Разпореждане по дело №2801/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 май 2023 г.
Съдия: Наталия Георгиева Дичева
Дело: 20227050702801
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 9 декември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Разпореждане

по входящ номер No 7153 от 11.05.2023

Варна, 15.05.2023 г.

Административният съд - Варна - XXIII състав, в закрито заседание в състав:

Съдия:

НАТАЛИЯ ДИЧЕВА

Производството по делото е образувано по частна жалба на Н.А.Н. *** срещу Определение № 1229/03.05.23г. на АС Варна, с което съдът е прекратил производството по делото.

С допълнителна молба до съда от 15.05.23г. Н. отново е поискал правна помощ и освобождаване от д.т..

По повод постъпилото искане за предоставяне на правна помощ по чл. 21, т.3 от ЗПП съдът съобрази следното:

Произнасянето по искане за предоставяне на правна помощ и за освобождаване от задължение по заплащане на държавни такси и съдебни разноски изисква изследване на едни и същи обстоятелства : доходите на лицето и на неговото семейство; имущественото състояние, удостоверено с декларация; семейното положение; здравословното състояние; трудовата заетост; възрастта; други констатирани обстоятелства.

Събраната в тази връзка информация сочи, че молителят Н.Н. е несемеен, безработен, , не притежава недвижими имоти, декларирал е по реда на ЗМДТ лек автомобил „Рено Меган Сценик „ с рег. ***. За м.април 2023г. е получил 397лв.

Съвкупният анализ на получените сведения навежда на заключение, че материалното положение на молителя не позволя същият да заплати адвокатско възнаграждение , но настоящото производство е по чл.128а, ал.1 от АПК , поради което адвокатската защита не е задължителна. Освен това съгласно чл. 38, ал.1, т.2 от ЗА адвокатите оказват и безплатна правна помощ на материално затруднени хора.

На следващо място, разпоредбата на чл. 23 , ал.2 от ЗПП гласи ,че системата за правна помощ обхваща и случаите, когато обвиняемият, подсъдимият или страната по наказателно, гражданско или административно дело не разполага със средства за заплащане на адвокат, желае да има такъв и интересите на правосъдието изискват това. Цитираната разпоредба изисква в кумулативно единство да съществуват две предпоставки : не само молителят да няма средства за заплащане на адв. хонорар, но също така и интересите на правосъдието да налагат предоставяне на правната помощ.

Правната помощ по административни дела е една възможност, която се предоставя на физически лица с цел осигуряване на равен достъп до правосъдие. Тази правна помощ се предоставя само в изрично предвидените в ЗПП хипотези. Правна помощ за процесуално представителство по ЗПП се предоставя в два случая: първо, когато по закон се предвижда задължителна адвокатска защита, и второ: по преценка на съда. По преценка на съда правна помощ се предоставя, когато въз основа на представени доказателства от съответните компетентни органи съдът прецени, че страната няма средства за заплащане на адвокатско възнаграждение и/или държавни такси. Съгласно разпоредбата на чл.24, т.1 и т.2 от ЗПП правна помощ не се предоставя когато предоставянето й не е оправдано от гледна точка на ползата, която тя би донесла на лицето, кандидатстващо за правна помощ (чл.24, т.1 от ЗПП) и когато претенцията е очевидно неоснователна, необоснована или недопустима (чл.24, т.3 от ЗПП).

Съгласно чл. 7 ал.1 ГПК вр. чл.144 АПК, Съдът служебно извършва необходимите процесуални действия по движението и приключването на делото и следи за допустимостта и надлежното извършване на процесуалните действия от страните. Той съдейства на страните за изясняване на делото от фактическа и правна страна. Подобно задължение съдът има и съгласно чл. 9 ал.3 АПК вр. чл. 170 и чл.171 АПК.

След като поисканата правна помощ е по повод отстраняване нередовност на частна жалба срещу определение за връщане на исковата молба, поради неизпълнение указанията на съда интересите на правосъдието не налагат представянето на правна помощ на молителя, тъй като съдът има служебно задължение да съдейства на страната за отстраняване на недостатъците по допустимост на жалбата/иска. В случая исковата молба на Н. валидно сезира съдебния орган , респективно поражда процесуално правоотношение между него и съда, по което правоотношение последният има не само правото, но и задължението да се произнесе по основателността на иска по чл.128а АПК . В този контекст интересите на правосъдието не налагат предоставянето на правна помощ на Н.Н. , щом като правото му на съдебна защита е гарантирано , което означава и гарантиран достъп до съд.

В гореизложения аспект не е налице промяна в обстоятелството за изменение на определение № 526/22.02.23г.

Мотивиран от изложените съображения съдът

О П Р Е Д Е Л И :

Отхвърля искането на Н.А.Н. за предоставяне на правна помощ и освобождаване от държавна такса по адм. дело № 2801/2022г. по описа на Варненския административен съд.

Съдебното определение подлежи на обжалване с частна жалба пред ВАС в 7-дневен срок от уведомяването на молителя.

Съдия: