Решение по дело №1614/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 1284
Дата: 8 ноември 2019 г.
Съдия: Христо Георгиев Иванов
Дело: 20195300501614
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 17 юли 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ № 1284

Гр. Пловдив, 08.11.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ОКРЪЖЕН СЪД ПЛОВДИВ, ГО, седми въззивен граждански състав, в публичното заседание на девети октомври две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Стефка Михова

                                                                              ЧЛЕНОВЕ: Борис Илиев

Христо Иванов

 

        при секретаря Ангелина Костадинова, като разгледа докладваното от младши съдия Иванов въззивно гр. дело № 1614 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл.258 и следващите от ГПК.

         Постъпила е въззивна жалба от В.Н. против решение № 2265/04.06.2019 г., постановено по гр.д. № 16321/2015 г., по описа на Пловдивски районен съд, с което същият е осъден да заплати сумата от  14662 лв.,  дължима по договор за заем от 20.12.2012 г., сумата от 3656,56 лв., обезщетение за забава за периода 21.06.2013 г. до 03.12.2015 г., както и законната лихва върху главницата, считано от 04.12.2015 г. до окончателното заплащане. С решението В.Н. е осъден да заплати на  Б.Р. разноски в производството. 

          Във въззивната жалба се излагат  оплаквания за  неправилност и незаконособразност   на обжалваното решение. Изтъква се, че съдът не е съобразил фактите по делото, както и предишните съдебни спорове между страните. Счита, че ищецът не е доказал вземането си, тъй като е взел на заем от въззиваемия по-малка сума. Освен това сочи, че е неоснователно и неправилно уважаването на претенцията за мораторна лихва върху главницата, защото  е погасена по давност.

        В срока по чл.263, ал.1 от ГПК е постъпил отговор на въззивната жалба от въззиваемата страна, с който се взема становище за нейната неоснователност и се иска потвърждаване на решението като се излагат подробни съображения.

        Съгласно чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от релевираните въззивни основания в жалбата.

        Първоинстанционното решение е валидно и допустимо /постановено е в рамките на правораздавателната власт на съдилищата по граждански дела и в съответствие с основанието и петитума на искането за съдебна защита/. На следващо място съдът следва да извърши проверка досежно правилността на обжалвания съдебен акт.

         Първоинстанционният съд е бил сезиран с обективно кумулативно съединени искове  с правна квалификация чл.240 ЗЗД и чл.86, ал.1 ЗЗД.

         Не се спори, че страните  са сключили договор за продажба на недвижим имот на 20.12.2012 г., по който ищецът бил купувач, а ответникът - продавач. На същата дата, на която бил сключен договорът, било постигнато и споразумение, по силата на което купувачът дава на продавача заем в размер на 17 250 лева за срок до 20.06.2013 г. Впоследстие с влязло в сила решение договорът за продажба е обявен за нищожен поради това, че представлява обезпечение извън предвидените в закона и е сключен в нарушение на чл.152 ЗЗД. В първоинстанционното производство въззиваемата страна претендира заемната сума, която не била върната. Жалбоподателят В.С.Н. е поискал да се извърши прихващане заради насрещно и изискуемо вземане и с постановено решение по гр. дело № 3683/2017 г. по описа на Пловдивския районен съд то било извършено.   

          Решението е правилно, като на основание чл.272 от ГПК въззивният състав препраща към мотивите, изложени от Пловдивски районен съд.

          Независимо от това и във връзка с доводите във въззивната жалба е необходимо да се добави и следното:

         Съдът при решаването на правния спор е събрал всички доказателства, които страните са посочили и които са имали значение за неговото пълно изясняване

         РС-Пловдив е взел предвид всички дела и влезнали в сила решения между страните, които имат значение са сегашното дело, а именно- Решение №4115/05.11.2014г., постановено по гр. д. № 2495/2014г. по описа на Пловдивския районен съд, с което продажбата на имота е била прогласена за нищожна поради противоречие със закона – чл.152 ЗЗД тъй като съставлява съглашение, с което се уговаря предварително начин за удовлетворение на кредитора, различен от предвидения в закона, , както и Решение № 1192 от 10.04.2018г., постановено по гр. д. № 3683/2017г. по описа на Пловдивския районен съд е било извършено прихващане на предявеното с първоначално заведената искова молба вземане по договора за заем - 17250 лв. с вземане на ответника за 2558 лв.  В този смисъл се явява неоснователно оплакване, че не са взети предвид отношенията между страните, релевантни на правния спор.

       С оглед разпоредбата на чл. 154, ал. 1 ГПК доказателствената тежест за установяване на фактите, съставляващи основание на иска и имащи характер на положителни такива, се носи от ищеца, който трябва да проведе пълно и главно доказване. По отношение на неизпълнението, което като отрицателен факт от действителността – а именно неосъществяване на дължимо поведение за престиране на съответната парична сума, е достатъчно твърдението на ищеца, като ответната страна носи доказателствената тежест да установи положителния факт, който го изключва – точно изпълнение. От споразумението е видно, че жалбоподателят е получил заем от въззиваемата страна като няма доказтелства, нито дори наведени твърдения, че жалбоподателят е върнал заеманата сума. Споразумението има характер на разписка, с която се удостоверява, че жалбоподателят не само е договорил, но и получил сумата от 17250 лв . Касае се за документи, които обективират изявления на страната, съдържащи неизгодни факти за нея, поради което същите се ползват с материална доказателствена сила досежно получената сума от ищеца /така Решение № 198/ 10.08.2015 г., по гр.д. № 5252/2014 година на ВКС, 4 ГО/. По същността си  подписването на договора представлява извънсъдебно признание на факти, както за сключването на  договора, така и за размера на заеманата сума.  По тази причина съдът не може да приеме възражението в жалбата, че реално заетата сума не е тази написана в споразумението (инкорпориращо договора за заем), а тази в нотариалния акт, обективиращ покупко-продажбата, обявена за нищожна. Тази фидуциарна сделка не се отразява на валидността на договора за заем, защото обезпечителното правоотношение е акцесорно спрямо главното.  Продажбата е служила като обезпечение на заема и по нея не са били реално разменяни престации. Освен това евентуална претенция към тази сума би следвало да има купувача по сделката, а не продавача, който в случая се явява жалбоподател.

       Не е основателно и оплакването за нарушаване на административно-наказателни разпоредби на Закона за огранчавне на плащанията в брой  във връзка с декларирането на заетата сума, защото правния спор между страните е граждански и няма за предмет установяването и евентуалното постановяване на наказание от административноправен характер.

      Погасителна давност на претенцията за законна мораторна лихва не е настъпила, защото искането е своевременно предявено, тъй като от момента, в който то е станало изискуемо-21.06.2013г до подаване на исковата молба - 03.12.2015г. са изминали по-малко от три години и на основание чл.111 б.“в“  не е основателно възражението на жалбоподателя.

      С оглед на изхода от спора и липсата на претенция от въззиваемата страна, както и на доказателства за платени деловодни разноски, такива не следва да се присъждат.

       Според разпоредбите, установени от чл. 280, ал. 3, т. 1 от ГПК въззивното решение не подлежи на касационно обжалване, доколкото решението е постановено по гражданско дело и цената на иска е над 5000 лв.

        Така мотивиран, съдът

                                              РЕШИ:

          ПОТВЪРЖДАВА № 2265/04.06.2019 г., постановено по гр.д. № 16321/2015 г., по описа на Пловдивски районен съд.

          Решението подлежи на касационно обжалване в едномесечен срок от връчването му.

      

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                    ЧЛЕНОВЕ:  1.

 

 

                                                                                                   2.