Решение по дело №9/2022 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 131
Дата: 4 април 2022 г. (в сила от 4 април 2022 г.)
Съдия: Севдалина Василева
Дело: 20227080700009
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 януари 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

РЕШЕНИЕ

 

№ 131

 

гр. Враца, 04 .04.2022 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 15.03.2022 г. /петнадесети март две хиляди двадесет и втора година/ в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

                                                           ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОЦЕВА

                                                                                 ГАЛИНА ГЕРАСИМОВА

 

при секретаря  ДАНИЕЛА МОНОВА и в присъствието на прокурора ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия ВАСИЛЕВА КАН дело № 9 по описа на АдмС – Враца за 2022 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

           Производството е по реда на чл.208 и сл. АПК, във вр. чл. 63, ал. 1 ЗАНН.

           Образувано е по касационна жалба на „Н.М.“ ООД, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от * Л.Д., чрез пълномощника адв. К.Т., против Решение № 83/04.11.2021 г., постановено по АНД  № 829/2021 г.  на  Районен съд - Враца, с  което е  потвърдено НП № К-029145/05.08.2021 г. на Директора на РД за областите Видин, Монтана и Враца към ГД „Контрол на пазара“ при КЗП, като със същото на касатора е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лева. 

            В касационната жалба са изложени доводи за незаконосъобразност на оспореното решение, като постановено при неправилно приложение на материалния закон – касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК. Твърди се, че съдът не е обсъдил възраженията в сезиралата го жалба, относно неустановяването по категоричен и безспорен начин, дали лицето извършител на нарушението е служител на дружеството и в това си качество е притежавало представителна власт да действа от името на дружеството или е случаен посетител в офиса. Иска се отмяна на решението и потвърденото с него НП, а в условията на алтернативност е отправено искане към настоящата инстанция за прилагане разпоредбата на чл. 28 ЗАНН. Претендират се разноски за двете съдебни инстанции.

В с.з. касаторът, редовно призован, не се явява и не се представлява. От процесуалния представител на същия е депозирана молба за разглеждане на делото в тяхно отсъствие  и с бележки по същество на спора.

Ответникът – Комисия за защита на потребителите, редовно призован, не се представлява в съдебно заседание. От упълномощения процесуален представител е депозирано становище с вх. № 795/14.03.2022 г. за даване ход на делото в отсъствие на представител на ответника. По същество на спора е изложено съображение, че  касационната жалба е  неоснователна и недоказана, а оспореното решение е правилно и законосъобразно, с искане да бъде оставено в сила. Претендира  се юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура - Враца дава мотивирано заключение за допустимост, но неоснователност на касационната жалба, а оспореното решение намира за правилно и съобразено със закона, като отправя искане към касационната инстанция да го остави в сила. 

            В настоящото производство не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

            Настоящият съдебен състав, като взе предвид наведените в жалбата оплаквания, изразените от страните доводи и съображения и след извършване на служебна проверка на обжалваното решение, съгласно чл. 218,  ал. 2 АПК, приема следното:

          Касационната жалба е подадена от надлежна страна в съответствие с установения срок по чл. 211, ал. 1 АПК и същата е процесуално допустима. Разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Предмет на касационна проверка е Решение № 83/04.11.2021 г., постановено по АНД  № 829/2021 г.  на  Районен съд - Враца, с което е  потвърдено НП № К-029145/05.08.2021 г. на Директора на РД за областите Видин, Монтана и Враца към ГД „Контрол на пазара“ при КЗП, като със същото за нарушение по чл. 5, ал. 2 от Закона за потребителския кредит /ЗПК/ и на основание чл. 45, ал. 1 от ЗПК на „Н.М.“ ООД е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 3000 лева.

За да потвърди оспореното НП, въззивният съд е приел в решението си, че АУАН е съставен при спазване на предвидената в чл. 40 и чл. 43 ЗАНН процедура  и съдържа предвидените в чл. 42 ЗАНН реквизити. НП е издадено в съответствие с изискванията на чл. 57, ал. 1 ЗАНН, като описаното в него нарушение кореспондира изцяло с описанието, направено в АУАН. И двата документа са издадени от компетентни органи, в сроковете по чл. 34 ЗАНН и в тях достатъчно подробно са описани обстоятелствата, при които е извършено нарушението, начина на констатиране на същото, както и кой текст от кой закон е нарушен. Всички разписани в ЗАНН процедурни правила са стриктно приложени и не е нарушено правото на защита на нарушителя. При преценката за съответствието на процесното НП с материалния закон, във връзка с представените и обсъдени по делото писмени и гласни доказателства, РС е приел, че след като оспорващото дружество в качеството му на кредитор по смисъла на чл. 9, ал. 4 от ЗПК не предоставя на потребителите Стандартен европейски формуляр, съдържащ необходимата информация за сравняване на различните предложения и за вземане на информирано решение за сключване на договор за потребителски кредит, е осъществило именно състава на посоченото в НП административно нарушение на чл. 5, ал. 2 от ЗПК. Устното обяснение на параметрите по искания кредит, както и информация за периода на кредита, размера на седмичната и месечната вноска, предоставена ръкописно на малък лист, не покрива обема на задължението по чл. 5, ал. 2 от ЗПК, която разпоредба изисква тази информация да се предоставя във формата на стандартен европейски формуляр, съгласно Приложение № 2. Съдът е обсъдил и института на чл. 28 ЗАНН за маловажни случаи на административни нарушения, като е преценил, че в случая установеното нарушение и обстоятелствата, при които е извършено, не разкриват по-ниска степен на обществена опасност от обичайната и липсва основание за приложението му. Наложената имуществена санкция е в минималния размер, определен в разпоредбата на чл. 45, ал. 1 от ЗПК, който е съобразен с чл. 27 от ЗАНН.

Решението на районния съд е валидно и допустимо, постановено в съответствие и при правилно приложение на материалния закон. Съдът е изпълнил служебното си задължение да проведе съдебното следствие по начин, който е осигурил обективно, всестранно и пълно изясняване на всички обстоятелства, включени в предмета на доказване по конкретното дело, при точното съблюдаване на процесуалните правила относно събиране, проверка и анализ на доказателствената съвкупност. Въз основа на събраните убедителни и непротиворечиви, подробно обсъдени доказателства, за чието съществуване са налице данни по делото, правилно е установена фактическата обстановка и са формирани обосновани правни изводи, за доказаност на вмененото административно нарушение, на посоченото правно основание. Противно на изложеното в касационната жалба са обсъдени всички възражения на оспорващото дружество, включително повторно изложените в касационната жалба за недоказаност на представителната власт на лицето, действало от името на дружеството и са формирани изводи за тяхната неоснователност, които изводи се споделят в пълнота от настоящия касационен състав и на основание чл. 221, ал. 2, изр. 2 от АПК не следва да бъдат повтаряни.

Правилно от въззивната инстанция не е изследван въпроса за субективната страна на нарушението, доколкото отговорността на юридическото лице е обективна и безвиновна, както и напълно се споделят мотивите за неприложимост на чл. 28 ЗАНН, с оглед засегнатите обществени отношения, свързани с предоставянето на кредити, за които потребителите имат законовото право на пълна информация, в съответната форма за вземане на правилно решение, в условия на равнопоставеност, при избор на възможности относно получаване и погасяване на същите,.

Пред настоящата инстанция не се доказаха факти и обстоятелства, които биха обосновали становището на съда за различни констатации от тези отразени в акта и НП, а оттам и за различни правни изводи от тези на РС водещи до потвърждаване на НП, като законосъобразно.

Предвид изложеното, настоящият касационен състав намира подробно изложените в касационната жалба доводи за незаконосъобразност на оспореното решение за израз на правото на защита, а не релевантен по делото факт.

По тези съображения и след извършена служебна проверка на решението на районния съд, съгласно изискванията на чл.218, ал.2 АПК, не се констатираха основания за отмяната му поради невалидност, недопустимост или несъответствие с материалния закон, извън посочените в касационната жалба. Съдебният акт е постановен от законен състав, в рамките на заявения спор и при правилно прилагане на материалния закон, поради което оспореното решение следва да бъде оставено в сила, а предявената против него  касационна жалба  следва да бъде отхвърлена.

При този изход на спора и своевременно направено искане за юрисконсултско възнаграждение от процесуалния представител на ответника на същия следва да бъде присъдено такова в размер определен в чл. 37 от Закона за правната помощ и чл. 25, ал. 1 от Наредба за заплащане на правната помощ, съгласно препращащата разпоредба на чл. 63д, ал. 4 ЗАНН, а именно възнаграждение за юрисконсулт в минимален размер от 100 лева.

Воден от горното, на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, съдът

 

РЕШИ:

 

 

 ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 83/04.11.2021 г., постановено по АНД  № 829/2021 г. на Районен съд - Враца, с което е потвърдено НП № К-029145/05.08.2021 г. на Директора на РД за областите Видин, Монтана и Враца към ГД „Контрол на пазара“ при КЗП.

ОСЪЖДА „Н.М.“ ООД ***, да заплати на Комисия за защита на потребителите, разноски по делото в размер на 100 /сто/ лева за юрисконсултско възнаграждение.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

2.