково решение 2008/947/ПВР на Съвета относно прилагането на принципа на взаимно признаване на съдебни решения и решения за пробация, издадено от съдебните власти на Румъния и засягащо българския гражданин А.К.А. с ЕГН **********.

В съдебно заседание представителят на ОП-Д. изразява становище за признаване на присъдата на съдебните власти на Румъния в частта на изпълнение на определените пробационни мерки чрез адаптирането им към българския закон, тъй като са изпълнени изискванията на специалния закон като не са  налице нито една  от предпоставките за отказ.

Процесуалният представител- упълномощен адвокат на осъдения А. заявява, че са изпълнени всички условия на закона, поради което трябва да бъде признато за изпълнение  решението на румънските съдебни власти в частта на определените пробационни  мерки като се съобразят с тези, уредени в НК на Р.България.

В последна дума осъденият А.А. заявява, че иска да изтърпи мерките в България.

Окръжният съд, съобразявайки се с искането, събраните доказателства, изразените становища на страните, от фактическа и правна страна приема следното:

С Удостоверение, наименовано сертификат по чл. 6 от Рамково решение 2008/947/ПВР на Съвета относно прилагането на принципа на взаимно признаване към съдебните решения и решенията за пробация с оглед надзора върху пробационните мерки и алтернативните санкции е представена за признаване и изпълнение  наказателна присъда  № 202 от 12.11.2015 г. по дело № 548/198/2015 , постановена от съд Брезой, окръг Вълча, Румъния, влязла в сила на 14.12.2015 г. , с която на българския гражданин А.А. е наложено наказание „лишаване от свобода” за срок от две години, което е прекратено за изпълнение и заменено с мерки за наблюдение за срок от три години, които са следните : 1. Да се явява в пробационната служба за установените срокове; 2. Да приеме посещения на назначения контролиращ пробационен служител; 3. Да обяви /съобщава/ преди преместване в ново жилище и всяко пътуване, което надвишава период от 5 дни; 4. Да съобщава промяната на работното място; 5. Да съобщава информация и документи позволяващи контрол върху средствата му за препитаване; 6. Да посещава една или повече програми за социална реинтеграция, осъществявани от пробационната служба или от нея заедно с институциите на общината; 7. Да извършва неплатен труд-обществено полезен в две предприятия от област-Д., България с време от 60 работни дни  за деяние, извършено на територията на издаващата държава и непопадащо под юрисдикцията на българските съдилища. Осъждането е за деяние, реализирано на територията на Сибиу-Ръмнику Вълча, Румъния /издаващата държава/  на 01.07.2014 г. и квалифицирано по чл.102 ал.1 и ал. 2 от Наказателния кодекс на Р Румъния и представлява:   в резултат на нарушени правила за движение по пътищата по небрежност е причинил смъртта на едно лице.

Удостоверението е издадено по образец , съгласно Приложение № 1 към чл. 6 от ЗПИИСРРПУНПМАС,  в писмена форма, придружено от превод на български език, от компетентен орган и отговаря на изискванията, залегнали в разпоредбите на чл. 6 от закона.

По силата на Рамково решение 2008/947/ПВР на Съвета относно прилагането на принципа на взаимно признаване на съдебни решения и решения за пробация, Република България е сезирана като изпълняваща държава в производството по признаване на решение на чуждестранен съдебен орган  и за изпълнение на наложените с този акт пробационни мерки.

Изпратеното в Окръжен съд – гр.Д. удостоверение на румънски език с превод на български език съдържа необходимата информация, съответстваща на данните в приложената присъда, чието признаване се иска. Тя / присъдата/ е представена на румънски език с превод на български език заедно с мотивите в заверени копия.

Касае се за наказателна присъда за налагане на пробационни мерки , която съгласно нормата на чл. 3, ал. 1 б. „б” т.3  от  ЗПИИСРРПУНПМАС се явява съдебно решение с наложено наказание „лишаване от свобода” , което е прекратено за  изпълнение и заменено с определени за търпене пробационни мерки за определен срок. Актът е на съдебен орган и е за извършено престъпление.

Деянието, осъществено от осъденото лице  А., не попада сред изброените в чл.14 ал. 2 от специалния закон, поради което се изисква на основание чл.14 ал.1 от закона да е налице двойна наказуемост т.е.  същото деяние да е наказуемо и по българското законодателство.

В удостоверението и наказателната присъда изрично е описано деянието на А., а именно: Осъждането е за деяние, реализирано на територията на Сибиу-Ръмнику Вълча,Румъния /издаващата държава/  на 01.07.2014 г. като  в резултат на нарушени правила за движение по пътищата от А., същият по небрежност е причинил смъртта на едно лице, квалифицирано като престъпление по чл.192 от НК на Р.Румъния. Посоченото деяние се явява наказуемо и по чл.343 б.”в” ал.1 от НК на РБългария с предвидено наказание „лишаване от свобода” за срок до шест години. Следователно е налице изискването за двойната наказуемост по чл.14 ал.1 от закона.

Предвид обстоятелството, че А.К.А. е български гражданин, притежаващ валидна лична карта № *********, издадена на 02.05.2007 г. от ОД на МВР-Д., с постоянен адрес—***, съдът прие, че  местоживеенето му се намира на територията на Р България т.е налице е една от предвидените предпоставки за признаване на решението с наложените пробационни мерки.

В нормата на  чл. 15 ал. 1 от ЗПИИСРРПУНПМАС са уредени основанията за отказ от признаване и изпълнение. С оглед данните в удостоверението и наказателната присъда вкл. и другите събрани доказателства, Окръжният съд приема, че не е налице нито една от законопредвидените предпоставки за отказ от признаване и изпълнение на присъдата на румънските съдебни власти.

С оглед изложените фактически обстоятелства и правни изводи, Окръжният съд приема, че трябва да постанови признаване и изпълнение на определените в наказателната присъда пробационни мерки с приложението на чл. 5 от закона т.е. чрез адаптирането им към българското законодателство – към чл.343 ал.1 б.”в” във връзка с чл.42а и сл. от НК с цел упражняване на надзор при изпълнението им.

Съобразявайки се с нормата на чл.5 от специалния закон адаптирането да бъде в съответствие с характера и продължителността на наказанията, предвидени в българското законодателство, Окръжният съд приема следното:

В нормата на чл.343 ал.1 б”в” от НК за същото деяние е предвидено наказание от шест години лишаване от свобода, поради което и на основание чл.55 ал.1 т.2 б.”б” от НК този вид наказание може да бъде заменено с наказанието „пробация”. От изложеното се налага изводът, че в случая адаптирането трябва да обхване само и единствено отделните видове мерки по присъдата на румънските власти с мерките, предвидени в НК на РБългария.

Пробационните мерки, наложени с наказателната присъда на основание чл.91 параграф 1 от НК на Румъния се обхващат от пробационните мерки, предвидени в чл.42а ал.2 т.1 и 2 във връзка с чл.42б ал.1 и ал.2 от НК на България, а именно: задължителна регистрация по настоящ адрес *** с полагане на подпис пред пробационен служител два пъти седмично и задължителни периодични срещи с пробационен служител като мерките са  за срок от три години.

Мярката да съобщава преди преместване в ново жилище и всяко пътуване, което надвишава период от 5 дни, съответства на пробационната мярка по  чл.42а ал.2 т.3 във връзка с чл.42б ал.3 от НК на РБългария и трябва да се изрази в следното: ограничаване в свободното предвижване като спазване на забраната за напускане на населеното място- гр.Д. за повече от пет дни без разрешение на пробационния служител или прокурора. В случая трябва срокът / 5 дни/ да бъде по присъдата на  румънските власти с оглед приложението на принципа за по благоприятния закон и за забраната за влошаване положението на подсъдимия.

Пробационната мярка, наложена на основание чл.93 параграф 2 от НК на Румъния съответства на пробационната мярка по чл.42а ал.2 т.4 от НК на България за включването му в програми за обществено въздействие.

Пробационната мярка, наложена по чл.93 параграф 3 от НК на Румъния съответства на пробационната мярка по чл.42а ал.2 т.6 от НК на България, а именно: полагането на безвъзмезден труд в полза на обществото общо за 480 часа / 60 дни по 8 часа работен ден са равни на 480 часа/, които трябва да бъдат разпределени по 240 часа в две последователни години с оглед изискването на чл.42а ал.3 т.3 от НК на България.

С оглед на изложените фактически и правни изводи, Окръжният съд приема, че следва на основание чл.16 ал.7 т.1 от специалния закон, да уважи искането като постанови  признаване и изпълнение на наказателната присъда на румънските съдебни власти с посоченото адаптиране на пробационните мерки.

ВОДИМ ОТ ГОРЕИЗЛОЖЕНИТЕ СЪОБРОЖЕНИЯ, ОКРЪЖНИЯТ СЪД

Р  Е  Ш  И :

 

ПРИЗНАВА  наказателна присъда № 202 от 12.11.2015 г. по дело № 548/198/2015 , постановена от съд Брезой, окръг Вълча, Република Румъния, влязла в сила на 14.12.2015 г. , с която на българския гражданин А.К.А. ЕГН ********** е наложено наказание „лишаване от свобода” за срок от две години, което е прекратено за изпълнение и заменено с мерки за наблюдение за срок от три години като са му определени за търпене следните мерки: 1. Да се явява в пробационната служба в установените срокове; 2. Да приеме посещения на назначения контролиращ пробационен служител; 3. Да обяви /съобщава/ преди преместване в ново жилище и всяко пътуване, което надвишава период от 5 дни; 4. Да съобщава промяната на работното място; 5. Да съобщава информация и документи позволяващи контрол върху средствата му за препитание; 6. Да посещава една или повече програми за социална реинтеграция, осъществявани от пробационната служба или от нея заедно с институциите на общината; 7. да извършва неплатен труд-обществено полезен, в две предприятия от област- Д., България с време от 60 работни дни, освен ситуацията, когато не може да изпълнява работата си, поради проблеми със здравето.

ПОСТАНОВЯВА изпълнението на посочената присъда спрямо А.К.А. ЕГН ********** в частта на наложените мерки за наблюдение в тригодишен срок чрез адаптирането им към чл.42а и сл. от НК на РБългария както следва: 1. Задължителна регистрация по настоящ адрес *** чрез полагане на подпис пред пробационен служител два пъти седмично за срок от три години; 2. Задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от три години; 3. Ограничаване в свободното предвижване чрез спазване на забраната за напускане на населеното място гр.Д. за повече от пет /5/ дни без разрешение на пробационния служител или прокурора; 4. Включване в програми за обществено въздействие в тригодишния срок; 4. Безвъзмезден труд в полза на обществото по 240 часа на година в продължение на две последователни години.

Препис от решението да се връчи на засегнатото лице!

Да се уведомят съдът на издаващата държава и Министерство на правосъдието на Република България след влизането му в сила.

Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд – гр.В. в петдневен срок от днес.

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                           ЧЛЕНОВЕ:  1.                   2.