Решение по дело №4961/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 2353
Дата: 17 декември 2019 г. (в сила от 24 януари 2020 г.)
Съдия: Атанас Тодоров Шкодров
Дело: 20193110204961
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

     Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

Номер 2353/17.12.2019г.               Година 2019            Град Варна

 

                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

    Варненският районен съд                    четвърти състав

    На девети декември          Година две хиляди и деветнадесета

 

В публичното съдебно заседание в следния състав :

 

 

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ : АТАНАС ШКОДРОВ

 

 

като разгледа докладваното от Председателя наказателно административен характер дело номер 4961 по описа за две хиляди и деветнадесета година.

 

             

                        Р  Е  Ш  И:

     ПОТВЪРЖДАВА НП № 19-0819-003777/04.07.2019г. на Началник Група,С-р ПП към ОДМВР - Варна , с което на Г.И.Д. е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 400 лева на осн. чл. 638 ал.3 от КЗ.

     Решението подлежи на касационно обжалване пред ВАС в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвяне на мотивите.

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

     МОТИВИ: Производството е образувано по жалба на санкционираното лице срещу НП , издадено от Началник Група,С-р ПП към ОДМВР - Варна, с което му е наложено административно наказание ГЛОБА.

     В жалбата си въззивникът сочи на допуснати нарушения на разпоредбите на ЗАНН и декларативно оспорва приетата от АНО фактическа обстановка.  Сочи, че АНО при определяне размера на наказанието не бил взел предвид отразените от въззивника устно обстоятелства в нарушение разпоредбата на чл.52 ал.4 от ЗАНН.  Счита че нарушението не е описано ясно. Сочи че при определяне размера на наказанието е нарушен чл.27 ал.2 от ЗАНН.Моли съда да отмени НП.

В с. з. въззивникът не се явява и не се  представлява.

     Представител на органа, издал НП не се явява и не е изразил становище по основателността на жалбата.

     След преценка на доказателствата по делото, съдът прие за установена следната фактическа обстановка :

На 23.05.2019г., около 14:00 часа въззивникът Д. управлявал лек автомобил „Опел“ с рег.№ В4252НА, собственост на „Голдън Трежърс“ЕООД, в гр. Варна, по бул.Съборни в посока бул.Владислав.

По същото време екип на с-р ПП в състав свид.Г. и Х. контролирали движението по булеварда с оглед извършващи се пътни ремонти.

същите забелязали че въззивникът като ги видял се опитал рязко да завие по ул.Р.Димитриев, но автомобилът му изгаснал и се образувало задръстване. Свид.Г. и Х. му помогнали да премести автомобила и му поискали за проверка документите на автомобила и шофьора.

При проверката на документите на въззивника полицейските служители установили, че превозното средство се управлява от въззивника без сключен и действащ договор за задължителна застраховка „ГО”.

За констатираното управление на превозното средство без сключен и действащ договор за задължителна застраховка „ГО” бил съставен акт за установяване на административно нарушение. На описаното нарушение била дадена правна квалификация по чл.638 ал.3  от  КЗ.

В графата за възражения въззивникът вписал, че няма такива.

Впоследствие също не били депозирани възражения.

     На 04.07.2019 г. въз основа на съставения акт е било издадено и НП , видно от съдържанието на което изцяло е била възприета установената от полицейските служители фактическа обстановка. Извършеното от въззивника било квалифицирано като нарушение по чл.638 ал.3 от КЗ и  било наложено административно наказание глоба на осн. чл.638 ал.3 от КЗ.

     Гореизложената фактическа обстановка, описана в съдържанието на акта за установяване на административно нарушение и възприета от административно наказващия орган в НП се установява по безспорен и категоричен начин от събраните по делото доказателства – показанията на св. Н., справка за нарушител; АУАН, заповед, и др.

     За да се произнесе по жалбата, съдът, предвид вмененото му задължение за цялостна проверка на атакуваното наказателно постановление и АУАН констатира следното : съставеният акт и въз основа на него издаденото НП са съставени при спазване и правилно приложение на процесуалните правила - и при съставянето на акта за установяване на административно нарушение и при издаването на наказателното постановление са спазени всички срокове и процедури по ЗАНН. Акта за установяване на административно нарушение и НП съдържат реквизитите , изискуеми от чл.42 и чл.57 от ЗАНН.

     При съставяне на АУАН са спазени изискванията на материалния закон, като деянието правилно е било квалифицирано.

В обстоятелствената част на  НП са описани всички признаци на състава на нарушението, което не затруднява правото на защита на обвиненото лице.  В същото се съдържа както описание на нарушението, дата и място на извършване, обстоятелства на извършване, така и доказателства, които го потвърждават. Посочени са всички елементи от състава на нарушението, като обвинението е точно и ясно формулирано и позволява организирането на адекватна защита. Въз основа на описанието на нарушението правилно е изведена неговата правна квалификация и правилно е бил определен съответния санкционен текст от КЗ. Предвид на факта, че наказанието е с императивно определен размер, същия не е бил прецизиран от наказващия орган, а правилно е бил посочен като такъв от 400 лева.

     Що се отнася до  възраженията, наведени с жалбата и в съдебно заседание, съдът констатира тяхната неоснователност, предвид следното:    

В жалбата си въззивникът сочи на допуснати нарушения на разпоредбите на ЗАНН и декларативно оспорва приетата от АНО фактическа обстановка. 

Съдът намира възражението за неоснователно като приетата от АНО фактология се доказва по безспорен начин от събраните гласни и писмени доказателства, а в подкрепа на тезата си въззивникът не придставя никакви доказателства.

Въззивникът сочи, че АНО при определяне размера на наказанието не бил взел предвид отразените от въззивника устно обстоятелства в нарушение разпоредбата на чл.52 ал.4 от ЗАНН. 

По това възражение следва да се отбележи на първо място, че ЗАНН не познава «устни възражения» като форма за изразяване на несъгласие с факти от обвинението.

На въззивника е била дадена възможност да впише възражения в съдържанието на АУАН, както и в срок да представи допълнително писмени такива. Видно е, че същият не е вписала такива и не е подал допълнителни възражения в тридневния срок.

Предвид на факта, че наказващият орган се е произнесъл при неоспорена фактическа обстановка, въз основа на категорични доказателства, каквито са АУАН, в чието съдържание изрично има вписване на липсата на възражения на въззивника, при липсата на постъпили допълнително възражения и възприятията на полицейските служители – актосъставител и свидетел по акта, съдът намери, че не е възникнало задължение за допълнително разследване по смисъла на чл.52 ал.4 от закона.

     В жалбата си въззивникът сочи на допуснати нарушения на разпоредбите на чл.42 и чл.57 от ЗАНН, както и че нарушението не е описано ясно.

Съдът намирае възражението за неоснователно като както е описано и по горе и в АУАН и НП са описани всички признаци на състава на нарушението, което не затруднява правото на защита на обвиненото лице и не е необходимо тяхното преповтаряне

Сочи че при определяне размера на наказанието е нарушен чл.27 ал.2 от ЗАНН.съдът не споделя и това възражение предвид на факта, че наказанието е с императивно определен размер, същия не е бил прецизиран от наказващия орган, а правилно е бил посочен като такъв от 400 лева.

     След проверка на издаденото наказателно постановление и преценка на доводите на въззивника, съдът намери, че следва да потвърди наказателното постановление като правилно и законосъобразно.

     Водим от горното, съдът постанови решението си.

 

                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: