Решение по дело №516/2015 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 4500
Дата: 12 ноември 2015 г. (в сила от 14 юли 2016 г.)
Съдия: Диана Колева Стоянова
Дело: 20153110100516
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 януари 2015 г.

Съдържание на акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ ………./12.11.2015г.

 

гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, Гражданско отделение, тридесети състав в публично съдебно заседание, проведено на петнадесети октомври две хиляди и петнадесета година, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ДИАНА СТОЯНОВА

 

 

  при участието на секретар А.Я., като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 516 по описа за 2015г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по предявени от И.Т.Г. срещу В.М.Ш. искове с правно основание чл.51, ал.4, вр. чл.59, ал.9 от СК и чл. 143 от СК да бъдат измени мерките по отношение на родителските права, местоживеенето на детето, режима на личен контакт, както и определената издръжка, постановени с решение №35201/04.07.2014г. по гр. дело №17069/2014г. по описа на ВРС като бъдат предоставени родителските права на едновременно на двамата родители по отношение на детето Т. Г., да бъде определено местоживеенето на детето последователно при всеки един от родителите по една седмица в месеца, да се определи режим на лични отношения на двамата родители, като същите да могат да виждат и вземат детето по равно през ваканциите, да се разпределят по равно личните празници на детето, коледните и новогодишните празници, да контактуват с детето по телефон и Скайп всеки ден, съдът да определи еднаква издръжка, в условие на евентуалност при отхвърляне на главния иск съдът да предостави родителските права по отношение на детето Т. на бащата, да бъде определено местоживеенето на детето при него, да бъде определен режим на лични отношения на майката, да бъде осъдена майката да заплаща издръжка в размер на 200.00лв. месечно, в условие на евентуалност да бъдат изменени мерките досежно режима на лични отношения на бащата, като същият да може да вижда и взема детето през половината събота и недели в месеца, половината ваканции, три пъти през седмицата в делнични дни, през личните и официалните празници, да контактува с детето по телефон и Скайп.

Ищецът твърди, че с влязло в сила с решение №3520/04.07.2014г. по гр. дело №17069/2014г. по описа на ВРС е прекратен сключения между страните граждански брак,  родителските права по отношение детето Т. Г. са предоставени на майката, където е определено и неговото местоживеене, определен е режим на личен контакт на бащата, като ищецът е осъден да заплаща издръжка по 200лв. месечно.

Твърди, че след постановяване на решението са настъпили нови факти, които налагат промяна на постановените мерки.

Излага се, че раздялата между страните е провокирана от родителски конфликт. Водени са граждански дела за защита от домашно насилие между страните, в качеството им едновременно на молители и ответници по молбите. С заповед за защита от домашно насилие ищецът е бил задължен да се въздържа от домашно насилие и му е наложена забрана да приближава детето за определен период от време. Срокът на заповедта към настоящия момент е изтекъл.

Постановеният режим с решението от 04.07.2014г. е започнал да се изпълнява ефективно на 21.12.2014г.

Твърди се, че детето се нуждае от по – разширен контакт с бащата и желае да контактува по - често с него. Ищецът излага, че е необходимо уреждане на режим на лични отношения за официалните и личните празници, за ваканциите, както и възможността да осъществяване на контакт по телефон и Скайп.

По изложените съображения моли съдът да постанови решение, с което да уважи предявените искове и с решение да определи нови мерки и присъди нова издръжка.

В съдебно заседание, ищецът И.Т.Г. лично и чрез процесуалните си представители адв. Б. и адв. Б. поддържа исковата си претенция.

Ответникът В.М.Ш., чрез процесуалния си представител оспорва предявените искове по основание, а издръжката по размер. Депозирал е отговор по чл.131 от ГПК, в който се твърди, че няма основание за промяна на родителските права, тъй като детето Т. се отглежда в добра семейна среда, като са му осигурени подходящи условия от майката, заедно с новия й съпруг и неговото дете.

Излага се, че ищецът не е спазвал ограничителната заповед за защита от домашно насилие, като многократно я е нарушавал. Ищецът продължава да проявява агресивно поведение, в това число и към служители на ЦДГ „Слънчева дъга”. След контакт с бащата детето се връща у дома разстроено и неспокойно, като споделя, че бащата е отправял пред детето спрямо майката неприлични и обидни квалификации.

Ответницата излага, че ищецът многократно я е наричал пред различни хора, длъжностни лица в институции „курва”, „проститутка”, „боклук”, „парцал”. С това си поведение ищецът не обосновава твърденията си за родител, който може да осигури правилното възпитание на детето, да му осигури спокойна атмосфера и уют, където да отглежда.

В отговора се сочи, че на бащата е определен максимално разширен режим на лични отношения, същият е достатъчен да задоволи потребностите на детето от връзка с бащата.

С оглед горното моли съдът да постанови решение, с което да отхвърли предявените искове. 

Контролираща страна Дирекция “Социално подпомагане”, гр. Варна, са депозирали социален доклад.

СЪДЪТ, въз основа на твърденията и доводите на страните, събраните доказателства ценени в съвкупност и по вътрешно убеждение, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

По предявения иск с правно основание чл.51, ал.4 от СК

От доказателствата се установи, че с влязлото в сила решение №3520/04.07.2014г., постановено по гр. дело №17069/2014г. по описа на ВРС е прекратен брака между страните, предоставено е упражняването на родителските права по отношение на детето Т. на майката, определено е местоживеенето при нея, на бащата определен режим на лични отношения всяка първа и четвърта събота и неделя с преспиване от 10.00ч. в събота до 17.00ч. в неделя, 14 дни през лятната ваканция, на всяка нечетна година 14 дни през пролетната ваканция, на всяка четна година от 10.00ч. на 21 декември до 17.00ч. на 26 декември с приспиване, всяка нечетна година от 17.00ч. на 27 декември до 18.00ч. на трети януари с преспиване, присъдена е издръжка в размер на 200лв. месечно.

Съгласно нормата на чл.59 от СК  при постановяване на развода съдът задължително се произнася служебно или одобрява споразумение досежно при кого от родителите да живеят децата, на кого от тях се предоставя упражняването на родителските права, определя мерките относно упражняването на тези права. Нормата на чл.59, ал.9 от СК позволява, ако обстоятелствата се изменят, съдът по молба на единия от родителите, по искане на дирекция "Социално подпомагане" или служебно да измени постановените по-рано мерки и да определи нови.

Важна предпоставка, обуславяща основателността на иска с правно основание чл. 59, ал. 9 от СК е изменение на обстоятелствата, които съществено засягат интересите на детето, т. е. наличие на новосъздадена обстановка, при която интересите на детето да изискват ревизия на постановените мерки.

Съгласно дадените разяснения в Постановление № 1 от 12.XI.1974 г. по гр. д. № 3/74 г., Пленум на ВС избирането на мерките по чл.59 от СК цели правилното развитие на децата. Дадено е и разяснение, че под "изменение на обстоятелствата" се разбират, както новите обстоятелства, които влошават положението на детето при родителя, при когото то е оставено за отглеждане и възпитание, така и обстоятелствата, с които би се подобрило положението му при ново разрешение.

От анализа на доказателствата съдът намира, че е налице съществено изменение на обстоятелствата, при които е одобрено споразумението по чл.51 от СК, което е довело до влошаване на положението на детето.

Данните по делото сочат, че ответницата през периода от споразумението до иницииране на настоящото производство е встъпила в брак и родила е още едно дете.

Извършеното социално проучване на Дирекция „Социално подпомагане” гр. Варна, обективирано в социален доклад е установило, че към настоящия момент детето Т. Г. ***, заедно с майка си, втория й съпруг С.Ш. и детето му М.Ш. в общо домакинство, като то споделя обща стая и легло с Марк.

