Решение по дело №160/2020 на Административен съд - Ямбол

Номер на акта: 3
Дата: 19 януари 2021 г. (в сила от 19 януари 2021 г.)
Съдия: Вълко Драганов Драганов
Дело: 20207280700160
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е      

                           

№ 3/19.1.2021 г. , гр. Ямбол

 

В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

 

        Ямболският административен съд, І касационен състав, в публично заседание на седми януари 2021г. в следния състав:

 

           ПРЕДСЕДАТЕЛ:ДИМИТРИНКА СТАМАТОВА

                     ЧЛЕНОВЕ: 1.ВЪЛКО ДРАГАНОВ

                                             2.ВАНЯ СТОЯНОВА

 

при секретар Ст. Гюмлиева

прокурор  Р. ЛЕФТЕРОВА

Като разгледа докладваното от съдия В. Драганов  КАНД     160  по описа за 2020 година

За да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63, ал.1 от ЗАНН, вр. с чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс.

           Касационно анд № 160/2020г. е образувано по жалба на   Г.А.Г.  ЕГН **********,***, ,  чрез адв. Ц.И. *** против  Решение № 260020/19.10.2020г., постановено по анд № 147/2020г. на  Елховския районен съд.

           С обжалваното решение е потвърдено Наказателно постановление № 866 от 12.05.2020г. на И.Д. Началник на отдел „Митническо разузнаване и разследване Южна морска“, ГД „Митническо разузнаване и разследване“ в ЦМУ, Агенция „Митници“, с което на основание чл.233, ал.3, вр. чл. 233, ал.1 от Закона за митниците на Г.А.Г.   е наложена глоба в размер на 851.40 лева, представляваща 220% от продажната цена на стоката и на основание чл.233, ал.6, вр. чл.233, ал.3, вр. чл.233, ал.1 от Закона за митниците са отнети в полза на държавата стоките - предмет на нарушението – цигари „Karelia Slims“, без акцизен бандерол с надпис „Duty free sale  only – 60 кутии по 20 къса във всяка или общо 1200 къса цигари и марка „EVE“ без акцизен бандерол с надпис „Duty free sale  only– 10 кутии по 20 къса във всяка или общо 200 къса цигари, с обща продажна цена 387 лева.

         В жалбата се сочи, че обжалваното решение е неправилно,  като постановено при нарушение на материалния закон. Прави се искане за отмяна на решението и отмяна на издаденото  НП.         

            В съдебно заседание касаторът редовно призован не се явява и не  изпраща процесуален  представител.

       Ответната страна редовно призована не  изпраща процесуален представител и не взема становище по жалбата.

      Представителят на ЯОП изразява становище за неоснователност на подадената жалба и счита, че нарушението е установено по безспорен начин и моли  решението на ЕРС  да бъде оставено в сила.

       Настоящият съдебен състав извършвайки касационна проверка на оспорваното решение за наличието на наведените в жалбата касационни основания, както и валидността, допустимостта и съответствието му с материалния закон, установи следното:

       Жалбата е ДОПУСТИМА като подадена от страна, която има право и интерес да обжалва и в срока по чл.211 от АПК. Разгледана по същество се преценява като  НЕОСНОВАТЕЛНА. Съображенията за това са следните:

       С Решение № 260020/19.10.2020г. по анд № 147/2020г., ЕРС е потвърдил Наказателно постановление №866 от 12.05.2020г. на И.Д. Началник на отдел „Митническо разузнаване и разследване Южна морска“, ГД „Митническо разузнаване и разследване“ в ЦМУ, Агенция „Митници“, с което на основание чл.233, ал.3, вр. чл. 233, ал.1 от Закона за митниците на Г.А.Г.   е наложена глоба в размер на 851.40 лева, представляваща 220% от продажната цена на стоката и на основание чл.233, ал.6, вр. чл.233, ал.3, вр. чл.233, ал.1 от Закона за митниците са отнети в полза на държавата стоките - предмет на нарушението – цигари „Karelia Slims“, без акцизен бандерол с надпис „Duty free sale  only – 60 кутии по 20 къса във всяка или общо 1200 къса цигари и марка „EVE“ без акцизен бандерол с надпис „Duty free sale  only– 10 кутии по 20 къса във всяка или общо 200 къса цигари, с обща продажна цена 387 лева.

       За да постанови своя съдебен акт ЕРС, въз основа на събраните и  проверени в хода на съдебното следствие доказателства, е приел за установено от  фактическа страна, че на  23.02.2020 г. около 13.50 часа на МП „Лесово“ на трасе за обработка на входящи леки автомобили от Република Турция към Република България е пристигнал лек автомобил марка „*“ с рег. № *****, управляван от Г.Н.Г., в който е пътувала и касаторката Г.А. Г.. След пристигане на автомобила в зоната за митнически контрол, водачът и пътничката били попитани от митническите служители дали имат акцизни стоки, стоки в търговски количества, валута и валутни ценности за деклариране, при което последните дали отрицателен отговор. В хода на извършената митническа проверката в багажника на автомобила под кората били установени укрити в черни торби 1400 къса цигари, както следва: цигари „Karelia Slims“, без акцизен бандерол с надпис „Duty free sale  only“ – 60 кутии по 20 къса във всяка или общо 1200 къса цигари и марка „EVE“ без акцизен бандерол с надпис „Duty free sale  only“– 10 кутии по 20 къса във всяка или общо 200 къса цигари, за които  Г. заявила, че са нейна собственост. Поради това на същата в нейно  присъствие бил съставен акт за установяване на административно нарушение № 475 от 23.02.2020 г. за нарушение на чл.233, ал.3, вр. с ал. 1  от Закона за митниците. Впоследствие въз основа на така съставения АУАН било издадено  от началник на Отдел „Митническо разузнаване и разследване Южна морска“, ГД „Митническо разузнаване и разследване“ в ЦМУ, Агенция „Митници“ обжалваното наказателно постановление № 866 от 12.05.2020г.

       При така установена фактическа обстановка ЕРС е счел от процесуално правна страна, че в производството по установяване на административното нарушение и издаване на наказателното постановление не са допуснати съществени процесуални нарушения, довели до ограничаване на правото на защита на жалбоподателя и които да водят до отмяна на процесното НП.  От  материално правна страна ЕРС е приел, че  нарушението описано в АУАН и НП на разпоредбата на   чл.233, ал.3, вр. с ал. 1  от Закона за митниците,  е установено и доказано по безспорен и категоричен начин от събраните гласни и писмени доказателства, поради което правилно е ангажирана  административно наказателна отговорност на касаторката, тъй като извършеното нарушение не представлява престъпление. Първоинстанционния съд е посочил, че  административното наказание глоба е правилно определено и същото съответства на разпоредбата на чл.27 от ЗАНН и отговаря на целите на наказанието по чл.12 от ЗАНН - да предупреди и превъзпита нарушителя към спазване на установения правов ред и да се въздейства възпитателно и предупредително върху останалите граждани.  ЕРС е изложил също така доводи, че извършеното административно нарушение не представлява  маловажен случай и не са налице основанията за приложение на чл.28 от ЗАНН.

        Решението е правилно.

        Първоинстанционният съд е събрал и коментирал относимите към казуса доказателства, достатъчни за изясняването му от фактическа и правна страна и за правилното решаване на спора, надлежно и аргументирано е обсъдил всички факти от значение за спорното право, и е извел правилни изводи, съображенията за които се възприемат изцяло от настоящата инстанция и не следва да бъдат дословно преповтаряни, с оглед разпоредбата на чл. 221, ал.2 от АПК.

        Оспореното решение е изключително добре мотивирано както от фактическа, така и от правна страна, но доколкото  основния довод в касационната жалба се свежда до допуснатото нарушение на материалния закон при постановяването му, то следва да се маркира, че за  съставомерността на вмененото на касаторката деяние е достатъчно обективното неизпълнение на задължението за деклариране произтичащо от разпоредбата на чл.66, ал.1 ЗМ. Неизпълнението на  това задължение за деклариране по надлежния ред на стоките, пренасяни през държавната ни граница и въвеждани на митническата територия на Република България, без знанието и разрешението на митническите органи, съставлява нарушение по чл.233 ЗМ.  В  случая, съобразно вида на стоката – цигари които като количество са над допустимите норми от 40 броя за безмитен внос, установени в Регламент /ЕО/ № 1186/2009г. на Съвета от 16.11.2009г.  и  чл.51а,  ал.4, т.1 от ППЗДДС, е възникнало задължение  на деклариране, което касаторката Г.  не е изпълнила  при влизането си в страната от Република Турция.

      ЯАС счита, че не са налице касационни отменителни основания по смисъла на чл. 348, ал.1 от НПК, поради което подадената касационна жалба е неоснователна и като такава не следва да бъде уважавана.

      Решението на първоинстанционния съд е валидно, като постановено от законен състав, допустимо и  в съответствие с материалния закон и следва да бъде оставено в сила.

 

      Предвид изложеното  и  на осн. чл.221, ал. 2 от АПК, вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН, ЯАС, първи касационен състав,

 

                                                       Р Е Ш И:

 

     ОСТАВЯ  В СИЛА  Решение № 260020/19.10.2020г., постановено по анд № 147/2020г. на  Елховския районен съд.

 

     Решението е окончателно и не подлежи на  обжалване и протестиране.

 

 

       ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/ не се чете

  

 

 

 

                                                                       ЧЛЕНОВЕ: 1. /п/ не се чете                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

                                                                                     

                                                                   2. /п/ не се чете