Решение по дело №2180/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1536
Дата: 1 август 2019 г. (в сила от 21 август 2019 г.)
Съдия: Албена Славова Неделчева
Дело: 20193110202180
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

       

гр.Варна, 31.07.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

          Варненският районен съд – тридесет и втори наказателен състав - в публично заседание на първи юли през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: АЛБЕНА  СЛАВОВА

 

при секретаря НЕЗАЕТ ИСАЕВА, като разгледа докладваното от председателя АНД 2180  по описа за 2019 год. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

 

          Производството е образувано на основание  чл.59 и сл. от ЗАНН въз основа на жалба предявена от И.Й.Н. против НП  18-0919-007587/14.01.2019 г. на Началника на група в сектор „ПП“  при ОД на МВР-Варна, с което  на основание чл. 638 ал.1 т.1   от Кодекса за застраховането му е наложено административно наказание "глоба" в размер на  250 /двеста и птедесет/ лева за нарушение на чл. 483 ал.1 т.1 от КЗ.

      В жалбата се излагат твърдения за допуснати в хода на административно-наказателното производство съществени нарушения на процесуалните правила, с оглед дерогиране нормата на чл. 57 ал.1 от ЗАНН, доколкото се сочи , че в НП не се съдържа надлежно описание на нарушение. Оспорва се фактическата обстановка, посочена в НП.  Твърди се, че е имало сключен и действащ договор за застраховка „Гражданска отговорност“ по отношение на процесния автомобил. Иска се НП да бъде отменено.

В съдебно заседание, въззивникът редовно призован, не се явява, не се представлява.

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител.         

След преценка на доводите на жалбоподателя и с оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа и правна страна следното:

На 10.12.2018 г., около 13.50 ч. въззивникът управлявал собствения си  л.а. Рено Канго с ДК№ В9598ВК в гр. Девня на бул. Съединение. До № 123  същият бил спрян  за проверка от полицейски служители  в сектор ПП при ОД на МВР-Варна. В хода на проверката било установено, че превозното средство не е спряно от движение и за същото няма сключен договор за застраховка гражданска отговорност на автомобилистите. При така установените факти, св. М. съставил на въззивника АУАН за извършено нарушение на чл. 483 ал.1 т.1 от Кодакса за застраховането /КЗ/, въз основа на който е издадено обжалваното НП, с което на основание чл. 638 ал.1 т.1 от КЗ е ангажирана административно наказателната отговорност на въззивника.

          В хода на съдебното производство са приобщени към материалите по делото материалите по АНП. Разпитани  са  в качеството на свидетели актосъставителя и свидетеля по акта.

Съдът въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността и обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание прави следните изводи:

Жалбата е процесуално допустима, подадена е от надлежна страна в законоустановения срок за обжалване  и е приета от съда за разглеждане, но по същество е неоснователна.

Съдът намира, че предвид липсата на надлежно възражение за нарушаване на местната подсъдност, макар същата да указва като компетентен съд – РС-Девня, доколкото описаното в НП деяние е осъществено на територията на гр. Девня, провеждането на производството пред РС-Варна не съставлява съществено процесуално нарушение.

          Наказателно постановление   18-0919-007587/14.01.2019 г. на Началника група към ОД на МВР-Варна, е издадено от компетентен орган, съгласно Заповед № 365з-277/21.01.2016 г., видно от копие на същата, приложено към АНП.

В хода на административнонаказателното производство не са били допуснати съществени процесуални нарушения. Наказателното постановление е било издадено в шестмесечния преклузивен срок, като същото е съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН. Вмененото във вина на въззивника нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава.Посочени са нарушените материално правни норми, като наказанията за нарушенията са индивидуализирани.

Като разгледа жалбата по същество, съдът установи от правна страна следното:

Доколкото административно-наказателната отговорност на въззивника е ангажирана на основание чл. 638 ал.1 т.1 от КЗ, съдът изследва съставомерността на деянието, което му е вменено съгласно обективните признаци, визирани в нормата на чл. 483 ал.1 т.1 от КЗ, към която цитираната санкционна разпоредба препраща. Последната предвижда задължение за собственик на притежавано моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение, да сключи  договор за застраховка „Гражданска отговорност“.

В хода на съдебното производство , въз основа на събраните доказателства, в т.ч. и въз основа на извършена справка в Гаранционния фонд, информацията от която съдът приема като ноторноизвестен факт, поради публичния достъп до същата, се установи безспорно, че по времето, в което е установено въззивникът да управлява процесното превозно средство, а именно на 10.12.2018 г. , в 13.50 ч. същият не е имал действащ договор за застраховка „Гражданска отговорност“. Видно от извършената справка в Гаранционния фонд, застрахователната полица по отношение на процесното МПС е породила действие на същата дата, но в по-късен час, а именно – в 14.03 ч.

По посочения начин, въззивникът правилно е санкциониран на основание чл. 638 ал.1 т.1 от КЗ за извършеното нарушение на чл. 483 ал.1 т.1 от КЗ, доколкото посоченото нарушение  е предвидено в диспозицията на цитираната санкционна норма.

Съдът намира, че в случая е неприложима нормата на чл. 28 от ЗАНН. Касае се за формално нарушение, осъществяването на което винаги поставя в обществена опасност обществените отношения, които е призвана да гарантира разпоредбата на чл. 438 ал. 1 т.1 от КЗ.

Поради изложените съображения, съдът намира, че издаденото НП е законосъобразно и обосновано и като такова следва да бъде потвърдено.

Като взе предвид, че санкционната разпоредба предвижда наказание в твърд размер, съдът намери, е не следва да се произнася по въпроса за индивидуализацията на същото.

        Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

 

Р Е Ш И:

 

          ПОТВЪРЖДАВА НП    18-0919-007587/14.01.2019 г. на Началника на група в сектор „ПП“  при ОД на МВР-Варна, с което  на И.Й.Н. на основание чл. 638 ал.1 т.1   от Кодекса за застраховането му е наложено административно наказание "глоба" в размер на  250 /двеста и птедесет/ лева за нарушение на чл. 483 ал.1 т.1 от КЗ.

Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен съд – Варна  по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

 

          След влизане в сила на съдебното решение, АНП да се върне на наказващия орган по компетентност.

 

         

                                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: