Решение по дело №2229/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260199
Дата: 8 октомври 2020 г. (в сила от 8 октомври 2020 г.)
Съдия: Стефка Тодорова Михова
Дело: 20205300502229
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 29 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   № 260199

 

гр. Пловдив, 08.10.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, въззивно гражданско отделение, VІІ-ми граждански състав в закрито заседание  на   08.10.2020 г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:СТЕФКА МИХОВА

                                                           ЧЛЕНОВЕ:БОРИС ИЛИЕВ

МИРЕЛА ЧИПОВА

 

като изслуша докладваното от съдията Ст.Михова  гр.д. N 2229 по описа на ПОС за 2020 година,  за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 435, ал.2 и сл. ГПК.

Образувано по жалба на от ЕТ „К. В.“ с ЕИК *********, представляван от К. В., длъжник по изп. дело № 2274/2018г. по описа на ЧСИ Петко Илиев, против действия на съдебния изпълнител,   изразяващи се в  насрочване на втора публична продан на 1/ 2 идеална част от собствен на длъжника земеделски имот- градина.По изложени оплаквания от жалбоподателя за несеквестируемост на имота , поради регистрацията му като земеделски производител ,  моли обжалваното изпълнително действие да бъде отменено.

           В срока по чл.436, ал.3 от ГПК е постъпило възражение от взискателя по изпълнителното дело с твърдения, че жалбата е недопустима, тъй като с влязло в сила решение по гр.д.№2557/2019г. на ОС-Пловдив повдигнатият спор е бил решен от съда, като е прието, че процесният собствен на длъжника имот е секвестируем. Оспорва жалбата и по същество, като излага съображения, че не са налице  визираните в чл.444,ал.1,т.5 от ГПК предпоставки , за да се приеме, че имота е несеквестируем.

Постъпили са мотиви на ЧСИ  Петко Илиев във връзка с обжалваното действие със становище за  недопустимост и  неоснователност на жалбата

            ПОС, след преценка на доказателствата по делото, констатира следното:

Жалбата е подадена от процесуално легитимирано лице - от длъжника, срещу подлежащо на обжалване действие по чл. 435, ал. 2 , т.2  от ГПК .

Съгласно  разпоредбата на последно посочената правна норма, длъжникът може да обжалва насочване на изпълнението върху имущество, което смята за несеквестируемо. . В задължителните указания, дадени в т. 1 от Тълкувателно решение № 2 от 26.06.2015 г. по т. д. № 2/2013 г. на ОСГТК на ВКС, е предвидено, че когато в жалбата длъжникът се позовава на несеквестируемост на запорирано или възбранено имущество за събиране на определено парично вземане, предмет на обжалване е насочването на изпълнението върху това имущество в хипотезата на чл. 435, ал. 2, т. 2 от ГПК. По такава жалба съдът е длъжен да се произнесе секвестируем ли е имущественият обект, като по исканията за отмяна на отделни изпълнителни действия се произнася само доколкото тези действия са несъвместими с несеквестируемостта и в този смисъл я нарушават. Публичната продан е изпълнително действие, целящо осребряване на имуществото за удовлетворяване вземането на взискателя, което е винаги несъвместимо с несеквестируемостта.

В разглеждания случай жалбата на длъжника и с оглед на така дадените  разяснения е допустима,тъй като в нея се е позовал  на несеквестируемост по чл. 444, т. 5 ГПК на процесния имот, върху който е насочено изпълнението, вписана е възбрана и насрочена втора по ред публична продан.

В разпоредбата на чл. 444, т. 5 от ГПК е предвидено, че изпълнението не може да бъде насочено върху земите на длъжника - земеделски стопанин: градини и лозя с площ общо до 5 дка или ниви или ливади с площ до 30 дка, и необходимите за воденето на стопанството машини и инвентар, както и торовете, средствата за растителна защита и семето за посев - за една година. Тази закрила е предоставена на длъжник, притежаващ качеството „земеделски стопанин“ и цели да охрани неговите права и интереси във връзка с извършваната земеделска дейност. По въпроса дали процесният имот е секвестируем, Окръжен съд –Пловдив се е произнесъл с  влязло в законна сила на 18.12.2019г. решение по гр.д.№2557/2019г. , с което е оставил подадената от длъжника жалба без уважение, тъй като  не е налице забраната на чл.444,ал.1,т.5 от ГПК и имота е секвестируем. Поначало решенията по чл. 437 от ГПК, постановени по жалби срещу действия на съдебния изпълнител не се ползват със сила на присъдено нещо и длъжникът винаги има интерес да се позовава на несеквестируемостта, доколкото при промяна на обстоятелствата този въпрос може да бъде пререшен. Същевременно в случая  не се констатират от съда нови обстоятелства, водещи до различен извод относно секвестируемостта на процесния имот. Към жалбата си длъжникът представя регистрационна  карта на земеделски стопанин от 30.04.2020г. , тоест след вписване на възбраната върху  имота в Службата по вписванията. Наред с това не са представени доказателства, а и от материалите по изпълнителното дело не се установява длъжникът да извършва земеделска дейност, да обработва земите и да произвежда земеделска продукция, от която да издържа себе си и семейството си. При това положение не може само формално да се приеме въз основа на регистрацията на длъжника като земеделски стопанин, при това извършена след вписване на възбраната върху имота  , че същият е несеквестируем . Предвид изложеното настоящият съдебен състав намира, че насочването на изпълнението върху процесното имущество е законосъобразно, а жалбата е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение.

Без уважение ще се остави  искането на жалбоподателя по чл. 438 ГПК за спиране на изпълнението при обжалване - първо, с оглед изхода на спора и второ, предвид факта, че спирането обезпечава обжалването /т.е. има ефект до произнасянето на съда по съществото на спора/.

Без уважение ще се остави и искането  по чл.213 от  ГПК  за съединяване на настоящето дело с  гр.д.№1698//2020 по описа на ОС Пловдив, както поради липса на връзка по между им , така и поради това, че производството по последно посоченото дело е приключило с влязло в сила на 18.08.2020г. определение.

Взискателят не е представил доказателства за направени разноски в настоящето производство, поради което и такива не му се присъждат.

Така мотивиран, съдът

 

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалба с вх.№45231/14.08.2020г. при регистратурата на ЧСИ, подадена от ЕТ „К. В.“,  с ЕИК *********, представляван от К. В.,длъжник по изп. дело № 2274/2018г. по описа на ЧСИ Петко Илиев, против насочване на принудително изпълнение върху несеквестиреум земеделски имот.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ исканията на ЕТ „К. В.“ с ЕИК *********, представляван от К. В., по чл. 438 ГПК за спиране на изпълнението и по чл.213 от ГПК за съединяване на  гр.д.№2229/2020г.  с  гр.д.№1698//2020г.  и двете по описа на ОС Пловдив.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

     

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                  ЧЛЕНОВЕ : 1.

 

 

 

 

 

                                                                                            2.