Решение по дело №4114/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260536
Дата: 10 декември 2020 г. (в сила от 23 февруари 2021 г.)
Съдия: Силвия Димитрова Обрешкова
Дело: 20203110204114
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

Номер…………….              Година  2020                        Град  Варна

 

В    И М Е Т О    Н А   Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД        ДВАДЕСЕТ И ОСМИ СЪСТАВ

 

На девети   ноември                     година две хиляди и двадесета

 

В публично заседание в следния състав:

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:СИЛВИЯ ОБРЕШКОВА

СЕКРЕТАР:ВАЛЕНТИНА БАТЕШКОВА

 

като разгледа докладваното от съдията

АНД                           № 4114                  по описа за 2020г.

За да се произнесе взе предвид следното:

 

 

        Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на М.П.М. против НП № 23-0000767 от 10.09.2020г. на Директора на Регионална Дирекция Автомобилна администрация –гр.Варна, с което за нарушение на чл.чл.127 ал.4 от ЗДвП вр.чл.9 ал.4 и т.20.5.2. от Приложение І 1 от Наредба № 7/27.04.2018г. на МТИТС, на осн.чл.177 ал.4 т.2 от ЗДвП на М.М. е наложено наказание глоба в размер на 1000 лв.

       

Жалбата е процесуално допустима, подадена е в срока на обжалване от надлежна страна и е приета от съда за разглеждане. Въззивникът моли отмяна на НП като неправилно и незаконосъобразно. Оспорва се фактическата обстановка като се твърди, че превозът е обществен, а не за собствена сметка. Били допуснати съществени процесуални нарушения, като не била посочена нарушената правна норма. Не била конкретизирана и хипотезата и не ставало ясно дали нарушението се изразява в необезопасяване, или че загубата на товар би създала опасност за трафика.  Земновлажният бетон не попадал в раздел 20.5. Нямало доказателства за извършеното нарушение.

        В съдебно заседание въззивникът, редовно призован, не се явява, представлява се от адв. Г., който по същество изразява становище НП да бъде отменено на основанията в жалбата и прави искане за присъждане на разноски.

Въззиваемата страна Изпълнителна Агенция Автомобилна Администрация-Варна изпращат представител ю.к.В., която оспорва жалбата и прави искане  за присъждане на разноски.

        С оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното:     На 17.06.20 в гр. Варна на ул.“Девня“, до кръстовището с бул.“Република“ ,въззивникът управлявал т.а. с рег. № В 5349 НК, собственост на Валентин Димитров. Според товарителницата бил превозван земно- влажен бетон, но при проверката се установило, че към съставките няма прибавена вода и на практика бетонът е суха конситенция. Товарът не бил покрит и се създавала опасност от запрашаване.  Бил съставен АУАН, предявен и връчен на въззивника срещу подпис и без възражения.

           

Описаната фактическа обстановка се установява и потвърждава от събраните по делото доказателства.

Съдът кредитира писмените доказателства-преписката по АНП- АУАН, справка за нарушител, заповед за компетентност, пътен лист, товарителница, експедиционна бележка. Като непротиворечиви и подкрепящи се от писмените доказателства, следва да се кредитират и показанията на св.И.. 

         

Съдът, предвид становището на страните и императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание, прави следните правни изводи:

        Не са допуснати съществени процесуални нарушения и материалният закон е приложен правилно.

        АУАН и НП са издадени в срок и от компетентни лица. Съставянето на АУАН в присъствието на един свидетел е нарушение, но същото не ограничава правото на защита и не е съществено. За съставомерността на нарушението няма значение дали е бил извършван обществен превоз, или превоз за собствена сметка, тъй като нито ЗДвП и Наредба № 7 не поставят изискванията за обезопасяване на товара в зависимост от това, дали превозът е обществен, или за собствена сметка. Съдът не споделя и възражението,че товарът не попада в  хипотезата на чл. 20.5. от Приложение № 1 към Наредбата, тъй като видно от показанията на св. И., независимо, че в  документите бил описан земновлажен бетон, то на практика в съставките нямало вода, бетонът бил сух и съществувала опасност от запрашаване.

Несъстоятелно е и твърдението на въззивната страна, че са смесени хипотезите на т.20.5 от Приложение № 1 от Наредбата. Изрично е посочено, че е налице опасност от запрашаване, което съгласно приложението е „значителна“ неизправност, както именно е описано и в НП.

        Несъстоятелно е и твърдението, че нестава ясно каква е правната квалификация на деянието, т.к. чл.127 ал.4 не съдържал състав на нарушение. Всички признаци от състава на административното нарушение се съдържат без изключение в нормата на чл.177 ал.4 т.2 от ЗДвП. Тези признаци са описани от правна страна в НП, описани са и относимите към тях факти. Както е по-горе изложено, неподходящото обезопасяване на насипен товар е значителна неизправност според т.20.5.2 и правилно деянието е квалифицирано по т.2 на чл.177 ал.4 от ЗДвП.           

 

        Нарушението не е маловажно по см.чл.28 ЗАНН, тъй като не се установяват такива смекчаващи отговорността обстоятелства, които да го отличават с по- ниска степен на обществена опасност от обикновените случаи от този род.

        Наказанието не е несправедливо, тъй като то е напълно съобразено с императивната норма на чл.177 ал.4 т.2 от ЗДвП, която предвижда глоба в размер на 1000 лв.

 

        С оглед липсата на  правна сложност, съдът намира, че юрисконсултското възнаграждение следва да е 80 лева. Въззивната жалба е изцяло неуважена, поради което и въззивникът  М. следва да изплати на РД АА-Варна направените разноски за юрисконсултско възнаграждение в пълния размер от 80.00 лв.

       

        Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

         ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 23-0000767 от 10.09.2020г. на Директора на Регионална Дирекция Автомобилна администрация –гр.Варна, с което за нарушение на чл.чл.127 ал.4 от ЗДвП вр.чл.9 ал.4 и т.20.5.2. от Приложение І 1 от Наредба № 7/27.04.2018г. на МТИТС, на осн.чл.177 ал.4 т.2 от ЗДвП на М.М. е наложено наказание глоба в размер на 1000 лв.

 

         ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на М.М. за присъждане на разноски.

 

         ОСЪЖДА М.П.М. да заплати на Регионална дирекция "Автомобилна администрация – Варна"  възнаграждение за процесуално представителство в размер на 80.00 / осемдесет / лева.

 

Решението подлежи на обжалване  пред Варненски административен съд в 14 дневен срок  от съобщението.

 

 

                                                          СЪДИЯ: