Определение по дело №1000/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1648
Дата: 31 май 2022 г. (в сила от 29 юли 2022 г.)
Съдия: Мария Симеонова Ганева
Дело: 20227050701000
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 28 април 2022 г.

Съдържание на акта

                                                   О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

                                                 №………  31.05.2022 г.

 

         Варненският административен съд-ХХХІІІ състав, в закрито заседание в състав:

                                                                               Председател: Мария Ганева

при секретаря  и  в   присъствието на прокурора като разгледа докладваното от  съдията адм. дело № 1000 по описа за  2022 год., за да се произнесе, взе предвид:                             

 

Производството e инициирано  по жалба на сдружение с нестопанска цел „ Отворен обществен съвет на протестиращите „ , подадена чрез К.П.  Б. , с посочен адрес за призоваване гр. Варна,  ул. „П. Райчев „ ,бл.2, вх. А, ап. 133 ,срещу решение  с рег. № ДОИ22000030ВН/17.03.2022г. на главния секретар на Община Варна.

С разпореждане № 1351/29.04.2022г. е даден 7-дневен срок за отстраняване на индивидуализирани недостатъци на жалбата, сред които и нередовност по чл. 151, т .1 от АПК , като е осигурена възможност за представяне на доказателства  за съществуването и представителство на сдружението към датата на подаване на жалбата.

Съобщението е връчено на 04.05.2022г. и на 09.05.2022г. по делото е депозирано удостоверение за актуално състояние  на  „ОТВОРЕН ОБЩЕСТВЕН СЪВЕТ НА ПРОТЕСТИРАЩИТЕ „ , издадено от Варненския окръжен съд  № 63649/01.10.2021г.по фирмено дело № 74/2014г. /л. 9 от делото/. 

 Настоящото съдебноадминистративно производство е образувано по подадена жалба на 04.04.2022г. и към тази дата е изтекъл срок от 6 месеца от издаването на удостоверението на ВОС за актуално състояние на фирмената регистрация на сдружението . В тази връзка  е издадено разпореждане № 6088/10.05.2022 г.  , с което съдията-докладчик предостави повторно възможност на жалбоподателя да отстрани нередовността на жалбата по чл. 151, т.1 от АПК, но в указания срок за изпълнение на това разпореждане е депозирана  писмена молба от К.Б. с твърдение, че указанията по „определение №1351/29.04.2022г. „ са изпълнени, както и че сдружението все още има регистрация към Окръжен съд-Варна , има подадени документи за пререгистрация  в „Сл.В-Варна“. Иска се отвод на съдията-докладчик  поради необективност и се  обжалва  разпореждане без посочване на номер, дата или негово съдържание.

По служебен почин съдът извърши проверка в регистъра на ЮЛНЦ  към Агенцията по вписванията и установи , че няма данни в този регистър за съществуване на сдружение  с нестопанска цел с посоченото в жалбата наименование. Има информация за различен правен субект- СНЦ „ Отворен обществен съвет на протестиращите – Варна“  , регистрирано от ВОС , но по различно фирмено дело , с различно седалище и адрес на управление от посочените в жалбата и с различен представител на сдружението- M.T.A..

Изложената установеност налага извод, че няма възникнало валидно процесуално правоотношение между подателя на жалбата - СНЦ „ Отворен   обществен съвет на протестиращите „ и Варненския адм. съд , защото  съдът е сезиран  с недопустима жалба . Същата не се отговаря на изискването по чл.151, ал.1 от АПК . Още от момента на нейното подаване тя е недопустима , поради което и образуваното  въз основа на нея съдебно производство също е недопустимо, но тази недопустимост е висяща предвид разпоредбата на чл. 158, ал.4 от АПК , според която поправеното оспорване се  смята за редовно  от деня на неговото подаване, ако в срока по ал. 1 бъдат отстранени недостатъците на жалбата. 

Разпоредбата на чл.151, ал.1 АПК следва да се разглежда като нормативна регламентация на част от  положителните процесуални предпоставки по упражняване на правото на жалба. Съществуването на организацията-жалбоподател е релевантно обстоятелство  с касателство към валидното упражняване на правото на съдебно оспорване , защото само правоспособно лице може да бъде носител на това  потестативно право .

На следващо място, за съда възникна  задължение да разгледа подадена до него жалба  срещу административен акт , само ако правото на жалба е надлежно  упражнено, респективно съществува валидно учредена представителна власт на  пълномощника, когато  правото се упражнява от представител. 

В конкретния случай, както бе посочено по-горе считано от датата на подаване на жалбата /04.04.2022г./ същата е недопустима, защото не се придружава от доказателства за съществуването на сдружението и за неговото представителство.

Въпреки задължението за съда еднократно да предостави възможност на жалбоподателя да упражни процесуалното право по отстраняване недостатъци на оспорването , настоящият съдебен състав два пъти осигури подобна възможност за оспорващото лице, но същото не се възползва ефективно от същата.

Представеното удостоверение за актуално състояние на ВОС от 01.10.2021 г. не покрива критерия за актуалност на данните  от регистъра на   юридическите лица с нестопанска цел  към ВОС поради обективираната в същото информация преди повече от 6 месеца от подаването на жалбата. Проявената активност от съда по  проверка на регистъра на ЮЛНЦ към Агенция по вписваният също не способства да се съберат данни за съществуването на сдружението и за негов/негови представители  към датата на подаване на жалбата. 

При тази деятелност на съда и процесуална пасивност на  жалбоподателя не се отстрани порока на оспорването по чл. 151, т.1 АПК . Липсата на данни за съществуването на сдружението- подател на жалбата рефлектира върху допустимостта на жалбата и съответно върху допустимостта на съдебноадминистративното производство . Недопустимата жалба на сдружението не задължава съда  да  я разгледа  и да реши делото по същество.

Както бе посочено по-горе  жалбата е висящо недопустима още от момента на  нейното подаване поради нейн порок по чл. 151, т.1 АПК . Няма валидно сезиране на съда с искане за разрешаване на правния спор за законосъобразност на обжалваното решение по ЗДОИ , поради което няма и валидно сезиране с искане за отвод с молбата от 04.04.2022г. , тъй като не се  събраха доказателства за съществуване и представителство на сдружението считано от образуване на делото до настоящия момент . Няма валидно упражнено право на жалба, няма и валидно упражнено право на отвод на съдебния състав. 

В обобщение  настоящото съдебноадминистративно производство подлежи на прекратяване , а подадената жалба на сдружение с нестопанска цел „ Отворен обществен съвет на протестиращите „ следва да се остави без разглеждане. 

Мотивиран от изложените съображения съдът

 

                                                 О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И :

 

Оставя без разглеждане жалбата на сдружение с нестопанска цел „ Отворен обществен съвет на протестиращите „ , подадена чрез К.П.  Б. , срещу решение  с рег. № ДОИ22000030ВН/17.03.2022г. на главния секретар на Община Варна.

Прекратява производството по адм. дело № 1000/2022г. по описа на Варненския административен съд.

Определението може да се обжалва от жалбоподателя с частна  жалба пред ВАС в 7-дневен срок от получаване на препис от съдебния акт. 

 

                                                                           Съдия: