Определение по дело №2798/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2248
Дата: 6 ноември 2019 г.
Съдия: Мариана Михайлова Михайлова
Дело: 20197180702798
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 10 септември 2019 г.

Съдържание на акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

 

               1111.jpg

 

 

 

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

№ 2248

 

 

гр. Пловдив, 06.11. 2019  год.

 

 

   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

    ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ІІ отделение, ХІІ състав, в закрито заседание на шести ноември през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА МИХАЙЛОВА

                                                

    като разгледа докладваното от съдия МАРИАНА МИХАЙЛОВА административно дело № 2798 по описа за 2019 год. на Пловдивския административен съд, за да се произнесе взе предвид следното:

    Производството по делото е образувано по повод жалба, предявена от „РЕАЛ - 24“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Пловдив, ул.“Йордан Гавазов“ № 48, ет.1, представлявано от управителя Я.М.К., чрез пълномощника адвокат М.Т. - САК срещу ПИСМО изх. № 10440/30.07.2019г. на Изпълнителен директор на ИА “Военни клубове и военно-почивно дело“, заместван от заместник - Изпълнителен директор на ИА “Военни клубове и военно-почивно дело“, с което дружеството е уведомено, че на основание чл.47, ал.3 от ППЗДДС, внесеният депозит в размер на 1500,00 лв. се задържа.

     В жалбата се навеждат доводи за незаконосъобразност на оспорения административен акт и се иска, неговата отмяна и задължаване на административния орган да върне внесения депозит.

     Делото е изпратено по подсъдност на Административен съд – гр.Пловдив, съгласно Определение № 6493/02.09.2019г. на Административен съд – София град, постановено по адм дело № 9687/2019г., с което е прекратено производството по адм дело № 9687/2019г. по описа на Административен съд – София град и делото е изпратено по подсъдност на Административен съд – гр.Пловдив.

   Пловдивският административен съд, в настоящия състав, след като обсъди данните по делото намира, че са налице основанията на чл.159, т.1 от АПК, за оставяне на жалбата без разглеждане, като процесуално НЕДОПУСТИМА и прекратяване на образуваното съдебно производство. Съображенията за това са следните :

  С молба с вх.№ 7984/15.07.2019г. дружеството е поискало възстановяване на внесения депозит за участие в търг с явно наддаване за отдаване под наем на РЕСТОРАНТ + ЛЯТНА ГРАДИНА, находящ се в сградата на Военноморски клуб - гр. Созопол, ул. "Републиканска" № 18, проведен на 18.04.2019 г.

  С обжалваното ПИСМО изх. № 10440/30.07.2019г. на Изпълнителен директор на ИА “Военни клубове и военно-почивно дело“, заместван от заместник - Изпълнителен директор на ИА “Военни клубове и военно-почивно дело“, дружеството е уведомено, че на основание чл.47, ал.3 от ППЗДДС, внесеният депозит в размер на 1500,00 лв. се задържа. Прието е, че „РЕАЛ -24" ЕООД представлявано от Я.М.К. е подало заявление за участие в търга. Съгласно реда и условията за провеждане на търг с явно наддаване за определяне на наемател и чл. 47, ал.2 и ал. 3 от Правилника за прилагане на закона за държавната собственост е въведено изискването за явяване на представител на кандидата в деня и часа за провеждането на търга, който следва да се легитимира пред тръжната комисия, чрез представяне на документ за самоличност и документ, удостоверяващ представителна власт. При нарушаване на това изискване последицата е отстраняване от участие и задържане на внесеният от него депозит. Комисията на 18.04.2019 г. е разгледала документите и е установила несъответствия с изискванията за допускане до участие в търга. Липсвал е документ по т.5.10 от Указанията към кандидата за участие в търга, а именно „Нотариално заверено пълномощно за лицето, за лицето подписало заявлението за участие и заверило документите, когато същото е различно от посоченото за представляващ търговеца в удостоверението за актуално състояние на търговеца".

Преценявайки предмета на жалбата, с която е сезиран, съдът намира, че обжалваното писмо изх. № № 10440/30.07.2019г. на Изпълнителен директор на ИА “Военни клубове и военно-почивно дело“, заместван от заместник - Изпълнителен директор на ИА “Военни клубове и военно-почивно дело“, с което дружеството е уведомено, че на основание чл.47, ал.3 от ППЗДДС, внесеният депозит в размер на 1500,00 лв. се задържа, не представлява отказ за издаване на административен акт. Съдържанието му има уведомителен характер и не обективира произнасяне на административния орган.

Обжалваното писмо не притежава характеристиките на индивидуален административен акт, както се твърди в жалбата. Обжалваното писмо не е издадено от административен орган, действащ като орган на власт, в рамките на  развило се административно правоотношение, страните по което са в отношения на власт и подчинение. В случая „РЕАЛ - 24" ЕООД е закупило от ИА “Военни клубове и военно-почивно дело“ тръжни книжа, за които е заплатило цена 50 лв./така платежно нареждане от 29.03.2019г. на л.19 от адм.дело № 9687/2019г. на АССГ/, с което между страните е сключен неформален договор за покупко-продажба. Възникналото между страните правоотношение е с облигационнен характер, доколкото се касае за правоотношение между равнопоставени правни субекти, а не е административноправно. Поради това обжалваното писмо не представлява индивидуален административен акт, а обективира изявление на насрещна страна относно изпълнение на договор. Правоотношенията между страните по договора са от областта на гражданското право и произтичащите от евентуалното му неизпълнение последици могат да бъдат предмет на спорове по общия исков ред, а не в рамките на административно производство.

В случая не е налице неизвършване на фактическо действие, защитата срещу което е по реда на чл. 256 АПК, тъй като не се касае за извършването на фактически действия, които административният орган е длъжен да извърши по силата на закон.

Казано с други думи, в случая уважаването или неуважаването на заявление с направено искане за връщане на сумата за закупени тръжни книжа и/или внесен депозит за участие в търг за недвижим имот – държавна собственост, по реда на Правилника за прилагане на закона за държавната собственост, не следва да се преценява и като индивидуален административен акт по чл.21 АПК.

Поради изложенното на основание чл.159, т.1 от АПК жалбата следва да се остави без разглеждане и да се прекрати производството по делото.

В изложения смисъл е Определение №12227 от 15.10.2014г. на ВАС, постановено по адм.дело № 12862 / 2014г, Осмо отделение.

Водим от горното и на основание чл. 159, т. 1 от АПК, Пловдивският административен съд, ХІІ състав,

 

 

О П Р Е Д Е Л И : 

 

 

 ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба, предявена от „РЕАЛ - 24“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Пловдив, ул.“Йордан Гавазов“ № 48, ет.1, представлявано от управителя Я.М.К., чрез пълномощника адвокат М.Т. - САК срещу ПИСМО изх. № 10440/30.07.2019г. на Изпълнителен директор на ИА“Военни клубове и военно-почивно дело“, заместван от заместник - Изпълнителен директор на ИА“Военни клубове и военно-почивно дело“, с което дружеството е уведомено, че на основание чл.47, ал.3 от ППЗДДС, внесеният депозит в размер на 1500,00 лв. се задържа.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 2798 по описа за 2019 г. на Административен съд гр. Пловдив.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд на Република България в седемдневен срок от съобщаването на страните за неговото изготвяне.

 

 

 

 

 

 

 

                                     

  ПРЕДСЕДАТЕЛ :