Социалният доклад, заключението на вещите лица по допусната съдебно психологична и психиатрична експертиза, изслушването на детето са еднозначни, че в този период, у детето е развит синдром на родителско отчуждения към бащата, като за основен отчуждител се сочи майката.

Наслагвано му е да се представя, като „Т. Ш.”, вместо като „Т. Г.”, да нарича втория съпруг на майка му „татко”. При изследването от вещите лица, така и при изслушването му в съдебно заседание, детето Т., при разговор в контекст за „баща му”, то задава въпроса „Кой тати?”. Целта на това наслагване е да се постигне обръщане на детето Т. към майка си и нейния нов съпруг, като към добрите, обичаните родители и отвръщането към другия му родител – неговия баща, като той се превърне в „мразения”.

Тези действия от страна на ответницата, майка са провокирани вероятно от съществуващия остър конфликт между нея и ищеца. Социалното проучване е установило, че взаимоотношенията между родителите са изключително обтегнати и конфликтни, те комуникират чрез детето, чрез трети лица /предаване на детето чрез пълномощник/, но не и помежду си.

С това си поведение майката не съобразява обстоятелството, че тези отношения и отчуждаването от бащата се отразяват неблагоприятно на психоемоционалното състояние на Т..

От заключението на вещите лица се установи, че е налице е желание на Т. да контактува с баща си и с майка си, но му се вменява страх и вина. То плаче за баща си, но не смее да покаже и изкаже емоциите си чувствана си. У детето е констатиран и конфликт на лоялност, като то е под постоянно напрежение, как и по какъв начин да изрази чувствата си.

С оглед изложеното съдът приема, че майката не може да съобрази напълно интереса на детето, дефиниран в §1, т.5 от Закона за закрила на детето, като изключи тези свои прояви, които се изразяват като незачитане желанието на детето да вижда баща си, неприемане на неговите чувства, а именно да обича едновременно и еднакво двамата си родители, не осигурява задоволяване на емоционалните потребности на детето, да не извършва опит да „изтрие” сегашния баща и го замести с нов „по – добър”.

Въвличането на детето в кампания по „очерняне на баща му”, констатирано от вещите лица, е довело до прояви на енуреза и страдание, то да плаче за баща си.

Отделно от установеното по делото, отчуждаване на детето от единия родител, се събраха и доказателства, че ответницата не изпълнява и задължението да предава детето за свиждане с бащата, поради което и с постановление №2/21.03.2015г. на ДСИ при ВРС й е наложена глоба в размер на 50.00лв.

Отчуждаването на детето по вина на отглеждащия родител спрямо другия родител, създаване на пречки за осъществяване на личните отношения, се явява абсолютно основание за промяна на мерките по чл.59 от СК, съобразно предписанията дадени по прилагане на закона в Постановление № 1 от 12.XI.1974 г. по гр. д. № 3/74 г.

Съдът, като изходи от горните изводи и като се ръководи от висшия интерес на детето, намира, че следва да бъдат предоставени родителските права на бащата.

С промяната на родителските права следва да бъде възстановен нарушения баланс в отношенията между баща и дете, да бъде възстановена връзката между тях, като бъде извадено детето от една противоречива за неговите възприятия обстановка, която му подменя изцяло идентичността, в която то не знае, кой е неговия баща, кое е фамилното му име, на кого да бъде предано, кого да слуша и обича, както са констатирали вещите лица в съдебно психологичната и психиатричната експертиза.

То трябва да бъде поставено в обстановка, където да бъде откъснато от „свръхконтрола” /дефиниран от вещите лица/ на майката и поставено, там, където да се може спокойно и спонтанно да изразява чувствата си на обич и привързаност към двамата си родители, като по този начин бъде преодолян и създадения у него конфликт на лоялност.

В заключението си вещите лица са заключили, че у ищецът Г. има родителски нагласи и привързаност към детето Т., има капацитета да изпълнява ролята на родител, както и самостоятелно да полага грижи за него. Разполага със жилище, в което има обособена стая за детето, което е констатирано от социалните работници, извършили социалното проучване. Налице и подкрепяща мрежа, която да подпомогне бащата в отглеждането на детето, а именно неговите родители и сестра му. Не е спорно между страни, а това е обяснено и в социалния доклад, че по време на брака на страните, при боледуванията на детето много често е помагала бабата по бащина линия, като между тях има очевидно изградена силна емоционална връзка. Факт е, че детето обича и двамата си родители и не изпитва страх, от някои от тях.

От друга страна при формиране на вътрешното си убеждения на кого следва да определи родителските права, съдът отчете и обстоятелството, че към настоящия момент, майката е встъпила във втори брак и е родител на още едно дете, в бебешка възраст. Новото семейство и дете изискват изключително внимание и денонощни грижи, поради което и майката ще бъде в обективна невъзможност да изпълнява изцяло и всеобхватно родителските си грижи. Те са свързани не само с осигуряване на обикновените битовите нужди на малкото детето, като храна, чисти дрехи и жилище, но и емоционалните, като общи и съвместни разговори, игри и пр.

Съдът не намира, за удачно и в интерес на детето разпределяне на родителската отговорност и местоживеене на детето едновременно и при двамата родители. Изключително влошените отношения между страните поставят в невъзможност такова „доброволно”  поделяне на родителските отговорности.

С оглед предоставянето на родителските права на ищеца, там следва да бъде определено и местоживеенето на детето, като на майката да се определи режим на личен контакт.

По отношение на режима на личен контакт съдът намира, че следва да определи такъв, който в максимална степен да успее да задоволи нуждата на детето да контактува пълноценно и с другия си родител.

Режимът на личен контакт съдът намира, че следва да се определи както следва:

всяка първа и трета седмица от месеца от 17.30ч. /или след приключване на учебния ден/ в петък до 16.00ч. в неделя, като детето ще бъде вземано от майката от дома на бащата при приключили учебни занятия или от училището, при неприключили към 17.30ч.

на всяка четна година на 16 декември рождения ден на детето Т. в неработен ден от 10.00ч. до 15.00ч., в работен и учебен ден от 17.00ч. до 19.30ч., като детето ще бъде вземано от дома на бащата или от учебното заведение, при неприключили занятия

на всяка четна година на именния ден на детето Т. в неработен ден от 10.00ч. до 15.00ч., в работен и учебен ден от 17.00ч. до 19.30ч., като детето ще бъде вземано от дома на бащата или от учебното заведение, при неприключили занятия

на рождения ден на майката 07.02, когато не съвпада с режима първа и трета седмица на месеца, от 16.00ч. или след приключване на учебните занятия на 07.02. до 9.00ч. на следващия ден, в който час, майката ще връща детето в дома на бащата или ще го води на училище при учебен ден

на всяка четна година от 12.00ч. на 24 декември до 12.00ч. на 26 декември, като майката ще взема детето от дома на бащата

на всяка нечетна година от 12.00ч. на 31.12 декември до 16.00ч. на 01.01, при 02.01 работен ден, или до 16.00ч. на 02.01, ако е неработен

първите пет дни от Пролетната Ваканция и първите пет дни от Зимната Ваканция от 09.00ч. на първия ден до 09.00ч. на шести ден с преспиване, когато първите пет дни съвпадат с режима от първа и трета седмица в месеца, той не се прилага

един календарен месец през лятото, когато бащата не е в платен годишен отпуск в периода 01.06 до 31.08. от 10.00ч. на първия ден до 17.00ч. на последния ден, като детето ще бъде вземано от майката от дома на бащата

на всяка четна година за официални празници както следва: на трети март /несъвпадащ с общия режим от петък до неделя/ от 09.00 до 16.00ч., на шести май /несъвпадащ с общия режим от петък до неделя/ от 09.00ч. до 16.00ч., на 22 септември /несъвпадащ с общия режим от петък до събота/ от 09.00ч. до 16.00ч.,

на всяка нечетна година за официални празници както следва: на първи май /несъвпадащ с общия режим от петък до неделя/  от 09.00ч. до 16.00ч., шести септември /несъвпадащ с общия режим от петък до неделя/ от 09.00ч. до 16.00ч.

всеки ден контакт по телефон или чрез софтуерни програми за комуникация, като бащата осигурява това в интервала от 19.00ч. до 21.00ч. за 20 минути.

Така определения режим ще позволи на майката в максимална степен да участва в грижите за детето, както и във важните за него моменти и събития, наситени с приятни емоции за детето.

С оглед на това, че родителските права са присъдени на бащата, майката следва да бъде осъдена да заплаща ежемесечна издръжка в полза на своето дете. За определяне размера на същата съдът изхожда от възрастта и потребностите на детето и доходите на родителите.

Съдът, съобразно представените по делото доказателства за доходите на бащата /2600лв./ и майката/4000лв./, липсата на определени специалните нужди на детето, както и обичайните му потребности от облекло, храна, лични консумативи, разходи за учение /пособия и уроци/, транспорт, разходи за ел. енергия, вода, телефон и прочие, намира, че детето Т. се нуждае от месечна издръжка от 350лв. от която 200лв. следва да бъде заплащана от майката, а 150лв. от бащата, считано от влизане на решението в сила, с падеж 5-то число на месеца, за който се дължи, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска, като се заплаща чрез бащата на детето. 

Определената предходната издръжка подлежи на прекратяване. 

Съдът за охраняване интересите на детето в настоящите си мотиви намира за необходимо да напъти двете страни, че следва да бъдат консултирани за начина на правилното развитие на отношенията им, и двамата родители следва да посетят психолог с цел подобряване на комуникацията на между тях и свеждане до минимум на създаването на несигурност и притеснение у детето.

Предвид изхода на спора на основание Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК, ДВ бр.22 от 28.02.2008г., в сила от 01.03.2008г., съдът определя държавна такса по иска за издръжката в размер на 288лв., на основание чл.78, ал.6 от ГПК, която да се дължи от ответницата.

На основание чл.78, ал.1 от ГПК ищецът не е поискал присъждане на разноски, поради което и такива не му следват.

Мотивиран от така изложените съображения, Варненски районен съд

Р  Е  Ш  И  :

 

ИЗМЕНЯ мерките по отношение на родителските права, местоживеенето на детето, режима на личен контакт, както и определената издръжка, постановени с решение №35201/04.07.2014г. по гр. дело №17069/2014г. по описа на ВРС както следва:

 

           ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на детето Т. И. Г., ЕГН ********** на бащата И.Т.Г., ЕГН ********** и ОПРЕДЕЛЯ МЕСТОЖИВЕЕНЕТО му при бащата на основание чл.59, ал.2 от СК.

 

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения на майката В.М. Г., ЕГН ********** с детето Т. И. Г., ЕГН ********** като й дава възможност да го вижда и взема при себе си както следва:

всяка първа и трета седмица от месеца от 17.30ч. /или след приключване на учебния ден/ в петък до 16.00ч. в неделя, като детето ще бъде вземано от майката от дома на бащата при приключили учебни занятия или от училището, при неприключили към 17.30ч.

на всяка четна година на 16 декември рождения ден на детето Т. в неработен ден от 10.00ч. до 15.00ч., в работен и учебен ден от 17.00ч. до 19.30ч., като детето ще бъде вземано от дома на бащата или от учебното заведение, при неприключили занятия

на всяка четна година на именния ден на детето Т. в неработен ден от 10.00ч. до 15.00ч., в работен и учебен ден от 17.00ч. до 19.30ч., като детето ще бъде вземано от дома на бащата или от учебното заведение, при неприключили занятия

на рождения ден на майката 07.02, когато не съвпада с режима първа и трета седмица на месеца, от 16.00ч. или след приключване на учебните занятия на 07.02. до 9.00ч. на следващия ден, в който час, майката ще връща детето в дома на бащата или ще го води на училище при учебен ден

на всяка четна година от 12.00ч. на 24 декември до 12.00ч. на 26 декември, като майката ще взема детето от дома на бащата

на всяка нечетна година от 12.00ч. на 31.12 декември до 16.00ч. на 01.01, при 02.01 работен ден, или до 16.00ч. на 02.01, ако е неработен

първите пет дни от Пролетната Ваканция и първите пет дни от Зимната Ваканция от 09.00ч. на първия ден до 09.00ч. на шести ден с преспиване, когато първите пет дни съвпадат с режима от първа и трета седмица в месеца, той не се прилага

един календарен месец през лятото, когато бащата не е в платен годишен отпуск в периода 01.06 до 31.08. от 10.00ч. на първия ден до 17.00ч. на последния ден, като детето ще бъде вземано от майката от дома на бащата

на всяка четна година за официални празници както следва: на трети март /несъвпадащ с общия режим от петък до неделя/ от 09.00 до 16.00ч., на шести май /несъвпадащ с общия режим от петък до неделя/ от 09.00ч. до 16.00ч., на 22 септември /несъвпадащ с общия режим от петък до събота/ от 09.00ч. до 16.00ч.,

на всяка нечетна година за официални празници както следва: на първи май /несъвпадащ с общия режим от петък до неделя/  от 09.00ч. до 16.00ч., шести септември /несъвпадащ с общия режим от петък до неделя/ от 09.00ч. до 16.00ч.

всеки ден контакт по телефон или чрез софтуерни програми за комуникация, като бащата осигурява това в интервала от 19.00ч. до 21.00ч. за 20 минути

на основание чл.59, ал.2 и ал.3 и ал.9 от СК.

 

ПРЕКРАТЯВА дължимата от И.Т.Г., ЕГН ********** издръжка в полза на детето Т. И. Г., ЕГН ********** в размер на 200.00лв., с падеж пето число на месеца, за който се дължи.

 

ОСЪЖДА В.М. Г., ЕГН **********,***3 ДА ЗАПЛАЩА в полза на детето Т. И. Г., ЕГН **********, чрез неговия баща и законен представител И.Т.Г., ЕГН ********** месечна издръжка в размер на 200 лева /двеста лева /, считано от датата на подаване на исковата молба - 19.01.2015г. с падеж 5 число на месеца, за който се дължи издръжката ведно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска до настъпване на законно основание за изменяване или прекратяване на издръжката, на основание чл. 143, ал.2 от СК.

 

ОСЪЖДА В.М. Г., ЕГН **********,***3 ДА ЗАПЛАТИ в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на Районен съд - Варна окончателна държавна такса в размер на 288.00/двеста осемдесет и осем/ лева за присъдената издръжка на основание чл.6 и чл.1 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК на основание чл.78, ал.6 от ГПК и 5лв./пет лева/ за изпълнителен лист.

 

Решението подлежи на обжалване пред Варненски окръжен съд в двуседмичен срок от връчване на съобщението за обявяването му на страните, ведно с препис от съдебния акт.

 

Детето  Т. И. Г. има право на въззивна жалба срещу решението в съответствие с разпоредбата на чл. 15, ал. 8 от ЗЗДт, като техните права могат да се реализират чрез Дирекция “Социално подпомагане”, гр. Варна в двуседмичен срок от получаване на съобщението от Дирекцията.

 

 

                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

/ДИАНА СТОЯНОВА/